Jump to content

Како помоћи себи да се превазиђу тешке животне ситуације

Препоручена порука

Cesto cujemo to da treba prihvatiti ljude onakvi kakvi su, ali sta to za vas zapravo znaci?!

Da li tako i uspevate ili ne? Da li ste svesni izbora koje pravite i reci kojima se obracate ljudima?!

Ponekad nam se cini da "prihvatamo" coveka, ali u nasim odnosima sa ljudima uvek "ocekujemo" da budu onakvima kakvim smo ih zamislili.

Ako su "gresni" kao da zelimo da mi budemo svedoci njihovog kajanja, kao da su nama zgresili pa moraju nama da se kaju, ako ne misle isto kao mi imamo potrebu da im objasnimo jer "samo ako bi razumeli sta mi zelimo da kazemo onda bi mislili kao i mi". Ponekad kao da ne mozemo da prihvatimo cinjenicu da neko ne misli isto, da cak ne razmislja na isti nacin i da nema zelju da se promeni, a onda to nas itekako frustrira.

Zbog cega imamo neverovatnu zelju da "menjamo" ljude?!

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

• Одговори 276
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

И ја се питам.

Скоро да нисам срео човека(Србина) који после неког времена није покушао да утиче на неке моје ставове и мишљења.

Истина неки су то радили суптилније од класичних Срба , без грубости и уношења у фацу, али су ипак радили.

Међутим на крају су сви они почели да се на неки начин бране од мојих ставова, а неки су чак и побегли.

0409_feel

Подели на овим сајтовима

Da, meni je to ponekad jako smesno, ponekad ume da me prilicno iznervira.

Mi ocekujemo od drugih da postuju nasu slobodu, ali sami ne dozvoljavamo drugima da budu ono sto jesu, da donose sopstvene izbore kakvi god oni bili, a bez posalica, upadica ne moze skoro niko.

Meni je taj koncept prilicno jeziv, pogotovo ako je pod pravoslavnom maskom.

A takvih vrlih pravoslavaca sam se nagledala na moju zalost.

Sve nesto puni smirenja, misionare, sve fini ljudi spolja, primetis samo ako ih cacnes gde ne treba da jed iz njih izbija, da moraju da budu u pravu posto poto...

Cak i Bogu propisuju kakav treba da bude. Ako mi uradimo to i to, Bog ce to i to,kao da Bog nije slobodan!!!

Sto je toliko tesko prihvatiti da je drugi potpuno razlicit od nas, jer mi to podsvesno zelimo da "gresimo" kao i on ali ne smemo "bojeci se Boga", pa smo ljubomorni ili je nesto drugo u pitanju?!

Подели на овим сајтовима

Погледајмо то мало другачије...а можда је у питању чиста сујета,по принципу,шта "он" има мени да соли памет...

Лично,са правим пријатељима немам тај проблем,један другом  кажемо шта мислимо,дапаче,волим да чујем добронамерну критику !

Подели на овим сајтовима

ma kritika je jedno, cesto ce nam se i kritika ciniti "nedobronamernom" ali malo kad se odmaknemo videcemo da nije ni bitno da li je dobronamerna ili ne, bitno da sluzi da nas popravlja.

nije problem kritikovati ali insistirati "neeee, jaaaa sam u pravu, ne mozes ti tako da mislis, da ti ja objasnim, ne razumes ti sta ja mislim"...

na to mislim, jedno je kritikovati, popricati, diskutovati, ali insistirati da je nase misljenje makar prvo medju jednakima ili bar malo jednakije nego tudje nesto bas  i nije ok 0409_feel

Подели на овим сајтовима

• 1 month later...

ne možemo prihvatiti druge ako sebe ne prihvatimo kao nesavršeno biće sa svim svojim manama

pogledajte forum, bar polovina učesnika  ne mogu da prihvate jedni druge

oštri tonovi, omalovažavanje, "držanje" lekcija, sarkazam, pa čak i podsmeh

napiše se neki uopšteni tekst i  odmah s enađe bar nekoliko njih "prozvanim"

i odmah je gard

kako prihvatiti drugog ako nema  komunikacije?

ako nema saosećanja?

razumevanje?

poštovanja?

Подели на овим сајтовима

da bismo prihvatili druge moramo prihvatiti sebe

dada dada dada

Управо тако и ако мало боље погледамо оно што нам смета код неког другог то је оно што је лоше и код нас само ми то нећемо да видимо

Подели на овим сајтовима

• 5 weeks later...

8084.gif 8084.gif amen

Управо тако и ако мало боље погледамо оно што нам смета код неког другог то је оно што је лоше и код нас само ми то нећемо да видимо

uglavnom...mada češće nam smeta to što o sebi mislimo sve najbolje pa ne možemo da prihvatimo da nas i drugi ne vide tako

po mom skromnom mišljenju sopstvena sujeta nas sprečava da prihvatimo druge onakvim kakvi jesu jer oni ne prihvataju nas onako kako bismo mi to želeli 8084.gif.gif' class='bbc_emoticon' alt='0110_hahaha' />

Подели на овим сајтовима

8084.gif amen klapklap

uglavnom...mada češće nam smeta to što o sebi mislimo sve najbolje pa ne možemo da prihvatimo da nas i drugi ne vide tako

po mom skromnom mišljenju sopstvena sujeta nas sprečava da prihvatimo druge onakvim kakvi jesu jer oni ne prihvataju nas onako kako bismo mi to želeli 8084.gif.gif' class='bbc_emoticon' alt='0110_hahaha' />

Da zaista je tako. Nije bez razloga gordost prvi smrtni grijeh, jer kada se zbog gordosti covjeku iskrivi nacin na koji vidi svijet kako ocekivati da ista dobro radi...

P.S. Svidja mi se vas potpis"Nikad ne prilazi jarcu spreda....."  8084.gif

Подели на овим сајтовима

потпис је народна пословица, мудар народ некада био :smiley:

сујета рађа предрасуде а предрасуде су врста ставова који се не заснивају на валидном искуству нити на рационалним аргументима. Предрасуде су тенденциозне генерализације, афективно оптерећене и веома отпорне на промену.

и онда све у круг, круг се не може затворити из круга се мора искорачити :smiley:

Подели на овим сајтовима

Iz ovog naseg Balkanskog kruga je tesko, skoro pa ne moguce iskoraciti. Ne znam samo ce kako ce generacije sadasnjih tinejdzera  to uciniti. Oni su se rodili u tome krugu i tom im je sve sto znaju. Pitanje je koliko je to za njih krug jer da bi bio krug on mora nesto obuhvatiti i nesto ipak da ostane van toga, nesto sto vrijedi, nesto cemu treba teziti...Ali da li ce oni za to uopste saznati  :cmizdrenje:

Pisem ovo o tinejdzerima jer sam pod utiskom klipova koje sam upravo odgledao a radi se o tome kako srednjoskoci na casu maltretiraju profesore. Koga interesuje ima toga dosta za pogledati na You Tube.

Подели на овим сајтовима

• 2 weeks later...

Мени близак по срцу Владика Атанасије Јветић је говорио у једном свом чланку "О светости" да не може и да не жели да прихвати другог какав јесте ако такав не жели да се промени на боље од оног горег у којем се налази, увлачећи и друге у своја лудила....

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...