Jump to content
Dragi

GANDI je rekao...

Оцени ову тему

Recommended Posts

33450_Mahatma-Gandhi.jpg

GANDI je rekao...

• U bogatstvu srce brže otvrdne nego jaje u ključaloj vodi.

• Ja mrzim privilegije i monopole. Sve ono što se ne može podeliti sa narodnim masama ja kategorički odbijam.

• Moj život je moja poruka.

• Ti moraš biti promena koju želiš da vidiš u svetu.

• Kao ljudskim bićima, naša veličina ne leži toliko u mogućnosti da promenimo svet - jer to je mit atomskog doba - već u mogućnosti da promenimo sebe.

• Govori jedino ako je to poboljšanje u odnosu na tišinu.

• Zemlja pruža dovoljno da zadovolji svačije potrebe, ali ne i svačiju pohlepu.

• Bogati moraju živeti jednostavno, da bi siromašni jednostavno mogli živeti.

• Veličina i moralni napredak naroda može se meriti po tome kako postupaju sa životinjama. Jedini način da živiš je da pustiš i druge da žive.

• Dokle god milioni žive u gladi i neznanju, svakog čoveka koji se obrazovao na njihov račun, a koji o njima ne brine, treba smatrati izdajnikom.

• Moto života: obrisati svaku suzu sa svakog oka.

• Život bez principa je brod bez kormilara.

• Moj život je nedeljiva celina i sve moje delatnosti prožimaju se; i sve one imaju svoje poreklo u mojoj nezasitoj ljubavi prema ljudima.

• Ako bismo pobedili Engleze oružjem kojim su oni nas porobili, naše ropstvo bi ostalo čak i kada bi oni otišli.

• Kukavica je nesposobna da oseti ljubav - to je osobina hrabrih.

• Čovek često postaje ono što o sebi misli. Ako budem stalno ponavljao kako neke stvari ne mogu učiniti, verojatno je da i neću moći. Suprotno tome, ako verujem da mogu, sigurno ću steći sposobnost da to učinim.

• Čovek je stvorio mašinu, ali mašina je zarobila čoveka i čovek radi, a ne živi više.

• Da bi se s vremena na vreme videlo univerzalno i svevremensko lice istine, čovek mora biti spreman da i najsitinije od svih živih bića voli koliko i samoga sebe.

• Građanska neposlušnost je urođeno pravo svakog građanina. Ukoliko je se on odrekne, on prestaje biti čovek.

• Moramo pružati otpor ugnjetavanju, ali nipošto ne smemo nanositi zlo ugnjetaču. Njega moramo pobediti ljubavlju - otkazati mu poslušnost, makar po cenu života.

• Najveća snaga kojom raspolaže čovečanstvo je nenasilje. Ono je jače i od najmoćnijeg razornog oružja što ga je stvorio ljudski um.

• Nenasilje je stavljeno na probu onog trena kada mu se neko suprotstavi silom.

• Nenasilje ne znači pokoriti se volji onoga koji ti nanosi zlo, već znači odmeriti se celom svojom dušom sa voljom tiranina.

• Ljubav je najjača snaga koju sebi svet može predstaviti, a istovremeno i najskromnija.

• Potpuno nenasilje je potpuno odsustvo rđavih namera prema svemu što živi. Aktivno nenasilje je savršena ljubav.

• Sila je oružje slabih; nenasilje je oružje jakih.

• Sloboda nije vredna ako ne uključuje i slobodu da se greši.

• U glavi pijanog čoveka vrti se tek posle dve ili tri čašice, a u glavi sujetnog vrti se već posle prvog laskanja.

• Umetnost ratovanja je umetnost uništavanja ljudi, a politika je umetnost varanja.

Mahatma Gandi (Gandhi)

- See more at: http://znakoviporedputa.com/misli-izreke-citati/47-gandi-je-rekao#sthash.qwcnFubO.dpuf

OTKRIJ LJUBAV

Uzmi osmeh i daruj ga onome ko ga nikad nije imao.otrkij-ljubav3.jpg

Uzmi zrak sunca i učini da odleti onamo gde vlada noć.

Otkrij izvor i okupaj onoga ko živi u blatu.

Uzmi suzu i položi je na lice onoga ko nikad nije plakao.

Uzmi hrabrost i stavi je u dušu onoga ko se ne sme boriti.

Otkrij život i pripovedaj o njemu onome ko ga ne može shvatiti.

Uzmi nadu i živi u njenom svetlu.

Uzmi dobrotu i daruj je onome ko ne zna darivati.

Otkrij ljubav i pokaži je čitavom svetu.

Godišnjica rođenja Mahatme Gandija

Predstavnici Ambasade Indije u Srbiji položiće danas vence kod spomenika Mahatmi Gandiju na Novom Beogradu, povodom obeležavanja 145. godišnjice rođenja oca moderne Indije.

291791_20121126reutersmansi-thapliyalnew

Dan Gandijevog rođenja 2. oktobar odlukom Generalne skupštine UN iz 2007. godine proglašen je za Međunarodni dan nenasilja, a iste godine u Beogradu je postavljena bista Mahatme Gandija, poklon Vlade Indije.

Gandi je vodio indijsku nenasilnu revoluciju do konačne nezavisnosti od Velike Britanije 1947. godine, a već iduće godine ubijen je u atentatu koji je izvršio radikalni indus.

http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Vesti/499271/Godisnjica-rodjenja-Mahatme-Gandija

1 . Promijeni samoga sebe

‘Ako želiš da vidiš promjenu u svijetu, ti moraš postati ta promjena!’

‘Kao ljudima, naša veličina se ne nalazi u tome da promijenimo svijet, jer to je mit našeg atomskog doba, nego u tome da sami sebe promijenimo.’

2. Ti imaš kontrolu!

‘Niko ti ne može nauditi bez tvoga pristanka.’

3. Oprosti i zaboravi

‘Slabići ne mogu nikada oprostiti. Oprost je atribut jakih. ‘Izreka, “oko za oko” će samo dovesti do toga da cijeli svijet postane slijep’

4. Ako čovjek ne djeluje, ne dospijeva nikud!

‘Jedan gram djelovanja vrijedi više od tone teorije.’

5. Živi ovaj trenutak

‘Ne želim predviđati budućnost. Bavim se savladavanjem prošlosti. Bog mi nije dao kontrolu nad sljedećim trenutkom.’

6. Svako je čovjek

‘Tvrdim da sam jednostavna individua i da činim greške kao i svaki drugi smrtnik. Dovoljno sam skroman da priznam sopstvene greške i da iznova promislim o svojim koracima.’

‘Nije mudro biti previše siguran u sopstvenu mudrost. Dovoljno je da nas neko podsjeti na to kako jaki znaju postati slabi i kako se i mudraci varaju.’

7. Budi uporan, postojan, istrajan

‘Prvo te ignorišu. Nakon toga te ismijavaju. Potom se bore protiv tebe. Na kraju TI pobjeđuješ.’

8. Gledaj u čovjeku dobro i pomaži ljudima

‘Ja tražim u čovjeku samo njegove dobre strane, vrline u njemu. Budući da ni sam nisam bezgrešan, ne tražim greške kod drugih.”Čovjek postaje velik u onoj mjeri u kojoj pomaže dobrobiti drugih ljudi.’

9. Budi jedinstven, autentičan, budi svoj

‘Biti sretan znači kada je ono što misliš, što govoriš i što činiš, u međusobnoj harmoniji.’

10. Rasti i razvijaj se dalje!

Kontinuirani razvoj je zakon života. A ljudi koji uvijek pokušavaju sačuvati svoje principe u koje vjeruju, kako bi tako mogli stalno djelovati, dovode se u krivi položaj.’

“Bogati za sebe ostavljaju prekomerne rezerve stvari koje im nisu potrebne, dok milioni žive na rubu gladi. Ako bi svako ograničio svoj posed samo na ono što mu je zaista potrebno, niko ne bi morao da živi u bedi i svi bi bili zadovoljni.”

“Čovek često postaje ono što o sebi misli. Ako budem stalno ponavljao kako neke stvari ne mogu napraviti, verojatno je da i neću moći. Suprotno tome, ako verujem da mogu, sigurno ću steći sposobnost da to i napravim.”

“Kao ljudskim bićima, naša veličina ne leži toliko u mogućnosti da promenimo svet – jer to je mit atomskog doba – već u mogućnosti da promenimo sebe.”

“Ti moraš biti promena koju želiš videti u svetu.”

Živi kao da ćeš sutra umreti. Uči kao da ćeš večno živeti.

Sreća je kada je ono što mislite, kažete i radite u harmoniji.

“Što god učinio bit će beznačajno. No veoma je važno da to učiniš.”

“Zemlja pruža dovoljno da zadovolji svačije potrebe, ali ne i svačiju pohlepu.”

“Nema puta ka miru. Mir je put.”

“Bogati moraju živeti jednostavno, da bi siromašni jednostavno mogli živeti.”

“Veličina i moralni napredak naroda može se meriti po tome kako postupaju sa životinjama. Jedini način da živiš je da pustiš i druge da žive.”

“Mislim da duhovni napredak na jednoj određenoj tački od nas zahteva da prestanemo ubijati živa subića za zadovoljenje telesnih prohteva.”

“Ma koliko okorela nečija ćud, rastopiće se na vatri ljubavi. Ako se pak ne promeni znači da vatra nije bila dovoljno jaka.”

“Dokle god milioni žive u gladi i neznanju, svakog čoveka koji se obrazovao na njihov račun, a koji o njima ne brine, treba smatrati izdajnikom.”

“Duh demokratije ne može biti nametnut spolja. On mora izrasti iz unutrašnjosti naroda.”

“Moto života: obrisati svaku suzu sa svakog oka.”

“Život bez principa je brod bez kormilara.”

Verovati u nešto, a ne živeti to, e to je nečasno.

“Za svoj cilj ja sam spreman da umrem, ali ni za kakav cilj, moj prijatelju, nisam spreman da ubijem.”

“Prvo te ignorišu, onda ti se smeju, onda te biju, i onda pobeđuješ.”

“Ako bismo pobedili Engleze oružjem kojim su oni nas porobili, naše ropstvo bi ostalo čak i kada bi oni otišli.”

Ja bih bez sumnje postao hrišćanin kad bi hrišćani bili hrišćani sva dvadeset i četiri sata na dan.

Strah nije telesna bolest. Strah je ubica duše.

Snaga ne dolazi iz fizičkih kapaciteta. Ona dolazi iz nesalomljive volje.

http://www.izreke-citati.com/gandijeve-poruke-i-citati/

"Ne postoji takva stvar kao što je 'gandizam', i ja ne želim za sobom da ostavim bilo kakvu sektu. Ja ne tvrdim da sam otkrio neki novi princip ili doktrinu. Ja sam samo pokušao, da na svoj način, primenim večne istine na naš svakodnevni život i probleme... Mišljenja koja sam formirao i zaključci do kojih sam došao nisu konačni. Ja ih možda promenim sutra. Nemam ništa novo da naučim svet. Istina i nenasilje su stari koliko i brda."

Danas se ideje i principi za koje se Gandi zalagao, zovu gandizam. U teškim trenucima, često se okrećemo njegovim mislima o ljubavi, istini i humanosti.

Ne smete izgubiti veru u humanost. Humanost je okean; ukoliko se nekoliko kapi okeana uprlja, celi okean ne postaje prljav.

Čovek često postaje ono što o sebi misli. Ako budem stalno ponavljao kako neke stvari ne mogu učiniti, verovatno je da i neću moći. Suprotno tome, ako verujem da mogu, sigurno ću steći sposobnost da to učinim.

Govori samo ako će to popraviti tišinu.

Ako želiš da vidiš promenu u svetu, ti moraš postati ta promena.

Snaga ne dolazi iz fizičkih kapaciteta. Ona dolazi iz nesalomive volje.

Čak ukoliko si manjina, jedan jedini pojedinac, istina je istina.

Gde postoji ljubav, tu postoji život.

Uzmi osmeh i daruj ga onome ko ga nikad nije imao. Uzmi zrak sunca i učini da odleti tamo gde vlada noć. Otkrij izvor i okupaj onoga ko živi u blatu. Uzmi suzu i položi je na lice onoga koji nikad nije plakao. Uzmi hrabrost i stavi je u dušu onoga ko se ne sme boriti. Otkrij život i pripovedaj o njemu onome ko ga ne može shvatiti. Uzmi nadu i živi u njenom svetlu. Uzmi dobrotu i daruj je onome ko ne zna darivati. Otkrij ljubav i pokaži je čitavom svetu...

izvor: stil.kurir

Махатма Ганди као студент

Када је Ганди студирао право на колеџу у Лондону, имао је професора чије је презиме било Питерс, који је осећао анимозитет према Гандију, и зато Ганди никада није спустио главу пред његовим (професоровим) „аргументима“ који су били веома чести!

ghandi1.bmp

http://www.taringa.net/posts/imagenes/864419/Fotos-de-lideres-mundiales-Antes---Despues-Actualizado.html

Једног дана, господин Питерс је ручао у трпезарији Универзитета и Ганди је дошао са својим послужавником и сео поред професора.

Професор је у својој ароганцији рекао: „Господине Ганди, ви не разумете… свиња и птица не седе заједно да једу“, на шта му је Ганди одговорио: „Не брините професоре, ја ћу одлетети“, и отишао је и сео за други сто.

Господин Питерс, зелен од беса, одлучује да се освети на следећем тесту, али Ганди реагује и бриљантно одговоара на сва питања. Затим му господин Питерс поставља следеће питање: „Господине Ганди, ако ходате улицом и нађете пакет у коме је врећа мудрости и други у коме је новац, који ћете од њих узети?“

Без устезања, Ганди је одговорио: „Онај са новцем, наравно.“

Господин Питерс, насмејан, рече: „Ја, бих на твом месту, пре узео ону врећу у којој је мудрост. Зар не?“

„Сваки човек узима оно што нема“, одговорио је Ганди равнодушно.

Господин Питерс, већ хистеричан, пише на испитном листу реч „идиот“ и даје га Гандију.

Ганди узима испитни лист и седа на своје место.

Неколико минута касније, Ганди одлази до професора и каже: „Господине Питерс, ви сте потписали тест, али ми нисте дали оцену.“

https://www.pouke.org/forum/statuses/user/9357-%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%BF/?status_id=26440

Budi odan partner.
Budi pošten.
Budi samoincijativan.
Budi odlučan, čak i kad ti se čini da činiš nešto pogrešno.
Prestani kriviti druge i preuzmi odgovornost za svaku oblast svog života.
Budi hrabar i odvažan. Kad se jednom osvrneš na svoj život zažalićeš što nisi više puta uradio ono što si mogao.
Brini se o ljudima do kojih ti je stalo.
Nemoj uraditi ništa zbog čega bi se tvoja majka postidjela.

Ганди је рекао и ово:

„Уништио бих данашњи систем, када бих имао моћ. Користио бих најубојитија оружја, када бих веровао да га то може уништити. Уздржавам се искључиво стога што би коришћење таквог оружја само продужило живот система, мада би могло уништити његове тренутне управнике.“ (1927)

„Сматрам да је индустријска технологија штетна када исту ствар лако могу да направе милиони руку које нису заузете нечим другим. У сваком тренутку је боље и безбедније за милионе […] да сами производе одећу у својим селима, као што припремају своју храну. Ова села не могу задржати слободу коју су уживала од памтивека ако немају контролу над производњом основних животних потреба.“ (1931)

„Док гледам ка Русији (тј. СССР) где је достигнута апотеоза индустријализације, тамошњи ме живот не привлачи. Да употребим речи Светог писма – каква је корист човјеку ако сав свијет задобије а души својој науди? Савременим терминима говорећи, испод људског достојанства је да се изгуби индивидуалност и да се постане само зупчаник у машинерији.“ (1939)

„Ова индустријска цивилизација је болест зато што је у потпуности зла. Не дајмо се заварати паролама и фразама. Немам проблем са паробродима или телеграфом. Они могу да остану, ако могу, без подршке индустријализације и онога што она представља. Они нису циљ. Ми не смемо да будемо експлоатисани зарад пароброда и телеграфа. Они нису ни на који начин незаменљиви за трајну добробит људског рода. Сада, када познајемо употребу паре и електрицитета, требало би да будемо у стању да их користимо у одговарајућим ситуацијама, након што смо научили како да избегнемо индустријализам. Наша је брига, стога, да по сваку цену уништимо индустријализам.“ (1926)

„Човеку треба посветити највећу пажњу. Технологија не сме тежити томе да учини човекове удове атрофираним.“ (1924)

- Jednom sam u Petoriji otišao kod engleskog frizera. On je odbio da me
ošiša. Ja sam bio jako povređen, odmah sam kupio makaze i odsekao kosu
sam sebi pred ogledalom. Šišanje spreda mi je više-manje uspevalo, ali
sam u potpunosti pokvario svoju frizuru pozadi. Prijatelji na sudu
tresli su se od smeha: "Šta Vam je to sa kosom, Gandi? Jesu li Vam
miševi skakali po glavi?" "Ne, beli frizer se nije usudio da dotakne
moju crnu kosu," odgovorio sam "pa sam stoga odlučio da se sam ošišam,
pa kako god". Odgovor nije iznenadio moje prijatelje. Frizera se nije
moglo kritikovati, jer je odbio da ošiša moju kosu. Bilo je za očekivati
da će izgubiti svoje stalne mušterije, ukoliko bude pružao usluge
obojenima. Mi (Indijci) ne dozvoljavamo svojim frizerima da pruže svoje
usluge svojoj "nedodirljivoj" braći. Ja sam račun za to morao platiti u
Južnoj Africi i to ne jednom, nego vrlo često, a ubeđenje da je to kazna
za naše sopstvene grehe sprečavalo me je da budem ljut.
- Nepoštovati jedno jedino živo biće znači nepoštovati Božiju snagu i
time ne oštetiti samo ovo jedno biće, nego naneti štetu celom svetu.
Bogatstvo čoveka meri se onim za čim ne žudi.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...