Jump to content

Пауловнија - корисно дрво

Препоручена порука

• Одговори 35
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

Дакле, неки дан сам узео саднице Пауловније, дрвета које расте 3-4 метра годишње. По подацима са нета, сад је право време за расад Пауловније која се не може добити из семена или на неки други начин

Ево, засађено:  

Korijen Paulovnije je digao stazu na 30 m udaljenosti. Radi se o mom dvorištu...valjda znam bolje :)

Više je koštala sanacija vrta i trotoara nego samo uređenje.

Opet kažem, radi se o mom dvorištu...a krošnja je bila nevjerovatna. 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Pa ja znam sta je 5 metara tolko mi je dugacak stap za pecanje :))

30 metara je nemoguce za bilo koje drvo ili biljku da dize trotoare.

Sad bi da raspravljamo? :)

Ne bavim se iznošenjem gluposti (to prepuštam tebi) ja tvrdim ono što se desilo meni. Inače, firma koja održava taj vrt, Paulovniju zove "guba"...ne mogu je istrijebiti :) 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Haha koje su to fore, vredjanjem neces nista postici, cak naprotiv, ali "guba" sad nema veze sa dizanjem trotoara na 30m udaljenosti.

I ne bi ja da raspravljam, nego ne verujem u to sto pricas. Daj slike, ne mora tvoje, daj sa neta da vidimo taj famozni povrsinski koren od 30m.

• Волим 1
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Не знам ко ти је ово рекао, али  није тачно. .....наравно да се може добити и из семена. 

МАло сам прегледао по нету, наравно да може, али...захтева специфичне услове и начин расађивања и оно што је најбитно, куповином саднице добијаш већ направљен хибрид који трпи ниске температуре а расте брзо, што је иначе одлика две различите врсте пауловније.

Можда ћу једном пробати и то али ми је, за количину која мени треба, лакше да купим саднице.

• Волим 1
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
dizala je trotoare i staze u dvorištu čak i na 30m udaljenosti.

Хајде да не копирам Дина, али из доступних података, корен пауловније иде у дубину а не у ширину, као код ораха.

Мада, обзиром да има преко 30 врста пауловније, све је могуће. Можда је ваша била украсног типа.

Мада, обзиром на крошњу, ја сам је засадио у дну баште где немам пуно воћа а и то што има ћу вероватно извадити или преместити да направим места за предвиђену количину од 40-так комада.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Како су ти сада биљчице :)

Сликаћу за Ускрс па ћу поставити, и мене занима шта се дешава, обзиром да су добиле довољно кише ових дана.

• Волим 1
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Дина, заиста нема баш никаквог разлога да не верујемо Аyli...

Кажу да корен пауловније иде у дубину али је можда њено стабло наишло на неки слој-препреку (довољно да је у дубини била лоша земља..тј. "мртвица" и да је због тога корен кренуо бочно тј. хоризонтално...

..и јесте угланом тачно да корен прати раст крошње те  ако  је  годишњи раст стабла 3-4м  после 5-6 година таман се и добија то о чему она говори.

Осим за изузетно квалитетну грађу и огрев, пауловнија је  одлична и за испашу пчела, наравно у том случају се посади само неколико стабала..

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Хајде да не копирам Дина, али из доступних података, корен пауловније иде у дубину а не у ширину, као код ораха.

Мада, обзиром да има преко 30 врста пауловније, све је могуће. Можда је ваша била украсног типа.

Hvala što nisi kopirao Dina :)

Korijen Paulovnije, bar po podacima koji su dostupni, ide i do 25 m dubine. Kada su počeli iskopi shvatili smo da se kompletno dvorište nalazi na stijeni koja je izbila na 2 m dubine. Nakon završenih građevinskih radova, donešena je najkvaitetnija zemlja i podignut vrt. Jedino što se tu nalazilo, odnosno, jedino zatečeno, je bio kanadski hrast. 

Rekoh da je Paulovnija za 5 god prerasla hrast star 25 god. Nakon izvjesnog vremena primijetili smo probleme koje nam pravi. Trpili smo zbog ljepote same krošnje. Ubrzo su biljke oko nje počele da stagniraju sa rastom, neke čak i da venu, a šteta na ostalom dijelu dvorišta je bila više nego očigledna.

Rekoh...morali smo je posjeći.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...