Jump to content
Grizzly Adams

Свештеничка служба и посао

Оцени ову тему

Recommended Posts

Ово прво што си изнео не мже да буде истина. Напротив! Време Литургије је тачно одрђено, време сахране и парастоса, крштења и венчања такође. Дај ми једног свештеника који је, ако му верници кажу да је опело у 13 часова, а он да дође у 17? Или било који други обред...

Такође, време у коме живимо ти не нуди много прилика да имаш флексибилан посао. Да седиш код куће и да радиш колико можеш и кад можеш. Ако би се неки свештеник запослио у фирми, он би морао да ради одрђено време као и сви други. А и ко би примио на било који посао дипломираног теолога? Шта би тај могао да ради?

Liturgija jeste u isto vreme, ali nedeljom. Ovo drugo nema stalni termin, nego je stvar dogovora svestenika i ljudi iz parohije. A sto se tice mogucnosti vremena u kome zivimo - pa naravno da ne nudi mnogo, ali mi bas zelimo da pricamo o tome sto ipak nudi, ma koliko da je malo...

Да ли то значи да свештеник не треба да иде код таквих људи и обави оно што се од њега тражи? Да ли тиме чини неку бољу мисију у Цркви?

Да, мислим да не би требало да иде. Зашто би обављао хришћански обред и молитву код људи који практично и нису хришћани? Који је смисао тога?

Покушавам да нађем тему коју сам поменуо, тамо смо расправљали о томе доста...

Guest

Liturgija jeste u isto vreme, ali nedeljom. Ovo drugo nema stalni termin, nego je stvar dogovora svestenika i ljudi iz parohije. A sto se tice mogucnosti vremena u kome zivimo - pa naravno da ne nudi mnogo, ali mi bas zelimo da pricamo o tome sto ipak nudi, ma koliko da je malo...

Колико знам, свештеник не служи Литургију само недељом него и кад није недеља. Дакле, прва примедба ти отпада. 

Такође, овај "договор" између свештеника и парохијана је такав да буде углавном како парохијан каже. Не може да се са сахраном или крштењем чека у 7 увече, или ако свештеник ради у фирми у другој смени да опело буде у 8 ујутру. 

О овом трећем питању можемо да разговарамо, али ако решимо ова прва два ( и још стотинак других :) )

Guest

Да, мислим да не би требало да иде. Зашто би обављао хришћански обред и молитву код људи који практично и нису хришћани? Који је смисао тога?

Покушавам да нађем тему коју сам поменуо, тамо смо расправљали о томе доста...

То је доста круто схватање. Не видим да би донело икаквог плода. Тај свештеник би летео са парохије као куфер. Свештеник треба свима да иде на молитвословља. Немојмо као о. Јоил што је говорио да се пушачи сахрањују ван гробља и да свептеник таквима не долази на опело...

То је доста круто схватање. Не видим да би донело икаквог плода. Тај свештеник би летео са парохије као куфер. Свештеник треба свима да иде на молитвословља. Немојмо као о. Јоил што је говорио да се пушачи сахрањују ван гробља и да свептеник таквима не долази на опело...

Доста сам размишљао о томе и мислим да је исправно схватање. Свештеник треба да се посвети верницима. Код нас се та разлика између "верника" и "православца" изгубила па су свештеници понижени да иду около и - не замерите, немам намеру да будем подругљив него директан - "тезгаре" код разних "домаћина" којима је све то само "национално-културна-тако-треба-кореографија", а из мог угла на граници паганства.

Као што сам већ давно овде писао: Црква би морала да направи јасну разлику - ко је верник, а ко није. Може да буде "оглашени" па ако `оће нека дође у Цркву да се научи вери. Овако понижавамо и свештенике и вернике и од Цркве правимо путујући циркус да нам се сви смеју. Не може то тако, не би смело да буде. Нису сви "Срби-православци" верници, нити хришћани. Морамо да направимо ту разлику иначе ће Црква имати озбиљних проблема и већ има. Зато се и изгубио онај полет и енергија коју смо сви имали у оном таласу враћања Цркви.

Можда звучи "радикално", али то је само зато што смо радикално застранили. Нажалост.

Верујем у Једну, Свету, Саборну и Апостолску Цркву и не пада ми на крај памети некаква револуција и реформација, али је једна обнова заиста неопходна. И то веома озбиљна и коренита. Доста је било зезања.

Колико знам, свештеник не служи Литургију само недељом него и кад није недеља. Дакле, прва примедба ти отпада. 

Такође, овај "договор" између свештеника и парохијана је такав да буде углавном како парохијан каже. Не може да се са сахраном или крштењем чека у 7 увече, или ако свештеник ради у фирми у другој смени да опело буде у 8 ујутру. 

О овом трећем питању можемо да разговарамо, али ако решимо ова прва два ( и још стотинак других :) )

OK, pitanje je ipak neresivo za SPC. Odo`, nemam vremena za gubljenje...

Guest

OK, pitanje je ipak neresivo za SPC. Odo`, nemam vremena za gubljenje...

Кажи ми за коју је то Православну Цркву решиво?

Ако си већ покренуо тему, немој да идеш сад тек тако... :)

Кажи ми за коју је то Православну Цркву решиво?

Ако си већ покренуо тему, немој да идеш сад тек тако... :)

Temu je pokrenuo Zvonko, nisam ja. :)))

A ja cu da svratim kad/ako se o. djakon ukljuci, pa obrazlozi svoja licna svedocanstva o tome...

Доста сам размишљао о томе и мислим да је исправно схватање. Свештеник треба да се посвети верницима. Код нас се та разлика између "верника" и "православца" изгубила па су свештеници понижени да иду около и - не замерите, немам намеру да будем подругљив него директан - "тезгаре" код разних "домаћина" којима је све то само "национално-културна-тако-треба-кореографија", а из мог угла на граници паганства.

Као што сам већ давно овде писао: Црква би морала да направи јасну разлику - ко је верник, а ко није. Може да буде "оглашени" па ако `оће нека дође у Цркву да се научи вери. Овако понижавамо и свештенике и вернике и од Цркве правимо путујући циркус да нам се сви смеју. Не може то тако, не би смело да буде. Нису сви "Срби-православци" верници, нити хришћани. Морамо да направимо ту разлику иначе ће Црква имати озбиљних проблема и већ има. Зато се и изгубио онај полет и енергија коју смо сви имали у оном таласу враћања Цркви.

О овој теми може да се пише нашироко.

Лепо би било када би свештеници и ђакони који раде друге послове дали своје мишљење о овоме.

Мислим, као што сам и рекао да би то једино могло у неким случајевима код људи који су већ изграђени у свом послу и који су у неком смислу ауторитети у свом послу који раде, па на тај начин могу да допринесу мисионарењу и ширењу речи Христове на прави начин.

Разумем и тебе у неку руку, пошто не живиш у Србији неки период, па хтео, не хтео, гледаш мало другачијим очима на све. У Србији то једноставно нема шансе да се деси. Ти заборављаш психологију народа. Када би свештеник негде радио то не би био + него - . Свако би се шалио на његов рачун и изгубио би "ауторитет" који сада донекле имају. Замисли само свештеника који ради негде, а шеф који није верник га товари, па му још говори, ајде попе ово, ајде попе оно, па исмејавања, па гледања шта ради, па на крају да ни сви свештеници нису за пример, па би то само упропастило ситуацију. Па не буду флексибилни, него га задржавају на послу или не пуштају када би требао да буде у парохијским обавезама.

Све је то лепо када причамо, али у машти. Ово што мислите да неко критикује или хоће да створи утопију је погрешно. Ми само гледамо реално, јер живот није сањарење, мед и млеко. А исто тако износимо аргументе који би били сметња, а ту није ништа лоше, већ може само да побољша нешто.

Ово сам само скупио у једно да те не би цитирао у свему :)

А за ово што си рекао. То је већ крив врх Цркве који је снисходљив по неким питањима и што не стоји иза свештеника.. Али да ти кажем и из искуства, да знаш само колико таквих изгубљених случајева се променило и постало верујуће, а били су ти који су били понижавање за свештеника како кажеш или се нису они променили, али су им се деца променила. Значи, вреди се жртвовати, али и потпуно посветити парохији и парохијанима, без других послова.

И када си рекао за јутрење. У мојој цркви доста људи долази на јутрење, а после сви хитају свештеницима на молитву, исповест, разговор... Да свештеник ради, не би имао сигурно времена за ту "ситницу". А да не причамо о болеснима, на самрти... којима је свештеник веома потребан.

@@verum est in beer,

ОК, то је била само једна идеја која можда има смисла у неким случајевима, а можда и нема уопште. Немам формирано мишљење о томе. Само размишљам наглас.

Мој оригинални предлог био је да се уведе десетак или нешто слично па да се свештенство ослободи потребе да продаје "услуге крштења, венчања, сахране итд." нецрквеном народу. И онда би могли да се фокусирају на праве верника. 10% од 10 верника је једна просечна плата.

Оно што је сасвим јасно - ово како је сад не ваља. Ништа.

Мени ово супер звучи:

Друга ствар је што би онда у свакој фирми био по неки свештеник, замислите само какав би то ефекат имало на људе. Како би се само сведочило хришћанство.

Али се плашим да:

Ти заборављаш психологију народа. Када би свештеник негде радио то не би био + него - . 

''Сви попови возе скупа кола, добијају брдо пара за вршење обреда, још имају 2 посла, да испадне да поштено зарађују.''

Едит: добро звучи ово ''рашчлањивање'' верујућих од повремено верујућих. Прво то, па онда даље...

Мислим, карикирам, али не верујем да би људи добро реаговали... Не знам зашто, прва бих волела да грешим. У принципу - то је оно што чујем од велике већине ''верника''...

Guest

@@Grizzly Adams,

Сигурно да неке ствари треба мењати, приступ, начин обраћања итд... али не може се ништа мењати ако немаш добар темељ. МОра да се промена темељи на нечемоу што је искуство и етос Цркве.

Мени је, на пример, чудно да у великим градовима мноштво људи не прима  свештеника за славу и Васкрс. Никада им свештеник није посетио дом, и ту се ништа не мења.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...