Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Млађони

Православље и стоицизам.

Recommended Posts

Како би могао да се опише однос стоицизма и православља? 

Колико би стоичка филозофија била корисна у животу једног православца?

Колико би могла да помогне/одмогне духовни напредак?

Шта ви мислите о стоицизму, ван православља, да ли практикујете стоицизам у свом животу, да ли пак мислите да је лоше практиковати стоицизам?

Не водим се другим учењима осим православља јер је у православљу најчистија мудрост. Све друге мудрости су бледе сенке и корисне су ми у смислу да ме подсећају на оно истинско и суштинско што се налази у православном учењу. 

Не водим се другим учењима осим православља јер је у православљу најчистија мудрост. Све друге мудрости су бледе сенке и корисне су ми у смислу да ме подсећају на оно истинско и суштинско што се налази у православном учењу. 

Stoicizam nije religijsko ucenje. 

Само стајање је знак поштовања и љубави према Богу и људи у одређеним ситуацијама .

Стоицизам и православље је нераскидиво везано јер сам чин стајања израз љубави и подаништва према Господу . :)

Нисам ни рекао да је религијско. 

Па добро, онда немам шта друго да ти кажем сем да ти је мишљење непрактично. Ја нисам муслиман и господ ми није дао упуте за сваки аспект мог живота већ првенствено за однос према њему, али ми није рекао како да се бавим науком, како да користим компјутер, како да изађем на крај са неким одлукама  и  стањима ... и слично.

Зато ја користим и друга учења, нерелигиозне природе. 

Ја нисам муслиман и господ ми није дао упуте за сваки аспект мог живота већ првенствено за однос према њему, али ми није рекао како да се бавим науком, како да користим компјутер, како да изађем на крај са неким одлукама  и  стањима ... и слично.

Pa, upravo jeste. Odnos prema Njemu se reflektuje u tvojim odnosima sa svim ostalim sto postoji.  :.mislise.

Pa, upravo jeste. Odnos prema Njemu se reflektuje u tvojim odnosima sa svim ostalim sto postoji.  :.mislise.

Добро ајде, како да се договорим са човеком око куповине аута, кроз однос са Богом....

Објасни ми подетаљно. 

Или како да смирим анксиозност када идем на разговор за посао...или да пребродим фобију од змија.....

Волео бих да ми објасните како се однос према Господу односи у тим ситуацијама... да не користим "алтернативна учења" 

Одрицати се свега и тражити све одговоре у православљу, библији и на сличним местима је опасан фанатизам. Који је безопасан онима којима не требају одговор, али врло опасан за оне којима заиста требају....као када спас од  болести тражимо у молитви, и причамо како је господ свемоћан и одбијамо лекове.

Једнако је томе..... 

1. Добро ајде, како да се договорим са човеком око куповине аута, кроз однос са Богом....

Објасни ми подетаљно. 

2. Или како да смирим анксиозност када идем на разговор за посао...или да пребродим фобију од змија.....

3. Волео бих да ми објасните како се однос према Господу односи у тим ситуацијама... да не користим "алтернативна учења" 

1. Lepo, slusajuci Njegovu zapovest, pouku: "и што нећете да се чини вама не чините другима". Dakle, nemoj da prevaris coveka i budi fer.

2. Opet: "Молите се без престанка" jer: "љубав изгони страх напоље; јер је у страху мучење"

3. Koristi ti sta god zelis. Ja ne bih volela da ti ne koristis alternativna ucenja, niti zelim da uticem na tebe, vec samo "branim" ono sto sam pisala i u sta verujem: sve se moze povezati sa Hristom, mozda samo ne vidis to trenutno. 

1. Lepo, slusajuci Njegovu zapovest, pouku: "и што нећете да се чини вама не чините другима". Dakle, nemoj da prevaris coveka i budi fer.

Ок, а како одредиш која је фер цена? Шта заправо значи фер?

2. Opet: "Молите се без престанка" jer: "љубав изгони страх напоље; јер је у страху мучење"

Видиш, то је мало увредљиво. Је л знаш неког ко има неку фобију? Слабо ко се ослободио "молитвом" од фобије исто као што се слабо ко излечио молитвом од рака. Фобија се најбоље третира директним излагањем, постепеним и когнитивном реконструкцијом.

3. Koristi ti sta god zelis. Ja ne bih volela da ti ne koristis alternativna ucenja, niti zelim da uticem na tebe, vec samo "branim" ono sto sam pisala i u sta verujem: sve se moze povezati sa Hristom. 

Па ниси баш то писала. Писали смо да се све налази у православљу. А ,"Све се налази у православљу и није ми потребно ништа ван православља", није исто што и, "све се може повезати са Христом", то су две различите изјаве.... 

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...