Jump to content
Млађо

Хорови на Литургијама - да или не?

Да ли сте за то да на Литургији пева хор или добра певница?  

137 members have voted

1. 1. Да ли сте за то да на Литургији пева хор или добра певница?

• Хор
      34
    • Добра певница
      106

Recommended Posts

?? ????? ??????? ??????. ?? ???? ?????? ????? ?? ?? ??? ??? ??, ??? ?? ??????? ??? ?? ??? ??? ?? ??????? ??? ?? ??? ?????? ?? ??????? 0104_cheesy. ?????????? ?? ???? ?? ?????? ???? ???? ???????????, ???? ?? ?? ????? ????? ??????? ? ???? ?? ???? ???? ?????? ?????? ? ??? ?????. ????? ??? ?? ????? ??????????? ??? ?? ??????? ???????? "??? ???", ????? ????, ????? ??? ??????? ?? ???????????? ????? ? ??????? ?? ??????? ? ??? ?? ??????.  :o. ???? ?? ???? ??? ????? ?? ????? ???? ???? ?? ? ??????? ????? ??????????? ?????? ???????? ??????, ? ??? ????? ?????. ?????? ??? ??? ????????? ????????, ???? ?? ???? ??????????? ?????? ??? ??????? ?? ??????.  0102_laugh, ??? ????? ???? ?? ????? ?????? ?? "?????? ?????????"  crvenilo ne_shvata

?????? ?? ?? ????. ? ?? ??? ?????? ??????????? ??????? ?? ??????, ????? ?? ??????? ?????? ?? ?? ?????? ??????? ?? ???????????.

?? ??? ?? ?????, ??????????? ???????, ???? ???? ??????? ? ????? ?????????. :) ???? ? ???????? ? ??? ??? ??? ?????, ?????? ????? ? ???????.

?? ???? ?????? ?? ????? ??????? ?? ?? ?????? ?????? ?????? ??????? ???????????, ??? ??? ?? ???????? ??????????? ???????????, ? ??? ??? ?? ?????? ?????? ????? ? ????? ??? ??? ????? ?? ???????? ?? ?????????. ????? ??????? ? ???????????? ?????? ???? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ???? ????? ?? ???????? ???? ???????? ???? ??? ????? ? ?? ?? ??? ????????? ???? ?????? ???? ???? ???? ????????? ????, ? ???? ?? ??? ???? ? ? ??????? ????????. ????? ? ????????? ??? ?? ??? ? ?? ?? ???? ???????.

Ја највише волим нашу факултетску капелу. Тамо имамо изузетну певницу која негује византиско појање. Али исто тако и народ ко како уме да пева, пева што зна и то тако лепо изгледа, да ја нема речи којима бих то описао.

Наравно оно шро свему томе даје посебну драж јесте коришћење различитих језика у току Литургије или још боље других богослужења. Где често возгласе можете чути на енглеском, француском, латинском, грчком, али и италијанском... Јако је занимљиво кад свештеник изговори: Благодаћу и милосрђем ... на неком другом нама страном језику. То баш делује освежавајуће, а ипак сви знају шта је свештеник рекао јер све је дотле било на српском.

Иначе код нас долазе људи свих узраста, али долазе и наша браћа Грци којима је иначе то и парохиски храм. Јер у Београду не постоји подворје Грчке патријаршије.

Заиста је то чудна дружина која јако лепо и уштимовано изгледа. :cheesy2: :drugarstvo:

dobra pevnica. nekako kad ima hor onda svi samo slusaju njih i oni pokazuju ono sto su uvjezbali. ali ja nekako vise volim kad je pjevnica, pa kad i ja mogu da pjevam. mada vjerovatno kad ja pjevam to drugi nevole  :drugarstvo:

Боље је певница, али да се са пажњом и преданим радом и трудом изучава и учи певничко појање. У Београду, раније се у неколико Цркава могло учити певничко појање, а данас је то редак случај. Тужно.

Нарочито је непримерено када хор изводи неки "посебан" Оче наш, и то тако да народ не може да прати и учествује.

Guest Alefshin

И једно и друго је добро, али певница је обавезна док хор није. Врло је битно да хор води верујућа и духовно поткована особа, као и да су то и чланови хора-да хорско певање не буде само `звоно које звечи`. Али никако не треба потценити мисионарске потенцијале црквених хорова!

? ????? ? ????? ?? ?????, ??? ??????? ?? ???????? ??? ??? ????. ???? ?? ????? ?? ??? ???? ???????? ? ??????? ????????? ?????, ??? ? ?? ?? ?? ? ??????? ????-?? ?????? ?????? ?? ???? ???? `????? ???? ?????`. ??? ?????? ?? ????? ????????? ??????????? ??????????? ???????? ??????!

?????? ?? ?? ????.

?? ????? ? ???? "???????????" ? ????????? ?? ?? ??? ? ???? ? ?????? ???? ????? '??????' ???????,

? ??????? ??? ???? ????? ?????? ? ????. ? ????? ?? ?????? ???? ? ?? ???????? ??? ?? ??? ?????? ? ???? ??????????? ????????? - ?????? ?? ???? ????? ???????????. ? ~90% ???? ???? ??? ???????? ???? ?????? ?? - ??????? ????. ? ??????? ???? ?? ?? ???? ???? ?? ?? ??? '?????' ??????? ???????????.

? ???, ??? ?? ?? ??? ?????? ? ????? ????? ??? ????? ?????????? ???? ?? ???????? ????? ?????, ? ???? ???? ?? ??? ? ?????? ??????? ????? ?? ?????? ????? ?????-???? ??????. ???, ????? ?? ???????...

http://www.facebook.com/group.php?v=app_2392950137&gid=28736016437#/group.php?v=wall&gid=28736016437

У Москви сваки храм има хор. О Византијском певању нема ни речи као и о старом руском знамењу (тако се зове старо руско певање). Тај хор је професионални, састављен од људи који имају високу школску спрему за певање. На мом универзитету постоји факултет само за певање. Хору се плаћа за певање. Често има два хора. Један пева празницима и недељом, а други обичним данима.Пева се по нотама. Тако да ако немате слух или незнате да певате не можете учествовати.А могу вам рећи да могу да вас прекину да им не сметате. Вођа хора зна боље устав него поп.

Четири године сам певао у хору при Цркви св. Марка и никада хорску музику нисам волео саму по себи. Чињеница да поимам где сам и са ким на Литургији, односно, Коме је упућено то богослужбено певање је оно што ме је радовало и испуњавало. Онај ко је потегао ову тему није много погрешио али свако има свој опит и зато је оно индивидуално (то не значи нужно и егоцентрично). Чињеница је да хор има своју улогу и место али да исто тако може и да саботира ту улогу и место својим неукусним претеривањем оперског карактера. Искрено, мене то нервира. Такође, недостаје динамике у самом богослужењу, те све постаје некако натегнуто и килаво, без праве мере и хармоније која би требала да прати сваки богослужбени акт. Рецимо хор при Цркви св. Саве на Врачару показује много већу динамичност и прецизност од хора при Цркви св. Марка. Међутим, нисам "навијач" али ми је најлепше појање у капели при капели на Богословском Факултету - и психолошки и богословски. Ево и сада када су устоличавали патријарха, било је неукусних претеривања у одређеним деоницама. Али, полазим од логике ако не смета владикама, шта се ту онда ја мешам. Но, дозволите ми злурадост  :), најсрећнији сам био када је једне године владика Атанасије (Јевтић) разбуцао хор при Цркви св. Марка на општу саблазан многих једностраних  joooj када је прекидао сваких 5-10 минута хор и клир, на лицу места их поучавајући шта и како треба да раде. Ниједан хор није бескористан чим је богослужбен али не би било згорег порадити некада на општу корист па се запитати да ли може народ у томе учествовати а да то не прелази неке границе.

Guest nikolastojanoviccuprija

apsolutno pevnica a horove bas nesto i ne volim ! Nekako mi hor dosta uspori dinamiku Liturgije cak je ucini letargicnom na trenutke !

Слажем се са већином.Дефинитвно пјевница.Много је природнија,зна да буде некако народна,приснија парохијанима у одређеној парохији.  :smiley:

За хорове у сваком случају све похвале.Посебно руска школа се истиче по тим хорским напевима,који знају да буду много лијепи за слушање.Aли будимо искрени,то звучи понекад превише академски завијено.Предлажем да чујете мишљење Архимандрита Пајсија на тему појања,много лијепо излагање,али врло кратко.Много ми се допада онај тренутак када прича о пјевници до 10 вијека,и ко је могао тада да се нађе за пјевницом...

http://rapidshare.com/files/341443327/01-AudioTrack_01_Arhimandrit_Pajsije_-_Otac_koji_te_voli.mp3.html

:drugarstvo:

Bio sam u jednom manastiru gde su mosnasi pevali za pevnicom.

Vizantisko pojanje. I to galsno i jasno!

Ni jedan od njih nema sluha ni malo, ali vidi se da vole da pevaju i da

ne pevaju ni narodu ni sebi već - Bogu!

Šta da kažem, pošto nisam mogao da uživam u njihovom pojanju, sve vreme sam

razmišljao o rečima koje sam (neizbežno!) slušao i mogu iskreno reći - našao sam

način da i u takvim okolnostima - uživam!