Jump to content
Marjanovic

Колико познајете своје порекло?

Recommended Posts

Колико колена уназад познајете ваше порекло?

Генерација  Назив   Однос

0 Син, ћерка Мушко односно женско дете 

1 Отац, мајка Родитељи, две особе различитог пола

2 Деда, баба Родитељи оца или мајке

3 Прадеда, прабаба Родитељи деда и баба

4 Чукундеда, чукунбаба Родитељи прадеда и прабаба

5 Наврдеда, наврбаба Следећа, старија генерација родитеља

6 Курђел, курђела Следећа, старија генерација родитеља

7 Аскурђел, аскурђела Следећа, старија генерација родитеља

8 Курђуп, курђупа Следећа, старија генерација родитеља

9 Курлебало, курлебала Следећа, старија генерација родитеља

10 Сукурдов, сукурдова Следећа, старија генерација родитеља

11 Сурдепач, сурдепача Следећа, старија генерација родитеља

12 Парђупан, парђупана Следећа, старија генерација родитеља

13 Ожмикур, ожмикура Следећа, старија генерација родитеља

14 Курајбер, курајбера Следећа, старија генерација родитеља

15 Сајкатав, сајкатавка Следећа, старија генерација родитеља

16 Бели орао, бела пчела Следећа, старија генерација родитеља

http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A1%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%81%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8_%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%B8

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Са мамине стране - до чукундеде, а са татине до прадеде (не знам како ми се звала прабаба )

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Мој стари зна пар стотина година уназад. Ја знам само ове које сам видео живе (до прабабе) и по нешто што сам чуо.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

4 Чукундеда, чукунбаба Родитељи прадеда и прабаба

Плафон!

криво ми је што је тако, али немам никаквих даљих извора из којих бих могао сазнати и старије претке.  

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Sa očeve strane znam još pre nego što su promenili prezime i veru, a to je bilo početkom 19.veka, a sa majčine, porodicu maminog oca do čukundede, od kad su došli iz Hercegovine, a mamine mame imam negde zapisano 2-3 generacije pre čukundede i čukunbabe, samo nisam sigurna koliko.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
16 Бели орао, бела пчела Следећа, старија генерација родитеља

Ima li ko da zna svih 32768 Belih Orlova i 32768 Belih Pcela?

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Плафон!

криво ми је што је тако, али немам никаквих даљих извора из којих бих могао сазнати и старије претке.  

Не клони духом. Постоје архиве, државне, црквене...

Ima li ko da zna svih 32768 Belih Orlova i 32768 Belih Pcela?

То се и ја питам.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Не клони духом. Постоје архиве, државне, црквене...

Можеш ли мало детаљније о овоме? Одакле конкретно да крене неко ко жели да истражи порекло?

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Можеш ли мало детаљније о овоме? Одакле конкретно да крене неко ко жели да истражи порекло?

Знаш како, ја сам се релативно скоро заинтересовао за порекло. И могу ти рећи није уопште лако и нисам пуно одмакао. 

Прво, најбоље је да се што више распиташ по фамилији  (увек има неко ко се бар мало интересује за то или неког старијег. Мени је жао што нисам деде питао више  о томе кад сам био млађи) или нпр. наћи породичну читуљу од тих старијих људи јер су они уписивали имена својих предака у њих ради помињања у цркви ли за задушнице. Из њих се може доста сазнати. 

Што се архива тиче, зависи који крај је у питању. Кажу да је најтеже наћи податке за централну Србији.  Али ипак постоји пописна грађа из 1863. године за територију  тадашње Србије(без Косова, Војводине, Рашке области..)  и он је доступан у Архиву Србије. http://www.poreklo.rs/2012/11/07/vodi%C4%8D-kroz-arhiv-srbije-u-potrazi-za-porodi%C4%8Dnim-korenima/ Ту се може по нешто сазнати. Мада је читање тих пописних књига тешко јер су писане писаним словима, нису читљиве увек, правопис се разликује (нпр није било слова Ј на многим местима где га ми данас користимо)..али ипак могу бити веома корисне. Осим архива Србије постоје и локалне архиве и треба се распитати у оближњем месту или граду.

Што се тиче других крајева, тамо где су били Аустријанци неки пописи су доступнији поготово из 18 века.

Црквене књиге је после рата одузела држава и тек од скора их враћа. Затим је важно обилажење гробаља, поготов оних старијих. 

Има на овом сајту доста дигитализованих књига које могу послужити 

http://www.poreklo.rs/2014/01/05/digitalna-biblioteka-portala-poreklo/

Истраживање порекла захтева пуно стрпљења и пуно времена. Али треба бити упоран. 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Moj drugar je pre nekih 15-tak godina bio u patrijarsjijskoj bibilioteci u Bgdu, i nasao dosta toga. Znam da je proveo tamo skoro ceo dan. Ako nekog zanima, mogu da ga kontaktiram, da pitam sta i dokle je nasao, i kome se tacno obratio da zna odakle da pocne...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

У принципу  већина врло мало познаје своје порекло, стицајем разних околности.

Интересантно је да се пишу књиге о неким наводним пра - Србима од пре 3000 година и сл. а немамо нпр. преведене неке тефтере из турског периода од пре пар стотина година, који би данас били од велике важности.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Са мајчине стране, све до негде крајем  XV или почетка XVI вијека захваљујући покојном ђеду, географу, академику и његовим стручним и научним едицијама. Са очеве до чукундеде.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Креирај ново...