Jump to content

OBAVEŠTENJE FORUMAŠIMA O "POSNIM" PROIZVODIMA

Оцени ову тему

Препоручена порука

A mene interesuje sta se tebe tice koliko je iko ovde zagledan u mikrocestice u svojoj dusi. Koje ti imas ingerencije da prozivas ljude zbog toga? Orthodox srb nikoga nije osudio da je manje "pravoslavan" ili "duhovan" ako ne cita etikete na hranu koju kupuje, koliko sam primetila. Ali je svejedno dobio gomilu potpuno neumesnih (od "ne na mestu") komentara i nebuloznih duhovnih pouka, za koje tesko da je iko ovde kvalifikovan, osim na recima. 

А, мене баш уопште не интересује које ти имаш ингеренције да прозиваш мене због тога што ја "прозивам" неког другог.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Одговори 52
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

мислим да стварно не треба претеривати....па нећемо се ваљда тиме бавити....да контролишемо производе и тажимо неке трагове састојака који нису посни....мислим да у посту има толико паметнијих ствари

@,   Иди бегај брате, па ја онда треба да са собом у продавницу водим дипломираног хемичара са све лабараторијом, микроскопима, реагенсима да случајно неки молекул који се налази у мрсној храни не з

Molim sve pravoslavne hrišćane koji se pridržavaju pravila posta da proizvode iz proizvodne palete SoVita proizvođača VITALIA (sojin napitak u prahu) NE SMATRAJU POSNIM pošto oni u svom sastavu, zbog

daleko od toga da sam farisej. Hteo sam ljudima koji hoće ISTINSKI da se pridržavaju pravila TELESNOG posta da skrenem pažnju da pročitaju deklaraciju proizvoda koji se prodaju pod etiketom "POSNO". Samo to i ništa više, jer sam se sam na to opekao.

Prvo: koliko god neko od Vas negirao telesni post je itekako bitan i pokušaj pojedinih "vernika" da ga relativizuju ne stoji. Ukoliko neko želi da posti Vaskršnji post na mleku i mesu, neka izvoli, nikome se nikada nisam mešao u verovanje i izbor, ali isto tako niko mi ne može spočitavati da zato što se pridržavam vekovne tradicije držanja telesnog posta da sam farisej. Videli smo kako je prošla Katolička Crkva koja je dekretom ukinula sve postove.

Druga stvar je u tome što sam ja kao kupac prevaren, jer mi je proizvod predstavljen kao jedan, a njegov sastav je sasvim drugi.

Treća stvar: ne moraš biti farmaceut ili hemičar pa da znaš da je kazein osnovni protein mleka i glavna komponenta sira. Zato, ako moram da biram između kazeina u nekom proizvodu ili parčeta sira, sigurno ću izabrati sir.

I još nešto: deklaraciju proizvoda nisam proveravao nekoliko godina od uvođenja ovog proizvoda u ishranu i smatram da taj period, za koji nisam znao šta sadrži da ne snosim greh pred Bogom. E, ukoliko bih sada nastavio da ga unosim, situacija bi bila posve drugačija. To isto važi i za one koji pročitaju redove i nastave sa konzumiranjem istih....Ali, oni su prevazišli telesni post, valjda su toliko čisti... :.mislise.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ortodoks, koliko ja znam, to je sastojak, koji kao sastojak postoji u svakom mleku, prosto, osnova je belančevine.

Ali, ja čitah opet deklaraciju, i ne piše: "Postoje tragovi mleka".

Znači, oni bi morali, morali, da napišu to, kao i na pastama recimo, lupam, ili na konditorskim proizvodima, postoje ti i ti tragovi, jer recimo čovek koji je alergičan, može da umre tako, ako i u tragovima postoji, a on/a pojede nešto tako.

A, ovde to ne piše.

Znači, ja ne mogu kao čovek, da znam sve. Budem inspektor. A ako postoje i ne napišu, njima na dušu. A ako postoji i napisano je, a ja ipak uzmem, ide meni na dusu. 

A ako uzmem i pročitam deklaraciju, i vidim nista ne pise od toga,  kao sto je ovde slučaj, ja smatram da jeste tako i da je posno.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ortodoks, koliko ja znam, to je sastojak, koji kao sastojak postoji u svakom mleku, prosto, osnova je belančevine.

Ali, ja čitah opet deklaraciju, i ne piše: "Postoje tragovi mleka".

Znači, oni bi morali, morali, da napišu to, kao i na pastama recimo, lupam, ili na konditorskim proizvodima, postoje ti i ti tragovi, jer recimo čovek koji je alergičan, može da umre tako, ako i u tragovima postoji, a on/a pojede nešto tako.

A, ovde to ne piše.

Znači, ja ne mogu kao čovek, da znam sve. Budem inspektor. A ako postoje i ne napišu, njima na dušu. A ako postoji i napisano je, a ja ipak uzmem, ide meni na dusu. 

A ako uzmem i pročitam deklaraciju, i vidim nista ne pise od toga,  kao sto je ovde slučaj, ja smatram da jeste tako i da je posno.

na-kazeinat je protein dobijen iz mleka; Član 18 http://www.tehnologijahrane.com/pravilnik/pravilnik-kvalitetu-belanevinastih-proizvoda

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

I, šta sada ja onda da radim? Ode moj post, da ne kažem gde, jer ne znajući sve to, shvatam da ja nedelju dana, jedem integralni pirinač, kačamak i kafu s tim?

Pa, mislim stvarno. Lepo pročitah deklaraciju, ne piše tragovi mleka. Jel ja sada trebam i da sam molekularni biolog, da bih znala sta ima u svemu?

E, jee...

Sada ste me bacili, u dubiozu maksimalno.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Мени попа пре неки дан рече - у овом посту довољно је једна јабука дневно. Толико сам га тугаљиво погледао, да се човек одмах надовезао - уколико смо у могућности...

Не знам, можда би било добро да наша црква у сарадњи са министраством здравља оформи неку комисију, па да само они производи за које стручне службе утврде да су заиста одговарајући за пост - носе специјалну ознаку (евентуално две ознаке - на води и на уљу). Овако сваки произвођач може да закити свој производ орденом "Посно", а да у ствари то баш и није тако.

Мислим да је онај "Халал" сертификат врло озбиљна ствар, а и велика су тржишта у питању. Сећам се неких међународних скупова на којима сам био где се јако велика пажња поклањала особама које желе да конзумирају искључиво "кошер" храну.

Наравно да се слажем да телесни пост не треба да буде сам себи циљ, али би требало да се уведе неки ред на тржишту посних производа.

Мада би било инстересантно утврдити и колики проценат становништва пости - у мом окружењу сигурно испод 10%. Али опет, Богу хвала и то је сигурно много више него што је било пре 30 година.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

I, šta sada ja onda da radim? Ode moj post, da ne kažem gde, jer ne znajući sve to, shvatam da ja nedelju dana, jedem integralni pirinač, kačamak, i mleko s tim?

Pa, mislim stvarno. Lepo pročitah deklaraciju, ne piše tragovi mleka. Jel ja sada trebam i da sam molekularni biolog, da bih znala sta ima u svemu?

Nisi znala o čemu se radi...Kao što i većina ljudi ne razume..A trgovci idu na to neznanje i pokušavaju da prodaju "mačku u džaku". Na zapadu bi neko mogao da dobije dobru oštetu na sudu zbog lažne deklaracije, ali ovde....

Da bi ljudi znali šta da koriste zato sam i napisao ovde. To je svrha ovog mog pisanja (pošto mi je to struka), a ne da učim pojedince kako da poste/ne poste i to one koji su prvi skočili sa pridikama.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Da znaš, da to ne bi bila loša ideja MilaneB, kao recimo sto ima na oznakama "košer" recimo. A ne sada, da ja u vreme posta treba da se tresem,  uzmem onaj keks, posni, i da ja sada, trebam opet da strepim, piše posno, ali da se tamo opet nađe nesto azaein kalunit, lupam, pa da mi kažu, a neeeeeeeeeeeee...to je to, znaš, smao piše drugačije, a ja opet da gledam kao tele u šarena vrata, u smislu, jel piše posno - piše, pa šta me onda sekirate. :)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Свако пециво и хлеб имају као додатак  Л-цистеин који се добија из људске косе.

Дакле једемо људе. Да ли је коса мрсна  ? :))

Betmene, ne dolivaj ulje na vatru, vidiš da smo još kod mleka. Kasnije prelazimo, na ljudOve. :))) 

( Šala. :) )

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Свако пециво и хлеб имају као додатак  Л-цистеин који се добија из људске косе.

Дакле једемо људе. Да ли је коса мрсна  ? :))

nemaju svaki hleb L-cistein. L-cistein je prirodna aminokiselina i ne dobija se samo iz orožalih delova (kosa, nokti...)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Nisi znala o čemu se radi...Kao što i većina ljudi ne razume..A trgovci idu na to neznanje i pokušavaju da prodaju "mačku u džaku". Na zapadu bi neko mogao da dobije dobru oštetu na sudu zbog lažne deklaracije, ali ovde....

Da bi ljudi znali šta da koriste zato sam i napisao ovde. To je svrha ovog mog pisanja (pošto mi je to struka), a ne da učim pojedince kako da poste/ne poste i to one koji su prvi skočili sa pridikama.

Pa, šta da koristim onda kao zamenu za to sojino mleko? Znači, ja sam već dobila razrešenje, da ne postim na vodi, nego na ulju, samo sreda i petak na vodi,  riba tek ako osetim slabost subota i nedelja, a ako izdrzim samo kao i Vi ostali na Blagovesti i Cveti znači, malo obrnuto.  Ali zbog male kilaže , s čim onda da zamenim to sada sojino? 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ето, кад си муслиман - нема недоумица:

http://siepa.gov.rs/sr/index/standardi/halal.html

Halal na arapskom jeziku znači dozvoljeno. Kada se kaže 'dozvoljeno' misli se na hranu koja je pripremljena po šerijatskim zakonima i većina muslimana širom sveta primenjuje ovaj način ishrane.

Halal standard proističe iz šerijatskog zakona i firma koja je zainteresovana za uvođenje ovog standarda mora aplicirati Agenciji islamske zajednice. Tom prilikom zainteresovana firma daje izjavu da su joj poznati svi zakoni koji se odnose na Halal standard, kao i sve zabrane koje proističu iz njega. Kada se ispune svi neophodni uslovi kompaniji se izdaje Halal sertifikat koji važi jednu godinu.

Православци морају да разликују и исправно препознају све могуће састојке у неком потенцијално посном прехрамбеном производу, тако му дође... joooj

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Pa, šta da koristim onda kao zamenu za to sojino mleko? Znači, ja sam već dobila razrešenje, da ne postim na vodi, nego na ulju, samo sreda i petak na vodi,  riba tek ako osetim slabost subota i nedelja, a ako izdrzim samo kao i Vi ostali na Blagovesti i Cveti znači, malo obrnuto.  Ali zbog male kilaže , s čim onda da zamenim to sada sojino? 

Kupićeš sojino mleko, u tetrapaku, Alprosoya ili JojaSOYA ili Delhase-ovo... :)

• Волим 1
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
  • Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...