Jump to content
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
чтец Филип

„Литургија - кретање ка Царству Божијем“

Оцени ову тему

Recommended Posts

Guest
Света Литургија за особе са оштећеним слухом

28. Новембар 2012 - 13:05

img_6295.jpg

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа нишког г. Јована, на дан када Црква слави светог апостола Филипа, заштитника и крсне славе Савеза глувих у Нишу, у цркви светог Николе служена је света Литургија за особе са оштећеним слухом. Ово је по нашим сазнањима прва Литургија служена на овај начин у Српској Православној Цркви. Сабрањем је началствовао протојереј Ненад Микић, парох Савеза глувих у Нишу, уз превођење ђакона Огњена Станковића, вероучитеља Специјалне школе "Бубањ" и водећег учесника пројекта Литургијски приручник за особе са оштећеним слухом.

Након свете Службе преломљен је славски колач, а отац Ненад је упутио пастирску поуку присутнима. 

Извор: Епархија нишка

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

e pa nije prva LOL

hehe...al evo od brata Blagoja K. sa fbooka informacija

Nije prva. Prota Boža Sovilj je u hramu sv.ap.Pavla u Petrovaradinu sa sveštenstvom arh.nam.podunavskog služio pre deset godina.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

img_6304.jpg

Aha jeretik, uvaćen je na delu okrenut zapadu a epiklezu iako je đakon vrši sa podignutim kažiprstima, i to bez ikakve odežde , užas, strašno , izdaja pravoslavlja !!!

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

1396_vaznesenje.jpg

„Када бисмо ми свештеници, овакви какви смо, чували Цркву, ње одавно не би било. Зато је она као и Литургија, Божанска творевина“, поучио је вернике протојереј-ставрофор Милосав Радојевић на редовним духовним сусретима у храму Вазнесења Господњег. Прота је одржао други део предавања на тему „Света Литургија: путовање цркве у димензију Царства Небеског“.

http://www.slovoljubve.com/sites/default/files/4/12/12/20.12.12_-_zbor_-_o._milosav_radojevic_liturgija_2._deo_64kbps.mp3

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Задњих година изашло је гомила књига на тему Литургије и богослужења.

Мени се као лаику то много допало и жедно сам читао сво што је излазило.

Пуно сам научио, посебно ствари које никада нисам могао чути од свештеника и сабраће.

Не само мени, већ се и многим обичним верницима ово свидело.

Но, то је било пре више од деценије.

У последње време доживљавам супротно: хипергомилање објашњавања и расправа, које не дају простора за лични доживљај и учешће. Искрено, теолози и поједини свештеници су сморили! Не кривим их.

Све као да је већ унапред речено и задато и не може се ван тога.

Као да се Бог или има поимати како књиге кажу или никако другачије. Не само то, већ је и сам доживљај литургије толико нормиран да је већ постало досадно тако живети.

А шта ћемо са личним доживљајима којих нема у књигама?

Не, моје право питање је: треба ли о Литургији више причати или ћутати?

П.С.

Ја сам лично изабрао да ћутим, према речима аве Евагрија: Неизрецво се слави ћутањем.

Али, не мора да значи да тако мора да буде?

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ко жели да прича, нека прича, ко жели да ћути нека ћути, ко хоће да чита нека чита, ко неће не мора...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Ко жели да прича, нека прича, ко жели да ћути нека ћути, ко хоће да чита нека чита, ко неће не мора...

Можеш ли да појасниш, не разумем баш шта си хтео да кажеш?

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Можеш ли да појасниш, не разумем баш шта си хтео да кажеш?

Питање је било: Треба ли о Литургији више причати или ћутати?

Моје мишљење је да не треба ни једно ни друго, него како ко и када то жели, и како му савест налаже.

Укратко, рекао бих да је ово више ствар слободне воље него осећаја "да треба...".

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...