Jump to content
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Море Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер WhatsApp Ubuntu Угаљ
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Море Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер WhatsApp Ubuntu Угаљ

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Дејан

Јасеновац, зло које се не сме заборавити

Recommended Posts

Svojevremeno dok sam nepokretan ležao u bolnici pored mene je ležao i jedan deda bez noge iz Potkozarja. S obzirom da smo dugo tako nepokretni ležali  pričao mi je mnogo o Drugom svjetskom ratu. Njega su naime još kao dijete zajedno sa porodicom zarobile ustaše i internirale u logor za srpsku i jevrejsku djecu u Jastrebarskom. Taj logor su po njegovoj priči vodile časne sestre, a bilo je tu i katoličkih sveštenika. Uslovi su bili više nego katastrofalni, djeca su masovno umirala od gladi i bolesti. Davalo im se da jedu vodu prokuvanu sa korama od krastavaca uz komentare časnih sestara: Jedite to i ne zaslužujete bolje. Nuždu su vršila nad jednom velikom iskopanom rupom preko koje je bila prebačena daska. Od iznemoglosti mnoga djeca su upadala u jamu sa izmetom i tamo skončavala. Pri tom se to češće dešavalo sa jevrejskom djecom jer su bila tjelesno slabija od srpske. Partizani su napravili prepad na logor i oslobodili neku djecu, među njima i dedu koji mi je sve ovo pričao. Nemam razloga da ne vjerujem riječima čovjeka koji je ležao u bolnici na samrti da je zaista tako i bilo u Jastrebarskom. Pitanje je dakle: da li je moguće da Stepinac ništa nije znao o Jastrebarskom, pod čijim blagoslovom su ove časne sestre tako tretirale srpsku i jevrejsku djecu i zašto se bar danas tako teško bilo ko u Katoličkoj Crkvi odlučuje da progovori o tome. O kakvoj ekumenističkoj priči mi uopšte govorimo kad tako teško pitanje još uvijek stoji pred nama?

Svojevremeno dok sam nepokretan ležao u bolnici pored mene je ležao i jedan deda bez noge iz Potkozarja. S obzirom da smo dugo tako nepokretni ležali  pričao mi je mnogo o Drugom svjetskom ratu. Njega su naime još kao dijete zajedno sa porodicom zarobile ustaše i internirale u logor za srpsku i jevrejsku djecu u Jastrebarskom. Taj logor su po njegovoj priči vodile časne sestre, a bilo je tu i katoličkih sveštenika. Uslovi su bili više nego katastrofalni, djeca su masovno umirala od gladi i bolesti. Davalo im se da jedu vodu prokuvanu sa korama od krastavaca uz komentare časnih sestara: Jedite to i ne zaslužujete bolje. Nuždu su vršila nad jednom velikom iskopanom rupom preko koje je bila prebačena daska. Od iznemoglosti mnoga djeca su upadala u jamu sa izmetom i tamo skončavala. Pri tom se to češće dešavalo sa jevrejskom djecom jer su bila tjelesno slabija od srpske. Partizani su napravili prepad na logor i oslobodili neku djecu, među njima i dedu koji mi je sve ovo pričao. Nemam razloga da ne vjerujem riječima čovjeka koji je ležao u bolnici na samrti da je zaista tako i bilo u Jastrebarskom. Pitanje je dakle: da li je moguće da Stepinac ništa nije znao o Jastrebarskom, pod čijim blagoslovom su ove časne sestre tako tretirale srpsku i jevrejsku djecu i zašto se bar danas tako teško bilo ko u Katoličkoj Crkvi odlučuje da progovori o tome. O kakvoj ekumenističkoj priči mi uopšte govorimo kad tako teško pitanje još uvijek stoji pred nama?

dzabe pises, nece ti odgovoriti, kao sto ni meni ne odgovara niko na vec drugi put postavljeno pitanje

Vatikan nije mogao da reaguje nikako. Da je imao nekakvu moć i da je mogao da reaguje ja verujem da ne bi naši katolički sveštenici bili pobijeni po logorima i raznim stratištima. Simbolom otporu fašizma su naši sveci sv. Maksimilijan Kolbe i naravno sv. Edita Štajn, odnosno Terezija Benedikta, koji su mučenički umrli u logoru.

Vatikan nije mogao da reaguje nikako. Da je imao nekakvu moć i da je mogao da reaguje ja verujem da ne bi naši katolički sveštenici bili pobijeni po logorima i raznim stratištima. Simbolom otporu fašizma su naši sveci sv. Maksimilijan Kolbe i naravno sv. Edita Štajn, odnosno Terezija Benedikta, koji su mučenički umrli u logoru.

i dalje mi nije jasno zasto nije mogao da reaguje

A ja te pitam zašto nije reagovao u Jastrebarskom, gdje su ustaše već prepustile djecu časnim sestrama i katoličkoj crkvi. Zašto nisu bar ljudski tretirale tu djecu? Jel i zato kriv Pavelić i Hitler? Nije hrišćanski bježati od sopstvene odgovornosti.

A ja te pitam zašto nije reagovao u Jastrebarskom, gdje su ustaše već prepustile djecu časnim sestrama i katoličkoj crkvi. Zašto nisu bar ljudski tretirale tu djecu? Jel i zato kriv Pavelić i Hitler? Nije hrišćanski bježati od sopstvene odgovornosti.

Ja lično sam čuo za ženu Srpkinju koja je tvrdila da je u dječijem logoru bila, da su živjeli normalno. čak su ih sestre učile svirati na klavir i ništa od tih takvih stvari o kojima se priča nije bilo ni riječi. Na žalost je istina da nisam to čuo na vlastite uši ali ta osoba od koje sam to čuo tj. koja mi je to prenijela nije nikakvom hrvatskom extremistkom niti kakvom ustaškinjom ili ne znam čime. Osobom je od mog velikog povjerenja, poznavali smo se dugo i nikad se nije desilo da bi mi u nečem lagala i nešto izmišljala. Tako da vam pravo kažem ni sam ne znam šta da o tom mislim. I naravno to je samo jedno takvo svjedočenje pa čak i kad bi se pokazalo istinitim. A ovako je jedno i neprovjereno, znači sasvim nebitno. Ali ja sam naletio baš na takvo.

Uvek se friziraju izveštaji kad se šalju šefovima. Ne bi me čudilo da nije znao, već sam pisao da sam čitajući i prateći rad Stepinca stekao utisak da je bio prosečan u svakom pogledu. Zašto je kralj izvršio pritisak i nametnuo ga za biskupa na kaptolu, meni nije jasno? Verujem da se on nije bavio niti interesovao kako je po domovima i šta se radi već je primao i ispraćao samozaljubljeno kojekakve "diplomate". Pa kad je dozvolio da mu ubiju i rođenog brata, ko zna u kojem je on svetu živeo.

Uzmite samo njegovo ponašanje po dolasku Tita na vlast, totalno iracionalno, priča o nekakvoj ponudi o stvaranju hrvatske crkve je samo paravan da se sakrije da je sukob kulminirao oko podele imovine. Briga bilo Tita za crkvu. Nego je tu materijalni interes učinio svoje .

Vi i danas imate slučajeve kao što je bio slučaj u Splitu gde su deca u Caritasovom domu za nezbrinutu decu Brezovica zlostavljana . Biskupu se šalju izveštaji kako je sve super, on se bavi "visokoumnim" problemima i onda uvek sa zakašnjenjem sve to stigne do njega.

Mislite da biskupi, ili episkopi stvarno znaju kako im žive vernici?

Također znam i za to kako su katoličke časne sestre u bolnici u Sarajevu navodno tiranizirale nekatoličku dakle najčešće muslimansku djecu tim što su im davali injekcije umjesto tamo gdje se one normalno daju intramuscularno - u koljena što se na kraju nije pokazalo tačnim. Imalo to biti odmah poslije rata, u toj bolnici ležala moja majka kao dijete a njena majka, moja baka koja inače bila na nekim partijskim i AFŽ dosta visokim funkcijama neposredno iza rata to dobro "poganjala" jer joj je bilo u interesu izvesti stvar na istinu pošto se baš u to doba kad je moja majka tamo ležala ta afera pojavila. No, kako sam rekao ništa od tog se nije potvrdilo.  

i dalje mi nije jasno zasto nije mogao da reaguje

Iz istog razloga iz koga nisu mogli ni episkopi u Srbiji, treba imati u vidu da su i dva episkopa stavila potpis na "proglas Srpskom narodu".

Posle su usledile uredbe i na kraju je Srbija brzo "počišćena" od Jevreja. Mučno je zato kad neko proziva patrijarha za paljenje sveće u sinagogi i umesto da vide gest dobre volje brine se o nekakvoj "čistoti vere".

U hrvatsko-srpske odnose ustaše uvode genocid kao model ponašanja, i treba shvatiti da ga nije uvela crkva već da je u redovima ustaša bilo i sveštenika. Ponovo se zaboravlja da Stepinac može biti odgovoran samo za svoju dijecezu a ne za čitavu Hrvatsku. Prvi pokolj koliko sam ja pratio dokumenta izvršen je u Bjelovaru i ustaše su ubile 196 Srba bez ikakvog povoda.

Teško da je Vatikan i znao gde je taj Bjelovar.

Evo sad na wikipediji pronađoh o logoru Jastrebarsko. Priča se poklapa sa onom koju mi je deda u bolnici pričao.

http://sr.wikipedia.org/sr-el/Логор_Јастребарско

Nikad mi neće biti jasno zašto je Katoličkoj Crkvi toliko teško izviniti se pravoslavnim Srbima. Izvinili su se dosad i Indijancima i Jevrejima i Grcima, ali Srbima nad kojima su konkretno vršili zločine katolički sveštenici ne.

Nije tu više stvar ni do Stepinca...Pa zar zbog te nevine, pobijene djece ne bi trebalo priznati zločin, kazati bar jednu riječ, reći : da, neki loši ljudi su u ime katoličke crkve učinili to i to. Ili je mnogo lakše reći, nismo znali ili bolje reći nismo htjeli da znamo. Pa i da je tako, zašto se danas ćuti, zašto niko u katoličkoj crkvi o tome ne progovara?

Мишљења сам да папа треба да упути извињење за учествовање појединих католичких свештеника у злочинима над православним Србима(и не само Србима, већ и Јеврејима, Ромима, па и Хрватима антифашистима). Мислим да би то био прави потез. А и папе су се већ извињавале за грехе католичких структура.

Са друге стране нису ни сви католички бискупи на простору Југославије подржавали усташе, а неки који су чак били српски родољуби данас су заборављени попут барског надбискупа Николе Добречића https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,10779.0.html, поред њега било је и других бискупа који су тада осуђивали усташке злочине и политику, попут тадашњег београдског надбискупа.

Ne može katolička crkva da se izvine, kakve veze ima češka ili poljska pomesna katolička crkva sa zločinima koji su činili ustaše pa bili oni i hrvatski sveštenici. Može papa da se izvini za nedela koje su učinili katolički sveštenici, ali ne može da se izvini crkva jer nije crkva stvorila ustaše.

Sasvim bi bilo prihvatljivo za mene katolika da se izvini za zločine koji su učinili pojedini sveštenici ali ne bih nikad mogao da prihvatim da se izvini u ime cele crkve, ko će da se izvini onda za 2800 ubijenih katoličkih sveštenika u Poljskoj?

Ja sam na internetu dosta toga našao o logorima Jastrebarskom i Jasenovcu, čak čitav neki hrvatski sajt koji se bavi ustaškim zločinima i genocidom nad Srbima, samo oni to tamo tako baš nenazivaju. Tamo su naslovi recimo ovakvi:

Tomislav Vuković

Fotokrivotvorine o jasenovačkome logoru (7)

Besramno manipuliranje dječjim stradanjima

"U jugoslavenskoj, hrvatskoj i svjetskoj historiografiji tijekom više od šest desetljeća napisano je silno mnoštvo tekstova o jasenovačkome logoru, koji su popraćeni fotografijama. Budući da je broj autentičnih fotografija o logoru iz razdoblja 1941-1945. vrlo malen, jugoslavenske su se vlasti odmah nakon rata dale u fotokrivotvoriteljski posao. Plod tih nastojanja su danas »znane« i »prepoznatljive« (tobožnje) jasenovačke fotografije urezane u (pod)svijest mnogih ljudi. Donosimo neke od njih u nadi da će koristiti svima kojima je stalo do povijesne istine."

http://www.glas-koncila.hr/index.php?option=com_php&Itemid=41&news_ID=16264

Dole je taj text u PDF formatu, tamo na sajtu više nije pristupačan u cijelini, vidi se samo taj uvod.

A to su 2009. godine objavile i hrvatske katoličke novine "Glas Koncila" za koje ste sigurno čuli. Sad ja ne razumijem, da li vi za to zaista ne znate jer ja nisam također znao, 20 godina sam u Češkoj i neke te stvari sad vidim prvi put. Ustvari internet imam tek 2 godine pa odakle bih onda i  mogao šta vidjeti. A rekao sam vam da aktivno radim na panslavizmu i vjerujte da baš zato ni ne znam za mnoge takve stvari, najčešće sam odmah samo prelazio i preskakao preko njih, tih takvih sličnih naslova kao preko ustaškog "dežurnog" žvatljanja koje me uostalom mnogo ni ne zanima. Imam malo vremena na raspolaganju i uvijek si izabirem samo povijesno vrijedne i autentične tekstove i zato o tom ne znam još ništa. Ali sad vidim da treba pročitati i ove ovakve, jer ako se nešto pojavi takvo u "Glasu Koncila", što sam naknadno utvrdio i povezao s ovim sajtom,  teško je onda očekivati da će se nekakvi biskupi htjeti izvinjavati za nešto o čemu se govori kao o nekakvom djelomičnim ili totalnim falsifikatu, pogotovu ne kao o "Besramnom manipuliranju dječjim stradanjima".  Znači takvim tim tičući se konkretnih događaja koji su se navodno imali desiti a nisu se desili tako kako je to bilo popisano ili čak nisu ni uopće nikada i takvih naknadno "naaranžiranih" fotografija, ili o čemu se tu ustvari tamo radilo. To tek treba da vidim šta se to tamo tvrdi a što nažalost šteti opet zaista samim tim žrtvama najviše ako je išta od tog istina, osim što su stradali još tako tim su i omalovaženi. Koliko sam razumio imali su to učiniti komunisti sljedeći neke svoje materijalne prizemne ciljeve i isposlovati što veće obeštećenja i poslijeratne reparacije ili pozicije za kasnije pregovore sa Zapadom i Njemačkom. Što je bilo naravno vrlo plitkoumno a nanijelo neizmjerno veliku moralnu štetu žrtvama hrvatskog i ustaškog genocida i ratnih zločina nad Srbima. Takva nekakva nesretna kolekcija slika sada znači djeluje kao tempirana bomba minirajući ozbiljnost pristupa k žrtvama i njihovom stradanju. No, nadam se da će hrvatski biskupi i u toj situaciji naći i smoći snage i ispričati se za onaj dio zlodjela koji je najveći i neosporan i o čemu nema nikakvih velikih sumnji da je bio počinjen i samim svećenicima i naoružanim osobama koji su istovremeno u duhovnom smislu bili i pripadnicima katoličke Crkve (vojnicima kojim je katolička Crkva imala pružati dušebrižničku službu u NDH i tokom 2ww). A sve ostale vjernike je tada imala dužnost na vrijeme upozoriti na zločinost ustaškog režima primjerenijim, tvrđim i razantnijim mjerama. Već sam to rekao i ponavljam da ustaški režim smatram extremno violentnim dakle opasnim po društvo, civilizaciju i Crkvu i sam bih bio osobno beskrajno zadovoljniji da je kardinal Stepinac u to vrijeme radije izabrao i egzil i napustio NDH ostavljajući je u moralnom "interdiktu" a potražio pomoć i sklonište u Rimu ili bilo gdje drugdje ako već nije bio u stanju učiniti ništa drugo konstruktivnije. A iz povijesti katoličke Crkve znamo i za takve primjere koji su se onda tako tim načinom i rješavali kad to već nije išlo nikako drugačije. U tom se također slažem sa Zawiszom i kardinala Stepinca ne smatram ni po čemu tako posebno nadprosječnim da bi na kraju trebala biti vođena i ta njegova kanonizacija i imao nam biti stavljen za primjer hrišćanskog života i svetosti o čemu sam također već jednom i pisao. Ja to vidim samo kao kanonizacijom određenih političkih krugova u Hrvatskoj, kanonizacijom njihovog dijela historije, dakle te njihove povijesti i njihovih uvjerenja, njihove vjere i uvjerenja, njihovih stratišta. žrtvi, patnji i Bleiburga. A ne vidim u tom baš volju ni cijelog hrvatskog naroda, u svakom slučaju ne svoju. Ja nisam u mogućnosti postovati takve slične stvari dalje  jer ću biti neminovno osuđen zbog pristranost ili takvo nešto, ali bez toga imamo samo jedno gledište i jednu stranu što mirno može i tako ali onda to više nije dijalogom već monologom. Zato sada to samo iznimno činim i pitam vas da li vi zaista o tom nešto znate ili to sad vidite stvarno prvi puta i šta o tome mislite. Vrlo je ružno tamo gdje je riječ o takvim strašnim stradanjima djece natezati se i cenjkati oko toga ko na tržnici, šta je ko kome napravio ili nenapravio, dokazao ili falsificirao, ne bi to trebalo biti tako, kamo sreće da se to nikada nije ni desilo. No to samo dokazuje kako su nam mnogo svi ti naši napori u uspostavljanju i započinjanju razgovora ustvari prijeko potrebni i nužni ako ne želimo da se tako nešto ponavlja ciklično svakih 50, 60. 70 godina a prolazit budemo opet kroz sve to isto a bez ikakve pouke iz prošlosti. Mene samo zanima što kad hoću ikako pogledati i tu drugu stranu i naletim na ovo ovako onda ne mogu povjerovati da za sve to niste čuli ni vi sami i koliko sad je sve to tačno? Hrvati su Srbima optuživani za genocid, Srbi Hrvatima opet za falsificiranje, navodno tako to mnogo genocidni kao što se tvrdi nisu ni bili i šta sad s tim? Znači opet jedan od zatvorenih krugova? Ja kažem i ponavljam opet, razgovorati treba, razgovaramo dakle ali razgovor nije beskonačna litanija samo svojih istina i tvrđenja. Ni tih hrvatskih ni tih srpskih, to si svako može o tom snimit videa pa puštat na You Tube.

Ja sam tek sad to počinjem čitati, zaista u životu još nisam to ni vidio ni čitao a ni ne znam još pravo o čemu se ustvari radi. Zato se ograđujem unapred ako to oped budu neke takve te ustaške "umotvorine" i "žvasti". Čitam to jedino zato što sam isprovociran ovim razgovorom ovdje na forumu i jer sam vidio da je to čak bilo objavljeno i u "Glasu koncila".

INAČE DOSTA MI JE DA VIDIM SAMO I TAKVE NASLOVE I ČIM IH VIDIM SAMO IH U LETU PRESKAČEM I NE BAVIM SE S NJIMA NI MINUTU! A to je i objašnjenje zašto se tek sada nad tim pozastavljam.

Fotokrivotvorine o Jasenovačkom logoru PDF

http://www.pobijeni.info/userfiles/Fotokrivotvorine-o-Jasenovackom-logoru.pdf

Taj hrvatski sajt na kojem sam najviše takvih stvari na jednom mjestu pronašao:

http://www.pobijeni.info/povijesneokolnosti/clanak/46

Vatikan nije mogao da reaguje nikako.

Pa, naravno da nije. Ali, sad, kada su valjda Vatikanu slobodne ruke da reaguje, on to zaista i cini: tako je covek koji slavi Francetica dok publika vice "Spremni" primljen u papine privatne odaje da bi dobio blagoslov. Dobro je sto Vatikanu vise nisu vezane ruke, tako da se bez ikakve sumnje moze reci da podrzava ustaske zlocine.

Креирај налог или се пријави да даш коментар

Потребно је да будеш члан ЖРУ-а да би оставио коментар

Креирај налог

Пријавите се за нови налог на ЖРУ заједници. Једноставно је!

Региструј нови налог

Пријави се

Већ имаш налог? Пријави се овде

Пријави се одмах