Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Zoran Đurović

О. Зоран Ђуровић: Осврт на књигу монаха Артемија против Владике Игнатија

Оцени ову тему

Recommended Posts

artemije.pdf

Поводом  напада монаха Артемија на епископа Игњатија: http://www.zorandjurovic.com/tekstovi/artemije.pdf

Измењено од Дејан Бићанић
Уз име клирика обавезно написати и његов чин

Шта те чуди, аво? Артемије је јеретик на куб.

Шта те чуди, аво? Артемије је јеретик на куб.

Али је ипак школован и више него довољно да би се користио оваквим ниским и секташким методама манипулације. Подсећа ме на модерне клинце муслимане и Јеховине сведоке који тако искривљују Библију и тиме "доказују" своју веру. 

Превише је простачки то одрадео. Сигурно уме боље. Али када схватимо какви су му следбеници не чуди што се није мало више потрудио.

Кад би Зоран могао да употпуни одговор и каже мало више о :

Епископ Игњатије: 
1. У последњих неколико векова догматика је погрешно посматрана из етичког, 
моралног угла. (1-02) 

Дакле волео бих да чујем мишљења о томе ко је све од отаца и истакнутих теолога у последњих неколико векова погрешно сматрао догматику из етичког и моралног угла... и каква су била њихова погрешна мишљења....

"Дакле, Серафим, као и Игњатије кажу да циљ хришћанског живота није држање моралних назора него задобијање Духа Светог." - sad, ne znam da li vladika Ignjatije nastavlja u izlaganju to što ovde piše da kaže - zadobijanje Duha Svetog. Ako je ostavljeno samo onako kako ste citirali, oče, onda morate priznati da ipak nije rečeno tako kako ste Vi naveli da jeste (Vi ste možda smatrali da se to podrazumeva).

"Дакле, Серафим, као и Игњатије кажу да циљ хришћанског живота није држање моралних назора него задобијање Духа Светог." - sad, ne znam da li vladika Ignjatije nastavlja u izlaganju to što ovde piše da kaže - zadobijanje Duha Svetog. Ako je ostavljeno samo onako kako ste citirali, oče, onda morate priznati da ipak nije rečeno tako kako ste Vi naveli da jeste (Vi ste možda smatrali da se to podrazumeva).

Видите стране 10-12: http://www.verujem.org/pdf/ignatije_crkva.pdf. Сигурно има многих других текстова који говоре о овоме. То је Игњатијева суштинска мисао: Човек да би постојао мора ући у заједницу са Богом, а она се остварује кроз Духа Светог који конституише цркву као Тело Христово. 

Кад би Зоран могао да употпуни одговор и каже мало више о :

Епископ Игњатије: 
1. У последњих неколико векова догматика је погрешно посматрана из етичког, 
моралног угла. (1-02) 

Дакле волео бих да чујем мишљења о томе ко је све од отаца и истакнутих теолога у последњих неколико векова погрешно сматрао догматику из етичког и моралног угла... и каква су била њихова погрешна мишљења....

Не могу дуже да пишем. Радим на неким пројектима. Ово ми је било успутно. Прочитајте изванредну Лубардићеву студију коју сам навео, тако да ћете моћи да се упознате са проблемима о којима је овде реч. Ретко исцрпна и јасно написана књига. Ту су и Путеви руског богословља, од Георгија Флоровског, али је дело за оне који имају слободног времена на претек или су посвећеници. Лубардић и више него довољан. 

Oče, čudi me da se pozivate na sv. Serafima, ali pretpostavljam da Vam je onda nepoznato da je Motovilov bio po svoj prilici duševni bolesnik (sam piše o tome da se u njega prilikom krštenja uselio demon po imenu Avadon, koji će na kraju vremena ući u antihrista itd.) i da je praktično nemoguće odrediti šta je realno učio sv. Serafim, a šta je njegovo lično buncanje. Pouzdana istorijska svedočanstva o bilo kojoj izjavi sv. Serafima na bilo koju temu ne postoje. To ovaj konkretan citat o cilju hrišćanskog života ne čini suštinski manje uverljivim ili tačnim, ali je Motovilov svejedno autoritet koliko i mati Borka, pa bi bilo bolje da za potrebe naučnog rada nađete nešto pristojnije. V. ovde: http://euhenio.livejournal.com/21172.html.

Oče, čudi me da se pozivate na sv. Serafima, ali pretpostavljam da Vam je onda nepoznato da je Motovilov bio po svoj prilici duševni bolesnik (sam piše o tome da se u njega prilikom krštenja uselio demon po imenu Avadon, koji će na kraju vremena ući u antihrista itd.) i da je praktično nemoguće odrediti šta je realno učio sv. Serafim, a šta je njegovo lično buncanje. Pouzdana istorijska svedočanstva o bilo kojoj izjavi sv. Serafima na bilo koju temu ne postoje. To ovaj konkretan citat o cilju hrišćanskog života ne čini suštinski manje uverljivim ili tačnim, ali je Motovilov svejedno autoritet koliko i mati Borka, pa bi bilo bolje da za potrebe naučnog rada nađete nešto pristojnije. V. ovde: http://euhenio.livejournal.com/21172.html.

Mozda i nije Motovilov napisao sve tacno ali ono sto je prepisano Sv Serafimu je duboko pravoslavna misao koja je postojala oduvek u crkvi i posebno naglasena u poslanicama Sv apostola Pavla.

Mozda i nije Motovilov napisao sve tacno ali ono sto je prepisano Sv Serafimu je duboko pravoslavna misao koja je postojala oduvek u crkvi i posebno naglasena u poslanicama Sv apostola Pavla.

Sto sam i sama napisala. Ali kao sto se neces pozivati na mati Borku kao na autoritet u pitanjima ikonologije samo zato sto joj na zidu visi 50 ikona, tako je pogresno citirati Motovilova sve i kad govori sustu istinu. Sta fali, recimo, istom tom sv. Pavlu?

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...