Jump to content
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
Зоран

Проблеми деце су одраз проблема породице

Оцени ову тему

Recommended Posts

1. Moje ruke su male: ne očekujte savršenstvo dok spremam krevet, crtam ili bacam loptu.

2. Moje su noge kratke: usporite kako bih vas mogao stići.

3. Moje oči nisu vidjele svet kao što su vaše: pomozite mi da otkrijem svijet. Nemojte me sputavati.

4. Kućni posao neće pobeći. Ja neću još dugo biti malen – nađite vremena za igru sa mnom.

5. Ja sam vaš poseban dar, tako sa mnom i postupajte.

6. Treba mi vašа podrškа dok rastem. Nemojte mi prigovarati i kažnjavati me. Zapamtite možete prigovarati mojim postupcima bez prigovaranja meni.

7. Pružite mi slobodu samostalnog odlučivanja. Dopustite mi da pogrešim kako bih mogao naučiti iz svojih (po)grešaka. Tako ću jednog dana biti sposoban donositi pravilne odluke.

8. Nemojte se bojati otići bez mene na vikend. Potreban vam je odmor od mene, a i meni od vas. To je takođe odličan način da mi pokažete kako ste sebi međusobno važni.

9. Znam da je to teško, ali nemojte me upoređivati s mojom braćom i sestrama ili s drugom decom.

10. Nemojte raditi stvari umesto mene. Tada osećam da način na koji ja to radim nije dovoljno dobar i razočarava vas.

Zapamtite: volim vas više od svega. Vi ste moj svijet i sve što učinite ili ne učinite ostavlja trag u mome srcu.

Vrlo lepo, samo prihvati ovih par ispravki, jer stvarno razbijaju uživanje pri čitanju (šta ja znam, barem meni).

Који би били разлози да мало дете себи покида све заноктице а када их покида онда настави даље?

Гули кожу са дланова или где год има могућност.

незадовољство самим собом, тачније свест о несавршенству?

ако је самоповређивање може да буде цео распон фрустрација, питање је који је узрок.

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1329935276' post='589226]

незадовољство самим собом, тачније свест о несавршенству?

ако је самоповређивање може да буде цео распон фрустрација, питање је који је узрок.

Добро,мислим конкретно на децу и баш ме интересује који су узроци...

Добро,мислим конкретно на децу и баш ме интересује који су узроци...

па и деца могу да пројектују своју фрустрацију на самоповређивање у зависности од разних ствари ...

ал да не идем у дубиозе, можда је решење јако једноставно - гљивице или слично?

свраб, пецкање, сушење коже ...

Добрао ,може то да буде разлог.

Може ли да буде разлог малтретирање ?

наравно, онда није ни чудо ако дете сврбе дланови ... шамари, додиривања се врше длановима и прстима.

пошто свашта може да буде, лоше би било ускакати у закључке ал можемо да ударимо цео распон и да се свачега дотакнемо, ал неко озбиљан би требао да се позабави тим дететом свакако.

ко зна, можда је решење сасвим тривијално - недостатак витамина Е или Д, па се листа, суши и зацепљује кожа лако на тим отвореним деловима ... ко зна, можда онда и другде постоји перутање.

ко ће га знати, можда чак могу да буду и ружни снови, поготово ако се понављају ... лоше оцене, грдња, задиркивања друге деце.

ма 1000 ствари може да буде, зависи од узраста, да ли је дете интровертно или екстровертно, степен развоја, емотивно или агресивно ...

Који би били разлози да мало дете себи покида све заноктице а када их покида онда настави даље?

Гули кожу са дланова или где год има могућност.

Требало би можда посматрати дете и видети како се понаша док то ради, да ли изгледа нервозно или замишљено, уплашено и сл.

Добрао ,може то да буде разлог.

Може ли да буде разлог малтретирање ?

Може како да не и малтретирање и јесте један од разлога.Дете грицка нокте а у каснијем добру јавља се и проблем са кожом главе,перутањем чела,иза ушију...екцеми...

Други разлог може да буде вишак енергије,не зна шта ће од себе.Може да буде и да је природно тврдоглаво дете и несмирено...не може да остави ствари какве јесу-мора он да их промени,изгризе и то иде до те мере ако треба и крв да пусти...нек иде живот.

Комликовано је све то и треба установити прави разлог.

Требало би можда посматрати дете и видети како се понаша док то ради, да ли изгледа нервозно или замишљено, уплашено и сл.

да, или утврдити да ли нека ситуација доводи до таквог понашања ...

можда је и компулсивно понашање ...

Иначе,јако озбиљан проблем може да створи кидање заноктица,баш онако веће инфекције.Ја нисам веровала док нисам видела како то може да буде озбиљан проблем.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...