Jump to content

Оцени ову тему

Recommended Posts

I jel vredi da se sad kupi ovaj novi model kojeg su upravo izbacili? Ili je bolje cekati do 2015? Takodje cuo sam da i ovaj Yosemite bice besplatan kao upgrade, ali nisam siguran?

Vrijedi da se kupi ako ti treba. Od cekanja nemas neke koristi. 

Prednosti mac-a su mocan hardwer, jednostavan, i estetski dobar dizajn, lagan je i praktican da se prenosi, i besplatan je OS.

Mnogi ljudi se jos uvijek sokiraju kad recimo vide cijenu macbook pro od jedno 2000 evra za odredjen 15" model. Medjutim kad se pogledaju ponude drugih kompanija, Lenove ili Aceru istoj klasi, cijena je ista ili razlika je u 50 - 100 evra. Cijena je takva kakva jeste, opravdana, i ako ti treba onda nemas sta cekati, kupuj. :)

Па ако `оћеш рачунар истог квалитета онда ће цена бити слична...

Све то под условом да имаш паре и да ти треба. Иначе се не треба замајавати.

А ако немаш паре на гомили, а треба ти за рад, онда је то вероватно један од случајева где је (релативно мали) кредит оправдан.

Vrijedi da se kupi ako ti treba. Od cekanja nemas neke koristi. 

Prednosti mac-a su mocan hardwer, jednostavan, i estetski dobar dizajn, lagan je i praktican da se prenosi, i besplatan je OS.

Mnogi ljudi se jos uvijek sokiraju kad recimo vide cijenu macbook pro od jedno 2000 evra za odredjen 15" model. Medjutim kad se pogledaju ponude drugih kompanija, Lenove ili Aceru istoj klasi, cijena je ista ili razlika je u 50 - 100 evra. Cijena je takva kakva jeste, opravdana, i ako ti treba onda nemas sta cekati, kupuj. :)

Na ovo dodaj i da ga mozes koristiti 5-6 godina. Ali zato je bitno i pravo vreme kupovanja. Na primer svi sada pricaju o novim Intelovim broadwell chipovima, a takodje se i dizajn mekbuka nije promenio od 2008/2009 ako dobro pamtim, sem skidanja "Macbook Pro" logo na donjem dio ekrana. Pa moguce je da sledeci 2015 model bude pretrpeo radikalne promene, u smislu dizajna pre svega. Ali na kraju krajeva, to je neizbezno kod tehnologije...

А ако немаш паре на гомили, а треба ти за рад, онда је то вероватно један од случајева где је (релативно мали) кредит оправдан.

Jedina stvar koju jos ne razumijem je da das gomilu para za parce dobrog hardvera, a onda se suocis sa problemom gubitka wifi konekcije. U pocetku je to bilo osjetno, radis i samo odjednom vidis da se signal wifi gubi. Onda sam istrazivao pa vidio da ljudi pisu da je ovo bug kojeg apple jos nije rijesio, ali ima mogucnosti da se malo dopravi pa sam onda morao preko terminala neke komande da ukucavam sto sam nasao na nekom forumu. I ono sad je malo stabilnija veza, ali onda ako spustim ekran, ili nisam aktivan, i kad se ponovo vratim wifi se izgubi. I ne dodje odmah vec moram prvo cekati jedno 10 sekundi da se prvo pojavi wifi mreza pa tek onda opet moram kliknuti na konekciju. U windowsu se momentalno konektuje kad vratis racunar iz hibernacije. Neshvatljivo mi je da apple koji toliko propagira cloud computing ima tako jednu fundamentalnu pogresku bas tamo bez cega cloud computing nema. Kakvo je tvoje iskustvo na macbook pro po ovom pitanju?

Jedina stvar koju jos ne razumijem je da das gomilu para za parce dobrog hardvera, a onda se suocis sa problemom gubitka wifi konekcije. U pocetku je to bilo osjetno, radis i samo odjednom vidis da se signal wifi gubi. Onda sam istrazivao pa vidio da ljudi pisu da je ovo bug kojeg apple jos nije rijesio, ali ima mogucnosti da se malo dopravi pa sam onda morao preko terminala neke komande da ukucavam sto sam nasao na nekom forumu. I ono sad je malo stabilnija veza, ali onda ako spustim ekran, ili nisam aktivan, i kad se ponovo vratim wifi se izgubi. I ne dodje odmah vec moram prvo cekati jedno 10 sekundi da se prvo pojavi wifi mreza pa tek onda opet moram kliknuti na konekciju. U windowsu se momentalno konektuje kad vratis racunar iz hibernacije. Neshvatljivo mi je da apple koji toliko propagira cloud computing ima tako jednu fundamentalnu pogresku bas tamo bez cega cloud computing nema. Kakvo je tvoje iskustvo na macbook pro po ovom pitanju?

Ја сам изгледа срећан јер нисам никада имао тај конкретни проблм. До душе, могуће је да је то присутно само на одређеним моделима. Једино што јесам приметио је да MacBook Pro генерално тражи јачи сигнал да би се конектовао. Док друга особа поред мене са неким пластиканером хвата комшијин WiFi, MacBook Pro се јако мучи. То приписујем алуминијуму и вероватно намерно смањеној снази антене ради продужења батерије. Штавише, могуће је да и то губљење конекције, има везе са дизајном, а не са софтверским багом (не смем да тврдим). Џони Ајв је јавно признао да не зна физику, а у Apple-у одувек главну реч водише дизајнери, а не инжењери. Стева им је вазда тражио ствари са граница закона физике, а они се хватали за главу. :) Ја мислим да је то генерално добро, јер не желим да користим рачунар који изгледа и користи се као да је прављен за војску, али повремено резултира у оваквим стварима. Сети се само чувеног блама са iPhone 4 антеном, кад се Стив Џобс јавно "извињавао" ("you are holding it wrong"). Од тада имају мале пластичне прорезе и дуплу антену, за сваки случај. :)

Иначе, невезано за WiFi и пропаганду, Apple заправо уопште нема квалитетан Cloud сервис. Истина, они имају најбоље замишљен сервис тог типа (за обичне кориснике), али је, барем до сада, имплементација била поприлично чудна и баговита. Постоје назнаке да се то може променити од iOS 8 и OS X 10.10 (избацили су драстично побољшан cloud API  кога су и сами користили, за разлику од старог, кога изгледа нису, што је говорило о његовом квалитету).

Па увек си "under constraints" и мора нешто да жртвујеш... Брат Стева је хтео да му све буде "под конац", али је исто тако морао да се одрекне неких ствари да би то постигао. Код њега је фасцинантно колико је успео да тај ефекат минимизује. Ванземаљски.

То приписујем алуминијуму и вероватно намерно смањеној снази антене ради продужења батерије.

Pa bas nesto i nisu produzili. Meni od pocetka ne moze pregurati vise do cetiri, cetiri i po sata, za razliku od tvrdnje apple da radi 8 sati u web rezimu. Mislim da markentiski pretjeruju kako bi vise primjeraka prodali, ili jednostavno testiraju bateriju u takvim uslovima koje nijedan prosjecan korisnik nece nikad koristit nit ce im trebati takav rezima rada.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...