Jump to content
Млађо

Хорови на Литургијама - да или не?

Да ли сте за то да на Литургији пева хор или добра певница?  

137 члановâ је гласало

1. 1. Да ли сте за то да на Литургији пева хор или добра певница?

• Хор
      34
    • Добра певница
      106

Recommended Posts

Лично сматрам да је у огромном броју случајева хор главни кривац што народ није активни учесник Литургија. Из тог разлога увек предност дајем певници која треба да буде довољно стабилна и постојана, увек кадра да активира лаос да једним срцем и једним устима приноси своје дарове Богу...

Па изволите... Сигурно има и оних који се не слажу...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Код нас је другачије.

Кад хор пева, сав народ се осећа учесником и људи почињу да певају са хором.

С друге стране, кад пева певница, певају некако само за себе и народ се скроз искључи.

Овако је бар у мојој цркви... Или је то само мој утисак...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

U nasoj crkvi  nema crkvenog hora, ali za pjevnicom je cika Mile sa predivnim glasom i jos barem dvoje ili troje koji odlicno sloze glasove.

Mi ostali takodje aktivno ucestvujemo tako da se sva crkva pretvori u pjevnicu...  0102_laugh

I zaista je lijepo...

Dok u sabornom hramu Hrista Spasitelja ima hor, i predivno je slusati ih, ali malo je veci problem pjevati uz njih...

Mi smo u nasoj parohiji jednostavno navikli ovako i cuje se maltene svaki glas...  :smiley:

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Хорови у концертне дворане,живела певница... 0102_laugh

п.с.поставите гласање

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ja sam za dobru pevnicu.Profesionalni hor je teško pratiti, ja imam osjećaj da kvarim svojim glasom pa se isključim, a i ostali narod.Dok je potpuno drugačije kad je pevnica u pitanju. 0102_laugh

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

За добру певницу и за добар народ који не стоји пасивно на Богослужењу.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Мислим да, као што постоје добре и мање добре певнице, тако постоје и добри и мање добри хорови.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Па добра певница најпре. Но није толико битно је ли хор или не, или је певница или не или хор на певници или су два човека на певници 0104_cheesy. Најбитније је када би појање лепо било византијско, онда би то свако могао пратити и лепо би било срце просто заигра и дух ојача. Овако кад ми крене Рахмањинова или да оперски интонира "Оче Наш", мајко мила, одмах сам избачен из литургијског ритма и спласне ми осећање и дух за учешће.  :o. Неће ми бити још јасно до краја због чега је у Српској Цркви византијско појање омражено толико, а хор много цењен. Додуше чуо сам појединих објашњеа, неко не воли византијско појање јер подсеча на турско.  0102_laugh, док други кажу не треба копати по "мртвој Византији"  crvenilo ne_shvata

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Guest свештеник Иван

?? ????? ??????? ??????. ?? ???? ?????? ????? ?? ?? ??? ??? ??, ??? ?? ??????? ??? ?? ??? ??? ?? ??????? ??? ?? ??? ?????? ?? ??????? 0104_cheesy. ?????????? ?? ???? ?? ?????? ???? ???? ???????????, ???? ?? ?? ????? ????? ??????? ? ???? ?? ???? ???? ?????? ?????? ? ??? ?????. ????? ??? ?? ????? ??????????? ??? ?? ??????? ???????? "??? ???", ????? ????, ????? ??? ??????? ?? ???????????? ????? ? ??????? ?? ??????? ? ??? ?? ??????.  :o. ???? ?? ???? ??? ????? ?? ????? ???? ???? ?? ? ??????? ????? ??????????? ?????? ???????? ??????, ? ??? ????? ?????. ?????? ??? ??? ????????? ????????, ???? ?? ???? ??????????? ?????? ??? ??????? ?? ??????.  0102_laugh, ??? ????? ???? ?? ????? ?????? ?? "?????? ?????????"  crvenilo ne_shvata

?????? ?? ?? ????. ? ?? ??? ?????? ??????????? ??????? ?? ??????, ????? ?? ??????? ?????? ?? ?? ?????? ??????? ?? ???????????.

?? ??? ?? ?????, ??????????? ???????, ???? ???? ??????? ? ????? ?????????. :) ???? ? ???????? ? ??? ??? ??? ?????, ?????? ????? ? ???????.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Све има своје чари....

Литургија где за певницом стоји један или два монаха и монахиња,који чистим бисерним гласовима свитање и јутро чине као најчистије језеро од кога зрачи светлост Духа Светог...

Литургија, као у манастиру Ковиљ, где су две певнице, за којима певају по четири пет монаха, тако што једни друге "настављају", чине осећај да се налазим у самом центру Царства Небеског....

Литургија, као у мојој парохијској цркви, где добро увежбан хор, осим скупом различитих боја гласова, различитом динамиком и снагом чине као да се Благодат Духа Светог спушта на све нас са висина ис војом топлотом грли и сабира.....

Јесам за хорове, не ултимативно, али пре свега да заиста буду добро увежбани и у црквама где постоји могућност да су наспрам олтара, иза леђа присутних и на вишем нивоу од пода цркве....

Ма Литургија је Све, са једним братом или сестром за певницом, са наспрамне две певнице или хором на балкону, сасвим свеједно.... 0102_laugh

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

????? ??????? ?? ?? ? ???????? ????? ????????? ??? ?????? ?????? ??? ????? ???? ??????? ??????? ?????????. ?? ??? ??????? ???? ???????? ????? ??????? ???? ????? ?? ???? ??????? ???????? ? ?????????, ???? ????? ?? ???????? ???? ?? ?????? ????? ? ?????? ?????? ??????? ????? ?????? ????...

?? ????????... ??????? ??? ? ???? ???? ?? ?? ?????...

?? ????, ?????? ?? ????? ????? ????? ?? ???? ?? ???????? 0102_laugh))))

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Слажем се са овим. А то што некога византијско подсећа на турско, треба да постави питање да ли турско подсећа на византијско.

Ја сам за добру, византијску певницу, која пева одсечно и јасно јектеније.  Може и Мокрањац у два или три гласа, такође јасно и одсечно.

Делим овај доживљај. :smiley:

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Креирај ново...