Jump to content
kopex

Strani izrazi na ovom forumu

Оцени ову тему

Recommended Posts

Драги пријатељу, ако заиста кренемо да чепркамо по ,,српском језику", нажалост, изненадили бисмо се веома колико мало српских речи користимо. Најпре турцизми, а потом и сви остали изми.. 

Но, понављам, постоји једна основа која може да се уоквири и прочисти језик од свакодневног брљања. Французи то раде, Немци то раде, многи остали, а могли бисмо и ми... Ништа нам неће шкодити. 

Сви фурају стране речи а ја се убих да научим граматику српскога ми језика, јер ми то најтеже иде као странкиЊа :)))

Французи и Немци имају културни образац који је темељ за сређивање језика. Нама фали то. Без темеља, тешко да ће нешто значити да кренеш да правиш кров. Ено ти Хрвата и њихових несрећних покушаја око тога. Хрватски покушај новоговора или повампирење староговора служи као спрдња, прво у Хрватској, па онда и даље.

хајде, хајде, ово је за опште добро свих нас

Hajde je turska rec. :)
U principu,zasto je to toliko bitno?
Jezik se menja sa stilom zivota.Danas se koristi dosta reci,engleskih izraza na primer,za koje mi ne bismo ni imali adekvatne izraze.
Ljudi treba da se trude da prosiruju svoj recnik,ali treba paziti i na primenjivost tog recnika.
Eto na primer,ja bih zarko zeleo da se liturgija odrzava na danasnjem srpskom jeziku...

Драги пријатељу, ако заиста кренемо да чепркамо по ,,српском језику", нажалост, изненадили бисмо се веома колико мало српских речи користимо. Најпре турцизми, а потом и сви остали изми.. 

Но, понављам, постоји једна основа која може да се уоквири и прочисти језик од свакодневног брљања. Французи то раде, Немци то раде, многи остали, а могли бисмо и ми... Ништа нам неће шкодити. 

Ja mislim da treba koristiti srpske reci ali i inostrane po potrebi. Mislim da je mnogo pametrnije i bolje koristiti prilagodjene strane izraze , kao radio stanica na primer, nego leciti nacionalne kompekse sa krugovalnim postajama ...

Jezik je ziv, ziva stvar i menja se svakodnevno ...Naravno, tamo gde postoji srpska rec za neki pojam treba nju koristiti, ne siliti upotrebu stranih reci ...

Naravno, tamo gde postoji srpska rec za neki pojam treba nju koristiti, ne siliti upotrebu stranih reci ...

То је једино што очекујем. Наравно, постоји толико израза које просто не можемо да преведемо буквално, али ни смислено. И сложио бих се да се Хрвати служе једним, па не баш тако занимљивим начином очувања језика, међутим, факат је и да они много мање страних израза имају од нас... Почев од тисућу... 

То је једино што очекујем. Наравно, постоји толико израза које просто не можемо да преведемо буквално, али ни смислено. И сложио бих се да се Хрвати служе једним, па не баш тако занимљивим начином очувања језика, међутим, факат је и да они много мање страних израза имају од нас... Почев од тисућу... 

Pa njihove sve reci su strane, srpske ...A kada pomenu hiljadu, cija je ta rec? Tisuca znamo da je slovenska, imaju je cesi mislim, poljaci ...ali hiljada? Ko je jos ima?

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...