Jump to content
Данче*

Мудрости Индијанаца

Оцени ову тему

Recommended Posts

Зашто детлић има црвене груди

(легенда народа Сквомиш)

Некада давно јужни ветар дувао је тако јако својим врелим дахом да су многе животиње биле веома несрећне. Веверица је сазвала састанак свих животиња да одлуче шта им ваља чинити. После дуге расправе одлучише да пођу на југ и нађу дом јужног ветра.

Након дугог и тешког пута животиње су дошле до подножја стрме, стеновите планине на чијем је врху била велика тврђава. Схватиле су да одатле дува јужни ветар, али планина је била тако стрма и висока да никако нису могле да се успну до тврђаве. Покушавале су и покушавале, али нису могле да се попну на врх. То је успело само Мишу јер је био толико мали да је неопажено ушао у тврђаву. Тамо је схватио да јужни ветар праве петорица браће. Приметио је, такође, да су обесна браћа до зуба наоружана мноштвом лукова и стрела.
Тихо и брзо Миш је појео струне на сваком луку. А кад су браћа отишла на спавање, направио је дуге мердевине од уврнуте конопље и спустио их низ планину. Њима су се у тишини ноћи попеле остале животиње. Иако су се трудиле да буду тихе, неспретни и тешки Медвед пробудио је петорицу браће. Када су видели да животиње надиру у тврђаву, браћа су потрчала по своје оружје, али њихови лукови и стреле били су бескорисни. Морали су рукама да се боре против много надмоћнијих љутих животиња. Након кратке борбе животиње су савладале четворицу браће, али пети је успео да побегне. До данас нико не зна где се крије. Он и данас прави врући ветар, али нема довољно снаге да икоме нашкоди.

Срећне животиње договориле су се да прославе победу. Запалиле су лукове и стреле заробљене браће и заиграле око ватре. Уживале су у плесу и својој победи. Само Детлић није желео да игра. Задовољно је стајао испред велике ватре сатима гледајући у њу. Остао је тако непомичан толико дуго да су му прса поцрвенела од топлоте. Од тада детлићи имају црвене груди.

“Tajna magneta srca”

Ako želite da druga osoba otvori svoje srce, otvorite i vi svoje. Ona ne može da uradi ništa što vi ne možete da uradite. Ona je vaše ogledalo. Čak i ako bi ona prva to uradila, vi to ne biste mogli da osetite ako niste otvorili svoje srce.

Ako želite da sa nekim poboljšate odnos, poboljšajte odnos sa samim sobom.

Ako želite da osetite više poverenja, verujte sebi više.

Ako želite da osetite više ljubavi, volite sebe više.

Ako tražite sigurnost, pružite sami sebi sigurnost.

Ako želite da se bolje ophode prema vama, ophodite se sami bolje prema sebi.

Ako želite da doživite bogatstvo, darujte sebi prvo punoću. Za to vam nije potreban novac, samo odgovarajuće usmerenje vašeg opažanja.

Ako čeznete za novim podsticajima, slobodom i avanturom, uradite to sami. Počnite s malim, a onda će veće doći samo.

Ako ne želite da vas varaju, obratite pažnju da li sami sebe negde varate.

Ako želite da budete poštovani, poštujte sami sebe.

Ako želite da imate veću slobodu odlučivanja, a ne dobijate je, odlučujte ipak sami.

Šta god da tražite: u prvom redu, budite to i sami, a ako vam to pričinjava zadovoljstvo, vi to onda kasnije dajte i drugima. Tada će vam se sve to na kraju vratiti zato što deluje kao vaš magnet.

- Šahe

Indijanci i njihove mudrosti

Majka

U plodnoj dolini podno Anda živelo je miroljubivo pleme. Jednoga je dana grupa pljačkaša koja se bejaše skrivala u planinama, napala selo.
U otetom plenu našlo se i jedno dete, pa su i njega poveli sa sobom u planinu.
Ljudi iz ravnice nisu znali kako doći do dečaka, jer u stenovita bespuća nije vodio nikakav put, a ni tragova nije bilo.
Ipak, poslaše grupu svojih najboljih ratnika da potraže dete i vrate ga kući.
Ljudi su pokušavali sad na jedan, sad na drugi način; penjali se lijevom, pa desnom stranom.
Ni nakon nekoliko dana mukotrpna hoda nisu daleko odmakli.

Videvši da su potpuno nemoćni i da im je trud uzaludan, odlučiše se vratiti neobavljena posla.

Iznenada ugledaše detetovu majku kako silazi s planine koju oni nisu mogli preći. Na leđima je u vreći nosila svoga sina. Kako je uspela?

Jedan od ljudi iz grupe pozdravi je i reče: “Mi smo najjači ljudi u selu, a ne mogosmo preći planinu. Kako si ti uspela?”

Žena slegnu ramenima i odvrati: “Nije to bilo vaše dete!”

Bog je svakome od nas rekao: “TI SI MOJE DETE , VOLIM TE.”

Niko i ništa nije ga moglo sprečiti u Nameri da nas dovede kući. 

Santana, Poglavica Kiowa

Ja volim ovu zemlju i bufale i necu se odvajati od nje. Hocu da dobro razumete što govorim. Zapišite to na papir. Cuo sam dosta lepih reci od gospode koju nam je slao Veliki Otac, ali oni nikad ne rade ono što govore. Ja ne želim ništa od vaših škola i bolnica na našoj zemlji. Hocu da deca rastu kao što sam ja rastao. Cujem da nameravate da nas preselite u rezervat blizu planina. Ja necu da se selim. Ja volim da lutam prerijom. Tada se osecam slobodno i srecno, a kada se negde trajno naselimo mi bledimo i umiremo. Pre mnogo vremena ova zemlja je pripadala našim ocevima, ali kada sam ja išao na reku video sam kampove vojnika na njenim obalama. Ti vojnici su sekli drvece i ubijali moje bufale i kada sam to video, moje srce se osecalo kao da ce da izgori.

Важно је слушати

Једном је приликом један човек позвао свога пријатеља, индијанца у госте у велики град.

Човек је повео индијанца у разгледање града и док су се шетали индијанац, наједном, рече: Чујем цврчка!

Немогуће да од оволике буке, брујања аутомобила и галаме, ти можеш чути цврчка – рече човек.

Индијанац се на то сагне, разгрне грм и покаже малог цврчка.

Како? – упита човек.

Индијанац на то затражи један новчић и испусти га на плочник. Новчић зазвечи!

Пролазници се зауставише и окренуше према месту одакле је долазио звук палог новчића.

Оно што си научио слушати чућеш, ма каква бука била, где год био – одговори индијанац

као што видиш, сви ови људи су у буци ипак чули новчић али цврчка нису чули.

Најважније је слушати, и зато пробајте чути и оно на шта нисте навикли и што можда не очекујете.

Отворите своје срце и свој ум и за неке нове, другачије ствари, јер то што ми не примећујемо не значи да не постоји или да је немогуће.

http://duhovnaoaza.wordpress.com/2014/08/16/%D0%B2%D0%B0%D0%B6%D0%BD%D0%BE-%D1%98%D0%B5-%D1%81%D0%BB%D1%83%D1%88%D0%B0%D1%82%D0%B8/

Поглавица Аупумут, Мохиканци (1725.)

Када дође време за умирање, не буди као они чија срца су пуна страха од смрти, па када њихово време дође они плачу и моле за још мало времена да живе своје животе поново на другачији начин. Певај своју песму смрти и умри као јунак који се враћа кући.

indianpraying300eh0.jpg

Pre nego što su naša bela braća došla da nas naprave "civilizovanim" mi nismo imali bilo kakve zatvore.

Nismo imali delikvente.

Nismo imali ni brave ni ključeve i zato među nama nije bilo lopova.

Kada je neko toliko siromašan da ne može da priušti konja, šator ili ćebe, sve to dobija kao poklon.

Bili smo suviše "necivilizovani" da bi davali značaj privatnoj svojini.

Nismo znali za bilo kakav novac i shodno tome vrednost ljudskog bića nije određivalo njegovo bogatstvo.

Nismo imali pisane zakone, advokate , političare dakle, nismo bili u stanju da prevarimo jedni druge.

Stvarno smo bili u lošem stanju pre nego što su belci stigli i ne znam kako da objasnim kako smo mogli da se

snalazimo bez ovih osnovnih stvari koje su (kako su nam oni rekli) nam neophodne za "civilizovano" društvo.

John Fire Lame Deer

Sioux Dakota 1903-1976

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...