Jump to content
Иван ♪♫

Могућност враћања редовне војне обавезе није искључена

Recommended Posts

Stvarno nikom nije bilo jasno zasto nas drze nakon obuke. To je mozda imalo smisla kad je vojska koriscena za gradnju puteva (nakon rata, koliko mi je poznato vojska je za to koriscena) ali je kasnije bilo stvarno besmisleno... 

Ја сам једини "додир" са војницима имао док сам радио у Лађевцима тамо средином 90-их (после сам прешао у Ваздухопловни Завод "Мома" и тамо војника на редовном служењеу није било).

И то су били момци који су долазили из Сомбора након тромесечне обуке.Наша ескадрила их је "дужила" обично по 10-ак и њихов једини посао је био да одржавају заједничке просторије и да када је летење изгурају и угурају хеликоптере у и из хангара. Значи, никаквих других обавеза (стража, дежурстав, пожарстава,...) нису имали. И онда погледаш туга, млад момак, никаквих обавеза, а блеји у касарни... То је било безвезе, барем код нас. Али, као што рекох, то је само поглед са стране и из авијације где је опет специфично, у односу на пешадију можда и сл...

Иначе, ево Министарство одбране је реаговало већ...

САОПШТЕЊЕ

Данашња изјава начелника Генералштаба Војске Србије приликом полагања заклетве мартовске генерације војника на добровољном служењу војног рока у Ваљеву, указује на обавезу и нужност коју Министарство одбране Републике Србије чини достављајући овај званични став:

Трајно стратегијско опредељење којим се врши професионализација Војске Србије искључује разматрање и постављање на дневни ред пред државне органе питање редовног служења војног рока.

Одлука о обустави служења војног рока није предмет преиспитивања у Министарству одбране, и самим тим није ни била предвиђена да буде тема у политичкој, стручној и војној јавности.

Враћање на концепт обавезног служења војног рока искључило би припаднике Војске Србије из могућности учешћа у евро-интеграцијама и мировним мисијама широм света, за шта већ добијамо признања, као и у даљем повећању оперативне спремности за извршење свих војних задатака. 

МОРС

Успут, врло "нес(п)ретно" срочено...

Измењено од Милан Ракић
Накнадно додато

a tebi se ovde izgleda sviđa

inače, da li si pročitao onaj deo gore gde sam napisao da ja UNOSIM PARE u ovu državu, od čega i ti imaš korist

Моја земља, отаџбина, зашто ми се не би свиђало?

Таквих који уносе паре као поклон а не као улог за добијање профита нема пуно, свака част. Као кад бих ја тражио од касирке да ми се поклони јер и ја уносим паре у продавницу.

Ја ти лепо објасних један начин да решиш проблем. Други је да промениш закон у предвиђеном поступку, само мислим да ти је то тежа варијанта.

Ја сам служио војску кад је војска била војска а не обданиште и био је то леп период мог живота. Осим тога, примедба да млади људи имају посао и децу не стоји јер се у војску ишло са 18 година а волео бих да ми набројиш колико младих са 18 година има породицу, децу, посао.

Око времена у војсци би могли да дискутујемо јер је 6 месеци више него довољно за обуку.

Војска је место где научиш да поштујеш и паметније од себе и глупље од себе и да научиш да функционишеш у таквом колективу. А ко мисли да се тиме гуши индивидуалност тај не схвата да си индивидуалац ако умеш то да будеш окружен гомилом људи која ради сличне ствари али не мисли на исти начин а не тиме што ћеш да бираш окружење. Војска те спреми за живот, ако никако другачије онда тиме што ћеш да устанеш у 6 а не у 17 као до тад, после ноћног провода. Почнеш да поштујеш оброк а не да тражиш од маме да ти склони све жилице из шницле. Тако да, мислим да би било добро да се врати служење војног рока у трајању од 6 месеци с тим да онај ко не жели да служи војску мора да наведе конкретан разлог а не ту измишљотину звану "приговор савести". Шта му савест приговара, да не устане у 6 или да једе само морске плодове?

Да ли стварном мислите да ће, у случају оружаног сукоба (а видимо по дешавањима у свету да то није искључено), тај нападач некако заобилазити оне који имају потврду да нису служили војни рок и да су, по савести, пацифисти? Да њих зрно или шрапнел не погађају? Оно "не занима мене што неке чике около пуцају, ја сам кренуо у шопинг мол на маникир, имам заказано". Дај Боже да је тако, само нешто сумњам.

Vojska ne sluzi da vaspitava ljude. To je urabni mit ponikao u eri komunizma gdje se gajilo uvjerenje da drzava bolje vaspitava ljude nego porodica. 

Vojska ima primarni cilj da brani drzavu usljed rata, i da bude na korist usljed elementarnih nepogoda ili drugih vanrednih situacija. 

U situaciji u kojoj je Srbija trenutno nema mogucnosti za visoko naoruzanu vojsku jer nema s kim voditi ratove. Vojska do daljneg moze biti ogranicena na civilnu sluzbu usljed elementarnih nepogoda, a za tako nesto ne treba obavezno sluzenje vojnog roka. 

Да ли стварном мислите да ће, у случају оружаног сукоба (а видимо по дешавањима у свету да то није искључено), тај нападач некако заобилазити оне који имају потврду да нису служили војни рок и да су, по савести, пацифисти?

Da li ti stvarno mislis da ce nekom u sluchaju vojnog sukoba znaciti sto je sluzio vojsku pre par god?

Posle dve godine vecinu stvari koje si naucio u vojcis zaboravis, i kondiciju izgubis. Tako da su svi vise manje na istom.

Vojsku treba da služe oni koji su to odabrali kao poziv i koji su psihofizički sposobni za to. Pružiti im najbolje moguće uslove po pitanju obuke, opreme, naoružanja, plate i svega ostalog; naravno u onoj meri koliko država može da to obezbedi. Samo od takve vojske država i društvo mogu da imaju korist. Drugo je sve manje-više besmisleno za obe strane cele priče: pojedinca koji je primoran da služi i države koja od takve vojske neće da ima velike (ako uopšte) koristi ako nekada dođe do nekih sukoba.

Моја земља, отаџбина, зашто ми се не би свиђало?

Таквих који уносе паре као поклон а не као улог за добијање профита нема пуно, свака част. Као кад бих ја тражио од касирке да ми се поклони јер и ја уносим паре у продавницу.

Ја ти лепо објасних један начин да решиш проблем. Други је да промениш закон у предвиђеном поступку, само мислим да ти је то тежа варијанта.

Ја сам служио војску кад је војска била војска а не обданиште и био је то леп период мог живота. Осим тога, примедба да млади људи имају посао и децу не стоји јер се у војску ишло са 18 година а волео бих да ми набројиш колико младих са 18 година има породицу, децу, посао.

Око времена у војсци би могли да дискутујемо јер је 6 месеци више него довољно за обуку.

Војска је место где научиш да поштујеш и паметније од себе и глупље од себе и да научиш да функционишеш у таквом колективу. А ко мисли да се тиме гуши индивидуалност тај не схвата да си индивидуалац ако умеш то да будеш окружен гомилом људи која ради сличне ствари али не мисли на исти начин а не тиме што ћеш да бираш окружење. Војска те спреми за живот, ако никако другачије онда тиме што ћеш да устанеш у 6 а не у 17 као до тад, после ноћног провода. Почнеш да поштујеш оброк а не да тражиш од маме да ти склони све жилице из шницле. Тако да, мислим да би било добро да се врати служење војног рока у трајању од 6 месеци с тим да онај ко не жели да служи војску мора да наведе конкретан разлог а не ту измишљотину звану "приговор савести". Шта му савест приговара, да не устане у 6 или да једе само морске плодове?

Да ли стварном мислите да ће, у случају оружаног сукоба (а видимо по дешавањима у свету да то није искључено), тај нападач некако заобилазити оне који имају потврду да нису служили војни рок и да су, по савести, пацифисти? Да њих зрно или шрапнел не погађају? Оно "не занима мене што неке чике около пуцају, ја сам кренуо у шопинг мол на маникир, имам заказано". Дај Боже да је тако, само нешто сумњам.

dal' da ti odgovaram...

??? колико знам, сви беже од војске иначе, био сам у војсци и то је све само није војска, већ присилни систем за губљење времена војска нема шта да једе, ни шта да обуче, ни обује а што неки то толико воле... па воле идеју

Ти очигледно онда ниси схватио поенту служења војног рока...

Нити је истина да нема шта да се обуче а још мање је истина да нема шта да се једе. Немој да дезинформишеш.

ја УНОСИМ паре у ову земљу, фирма у којој радим запошљава и младе људе, студенте, и сви они УНОСЕ паре у ову земљу од које ови што имају идеје добијају плату - МИ ВАС ПЛАЋАМО

мо`ш мислит`...јеси једини? И ја уносим паре у ову земљу и шта сад?

a svako ko je bio u vojsci, kao i ja, može posvedočiti kakvo je to besmisleno gubljenje vremena

Већ су те многи демантовали...ја се уписујем на листу...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...