Jump to content
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
lab_man

OBAVEŠTENJE FORUMAŠIMA O "POSNIM" PROIZVODIMA

Оцени ову тему

Recommended Posts

Molim sve pravoslavne hrišćane koji se pridržavaju pravila posta da proizvode iz proizvodne palete SoVita proizvođača VITALIA (sojin napitak u prahu) NE SMATRAJU POSNIM pošto oni u svom sastavu, zbog povećanja nutritivne vrednosti sadrže natrijum-kazeinat (protein iz mleka) koji se dobija istim postupkom kao i mleko u prahu. Mislim da je došlo do promene proizvodne formule ovog proizvoda, pošto ovog sastojka ranije nije bilo u njemu (koristim ga već godinama, a jako vodim računa o ovim stvarima). 

Moja je greška što na svakom pakovanju nisam čitao deklaraciju, već sam verovao "proverenom proizvodu".

Pomenut proizvod ima više ukusa: Natural, Vanilla, 10 vitamins, Chocolate.

Iz istog razloga posnim se ne može smatrati ni "DOBRA OVSENA KAŠA" proizvođača "MOGADOR" na kojoj velikim crvenim slovima piše POSNO iako u njoj nema ni P od posnog!

"Dobra ovsena Kaša"  se takođe proizvodi u više ukusa i raširena je u mnogim prodavnicama zdrave hrane

Stvarno da smatram da nije u redu nekog dovoditi u zabunu prilikom kupovine proizvoda lažnom deklaracijom istog, pogotovo ukoliko takvo što vređa verska osećanja kupca.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

мислим да стварно не треба претеривати....па нећемо се ваљда тиме бавити....да контролишемо производе и тажимо неке трагове састојака који нису посни....мислим да у посту има толико паметнијих ствари којима треба да се бавимо...а сви знамо које су то... :)

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

мислим да стварно не треба претеривати....па нећемо се ваљда тиме бавити....да контролишемо производе и тажимо неке трагове састојака који нису посни....мислим да у посту има толико паметнијих ствари којима треба да се бавимо...а сви знамо које су то... :)

ne mislim da treba tražiti dlaku u jajetu, ali deklarisati nešto da je posno, a ono u stvari nije posno smatram da nije u redu i smatrao sam da to treba podeliti sa drugim. Post nikako ne obuhvata samo uzdržavanje od hrane, ali ni tu komponentu posta nikako ne smemo isključiti.  :bendoff:

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Mene to sve malo zbunjuje,iskreno.Samo Bog zna koliko se puta omrsimo za vreme posta.

Sa druge strane,ponekad se pitam koja je svrha posta kada danas mogu da jedem posne napolitanke identicnog ukusa kao mrsne?

Mislim da Bog ne gleda da l je proizvodjac stavio kazein ili neku posnu zamenu za njega,mi ukus toga ionako ne mozemo da osetimo.Nije valjda u tome poenta...Ali dobro,ako je covekovoj savesti lakse,onda je i to ok. :)

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Mene to sve malo zbunjuje,iskreno.Samo Bog zna koliko se puta omrsimo za vreme posta.

Sa druge strane,ponekad se pitam koja je svrha posta kada danas mogu da jedem posne napolitanke identicnog ukusa kao mrsne?

Mislim da Bog ne gleda da l je proizvodjac stavio kazein ili neku posnu zamenu za njega,mi ukus toga ionako ne mozemo da osetimo.Nije valjda u tome poenta...Ali dobro,ako je covekovoj savesti lakse,onda je i to ok. :)

e ovako...ako nešto ne znaš da je mrsno i ti pojedeš smatram da nije greh...E, sada, ako ti iako znaš da Vitalia proizvodi nisu posni, svesno odeš i kupiš i koristiš u vreme Velikog posta situacija je potpuno drugačija...Uostalom, ako nije bitno šta jedeš za vreme posta, zašto ne uzeti čašu mleka?  1324_womens

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ortodoksije,Braderu,pa ja sam 7 dana doručkovala dobru ovsenu kašu sa ukusom maline,mnogo je dobra.

A i kafu sam pila sa sojinim mlekom koje si pomenuo.

Danas sam jela i neku kao posnu pitu sa jabukama-posle je Rodjak Rodjaki  objasnio da nešto što ima jaja nije posno.  joooj 

Da li ste primetili da se hrišćani koji nisu u veri plaše ljudi koji poste ?

Ja se nisam pričestila,znala sam da ne postim kako valja. Taj osećaj je moćan. I tako,mislim da više neću da postim,bar ne ovako.Ili ću da postim kako treba ili neću da postim.

Moraću da se konsultujem sa Sveštenikom.

Ali,te finese,proteini,mikro četice,kapljice,to su neke sitnice na nivou teorije zavere.

Zar vi stvarno mislite da je kvaka u apsolutno posnoj hrani? I postoji li takva hrana?

Ja mislim da je smisao posta da se odričemo uživanja u hrani,a ne da smršamo desetak kilograma,pa da nas vetar odnese sa lica Zemlje.  0703_read

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Моје мишљење је да свако пости како његов духовник или парохијски свештеник благослови.

Мислим да не треба да се сами нешто силимо и идемо од крајност у крајност, јер ту већ настаје гордост,пост је послушање,пост је по мени чинити добра дела,храну коју понекад већина нас(говорим генерално) баца да је поделимо са ближњима и онима који су на ивици сиромаштва,посетити болесне,бити некоме утеха у тешким тренутцима, молити се за ближње и себе..

Многи мирјани се угледају на монахе притом не знавши да монашки и земаљски живот није исти..

"Кажеш да постиш. Увери ме у то својим делима. А која су то дела? Ако видиш сиромаха, удели му милостињу. Ако се нађеш са непријатељем својим, измирисе са њим. Видиш ли на улици неко лепо лице, одврати свој поглед од њега. Дакле, не само да постиш стомаком, већ и очима и слухом, и рукама и ногама исвим удовима тела. Руке нека посте уздржавајући се од сваке грамзивости и крађе. Ноге нека посте тако што нећи ходити путевима греха. Очи нека посте тако што страсно неће посматрати лепа лица нити у зависти гледати на добра других људи. Кажеш да не једеш месо. Али, чувај се да не гуташ похотљиво очима оно што видиш око себе. Пости и слухом својим не слушајући оговарања и сплетке. Устима и језиком својим пости и уздржавај се од ружних речи и шала. Каква нам је корист ако не једемо месо и рибу, а уједамо и прождиремо своје ближње."-Свети Јован Златоусти

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Iako telesni post nije odlučujući, niko ga, nije doveo u pitanje. Da nije bitan, post bi se sastojao samo od povećanog obima molitvi, što pojedinačnih, što skupnih, a mi bismo išli na Pokajni Kanon Svetog Andreja Kritskog nakon obilnog, a ne nakon posnog obroka.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

e ovako...ako nešto ne znaš da je mrsno i ti pojedeš smatram da nije greh...E, sada, ako ti iako znaš da Vitalia proizvodi nisu posni, svesno odeš i kupiš i koristiš u vreme Velikog posta situacija je potpuno drugačija...Uostalom, ako nije bitno šta jedeš za vreme posta, zašto ne uzeti čašu mleka?  1324_womens

Nisi ti razumeo mene izgleda. :)

Ako ti na primer imas soja sos totalno postan i soja sos sa nekim hemijskim dodatkom koji nije postan (a za koji ti nikad ne bi znao da se nisi zanimao za deklaraciju),a istog su ukusa,nutritivne vrednosti itd...Da li ce ti Bog ovaj drugi gledati kao mrsenje?Napisao sam da me to zbunjuje...

Zamisli u buducnosti bude nesto kao "posna piletina" i svi ljudi poste i krenu da hasaju to (kao sad posne napolitanke,posno mleko,posni sir...),da li je to smisao posta onda.Ja mislim da je to bitnije pitanje...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Дај,бре, онда су и ораси "мрсни".Мислим да не треба обраћат толико пажњу!

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Моје мишљење је да свако пости како његов духовник или парохијски свештеник благослови.

Мислим да не треба да се сами нешто силимо и идемо од крајност у крајност, јер ту већ настаје гордост,пост је послушање,пост је по мени чинити добра дела,храну коју понекад већина нас(говорим генерално) баца да је поделимо са ближњима и онима који су на ивици сиромаштва,посетити болесне,бити некоме утеха у тешким тренутцима, молити се за ближње и себе..

Многи мирјани се угледају на монахе притом не знавши да монашки и земаљски живот није исти..

"Кажеш да постиш. Увери ме у то својим делима. А која су то дела? Ако видиш сиромаха, удели му милостињу. Ако се нађеш са непријатељем својим, измирисе са њим. Видиш ли на улици неко лепо лице, одврати свој поглед од њега. Дакле, не само да постиш стомаком, већ и очима и слухом, и рукама и ногама исвим удовима тела. Руке нека посте уздржавајући се од сваке грамзивости и крађе. Ноге нека посте тако што нећи ходити путевима греха. Очи нека посте тако што страсно неће посматрати лепа лица нити у зависти гледати на добра других људи. Кажеш да не једеш месо. Али, чувај се да не гуташ похотљиво очима оно што видиш око себе. Пости и слухом својим не слушајући оговарања и сплетке. Устима и језиком својим пости и уздржавај се од ружних речи и шала. Каква нам је корист ако не једемо месо и рибу, а уједамо и прождиремо своје ближње."-Свети Јован Златоусти

ne radi se o odlasku u krajnost, već o osnovnom pravilu posta: u vreme posta nisu dozvoljene namirnice životinjskog porekla i to je to...Ovu temu nisam otvorio da bih dokazao neku svoju gordost, već da bih skrenuo pažnju braći i sestrama koji se pridržavaju posta da vode računa o tome što kupuju. Ako i jednom ovo pomogne, smatram da sam postigao ono što mi je bio cilj. A o ostalim aspektima posta, onim važnijim-duhovnim ćemo na nekoj drugoj temi, kada to bude na tapeti... :)

zato praštajte, ako sam bilo koga uvredio... 8086.gif

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Дај,бре, онда су и ораси "мрсни".Мислим да не треба обраћат толико пажњу!

orasi nisu mrsni, ni masline, to su proizvodi koji se koriste pri postu na vodi (tako je i u manastiru Hilandaru odvajkada), ali mleko u prahu i kazein iz mleka nisu posni ni po jednom tipiku, sem po katoličkom...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Nisi ti razumeo mene izgleda. :)

Ako ti na primer imas soja sos totalno postan i soja sos sa nekim hemijskim dodatkom koji nije postan (a za koji ti nikad ne bi znao da se nisi zanimao za deklaraciju),a istog su ukusa,nutritivne vrednosti itd...Da li ce ti Bog ovaj drugi gledati kao mrsenje?Napisao sam da me to zbunjuje...

Zamisli u buducnosti bude nesto kao "posna piletina" i svi ljudi poste i krenu da hasaju to (kao sad posne napolitanke,posno mleko,posni sir...),da li je to smisao posta onda.Ja mislim da je to bitnije pitanje...

Ako znaš da je nešto mrsno i svesno ga uzimaš-to jeste mrsenje i niko ne može da stavi jednakost između toga i onog koji nesvesno pojede nešto što sadrži sastojak koji je mrsan...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

@,

Иди бегај брате, па ја онда треба да са собом у продавницу водим дипломираног хемичара са све лабараторијом, микроскопима, реагенсима да случајно неки молекул који се налази у мрсној храни не залута. :) Свашта. Прочитам састојке и кад видим да нема млека, јаја, сурутке ја купим и једем. Не треба претеривати, заиста. 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...