Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Милан Меденица :)

Слобода у хришћанству

Recommended Posts

nemam pojam, ja sam racionalan um:

ne moz da se vratis u nemateriju, to moze samo Bog - Bog dao, Bog uzo  (nazad?) ... tako da nema gde realno :cmizdrenje:

otprilike kao - mozes da iseces drvo u iver, al nece nestati, mozes da ga zapalis, samo ce da promeni stanje, preci ce u energiju i tako unedogled ...

sem ovoga, baja je dobio slobodnu volju tek posto mu je udahnut zivot, nesto ne znam da li postoji "bitisanje" u ovom smislu zivota kako smo mi zivi, ako me pratite  ::(:

evo odlomka da zagolica....

NE MOZEMO UZIVATI U SPASENJU AKO NEMAMO OSECAJ DA SMO GA ZASLUZILI

u pozadini ovoga može da se skrije strah  :cmizdrenje:

dakle, negde u dubini svesti postoji zamisao da Bog ipak postoji, pitanje šta ako umrem i otkrijem da On postoji? A volim da živim kako živim i ne želim ni?ega ad se odreknem.Onda bolje da tražim da me "ukinu" jer to je moja volja..želim da živim kako ho?u a ti lepo nemoj da me kazniš ako ipak postojiš nego me jednostavno isklju?i da ne postojim

sad se igramo malo psihoanalize, samo da namJung ne sko?i odnekuda ;)

Mozart nam je bio ljubazan pa preveo tekst na koji  nas je o.Alefshin uputio, za one koji ga nisu pročitali evo ga ovde

DA LI JE BOG TAOISTA?

SMRTNIK:  I ZATO TE MOLIM,O BOZE,AKO IMAS I TRUNKU MILOSTI U SEBI ZA OVO STVORENJE KOJE PATI OSLOBODI ME TERETA SLOBODNE VOLJE.

BOG:  ZAR SE ODRICES NAJVECEG DARA KOJI SAM TI DAO?

SMRTNIK: KAKO NESTO STO SI MI SILOM DAO MOZES DA ZOVES DAR?IMAM SLOBODNU VOLJU ALI NE SVOJOM VOLJOM.NIKAD NISAM SLOBODNO IZABRAO DA IMAM SLOBODNU VOLJU.MORAM JE IMATI,HTEO TO ILI NE.

BOG: ZASTO BI ZELEO DA NEMAS SLOBODNU VOLJU?

SMRTNIK: ZATO STO ONA PODRAZUMEVA VISE ODGOVORNOSTI A TO JE VISE NEGO STO MOGU DA PODNESEM.

BOG: ZASTO MISLIS DA JE MORALNA ODGOVORNOST NEPODNOSLJIVA?

SMRTNIK: NE ZNAM ZASTO ALI ISKRENO VERUJEM DA JE TAKO.

BOG: OK,NEMA FRKE.ZAMISLI DA TE OSLOBADJAM MORALNE ODGOVORNOSTI ALI DA PRI TOM I DALJE IMAS SLOBODNU VOLJU-DA LI BI TO BILO ZADOVOLJAVAJUCE?

SMRTNIK(NAKON PAUZE) OJIM SE DA NE BI.

BOG: AHA,TU SI PTICO-BAS KAO STO SAM I MISLIO.ZNACI MORALNA ODGOVORNOST NIJE JEDINA STVAR KOJA TI SMETA U VEZI SLOBODNE VOLJE.STA JE JOS PROBLEM,PEVAJ GOLUBE....

SMRTNIK: KAD IMAM SLOBODNU VOLJU,MOGU DA GRESIM-A TO NE ZELIM....

BOG: AKO NE ZELIS,ZASTO ONDA GRESIS?

SMRTNIK: O DOBRI BOZE,NE ZNAM ZASTO...ZLA ISKUSENJA MI JEDNOSTAVNO DODJU I JA GRESIM,NE MOGU IM SE ODUPRETI IAKO SE TRUDIM KOLIKO MOGU.

BOG: AKO JE TACNO DA IM SE NE MOZES ODUPRETI ,TO ZNACI DA NE GRESIS SVOJOM VOLJOM PA STOGA, (BAR PO MENI) UOPSTE NE GRESIS.

SMRTNIK: NE,NE,IMAM OSECAJ DA KAD BI SE JOS VISE TRUDIO NE BI GRESIO.SHVATAM DA JE VOLJA BESKRAJNA.AKO NEKO CELIM SVOJIM BICEM NE ZELI DA GRESI ONDA I NECE GRESITI.

BOG: OK,ONDA ZNAS DA LI SI SE DOVOLJNO TRUDIO DA NE GRESIS ILI NISI....

SMRTNIK: ISKRENO,NE ZNAM.TRENUTNO SE TRUDIM ALI KAD SE OSVRNEM UNAZAD STRAH ME DA SUMIRAM ONO STO JE BILO...

BOG: DRUGIM RECIMA,NE ZNAS JESI LI GRESIO ILI NE.ZNACI POSTOJI MOGUCNOST DA UOPSTE NISI GRESIO.

SMRTNIK:TAKO JE,ALI TAKODJE IMA SANSE I DA SAM GRESIO I TO ME PLASI.

BOG: ZASTO TE POMISAO O TOME DA SI GRESIO PLASI?

SMRTNIK: NE ZNAM.ALI 1 JE SIGURNO-TVOJA REPUTACIJA I TO DA SE SA NAMA OBRACUNAVAS POSLE SMRTI ZA ODVRATNE GREHE KOJE POCINISMO.

BOG: A,TO TE MUCI!STO NE RECE ODMAH UMESTO OVOG SPOREDNOG RAZGOVORA O SLOBODNOJ VOLJI I ODGOVORNOSTI?ZASTO PROSTO NISI ZAMOLIO DA TE NE KAZNIM ZA TVOJE GREHE?

SMRTNIK: MISLIM DA SAM DOVOLJNO REALAN  DA ZNAM DA TAKAV ZAHTEV NE BI PROSO KOD TEBE.

BOG: NEMOJ DA ZEZAS???IMAS REALNO ZNANJE O TOME KOJE MOLBE JA ISPUNJAVAM?ZNAS STA CU URADITI-UCINICU TI POSEBNU USLUGU....DAJEM TI VLAST DA GRESIS KOLIKO HOCES I ZAKLINJEM SE SOBOM (NE I PREDSOBLJEM : ) ) DA TI SE NISTA LOSE NECE DESITI ZBOG TOGA OD MENE....JEL IMAMO DOGOVOR?

SMRTNIKUPLASEN DO BESVESTI) NE,NE,NEMOJ TO DA RADIS.

BOG: ZASTO?ZAR NE VERUJES MOJOJ BOZANSKOJ ZAKLETVI?

SMRTNIK: NARAVNO DA VERUJEM...ALI VIDIS,JA NE ZELIM DA GRESIM.IMAM GNUSANJE  OD GREHA NEVEZANO ZA KAZNE KOJE BI USLEDILE.

BOG: U TOM SLUCAJU,UKLONICEMO TVOJE GNUSANJE,HA!JOS BOLJE!EVO TI CAROBNA PILULA.PROGUTAJ JE I IZGUBICE SE TVOJE GNUSANJE OD GREHA. I DALJE TI TVRDIM-NECES NIKAD BITI KAZNJEN,BICES :drugarstvo: CELOG SVOG ZIVOTA.EVO PILULE,UZMI.

SMRTNIK: NE,NE!

BOG: DA NISI MALO IRACIONALAN.UKLANJAM TI POSLEDNJU PREPREKU-OSECANJE GNUSANJA OD GREHA...

SMRTNIK:  SVEJEDNO JE NE ZELIM.

BOG: ZASTO ,AMIGO?

SMRTNIK: ZNAM DA CE ONA UKLONITI GNUSANJE ALI TRENUTNO GNUSANJE KOJE IMAM MI NE DOZVOLJAVA DA JE UZMEM.

BOG: NAREDJUJEM TI DA JE UZMES.

SMRTNIK: ODBIJAM!

BOG: STA?ODBIJAS SLOBODNOM VOLJOM?

SMRTNIK:  DA.

BOG: PA,ZNACI SLOBODNA VOLJA NIJE LOS IZUM?UME I ONA DA SE NADJE U BLIZINI KAD TI ZATREBA,A?

SMRTNIK: NE RAZUMEM.

BOG: ZAR TI NIJE DRAGO STO IMAS SLOBODNU VOLJU DA ODBIJES OVAKO ODVRATNU PONUDU?KAKO BI TI SE DOPALO DA SAM TE PRISILIO DA POPIJES PILULU BEZ OBZIRA DA LI TI SE TO SVIDJA ILI NE?

SMRTNIK: NE,MOLIM TE!NEMOJ...

BOG: NARAVNO DA NECU,SAMO TI PLASTICNO PRIKAZUJEM STVARI.RECIMO DA UMESTO PILULE DOPUSTIM TVOJU PRVOBITNU MOLBU I USKRATIM TI SLOBODNU VOLJU-ALI UZ SAZNANJE DA CIM IZGUBIS SLOBODNU VOLJU-PROGUTACES PILULU,A?

SMRTNIK: AKO SE MOJA SLOBODNA VOLJA IZGUBI,KAKO CU IZABRATI DA UZMEM PILULU?

BOG: NISAM REKAO DA CES IZABRATI NEGO DA CES JE PROGUTATI...RIKOVODICES SE CISTI ZAKONOM DETERMINACIJE KOJI U OVOM SLUCAJU KAZE DA CES UZETI PILULU.

SMRTNIK: I DALJE ODBIJAM

BOG: ZNACI ODBIJAS PONUDU DA TI ODUZMEM SLOBODNU VOLJU,TO JE U SUPROTNOSTI SA TVOJOM MOLBOM,KAJ NE?

SMRTNIK: SAD MI JE JASNO NA STA CILJAS.ARGUMENT TI JE GENIJALAN ALI NISAM SIGURAN DA JE ISPRAVAN.MORAMO NEKE STAVKE IZNOVA RAZMOTRITI.

BOG: SVAKAKO.PLJUNI STA IMAS.

SMRTNIK: DVE STVARI KOJE SI REKAO SU MI KONTRADIKTORNE.REKAO SI DA OSOBA NE GRESI OSIM AKO TO ZELI A ONDA SI REKAO DA CES MI DATI PILULU KOJA CE ME LISITI SLOBODNE VOLJE. PA BIH ONDA GRESIO KOLIKO HOCU. ALI,KAD VISE NE BIH IMAO SLOBODNU VOLJU,PO TVOJOJ PRVOJ  IZJAVI,KAKO BIH MOGAO DA GRESIM?

BOG: BRKAS DVA POSEBNA DLA RAZGOVORA. NIKAD NISAM REKAO DA CE TE PILULA LISITI SLOBODNE VOLJE VEC DA CE TI UKLONITI OSECAJ GNUSANJA OD GREHA KOJI IMAS.

SMRTNIK: BOJIM SE DA SAM MALO ZBUNJEN

BOG: OK,HAJD JOVO NANOVO.RECIMO DA SE SLAZEM DA TI UKINEM SLOBODNU VOLJU PRI CEMU CES ZNATI DA CES NAKON TOGA UCINITI BROJNA DELA KOJA U SADASNJEM STANJU SMATRAS ZA GREH.TEHNICKI GLEDANO,NECES GRESITI JER NECES POSTUPATI PO SVOJO VOLJI.OVA DELA NECE IMATI PROPRATNU MORALNU ODGOVORNOST I NECES BITI KAZNJEN.IPAK,TA DELA TI SADA VIDIS KAO GREH,IMACE TAKVE OSOBINE.ALI,POSTO TADA NECES IMATI OSECAJ GNUSANJA OD GREHA  NECE TI NI TA DELA SMETATI.

SMRTNIK: NECE,ALI SE SADA GNUSAM TIH DELA A TO JE DOVOLJNO DA ODBIJEM TVOJU PONUDU.

BOG: ZNACI,AKO SAM UKAPIRAO,TI UOPSTE VISE NE ZELIS DA TI UKINEM SLOBODNU VOLJU?

SMRTNIK:  (PROTIV SVOJE VOLJE) PA ,IZGLEDA DA NE ZELIM...

BOG: OK,VAZI.ALI MI NIJE JASNO OTKUD TAKVA PROMENA.RECI MI,MOLIM TE.

SMRTNIK: ZATO STO,KAO STO SI REKAO,BEZ SLOBODNE VOLJE CU GRESITI JOS VISE NEGO DO SAD.

BOG: ZAR TI NE REKOH DA BEZ SLOBODNE VOLJE NE MOZES DA GRESIS?

SMRTNIK: ALI AKO SADA IZABEREM DA NEMAM SLOBODNU VOLJU,SVI MOJI KASNIJI ZLIPOSTUPCI CE BITI GRESNI,NE U PERSPEKTIVI VEC SADA KADA BIRAM DA SE ODREKNEM SLOBODNE VOLJE.

BOG: IZGLEDA DA SI DUBOKO ZAGLAVIO,A?

SMRTNIK: NARAVSKI. STAVIO SI ME U DVOSTRUKU IGRU PA STA GOD DA URADIM NIJE ISPRAVNO. AKO ZADRZIM SLOBODNU VOLJU-NASTAVICU DA GRESIM A AKO JE SE ODREKNEM  (UZ TVOJU POMOC) TAJ IZBOR CE BITI GREH.

BOG: I TI SI MENE UBACIO IZMEDJU 2 VATRE-ZELIM TI OSTAVITI ILI ODUZETI SLOBODNU VOLJU ALI TI NISTA OD TOGA NE ODGOVARA.ZELIM TI POMOCI ALI IZGLEDA DA NE MOGU.

SMRTNIK:  TAKO JE!

BOG: ALI AKO NIJE U MENI PROBLEM,ZASTO SI I DALJE :)?

SMRTNIK: STO SI ME UOPSTE DOVEO U OVU SITUACIJU

BOG: ALI PO TEBI,NISTA STO BI URADIO NIJE ZADOVOLJAVAJUCE

SMRTNIK: HOCES RECI DA SADA NE MOZES UCINITI NISTA ZADOVOLJAVAJUCE ALI NE ZNACI DA NEKAD U PROSLOSTI NISI MOGAO

BOG: STA?STA SAM MOGAO?

SMRTNIK: OCIGLEDNO MI UOPSTE NIJE TREBALO DATI SLOBODNU VOLJU.POSTO SI MI JE VEC DAO-STA GOD DA URADIM BICE POGRESNO.ALI MI NIKAKO NIJE TREBALO DAVATI SLOBODNU VOLJU.

BOG: A ZASTO BI BILO BOLJE DA TI JE NISAM DAO?

SMRTNIK: ZATO STO TADA NE BIH MOGAO DA GRESIM.

BOG: PA,UVEK MI JE DRAGO DA UCIM NA GRESKAMA. : )

SMRTNIK: STA? STO MU BUBNJEVA DARKVUDA,KAKO TO?

BOG: ZNAM DA TO ZVUCI MALO SAMO-BOGOHULNO .CAK JE KAO NEKI LOGICKI PARADOKS. SA DRUGE STRANE, KAO STO SU TE I UCILI,MORALNO JE POGRESNO DA RAZUMNO BICE DA KAZE DA BOG GRESI...SA TRECE STRANE,JA IMAM SLOBODNU VOLJU DA RADIM SVE STO HOCU ALI SAM I RAZUMAN. ZNACI,IMAM LI JA ILI NE PRAVO DA GRESIM?

SMRTNIK: TO TI JE GLUP VIC. JEDNA OD PREMISA TI JE TRULA. NISU ME UCILI DA JE MORALNO POGRESNO AKO RAZUMNO BICE SUMNJA U TVOJE SVEMOGUCE ENERGIJE  VEC DA JE POGRESNO AKO SMRTNIK U TO SUMNJA.TI NISI SMRTNIK-I NEMAS OVE  PROBLEME.

BOG: OK,TI OVO KAPIRAS NA RACIONALNOM NIVOU.PA IPAK SI SE TRZNUO KAD SAM REKAO“ UVEK MI JE DRAGO DA UCIM NA GRESKAMA“

SMRTNIK: NARAVNO DA SAM SE SOKIRAO.NE TVOJIM BOGOHULJENJEM ,NE CINJENICOM DA NEMAS PRAVO DA TO KAZES  VEC SAMO TIME STO SI TO REKAO,JER SAM UCEN DA TI NE GRESIS.ZAPANJIO SAM SE CINJENICOM DA JE MOGUCE DA SI POGRESIO.

BOG: NISAM TVRDIO DA JE MOGUCE DA SAM POGRESIO.SAMO SAM REKAO DA AKO SAM POGRESIO-RADO CU IZ GRESAKA IZVUCI POUKU.ALI OVO O TOME NE GOVORI NISTA.

SMRTNIK: HAJMO DA PRESTANEMO DA DAVIMO GUGUTKE. PRIZNAJES LI ILI NE DA JE GRESKA STO SI MI DAO SLOBODNU VOLJU?

BOG: JA SAM BAS HTEO DA TO ISPITAMO.DA REZIIRAMO:NECES SLOBODNU VOLJU JER  SA NJOM GRESIS A NE ZELIS DA GRESIS. (IAKO MI JE ZBUNJUJUCE  JER IPAK MORAS ZELETI DA GRESIS AKO GRESIS JER INACE GRESIO NE BI,ALI HAJD NEMA VEZE).SA DRUGE STRANE, AKO SE ODREKNES SLOBODNE VOLJE SADA BI SNEO ODGOVORNOST ZA BUDUCA DELA I ZATO NIJE TREBALO DA TI DAJEM SLOBODNU VOLJU.

SMRTNIK: UPRAVO! (BINGO-STINGO)

BOG:  JASNO MI JE KAKO SE OSECAS.MNOGI SMRTNICI-CAK I NEKI TEOLOZI-SE ZALE NA ISTU STVAR I TVRDE DA SAM JA A NE ONI ODLUCIO OKO NJIHOVE SLOBODNE VOLJE A ONDA IH NACINIO ODGOVORNIM ZA NJIHOVA DELA. DRUGIM RECIMA,MISLE DA TREBA DA ZIVE PO UGOVORU KOJI SU SA MNOM POTPISALI A NISU GA UOPSTE NI ZELELI.

SMRTNIK:  BINGO-STINGO! TAKO JE!

BOG: KAO STO REKOH,RAZUMEM KAKO SE OSECAS I RAZUMEM ISPRAVNOST TVOJE ZALBE ALI ONA SE BAZIRA NA NEREALNIM RAZLOZIMA. RECI SU TI KOJI SU TO RAZLOZI I MISLIM DA CE TE REZULTAT IZNENADITI ALI UMESTO DA TI OTVORENO KAZEM NASTAVICU KORISTECI SOKRATOV METOD (MAJEUTIKU prim.prev)

DA PONOVIMO,ZALIS SE STO SAM TI UOPSTE DAVAO SLOBODNU VOLJU A JA TVRDIM DA KADA DOBIJES PRAVE INFORMACIJE,NECES ZALITI NI TRUNKE.DA BIH OVO DOKAZAO,EVO STA CU UCINITI:STVORICU NOVI SVEMIR I PROSTORNO-VREMENSKI KONTINUUM.U NOVOM SVEMIRU,RODICE SE SMRTNIK,BAS KAO I TI.RADI PRAKTICNIH RAZLOGA,RECIMO DA CES TI BITI NANOVO RODJEN.OVOM SMRTNIKU,TOM NOVOM „TI“ MOGU DATI ILI NE DATI SLOBODNU VOLJU.TI SI NA POTEZU.STA BI ZELEO DA URADIM?

SMRTNIK: O,MOLIM TE!POSTEDI GA SLOBODNE VOLJE!

BOG: U REDU,BICE TAKO.ALI,JASNO TI JE DA CE TADA,OVAJ NOVI „TI“ POCINITI MNOGA GNUSNA DELA.

SMRTNIK: ALI TO NECE BITI GRESI,POSTO ON NEMA SLOBODNU VOLJU.

BOG: ZVAO IH TI GRESIMA ILI NE TO SU DELA KOJA CE NANETI PATNJU MNOGIM RAZUMNIM BICIMA.

SMRTNIK: (NAKON PAUZE) O,BOZE!OPET SI ME ZEZNUO! UVEK ISTA PRICA.AKO TI KAZEM DA SVE TO URADIS,IAKO DELA TOG NOVOG „JA“ NECE BITI GRESI,JA CU BITI ODGOVORAN ZA NJIH.

BOG: U TOM SLUCAJU,IMAM NESTO JOS BOLJE.VEC SAM ODLUCIO DALI CU STVARATI TOG NOVOG „TEBE“ ILI NE SA SLOBODNOM VOLJOM ILI NE.SVOJU CU ODLUKU NAPISATI NA OVAJ PAPIR KOJI CU TI KASNIJE POKAZATI.TA ODLUKA JE APSOLUTNO NEPROMENLJIVA.TI JE NIKAKO NE MOZES PROMENITI I NEMAS NIKAKVU ODGOVORNOST.ONO STO MENE ZANIMA (OSIM CVARAKA I KAVURME) JE SLEDECE: STA MISLIS DA SAM ODLUCIO? UPAMTI,ODGOVORNOST JE NA MOJIM LEDJIMA A NE NA TVOJIM. ZNACI,ISKRENO MI RECI STA MISLIS.

SMRTNIK: (NAKON VEOMA DUGE PAUZE)  NADAM SE DA SI ODLUCIO DA MU DAS SLOBODNU VOLJU.

BOG: VEOMA ZANIMLJIVO. UKLONIO SAM TI POSLEDNJU PREPREKU.AKO MU NE DAM SLOBODNU VOLJU ONDA SE GREH NIKOMNECE PRIKACITI.ZASTO SE ONDA NADAS DA CU MU DATI SLOBODNU VOLJU?

SMRTNIK: BIO TO GREH ILI NE(STO ON BUDE RADIO) BITNO MI JE DA AKO MU NE DAS SLOBODNU VOLJU ONDA(BAREM NA OSNOVU ONOGA STO SI REKAO) ON CE LOVITI LJUDE I PROGANJATI IH A JA NE ZELIM DA IKO STRADA.

BOG: (UZ UZDAH OLAKSANJA) KONACNO!KONACNO SI UKAPIRAO!FALA TI BOZE : )

SMRTNIK: STA SAM UKAPIRAO?

BOG: DA GREH(GRESENJE) NIJE PRESUDNA STVAR.GLAVNO JE DA LJUDI KAO I OSTALA BICA NE STRADAJU.

SMRTNIK: ZVUCIS KAO UTILITARISTA.

BOG: JA TO I JESAM.

SMRTNIK: STA?

BOG: STA ILI NE ,JA SAM UTILITARISTA. NE UNIJAT,CISTO DA SE ZNA, VEC UTILITARISTA.

SMRTNIK:  PAZI KAD NE MOGU DA VERUJEM!

BOG: ZNAM.NA CASOVIMA VERONAUKE DRUGACIJE O MENI PRICAJU .VEROVATNO SI ME VISE KANTOVSKI ZAMISLJAO ALI JA JESAM UTILITARISTA.

SMRTNIK: NEMAM RECI.

BOG: TO I NIJE LOSE,S OBZIROM NA TO KOLIKO PRICAS.NE,SAD OZBILJNO.STA MISLIS,ZASTO SAM TI UOPSTE DAVAO SLOBODNU VOLJU?

SMRTNIK: PA ZASTO SI?NISAM MNOGO O TOME RAZMISLJAO,SAMO SAM GOVORIO O TOME DA BI BILO BOLJE BEZ NJE.ALI ZASTO SI TO URADIO?TRENUTNO MI PADA NA PAMET KLASICNO VERSKO OBJASNJENJE: BEZ SLOBODNE VOLJE,NE MOZE SE BIRATI NI SPASENJE NI PROPAST.TAKO DA BEZ SLOBODNE VOLJE NE MOZEMO „ZARADITI“ VECNI ZIVOT.

BOG: BAS ZANIMLJIVO.SVE LEPSE OD LEPSEG.JA IMAM VECAN ZIVOT.MISLIS LI DA SAM GA NECIM ZASLUZIO?

SMRTNIK: NARAVNO DA NE.ALI,SA TOBOM JE DRUGACIJE. TI SI VEC TAKO DOBAR I SAVRSEN (BAREM TAKO KAZU) DA NE MORAS DA ZASLUZUJES VECNI ZIVOT.

BOG: ZAISTA?PA,TO ME STAVLJA U ZAVIDNU POZICIJU,KAJ NE?

SMRTNIK:  NE RAZUMEM TE.

BOG: EVO ME GDE VECNO :drugarstvo: I RADOSTAN NE MORAM DA PATIM NITI DA SE BORIM PROTIV ISKUSENJA . BEZ IKAKVIH ZASLUGA,JA VECNO POSTOJIM. NASUPROT OVOME,VI SMRTNICI SE ZNOJITE I MUCITE A IMATE I ONE BEZVEZNE DILEME O MORALU,I CEMU SVE TO? NE ZNATE NI DA LI ZAISTA POSTOJIM ILI NE KAO NI DA LI IMA ZIVOTA NAKON SMRTI A AKO GA IMA-GDE IDETE?KOLIKO GOD ME UKALUPLJUJETE DA SAM „DOBAR“ NIKAD NISTE SIGURNI DA LI JE VASE“NAJBOLJE“ MENI UOPSTE „DOBRO“ I ZATO I NISTE SIGURNI U SVOJE SPASENJE.ZAMISLI,JA VEC IMAM ONO STO JE JEDNAKO SPASENJU A NIKAD NISAM MORAO DA PRODJEM KROZ FAZU „ZARADJIVANJA“ TOGA. ZAR MI NE ZAVIDIS?

SMRTNIK: ALI KAD BI TI ZAVIDEO TO BI BILO SVETOGRDJE.

BOG: MA OSTAVI SE TOGA.NE PRICAS SAD SA SVOJIM DUHOVNIKOM ILI VEROUCITELJEM VEC SA MNOM.NIJE BITNO DA LI JE SVETOGRDJE VEC DA LI MI ZAVIDIS ILI NE?DA CUJEMO.

SMRTNIK: FALA BOGU DA TI ZAVIDIM.

BOG: DOBRO.U TVOM STANJU SVESTI I IZ UGLA KOJI TI POSMATRAS SVET,I TREBA DA MI ZAVIDIS.ALI MOJA SLIKA SVETA JE VECA JER TI CES UBRZO PRESTATI DA POSTOJIS.ZNACI,ZAISTA SI NASEO NA „SPIKU“ KOJU SU TI SERVIRALI DA JE ZIVOT NA ZEMLJI KAO NEKO ISPITIVANJE A SLOBODNA VOLJA JE TEST KOJIM PROVERAVAM DA LI ZASLUZUJES VECNI ZIVOT.EVO STA ME ZBUNJUJE:AKO VERUJES DA SAM TAKO DOBAR KAO STO SI REKAO,ZASTO BIH JA OD LJUDI ZAHTEVAO DA ZASLUZE VECNI ZIVOT I SRECU?ZASTO IH NE BI DAO SVAKOM,NEVEZANO ZA ZASLUGE?

SMRTNIK: ALI UCILI SU ME DA TI IMAS OSECAJ ZA MORAL I PRAVDU A TO ZAHTEVA DA DOBRI BUDU NAGRADJENI A LOSI KAZNJENI.

BOG: ONDA SU TE LOSE UCILI.

SMRTNIK: ALI RELIGIOZNA LITERATURA JE PUNA OVE IDEJE.DZ.EDVARDS JE RECIMO NAPISAO“GRESNIKE U RUKAMA  GNEVNOG BOGA“ ON TE OPISUJE KAO POBESNELOG I PRI TOM DRZIS SVOJE NEPRIJATELJE U VIDU SKORPIJA IZNAD PLAMENA PAKLA ALI IH NE PUSTAS DA TAMO PADNU ZBOG SVOG MILOSRDJA.

BOG: SVA JE SRECA DA NISAM TAKAV KAKVIM ME G.EDVARDS OVEKOVECIO.MALO JE SLUZBI BOGU KOJE SU TAKO  BEZVEZNE KAO TA POMENUTA.SAM NASLOV VEC PRICA SVOJU PRICU.KAO PRVU,NIKAD NISAM GNEVAN,KAO DRUGO-NIKAD NE RAZMISLJAM U KATEGORIJI „GREH“.I KAO TRECE-NEMAM NEPRIJATELJE.

SMRTNIK: TIME MISLIS DA NE POSTOJE LJUDI KOJE MRZIS ILI DA NE POSTOJE LJUDI KOJI TEBE MRZE?

BOG: ONO PRVO,MADA SE I DRUGA KOMBINACIJA CESTO DESAVA.

SMRTNIK: MA DAJ!ZNAM LJUDE KOJI SU OTVORENO TVRDILI DA TE MRZE.I JA SAM TE U NEKIM TRENUCIMA MRZEO.

BOG: HOCES RECI,MRZEO SI SVOJU SLIKU O MENI?TO NIJE ISTO STO I MRZETI MENE ONAKVOG KAKAV SAM.

SMRTNIK: HOCES DA KAZES DA NIJE POGRESNO MRZETI „SLIKU TEBE“ KOJU IMAMO ALI JE POGRESNO MRZETI TE ONAKVOG KAKAV SI?

BOG: NE,TO UOPSTE NE TVRDIM. GOVORIM NESTO MNOGO DRASTICNIJE.ONO STO TVRDIM NEMA NIKAKVE VEZE SA POGRESNIM I ISPRAVNIM A TO JE DA ONAJ KO ME POZNAJE ONAKVOG KAKAVSAM PSIHICKI NIJE U STANJU DA ME MRZI.

SMRTNIK: RECI MI,S OBIROM DA MI SMRTNICI IMAMO TAKO POGRESNE PREDSTAVE O TVOJOJ PRIRODI, ZASTO NAS TI NE PROSVETLIS?ZASTO NAS NE VODIS PRAVIM PUTEM?

BOG: ZASTO MISLIS DA VAS VEC NE VODIM?

SMRTNIK: ZASTO NAM SE NE PRIKAZES I PROSTO KAZES DA GRESIMO?

BOG: ZAR SI TOLIKO NAIVAN DA VERUJES DA SAM JA BICE KOJE SE MOZE POKAZATI VASIM CULIMA?BILO BI TACNIJE RECI-„JA SAM VASA CULA“

SMRTNIK: (UZBUDJENO) TI SI“MOJA CULA“ ?

BOG: NE BAS BUKVALNO. ALI JE MNOGO BLIZE ISTINI NEGO IDEJA DA VAM SE MOGU PRIKAZATI. JA NISAM OBJEKAT,KAO TI.JA SAM SUBJEKAT.A SUBJEKAT UOCAVA ALI GA JE NEMOGUCE UOCITI.MOZES ME VIDETI KOLIKO I SOPSTVENE MISLI.MOZES VIDETI JABUKU,ALI CINJENICU DA SI VIDEO JABUKU NE MOZES A JA SAM MNOGO SLICNIJI TOJ CINJENICI NEGO JABUCI.

SMRTNIK: AKO TE NE MOGU VIDETI,KAKO ZNAM DA POSTOJIS?

BOG: E,TO JE DOBRO PITANJE.KAKO U STVARI ZNAS DA POSTOJIM?

SMRTNIK: PA PRICAM SA TOBOM,ZAR NE?

BOG: KAKO ZNAS DA PRICAS SA MNOM? RECIMO DA PSIHIJATRU KAZES:JUCE SAM MALO CASKAO SA BOGOM.STA MISLIS,STA BI REKAO?

SMRTNIK:  ZAVISI OD PSIHIJATRA.POSTO SU VECINA ATEISTI,VEROVATNO BI REKLI DA SAM PRICAO SA SAMIM SOBOM.

BOG: I BILI BI U PRAVU.

SMRTNIK: STA?HOCES RECI DA NE POSTOJIS?

BOG: IMAS NEVEROVATAN TALENAT DA IZVLACIS POGRESNE ZAKLJUCKE.SAMO ZATO STO RAZGOVARAS SA SOBOM ZNACI DA JA NE POSTOJIM?

SMRTNIK: PA, AKO MISLIM DA  RAZGOVARAM SA TOBOM A U STVARI PRICAM SA SOBOM,NA KOJI NACIN TI ONDA POSTOJIS?

BOG: PITANJE TI SADRZI 2 GRESKE I POVRH SVEGA JE ZBUNJUJUCE.DA LI ILI NE SADA RAZGOVARAS SA MNOM I DA LI ILI NE  JA POSTOJIM  SU 2 POTPUNO RAZLICITE STVARI.CAK I DA SADA NE RAZGOVARAS SA MNOM (A RAZGOVARAS) TO I DALJE NE BI ZNACILO DA NE POSTOJIM.

SMRTNIK: OK,UMESTO DA KAZEM“AKO PRICAM SA SOBOM,TI NE POSTOJIS“ RECI CU “AKO PRICAM SA SOBOM,OCIGLEDNO DA NE PRICAM SA TOBOM“.

BOG: ZAISTA,TO JESTE DRUGACIJE ALI I DALJE NETACNO.

SMRTNIK: MA DAJ,PA AKO SAMO  PRICAM SA SOBOM,KAKO MOGU DA PRICAM I SA TOBOM?

BOG: TVOJA UPOTREBA RECI „SAMO“ JE VARLJIVA.MOGU NAVESTI NEKOLIKO LOGICNIH SITUACIJA U KOJIMA TO STO PRICAS SA SOBOM NE ZNACI DA SA MNOM NE PRICAS.

SMRTNIK: DA CUJEM JEDNU OD TIH KOMBINACIJA.

BOG: PA,OCIGLEDNO BI BILO DA JE 1. KOMBINACIJA TO DA SMO TI I JA JEDNO.

SMRTNIK: KAKVA BOGOHULNA MISAO!

BOG: U NEKIM RELIGIJAMA JESTE A U NEKIM JE TO ODMAH UOCLJIVA CINJENICA.

SMRTNIK: ZNACI JEDINI IZLAZ IZ MOJE DILEME JE DA VERUJEM U TO DA SMO TI I JA JEDNO? (IDENTICNI)

BOG: NI GOVORA.TO JE SAMO JEDAN OD IZLAZA.POSTOJE I DRUGI.NPR. MOGUCE JE DA SI DEO MENE A TADA MOZES RAZMISLJATI O TOME KOJI SAM JA DEO TEBE.ILI JA MOGU BITI DEO TEBE A TI MOZES RAZMISLJATI O DELU TEBE KOJI JE U MENI.ILI SE JA I TI MOZEMO DELIMICMCNO „PREKLAPATI“ A TADA MOZES PRICATI O PRESEKU,TO JEST I O SEBI I O MENI.JEDINI NACIN DA O SEBI PRICAS BEZ POMINJANJA MENE JE DA JA I TI BUDEMO POTPUNO RAZDVOJENI-A I TADA BI MOGAO UBEDLJIVO DA PRICAS O OBOJICI.

SMRTNIK:  ZNACI TVRDIS DA POSTOJIS?

BOG: NI NAJMANJE. PONOVO POGRESAN ZAKLJUCAK.PITANJE MOG POSTOJANJA NISMO NI DOTAKLI. SAMO SAM REKAO DA CINJENICA DA NEKO PRICA SA SOBOM NE MOZE NEGIRATI MOJE POSTOJANJE,ZANEMARIVSI CINJENICU DA NE PRICAS SA MNOM.

SMRTNIK: OK,PRIZNAJEM DA SI U PRAVU.ALI ME ZAISTA  ZANIMA DA LI POSTOJIS?

BOG: CUDNOG LI PITANJA.

SMRTNIK: ZASTO?LJUDI SE ISTO  PITAJU MILENIJUMIMA.

BOG: ZNAM TO.MISLIO SAM DA JE VEOMA CUDNO DA TO PITAS MENE.

SMRTNIK:  ZASTO?

BOG:  ZATO STO SAM JA TAJ U CIJE POSTOJANJE SUMNJAS.SAVRSENO RAZUMEM TVOJU RAZDRAZLJIVOST.BRINE TE MOGUCNOST DA JE NAS RAZGOVOR OBICNA HALUCINACIJA. ALI, KAKO OCEKUJES DA OD BICA U KOJE SUMNJAS DOBIJES POUZDANE INFORMACIJE O NJEGOVOM POSTOJANJU?

SMRTNIK: ZNACI NE ZELIS MI RECI DA LI POSTOJIS ILI NE?

BOG: TRENUTNO NISAM RASPOLOZAN. ONO STO ZELIM DA NAGLASIM JE DA NI JEDAN ODGOVOR KOJI JA DAM TEBE NECE ZADOVOLJITI .RECIMO DA SAM REKAO“NE,NE POSTOJIM“ STA BI TO DOKAZALO?APSOLUTNO NISTA.ILI RECIMO DA SAM REKAO“DA,JA POSTOJIM“,DA LI BI TE TO UBEDILO,GOLUBE MOJ?NARAVNO DA NE.

SMRTNIK: DOBRO,AKO MI NE MOZES RECI DA LI POSTOJIS ILI NE,KO TO MOZE?

BOG: TO TI NIKO NE MOZE RECI. DO TOGA MOZES DOCI JEDINO SAM.

SMRTNIK: KAKO DA TO SAZNAM?

BOG: NI TO TI NIKO NE MOZE RECI.I TO MORAS SAZNATI SAM.

SMRTNIK: ZNACI,NE MOZES MI NIKAKO POMOCI?

BOG: TO NISAM REKAO. REKAO SAM DA TI TO NE MOGU RECI A TO NE ZNACI DA TI NIKAKO NE MOGU POMOCI.

SMRTNIK: PA KAKO MI ONDA MOZES POMOCI?

BOG: PREDLAZEM DA TO PREPUSTIS MENI. IONAKO SMO SKRENULI SA TEME MALO VISE PA BIH VOLEO DA MI KAZES U CEMU SVRHA CINJENICE DA SAM TI DAO SLOBODNU VOLJU?TVOJA PRVA IDEJA O ZASLUZIVANJU RAJA BI SE DOPALA MNOGIM MORALISTIMA ALI MENI JE POTPUNO STRANA. DA LI SE MOZES SETITI NEKOG MNOGO LEPSEG RAZLOGA-HUMANIJEG RAZLOGA-ZASTO SAM TI DAO SLOBODNU VOLJU?

SMRTNIK: PA,JEDNOM SAM PITAO PRAVOSLAVNOG  RAVIJA AON MI RECE DA SMO TAKO NAPRAVLJENI DA NE MOZEMO UZIVATI U SPASENJU AKO NEMAMO OSECAJ DA SMO GA ZASLUZILI.A DA BISMO GA ZASLUZILI,NARAVNO,POTREBNA NAM JE SLOBODNA VOLJA.

BOG: OVO OBJASNJENJE JESTE LEPSE OD PRETHODNOG ALI JE I DALJE DALEKO OD ISTINE.PREMA ORTODOKSNOM JUDAIZMU,JA SAM STVORIO ANDJELE I ONI NEMAJU SLOBODNU VOLJU.ONI SU U MOJOJ NEPOSREDNOJ BLIZINI I TOLIKO SU ODUSEVLJENI MOJOM DOBROTOM DA NIKADA NEMAJU ISKUSENJA.I TAKO ONI NEMAJU NIKAKVOG IZBORA U CELOJ STVARI. I DA,VECNO SU SRECNI IAKO TO NICIM NISU ZASLUZILI. PA AKO SU OBJASNJENJA RAVIJA TACNA,ZASTO NISAM STVORIO SAMO ANDJELE VEC SAM STVARAO SMRTNIKE?

SMRTNIK: NEMAM POJMA!ZASTO SI IH STVARAO?

BOG:  ZATO STO OBJASNJENJE NIJE TACNO.KAO PRVO, NIKAD NISAM STVARAO „ANDJELE ZA PONETI“. SVA RAZUMNA BICA VREMENOM IDU PREMA STANJU KOJE MOZEMO NAZVATI „ANDJELSKO“.ALI,KAO STO SU LJUDI U FAZI IZVESNE BIOLOSKE EVOLUCIJE ANDJELI SU ZAVRSNI PRODUKT KOSMICKE EVOLUCIJE. JEDINA RAZLIKA IZMEDJU TZV. SVECA I  TZV. GRESNIKA JE U TOME STO JE SVETAC STARIJI OD GRESNIKA. NA ZALOST,POTREBNO JE BEZBROJ ZIVOTNIH CIKLUSA DA SE NAUCI JEDNA OD NAJBITNIJIH STVARI U SVEMIRU-ZLO SAMO NANOSI BOL I NISTA VISE.SVI ARGUMENTI KOJE NUDE MORALISTI-NAVODNI RAZLOZI ZBOG KOJIH NE TREBA CINITI LOSE STVARI –JEDNOSTAVNO BLEDE U POREDJENJUSA ISTINOM  DA JE ZLO U STVARI PATNJA.

NE,DRAGI PRIJATELJU,JA NISAM MORALISTA.JA SAM U POTPUNOSTI UTILITARISTA. TO STO SU ME PRETVORILI U MORALIZATORA JE JEDNA OD NAJVECIH TRAGEDIJA LJUDSKOG RODA.MOJA ULOGA U SISTEMU DESAVANJA (AKO MOGU DA ISKORISTIM TAJ VARLJIV IZRAZ)  NIJE NI DA KAZNJAVAM NITI DA NAGRADJUJEM VEC DA POMOGNEM PROCES U KOME SVA RAZUMNA BICA DOSTIZU KRAJNJI NIVO SAVRSENSTVA.

SMRTNIK: ZASTO KAZES DA JE IZRAZ  VARLJIV?

BOG:  ONO STO REKOH JE VARLJIVO U DVOSTRUKOM SMISLU.KAO PRVO,NIJE ZGODNO GOVORITI O MOJOJ ULOZI U “SISTEMU DESAVANJA”.JA SAM “SISTEM DESAVANJA”.KAO DRUGO, NIJE ZGODNO RECI DA JA POMAZEM PROCES PROSVETLJENJA SVESNIH BICA  JER JA SAM TAJ PROCES. DREVNI TAOISTI SU BILI VRLO BLIZU ISTINI KADA SU O MENI REKLI (A KORISTILI SU REC” TAO” )  DA JA NE RADIM NISTA ALI SE KROZ MENE SVE RADNJE OSTVARUJU.MODERNIJE RECENO,JA NISAM UZROK KOSMICKOG PROCESA,JA JESAM KOSMICKI PROCES. MISLIM DA JE NAJTACNIJA I NAJPLODNIJA DEFINICIJA MENE KOJU COVEK MOZE DA SKONTA,(BAREM NA OVOM NIVOU EVOLUCIONOG RAZVITKA)SLEDECA-JA SAM PROCES PROSVETLJENJA.ONI KOJI BI DA RAZMISLJAJU O DJAVOLU(MADA BI JA ZELEO DA TO NE CINE) MOGU GA ANALOGNO OVOME DOZIVETI KAO DUZI PROCES PROSVETLJENJA NEGO STO BI ZELELI. U SKLOPU OVOGA,DJAVO JE NEOPHODAN,PROCES PROSVETLJENJA TRAJE VEOMA DUGO I JA TU NISTA NE MOGU.ALI TE UVERAVAM,KADA JEDNOM PROCES SHVATITE ISPRAVNO,BOLNA VREMENSKA DISTANCA VISE NECE BITI OGRANICENJE NITI CETE JE ZVATI DJAVO.ONA CE POSTATI SAMA SUSTINA PROCESA.ZNAM DA TI OVO NIJE NEKA UTEHA ALI TO JE ZATO STO SI SADA U OGRANICENOM SVETU PATNJE  ALI FASCINANTNO JE DA KAD SE COVEK DOKOPA OVOG SAZNANJA KOJE TI IZNESOH I ZAUZME TAKAV STAV U ZIVOTU,NJEGOVE OGRANICENE PATNJE POCINJU DA NESTAJU-SVE DO TACKE KADA VISE NE POSTOJE.

SMRTNIK: TO SU MI REKLI I RECIMO DA I VERUJEM U TO VECIM DELOM.ALI RECIMO DA USPEM DA STVARI POSMATRAM TVOJIM OCIMA.TADA BIH BIO :drugarstvo: ALI ZAR NE BI IMAO DUZNOST PREMA OSTALIMA?

BOG: (SMEJUCI SE) PODSECAS ME NA MAHAJANA BUDISTE.ONI KAZU: NECU UCI U NIRVANU DOK NE BUDEM VIDEO DA SU SVA OSTALA RAZUMNA BICA DOSTIGLA NIRVANU.TAKO SVAKI CEKA DA ONAJ DRUGI DOSTIGNE NIRVANU.NIJE NI CUDO STO IM JE POTREBNO TAKO DUGO VREME.HINAJANA BUDISTI GRESE NA DRUGI NACIN.ONI VERUJU DA NIKO NE MOZE POMOCI ONOM DRUGOM DA ZADOBIJE SPASENJE ,SVAKO SE MORA SPASITI SAM.TAKO SE SVAKO TRUDI SAMO ZA SVOJE SPASENJE.ALI OVAJ „OCEPLJEN“  STAV CINI SPASENJE NEMOGUCIM.ISTINA JE DA JE SPASENJE DELOM LICNI A DELOM SOCIJALNI PROCES. ALI JE VELIKA GRESKA VEROVATI-STO CINE MAHAJANA BUDISTI-DA SE ZADOBIJANJEM SPASENJA GUBI POTREBA DA SE DRUGIMA POMAZE.NAJBOLJI NACIN ZA POMOC DRUGIMA JE DA PRVO SAM DOZIVIS PROSVETLJENJE.

SMRTNIK:  IMA TU JOS JEDNA STVAR O TEBI KAKO SI SE OPISAO KOJA ME UZNEMIRAVA.SEBE SI SUSTINSKI OPISAO KAO PROCES.TO TE PREDSTAVLJA BEZLICNIM ATOLIKO LJUDI IMA POTREBU ZA BOGOM KOJI JE LICNOST.

BOG: ZNACI ZATO STO ONI IMAJU POTREBU JA TREBA DA BUDEM LICNOST?

SMRTNIK: NARAVNO DA NE TREBA.ALI DA BI RELIGIJA BILA PRIHVATLJIVA SMRTNIKU ONA TREBA DA ODGOVORI NA NJEGOVE POTREBE.

BOG: TO MI JE JASNO.ALI TAKOZVANA“LICNOST“ NEKOG BICA JE MNOGO VISE U ONOME KO TO BICE POSMATRA NEGO U SAMOM BICU.NESUGLASICE O TOME DA LI SAM LICNOST ILI NE SU BAS BLESAVE JER NI JEDNA OD STRANA NIJE U PRAVU. SA JEDNE TACKE GLEDISTA,JA SAM LICNOST.SA DRUGE-NISAM. ISTO JE I SA LJUDIMA.BICE SA DRUGE PLANETE MOZE VAM IZGLEDATI BEZLICNO I BITI SAMO SKUP CESTICA KOJI SE PONASA PO ODREDJENIM ZAKONIMA.MOZDA SU NJEGOVA OSECANJA ZA LICNOST MANJA NEGO VASA OSECANJA PREMA MRAVIMA.IPAK,MRAV IMA ONOLIKO SVOJE LICNOSTI U ODNOSU NA LJUDE KOLIKO I LJUDI U ODNOSU NA BICA POPUT MENE,A JA RECIMO POZNAJEM TOG MRAVA KOGA SAM POMENUO.DEFINISANJE NECEGA KAO „BEZLICNO“ JE ISTO TAKO POGRESNO KAO I „LICNO“ ALI UOPSTE UZEVSI,STO BOLJE NEKOG ILI NESTO UPOZNAJEMO SVE VISE NAM POSTAJE „LICNO“.DA BI OVO POKAZAO,RECI MI“DA LI ME DOZIVLJAVAS KAO LICNOST ILI NE?“

SMRTNIK: PA,RAZGOVARAM SA TOBOM,ZAR NE?

BOG: BINGO-STINGO!SA TE TACKE GLEDISTA,TI BI ME OPISAO KAO LICNOST.A SA DRUGE TACKE GLEDISTA-KOJA NIJE POGRESNA-MOZES ME OPISATI I KAO BEZLICNOG.

SMRTNIK: ALI AKO SI ZAISTA APSTRAKTAN KAO NEKI PROCES ,NE VIDIM SVRHU MOG RAZGOVORA SA OBICNIM  PROCESOM.

BOG: DOPADA MI SE KAKO SI IZGOVORIO TO „OBICNIM“. MOGAO BI,SHODNO TOME DA IZJAVIS I DA ZIVIS U OBICNOM SVEMIRU.I ZASTO BI SVE STO NEKO RADI MORALO DA IMA SMISLA?IMA LI SMISLA RAZGOVARATI SA DRVECEM?

SMRTNIK: NARAVNO DA NE.

BOG: PA IPAK,MNOGA DECA I PRIMITIVNI NARODI TO RADE.

SMRTNIK: ALI JA NISAM NI DETE NI PRIMITIVAC.

BOG: TO SAM DO SADA,NA ZALOST,SHVATIO.

SMRTNIK: ZASTO KAZES „NA ZALOST“ ?

BOG: ZATO STO MNOGA DECA I PRIMITIVNI NARODI IMAJU INTUICIJU KOJU SI TI IZGUBIO.MISLIM DA BI TI MNOGO KORISTILO DA POVREMENO POPRICAS SA DRVETOM,CAK VISE NEGO STO PRICAS SA MNOM.ALI CINI SE DA UVEK ZAVRSIMO U CORSOKAKU.POSLEDNJI PUT TI KAZEM,VOLEO BIH DA SE RAZUMEMO OKO TOGA ZASTO SAM TI DAO SLOBODNU VOLJU.

SMRTNIK: SVE VREME SAM RAZMISLJAO O TOME.

BOG: HOCES RECI DA NISI PAZIO NA TO  STA RAZGOVARAS SA MNOM?

SMRTNIK: NARAVNO DA SAM PAZIO ALI SAM RAZMISLJAO O SLOBODNOJ VOLJI NA DRUGOM NIVOU MISLJENJA.

BOG: I STA SI ZAKLJUCIO?

SMRTNIK: PA,REKAO SI DA RAZLOG NIJE PROVERA NASE DOSTOJNOSTI.TAKODJE SI ODBACIO RAZLOG KOJI TVRDI DA SE LEPSE OSECAMO AKO MISLIMO DA SMO NESTO TRUDOM ZASLUZILI.TVRDIS DA SI UTILITARISTA.I KAO SLAG NA TORTU,BIO SI ODUSEVLJEN KADA SAM IZNENADA SHVATIO DA NIJE PROBLEM U GREHU VEC U PATNJI KOJU GREH IZAZIVA.

BOG: NARAVNO.STA BI DRUGO MOGLO DA BUDE LOSE KOD GREHA?

SMRTNIK: OK.TI TO ZNAS, A SADA I JA.ALI CELOG ZIVOTA SAM POD UTICAJEM MORALNIH PROPOVEDI KOJE KAZU DA JE GREH LOS SAM PO SEBI.

KADA SKLOPIM KOCKICE,CINI MI SE DA JE JEDINI RAZLOG ZBOG KOGA SI NAM DAO SLOBODNU VOLJU TO STO SI VEROVAO DA CE SA SLOBODNOM VOLJOM,LJUDI  MANJE POVREDJIVATI ONE OSTALE OKO SEBE NEGO STO BI IH POVREDJIVALI BEZ SLOBODNE VOLJE.

BOG: TO,LAVE!OVO JE DALEKO NAJBOLJI RAZLOG KOJI SI DO SADA NAVEO.I VERUJ MI,DA SAM BIRAO DA VAM DAM SLOBODNU VOLJU,TO BI BIO MOJ GLAVNI RAZLOG.

SMRTNIK:  STA?HOCES RECI DA NISI IZABRAO DA NAM DAS SLOBODNU VOLJU???

BOG: DRAGI PRIJATELJU,MOGAO SAM DA BIRAM DA VAM DAM SLOBODNU VOLJU ISTO KAO STO JE MOGUCE  JEDNAKOSTRANICAN TROUGAO NAPRAVITI SA ISTIM UGLOVIMA I PRI TOM BIRATI DA BUDE TAKO(STO JE INACE OBAVEZNO,prim.prev).MOZE SE IZABRATI DA SE NAPRAVI JEDNAKOSTRANICAN TROUGAO ALI KAD SI GA VEC NAPRAVIO ON MORA IMATI ISTE UGLOVE,BEZ IZBORA.

SMRTNIK:  MISLIO SAM DA  SI SVEMOGUC.

BOG: SAMO KOD STVARI KOJE SU LOGICNO MOGUCE.KAO STO RECE SVETI TOMA: „GREH JE MISLITI DA BOG NE MOZE UCINITI NEMOGUCE I MISLITI DA GA TO OGRANICAVA“.JA SE SA TIM POTPUNO SLAZEM SAMO STO BIH UMESTO RECI“GREH“ UPOTREBIO „GRESKA“.

SMRTNIK:  SVEJEDNO ME ZBUNJUJE TO DA NISI IZABRAO DA NAM DAS SLOBODNU VOLJU.

BOG: PA,MISLIM DA JE KRAJNJE VREME DA TI SAOPSTIM DA JE CEO RAZGOVOR –OD SAMOG POCETKA-ZASNOVAN NA JEDNOJ MONSTRUOZNOJ ZABLUDI.RAZGOVARALI SMO CISTO NA MORALNOM NIVOU SVESTI-TI SI SE U POCETKU ZALIO ZATO STO SAM TI DAO SLOBODNU VOLJU I U KRAJNJOJ LINIJI SI SUMNJAO U TO DA LI JE TREBALO DA TAKO BUDE.NIKAD TI NIJE PALO NA PAMET DA NISAM IMAO IZBORA U CELOJ STVARI.

SMRTNIK:  I DALJE SAM ZBUNJEN.

BOG:  APSOLUTNO.JER NA SVET GLEDAS ISKLJUCIVO OCIMA MORALISTE. NIKADA NISI RAZMOTRIO MNOGO VAZNIJI,METAFIZICKI ASPEKT PITANJA.

SMRTNIK:    NA STA KONKRETNO CILJAS?

BOG: PRE NEGO STO SI ZATRAZIO DA TI USKRATIM SLOBODNU VOLJU,ZAR NIJE TREBALO DA PITAS DA LI JE UOPSTE IMAS?.

SMRTNIK:    TO SAM UZEO ZDRAVO ZA GOTOVO.

BOG: DA, ALI ZASTO BI TO URADIO?

SMRTNIK:    NE ZNAM.DA LI IMAM SLOBODNU VOLJU?

BOG: DA.IMAS.

SMRTNIK:    ZASTO SI ONDA REKAO DA NE TREBA TO DA UZIMAM ZDRAVO ZA GOTOVO?

BOG: JER NE TREBA TO DA RADIS.SAMO ZATO STO SE ISPOSTAVI DA JE NESTO TACNO NE ZNACI DA GA TREBA UZETI ZDRAVO ZA GOTOVO.

SMRTNIK:    IPAK,LEPO JE CUTI DA MI PRIRODNA INTUICIJA O SLOBODNOJ VOLJI NIJE ZATAJILA.PONEKA MI SE CINI DA JE DETERMINIZAM(misljenje da je sve unapred odredjeno,prim.prev) ISPRAVAN.

BOG: I JESTE TACAN.

SMRTNIK:  CEKAJ MALO.IMAM LI SLOBODNU VOLJU ILI NE?

BOG: VEC SAM TI REKAO DA IMAS ALI TO NE ZNACI DA JE DETERMINIZAN POGRESAN.

SMRTNIK:  PA DA LI SU SVA MOJA DELA ODREDJENA ZAKONIMA PRIRODE ILI NE?

BOG: REC“DETERMININIZAM“ JE MALO VARLJIVA U OVOM KONTEKSTU I TOLIKO JE DOPRINELA FRCI OKO SLOBODNE VOLJE I PREDODREDJENOSTI DA JE TO BOGU ZA PLAKATI.SVAKAKO DA SU TI DELA U SAGLASNOSTI SA ZAKONIMA PRIRODE  ALI KADA TO KAZEMO DOBIJAMO KRAJNJE VARLJIVU PSIHOLOSKU SLIKU A TO JE DA TVOJA SLOBODNA VOLJA MOZE NEKAKO BITI I U KONFLIKTU SA ZAKONIMA PRIRODE  A DA SU TI ZAKONI PRIRODE NEKAKO JACI OD TEBE  I DA STOGA MOGU DA ODREDJUJU TVOJE POSTUPKE,SVIDJALO SE TO TEBI ILI NE.ALI,NEMOGUCE JE DA TVOJA SLOBODNA VOLJA DODJE U KONFLIKT SA PRIRODNIM ZAKONIMA.TI I PRIRODNI ZAKONI STE JEDNO TE ISTO.

SMRTNIK:  KAKO TO MISLIS-NE MOGU DOCI U KONFLIKT SA PRIRODOM?RECIMO DA POSTANEM TVRDOGLAV I NE ZELIM DA SE POKORAVAM ZAKONIMA PRIRODE?KO BI ME SPRECIO?KADA BI BIO DOVOLJNO TVRDOGLAV,NI TI ME NE BI SPRECIO.

BOG:  TU SI U PRAVU.SIGURNO NE BIH MOGAO DA TE SPRECIM.NIKO TO NE BI MOGAO.ALI NEMA NI POTREBE  JER NE BI MOGAO NI DA POCNES.KAO STO JE GETE TO DIVNO IZRAZIO: „U POKUSAJU DA SE PROTIVIMO PRIRODI MI SAMO POSTUPAMO PO ZAKONIMA PRIRODE“ZAR NE PRIMECUJES DA SU TZV. ZAKONI PRIRODE U STVARI PRAVILA O TOME KAKO TI I DRUGA BICA DELUJETE?ZAKON PRIRODE JE OPIS TOGA KAKO DELUJETE A NE RECEPT KOJI VAM JE PREPISAN O TOME KAKO BI TREBALO DA DELUJETE,NITI SILA KOJA VAS PRIMORAVA NA DELOVANJE.

SMRTNIK:    ZNACI KAZES MI DA NE MOGU SVOJOM VOLJOM DA ODLUCIM DA DELUJEM SUPROTNO ZAKONIMA PRIRODE?

BOG: INTERESANTNO JE DA NISI REKAO“IZABEREM“ VEC „ODLUCIM“.OVO JE CESTA POJAVA.CESTO LJUDI KADA KAZU“ODLUCAN SAM DA NESTO URADIM“ MISLE NA “IZABRAO SAM DA NESTO URADIM“.OVAJ PROST PRIMER POKAZUJE DA SU DETERMINIZAM I IZBOR VEOMA BLIZI NEGO STO SE OBICNO MISLI. NARAVNO,MOZES MI RECI DA DOKTRINA O SLOBODNOJ VOLJI KAZE DA SI TI TAJ KOJI ODLUCUJE DOK DETERMINIZAM KAZE DA NEKO/NESTO  SPOLJA ODLUCUJE.ALI KONFUZIJU IZAZIVA PODELA REALNOSTI NA“TI“ I „NE-TI“.HAJDE SADA MI  RECI-GDE SE TI ZAVRSAVAS A OSTATAK SVEMIRA POCINJE?ILI GDE OSTATAK SVEMIRA ZAVRSAVA A TI POCINJES?KADA BUDES SEBE I OSTATAK PRIRODE DOZIVEO KAO CELINU NECES SE ZANOSITI PITANJIMA O TOME DA LI TI KONTROLISES PRIRODU ILI ONA TEBE.TADA CE CELA ZBRKA OKO SLOBODNE VOLJE NESTATI.DA SE ISKORISTIM SIROVOM ANALOGIJOM,ZAMISLI 2 TELA KOJA SE PRIVLACE GRAVITACIJOM.AKO JE SVAKO OD OVIH TELA RAZUMNO,NORMALNO JE DA SE UPITA KO KOGA PRIVLACI I KO NA KOGA DELUJE.U JEDNU RUKU,TO  SU OBA A  TAKODJE NI JEDNO.NAJBOLJE JE RECI DA JE KONFIGURACIJA TJ. ODNOS U KOME SE NALAZE NAJBITNIJI.

SMRTNIK:    MALOCAS SI REKAO DA NAM SE RAZGOVOR ZASNIVA NA MONSTRUOZNOJ ZABLUDI. JOS UVEK MI NISI REKAO KOJA JE TO ZABLUDA.

BOG: PA,CELA IDEJA DA JE BILO MOGUCE STVORITI TE BEZ SLOBODNE VOLJE.PONASAS SE KAO DA JE TO BIO REALAN IZBOR I PITAS SE ZASTO NISAM TO URADIO.NIKADA TI NIJE PALO NA PAMET DA RAZUMNO BICE BEZ SLOBODNE VOLJE NIJE NISTA DRUGO DO PREDMET KOJI JE U GRAVITACIONOM POLJU(U OVOM PRIMERU SA PREDMETOM KOJI ISPOLJAVA GRAVITACIJU I OSOBOM KOJA ISPOLJAVA SLOBODNU VOLJU IMA VISE ANALOGIJE NEGO STO MOZES DA SHVATIS).MOZES LI,KEVE TI,DA ZAMISLIS RAZUMNO BICE BEZ SLOBODNE VOLJE?KAKO BI, ZABOGA,ONO IZGLEDALO?MISLIM DA TE JEDNA STVAR ZBUNJUJE--TO STO SU TI STALNO GOVORILI DA SAM TI JA POKLONIO SKUPOCEN DAR SLOBODNE VOLJE. KAO DA SAM STVORIO COVEKA A ONDA MI JE NAKON TOGA PALO NA PAMET,PA REKOH SEBI“HEJ,STO MU NE BIH DAO I SLOBODNU VOLJU?NEK IMA I TO-ZLU NE TREBALO „ (hehe : ) ,prim.prev) A MOZDA TI IPAK MISLIS DA IMAM NEKU VRST CETKICE KOJOM PREMAZEM POJEDINA STVORENJA A POJEDINA NE.NE,DRAGI MOJ.SLOBODNA VOLJA NIJE VRSTA DODATKA (ILI,KAKO BI U SRBIJI REKLI –APGREJDA),ONA JE SUSTINSKI DEO SVESTI.A SVEST BEZ SLOBODNE VOLJE JE METAFIZICKI APSURD.

SMRTNIK:    ZASTO SI ME ONDA ZAVLACIO OVIM  RAZGOVOROM I PRICAO MI O ONOM E STO SAM MISLIO DA JE MORALNI PROBLEM ?

BOG: ZATO STO MISLIM DA JE OVO BILA DOBRA TERAPIJA ZA IZVLACENJE MORALNOG OTROVA IZ TEBE TJ. TVOG SISTEMA.VECI DEO TVOJE METAFIZICKE KONFUZIJE POTICE USLED POGRESNIH MORALNIH NORMI  TAKO DA SAM MORAO NJIMA PRVO DA SE POZABAVIM.

A SADA SE MORAMO RASTATI –BAREM DOK TI PONOVO NE ZATREBAMMISLIM DA CE TI ZAKLJUCCI DO KOJIH SMO DOSLI DUGOROCNO KORISTITI. I OBAVEZNO ZAPAMTI STA SAM TI REKAO O DRVECU.NARAVNO,NE MORAS BUKVALNO DA RAZGOVARAS SA DRVECEM AKO TI JE GLUPO ALI TOLIKO MOZES NAUCITI OD DRVECA KAO I OD KAMENJA I KORENJA A I DRUGIH ASPEKATA PRIRODE.NISTA NIJE BOLJE OD NATURALISTICKOG PRISTUPA ZA ELIMINACIJU MORBIDNIH MISLI KAO STO SU“GREH“, „SLOBODNA VOLJA“ ILI „MORALNA ODGOVORNOST“.U JEDNOJ FAZI ISTORIJE,TI KONCEPTI SU JOS I BILI KORISNI –OVDE MISLIM NA VLADAVINU TIRANA KOJE NISTA OSIM STRAHA OD  MUKA U PAKLU NIJE MOGLO DA ZAUZDA.ALI-LJUDI SU OD TADA NAPREDOVALI I OVAJ ODVRATAN NACIN  REZONOVANJA VISE NIKOM NE TREBA.

NIJE ZGOREG  PODSETITI TE STA SAM JEDNOM, KROZ STIHOVE ZEN PESNIKA SENG-TS’ANA REKAO:

„AKO ZELIS JEDNOSTAVNU ISTINU

NEMOJ SE BRINUTI O ISPRAVNOM I POGRESNOM,

KONFLIKT IZMEDJU DOBROG I LOSEG

JE BOLEST NASEG UMA.“

http://www.mit.edu/people/dpolicar/writing/prose/text/godTaoist.html

NAPISAO: Raymond Smullyan

Raymond Merrill Smullyan (born May 25, 1919) is an American mathematician, concert pianist, logician, philosopher, and magician.

Born in Far Rockaway, New York, his first career (like Persi Diaconis a generation later) was stage magic. He then earned a BSc from the University of Chicago in 1955 and his Ph.D. from the Princeton University in 1959. He is one of many outstanding logicians to have studied under Alonzo Church.

http://en.wikipedia.org/wiki/Raymond_Smullyan

KAD BUDEM IMAO VREMENA,PREVESCU IOVO:

http://www-cs-faculty.stanford.edu/~knuth/smullyan.html

http://www.mit.edu/people/dpolicar/writing/prose/text/epistemologicalNightmare.html

Guest свештеник Иван Цветковић

Bog ne priziva u postojanje ni jedno biće a da ono to ne želi.Naš junak može da otkrije ispod naslaga iluzije volju za sopstvenim postojanjem.

Како си дошао до овог сазнања?

Bog ne priziva u postojanje ni jedno bi?e a da ono to ne želi.Naš junak može da otkrije ispod naslaga iluzije volju za sopstvenim postojanjem.

???? ?? ????? ?? ???? ????????
Postojanje je izraz želje za životom.Ono što postaje ima ima volju za postojanjem koja je u skladu sa Božiom voljom u suprotnom ne bi došlo do stvaranja.Stvaranje nije nasilni akt.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...