Jump to content
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
Данче*

Мудрости Индијанаца

Оцени ову тему

Recommended Posts

Poštovanje znači slušati dok se svakoga ne sasluša i ne shvati; tek je tada moguća ravnoteža i harmonija -cilj indijanske duhovnosti.

-Poglavica Dave, djed Crvenog Psa, Oglala Sioux

1868, бели човек је дошао и донео неке папире. Нисмо могли да их прочитамо и они нам нису рекли шта је заиста било унутра. Ми смо мислили да је договор да се помери тврђава и да престанемо да ратујемо. Али када сам стигао у Вашингтон, Велики Отац ми је објаснио да су ме преводиоци преварили. Ја сам сиромашан и го, али сам поглавица свог народа. Ми не желимо богатство, али желимо да подижемо своју децу исправно. Богатство нам добра неће донети. Не можемо га понети на онај свет. Ми не желимо богатство. Ми желимо мир и љубав.

-Džon Drvene Noge, Cejeni

Пословице индијанских племена

"Живот није одвојен од смрти, то само изгледа тако."

-Blackfoot

"Наш први учитељ је наше срце."

"Ако је човек мудар као змија може себи да приушти да буде безопасан као голуб."

-Cheyenne

"Тражи мудрост, не знање. Знање је од прошлости, мудрост је од будућности."

-Lumbee

"Боље је имати мање громова у устима а више муња у руци."

-Apache

"Жаба не попије бару у којој живи."

-Sioux

"Не дозволи да јуче заузме превише од данас."

http://homeinsteaders.org/authors/native-american-proverbs/

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=660585754028326&set=a.191400247613548.49403.191383334281906&type=1&theater

10341445_660585754028326_750790536238711

Danas je dobar dan za boriti se, danas je dobar dan za umreti.

-Poglavica ludi Konj, Oglala Sioux

Naši životi u rukama su Stvoritelja. Odlučni smo u odbrani naše zemlje, a ako je njegova volja, na njoj želimo ostaviti naše kosti.

-Poglavica Tecumseh, Shaivnee

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=662917920461776&set=a.191400247613548.49403.191383334281906&type=1&theater

10407592_662917920461776_320390941209073

Jednom sam bio u Viktoriji i video sam veoma veliku kucu. Rekli su mi da je to banka i da beli ljudi tu stavljaju svoj novac na cuvanje i da vremenom dobijaju korist. Mi indijanci nemamo takve banke; ali kada imamo mnogo novca ili cebadi, mi ih dajemo drugim poglavicama i ljudima i vremenom oni im donose korist i naša srca se osecaju dobro. Naš nacin davanja je naša banka.

-Santana, Poglavica Kiowa

Kulturna područja Indijanaca Srednje Amerike

* Središnji Meksiko (Central Mexico) Predstavnici: Nahuatl, Otomi, Chontal, Ixcatec, Tarascan, Mixtec, Zapotec

* Obala Vera Cruza (Vera Cruz Coast) Predstavnici: Totonac, Tamaulipec, Huastec, Popoluca

* Poluotok Yucatan (Yucatan Peninsula) Predstavnici: Yucatec, Mazatec, Mopan

* Južne ravnice (S: Lowlands) Predstavnici: Zoque, Tzeltal, Tzotil, Lacandon, Quiche, Ixil, Itza, Misquito, Jicaque

* Južne planine (S. Highlands) Predstavnici: Pipil, Xinca, Achi, Lenca, Nicaro, Nicoya, Ulva, Rama, Boruca, Guaymi, Cuna, Talamanca

* Veliki Antili (Greater Antilles) Predstavnici: Ciboney, SubTaino, Taino, Ciguayo

* Mali Antili (Lesser Antilles) Predstavnici: Island Carib, Igneri
empty.gif empty.gif  

Двадесет мудрости Индијанаца због којих ће вам живот бити лепши

1. Устани са сунцем и помоли се. Моли се сам. Моли се често. Велики Дух ће слушати, ти треба само да говориш.

2. Буди толерантан према онима који су се изгубили на путу. Незнање, љутња, љубомора и похлепа излазе из изгубљене душе. Моли се да пронађу руковођење.

3. Тражи себе, кроз себе. Не дозволи другима да управљају твојим путем. То је твој пут и само твој – други могу да иду са тобом, али не могу уместо тебе.

4. Опходи се према гостима са пуно пажње. Послужи их најбољом храном, дај им најбољи лежај, укажи им част и поштовање.

5. Не узимај што није твоје, било од неке особе, заједнице, дивљине или нечије културе. Није зарађено ни дато. Није твоје.

6. Поштуј све што постоји на Земљи, било људе, било биљке.

7. Поштуј туђа мишљења, жеље и речи. Никада не прекидај нечији говор, не ругај се и не исмејавај га. Свима дај право на лично изражавање.

8. Никада не говори лоше о другоме. Негативна енергија коју тиме одашиљеш у универзум вратиће ти се вишеструко.

9. Сви људи греше. Све грешке могу бити опроштене.

10. Негативне мисли узрокују болести тела, духа и ума. Вежбај оптимизам.

11. Природа није наша, она је део нас. Она је део наше светске породице.

12. Деца су семе будућности. Усади љубав у њихова срца и заливај их мудрошћу и животним лекцијама. Док одрастају, дај им простор да расту.

13. Избегавај рањавање туђих срца. Отров тог бола вратиће се теби.

14. Буди увек искрен. Поштење је испит воље у овом универзуму.

15. Буди уравнотежен. Твоје умно ја, духовно ја, телесно ја и емоционално ја – сва треба да буду подједнако снажна, чиста и здрава. Вежбај тело како би ојачао ум. Богати се духовно да излечиш емотивне ране.

16. Свесно одлучуј о томе ко ћеш бити и како ћеш реаговати. Буди одговоран за своја дела.

17. Поштуј приватност и лични простор другог. Не дирај туђе власништво, а посебно свете и религијске ствари. То је забрањено.

18. Буди првенствено искрен према себи. Не можеш бити пажљив и помоћи другима ако ниси прво пажљив према себи и не помажеш себи.

19. Поштуј туђа верска уверења. Своја уверења не намећи другима.

20. Дели своју срећу. Учествуј у давању милостиње.

Za mene i dalje najbolja izreka indijanskog poglavice:"Mi zemlju ne nasledjujemo od nasih predaka,mi je pozajmljujemo od nase dece".

Dva Vuka

Nekada davno stari indijanac ispriča svome
unuku jednu životnu istinu.
„U duši svakog čovjeka se vodi neprestana borba.
Kao borba između dva vuka.
U duši svakoga od nas.
Jedan vuk predstavlja ZLO.
Predstavlja bijes, zavist, ljubomoru, mržnju,
pohlepu, aroganciju, samosažaljenje,
laž, krivicu, grijeh, srdžbu, pakost, lažni ponos,
sebičnost, podsmijeh…
Drugi vuk predstavlja DOBRO.
Predstavlja ono što pruža užitak, mir,
ljubav, nadu, vedrinu, ljubaznost,
dobrotu, srdačnost, darežljivost,
istinu, saosjećanje, sreću, vjeru…“
Unuk se zamisli na nekoliko trenutaka.
Sve svoje misli vrijedno usmjeri u dubinu djedovih riječi, pa ga upita;
-I koji vuk će na kraju pobijediti?
Stari indijanac, pogleda unuka pravo u oči
i bez ijedne emocije na svom izbrazdanom licu,
odgovori:
-Pobjeđuje uvijek onaj kojeg hraniš.

"Који вук на крају победи?"

Стари Чироки одговори са смешком на свом старом лицу: "Побеђује увек онај којег храниш..."

Најлепша метафора икада!

Sto je covek mudriji, sve manje ima zelju da se raspravlja o nebitnim stvarima.

Jednostavno ustane, pozeli sve najbolje i ode.

Primenjujem godinama unazad i mogu reci da ne postoji bolja zivotna filozofija. :)

14xf5ac.jpg

Tišina
pohvale, laskanje, prenemaganje i prazne reči
nisu bile deo uljudnosti lakota.
prenemaganje se smatralo neiskrenim,
a onoga koji neprestano govori, nepristojnim i lakomislenim.
razgovor se nikad nije otpočinjao odjednom ili užurbano.
niko nije ishitreno postavljao pitanje, ma koliko važno ono bilo
i nikoga se nije požurivalo na odgovor.
stanka za razmišljanje bila je uistinu uljudan način razgovora.
tišina je kod lakota imala značenje
a poklanjanje trenutka tišine sugovorniku
i vlastiti trenutak tišine pre govora,
bili su izraz istinske uglađenosti i uvažavanje pravila
da misao dolazi pre govora.

Luther standing bear oglala sioux

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...