Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Оцени ову тему

Recommended Posts

hahha ne volis nadrealizam?ali moras priznati izvuce reakciju i paznju svesti ili nesvesti...
мени није поента да ме уметност прозове на гађење, нисам ни за умилно заташкавање, али постоји сијасет прикладних начина да се пошаље порука.

Јелина, on 29 Jun 2014 - 01:39, каже:

@@ivona, дај неки контрааргумент  , грицка ме да сам била груба  

epa sad ces ti da vidis ... :) Jelince tome sluzi forum,ne vidim ga zaista kao neko autisticno sredstvo za  narcisoidno ogledanje,kad se nesto izlozi uvek dobro dodje ogledanje u onom drugom.Ali mi je fantasticna tvoja reakcija na samu sebe i potreba da se eventualno samokriticno umeris ako je neophodno! 

Kontra argumenti...evo razmisljam...Verujem da delimo misljenje da bi o ovoj temi potpuniji doprinos mogao dati neki kriticar istorije umetnosti,esteticar i eticar,ali evo mene kao pukog svedoka onih koji stvaraju da kazem neku svoju misao kad si me vec pitala :)

I naravno mora da bude licna interpretacija kao i sve u zivotu ,bilo koji fenomen koji se posmatra,pa bih ti rekla za pocetak da moje interesovanje za ovakav vid izraza nije niti toliko star niti iskljucuje sve ostale koje volim,Oduvek me zanimala simbolika,posebno ona nesvesna jer su mi snovi izuzetno zivopisni,a poneka i cujem muziku (hahha sto uopste nije cudno jer je cujem u glavi i kad je ne slusam) i reakcije na elemente sna koji su potpuno nekad oprecni,neksladni neuklopivi umeju biti u krajnju ruku uznemiravajuci.To je verujem zajednicko iskustvo svih nas koji sanjamo i imamo snove.Ipak u odredjenom trenutku ljudskog stvaranja,reagovanja na vreme u svim svojim kulturnim,duhovnim i ostalim ljudskim integralnim znacenjima poziva umetnika,stvaraoca da reaguje,i sad govorim o onima koji to zaista ne rade iz trenda,potrebe trzista i ostalih banalizacija umetnosti,vec o onima koji autenticno prenose svoje vidjenje stvarnosti,pitanja,strahove,dileme.Nadrealizam je jedna od tih faza.U najmanju ruku je pokusaj pomirenja simbolizma nesvesnog i onog u  svesnom budnom stanju.Nekontrolisana priroda nesvesnog iskazana kroz simbole ume biti uzasavajuca i konacna,nekad upecatljivije nego neka realna slika uzasa iz iskustva, Za razliku od prvog slucaja,svest ima svoje mehanizme zauzdavanja afektivnih vrednovanja odredjenih svesnih sadrzaja,dok nesvesno to nema i tu je pretnja tu je moguce uznemirenje ,ali i sloboda...Tu dodjosmo mozda do kljucnog momenta,a to je da postoji nesto sto zovemo stvar ukusa ili afinitet i duboko je vezan za licno ikustvo i ustrojstvo licnosti kao i neku vrstu kompatibilnosti u tumacenju odredjenih simbola izmedju onog koji stvara i onog koji vrednuje i iskazuje pozitivno interesovanje za umetnicko delo.I tu ja pravim razliku kad je ovaj pravac u pitanju,naravno u izboru stvaraoca i njihovih dela i nije cudno upravo sto moje najvece interesovanje i ljubav prema njihovoj umetnosti ima Marc Chagall i od njega vise misticnija Remedios Navaro.Marc u svojim delima poseduje jednu neosporivu toplinu i poboznost i sto je najbtnije smisao,koji nekad,ruku nu srce mora se reci,ume da izmakne modernoj umetnosti.I da se vratimo momentu slobode,meni kao najbitniji argument cele price,okosnice umetnosti,ma bilo kojoj autenticnoj istinitoj ljudskoj tvorevini(i nauku tako vidim)je Sloboda umetnika da kaze vidi sto je ovo lepo ili da uperi prstom i kaze ovo je ruzno,ovo boli i to je njegva istina pravo da se izrazi.Od onog prekoputa u skladu sa njegovim afinitetima,iskustvom,mentalitetu kulturi,aktuelnim podvsesnim i nesvesnim sadrzajima(ovo sad ne procenjujem u kvalitativnom smislu) proisteci ce reakcija.Moram opet da ovde utkam deo svog vidjenja ,meni kao nekome kome je smrt,bolest,ogranicenost intelektualna,duhovna,svaki vid egzistencijalnog sagledavanja coveka veoma blisko kako zivotno,iskustveno,tako profesionalno i akademski od zanimanja i znacaja.I onda momenat Smisla,Vere,Bog kao kruna svega toga.Ipak potencijalno nistavilo  i konacnost tvorevine me jos uvek duboko potresa kako moje tako i onih koje vise nema i  onih koji su tu.Tako da dela koja nose u sebi moje slicne dileme,razresenja kroz smisao i neki lican potpis duse ma koliko u momentu delovao uznemiravajuci,nuklopiv,cak ni lep estetski pokrene eticku dimenziju lepog koju ja u tom delu vidim kao pokret,zudnju da se prevazidje ta konacnost i dosegne nas pocetak i kraj.To je moj argumet za nadrealizam draga Jelina.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...