Jump to content
Дејан

Ревност и ревнитељи

Recommended Posts

Ili jeres i svakakva duhovna zastranjenja budu simptom/posljedica, možda i prije nego uzrok... U ljudskoj psihi je sve cirkularno i teško je razdvojiti. 

Jedno hipotetičko pitanje.Čovek je paganin,veruje da postoje slovenski,nordijski,germanski bogovi,njima se moli(kojoj god religiji da pripada ili da poštuje sve tri istovremeno ili neku kombinaciju od njih) voli sve ljude,moli se tim svojim bogovima za njih.Da li je on ili ona duhovno zastranio?

Jedno hipotetičko pitanje.Čovek je paganin,veruje da postoje slovenski,nordijski,germanski bogovi,njima se moli(kojoj god religiji da pripada ili da poštuje sve tri istovremeno ili neku kombinaciju od njih) voli sve ljude,moli se tim svojim bogovima za njih.Da li je on ili ona duhovno zastranio?

У моралном смислу није. Ако му није проповедано Јеванђеље (на здрав начин) савест му је закон и њоме се оправдава.

У моралном смислу није. Ако му није проповедано Јеванђеље (на здрав начин) савест му је закон и њоме се оправдава.

Ali savest je postojala pre Hrista.Kasno je ali nastavićemo. :mahmah: ..zanimljiva je tema.

Sizofrenija ima svoj osnov u genetici. Nazalost :(

U supotnom egzorcizam bi resavao problem.... al eto jos se niko nije izlecio od sizofrenije. Ni prirodno i natpriodno.

12249887_1663252293959766_10586561818242

https://www.facebook.com/%D0%A2%D0%B5%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BB-1529942560624074/?fref=photo

Pitanje je zaista hipotetičko jer rijetko gdje ima kutka zemaljskog gdje Hristov nauk nije već vpropovijedan. Osim toga, nekakav ukupni razvitak ljudske religiozne svijesti je davno prevazišao politeizam. Tako da bi danas vraćanje na politeizam bilo zaista neko duhovno zastranjenje. U današnjici ako se neko okrene tim učenjima to je bunt protiv hrišćanstva i nerijetko Hrista, a to se može okvalifikovati tako, sigurno. Naravno, moje mišljenje je ovde vrlo uslovno jer se nikad nisam zanimala tim pitanjima. 

Sizofrenija ima svoj osnov u genetici. Nazalost :(

U supotnom egzorcizam bi resavao problem.... al eto jos se niko nije izlecio od sizofrenije. Ni prirodno i natpriodno.

Ček, ček. Jung je uspijevao da izliječi od shizofrenije neke svoje pacijente, čini mi se i Rajh (morala bih da se podsjetim). Neki slučajevi jesu jasno za egzorcizam iako se zvanično vode kao šizofrenija. Nema mjesta generalizaciji tu. 

Shizofrenija nije smrtna presuda ni u intelektualnom ni moralnom ni duhovnom smislu. Si pogledao film Beautiful mind (istinita priča)? Moguće da dosta toga što mi laički podvodimo pod sh. u stvari biva viđenje onostranog. I taj poremećaj kao i svaki drugi može da bude samo epizoda kao reakcija na akutnu traumu, itd,. itd. ....Lijekovima, psihoterapijom (ako ima dobrih terapeuta, a ima ih uvijek, hvala Bogu) i duhovnim lijekovima svaka bolest može da se ako ništa poboljša, tako da... Polako sa žustrim generalizacijama. 

Не труди се да многима говориш речи о побожности и честитом животу! Ово не говорим из зависти, већ зато што ћеш, чини ми се, непромишљенима изгледати смешан. Јер, слично се сличноме радује. Такве речи имају малобројне, па чак и сасвим ретке слушаоце. Отуда је боље да ћутиш - осим [у случају кад треба рећи] о ономе што Бог жели ради човековог спасења.

св. Антоније Велики

E imam pitanje koje me puno muči.. Što se tiče naših zilota. Zašto naši (SPC) ne pokušavaju da se malo više pogovore sa zilotima, jer mi se čini da su nam bliži od hrišćana drugih denominacija. Jer pazi..oni imaju osnova za svoje mišljenje u tim saborima postoji pravilo da se ne moli sa jereticima. Meni lično to ne smeta...ali smeta mi to što ne pokušamo da se molimo sa zilotima, jer su oni još uvek pravoslavci. Malo ljuti, nabrijani pravoslavci, ali ipak pravoslavci punopravni. Ozbiljno pitam i ozbiljno me brine... i ako neko ima konkretan nezlonameran predlog kako da rešim svoju dilemu nek kaže... jer me to baš ponekad muči.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...