Jump to content

Хорови на Литургијама - да или не?

Да ли сте за то да на Литургији пева хор или добра певница?  

138 члановâ је гласало

1. 1. Да ли сте за то да на Литургији пева хор или добра певница?

• Хор
      34
    • Добра певница
      107

Препоручена порука

У цркву где најчешће одлазим, људи у хору добро певају, тако да ја нисам против хора и гласао сам за хор. Мада то није толико битно јер има далеко битнијих ствари.

Подели на овим сајтовима

Ja ne pravim razliku . P.s. Za vreme posta , u toku prve nedelje sa svojom voljenom Tetkom odem u parohijsku Crkvu da se zajedno pricestimo , a iza mene je stajala neka gospodja koja je pevala , ali toliko nije imala sluha i nije znala tekst , pa je praznine popunjava nekavim izmisljenim recima , da sam nekoliko puta dolazila u iskusenje da prsnem u ludacki smeh , to je ona zena koja me je posle sve do kapije proganjala pricom - E , sad niko ne sme da se ljubi .

Подели на овим сајтовима

Ovakve melodije mnogi horovi prosto nikad ne koriste na Liturgijama, ko tako radi promasio je bogosluzenje 100%.

Нажалост у мојој парохији, и у свима великоградским парохијама у Пољској, хорови певају на тај начин (певнице су само за бденије суботом и Литургију у току седмице ако није то неки празник). Страшно. То постоји пошто неки мисле да Русија је најправославнија земља, и треба да прате овакве трендове, тако има доста ових Бортњанских, Чеснокова, Ведела и других. Ретко Мокрањац, грузинско, нешто пољско или друго нормалније.

Можеш да се уплашиш  кад у једном тренутку чујеш неки бас.

Или таман пре причешћа почиње неки 'концерт"...

Нисам тотално против хорова - нека певају, само не претерају у аристичком смсилу, да памте до Литургија то је молитва, и да то је заједничка молитва и верници морају имати могућност да прате текст.

Хорови су добри на пример за празнике или неке друге свечане прилике, али добро је да и тада се не резигнира из певнице (на пример хор може да отпева тропар на неки један начин - на пример хармонија византиjска  - и певница на други, на пример карловачки или обичан византијски).

Подели на овим сајтовима

• 2 weeks later...
  • 2 months later...

Не сналазим се у овој новој поставци...

Јуче сам присуствовао литургији у којој је један мали хор (ако се може назвати хором 5-6 женских гласова) "појео" свештеника. Једноставно су почели да се са бравурама и ушли су у први план. Свештеник је поред њих био неприметан. Нисам музички образован, али није ми се допало, чак супротно. Покварио сам расположење, што на литургији не би требало да радим. До сада су врло лепо певали, не знам шта им би... Видим да је и њима ново, стално су пратили ноте, исправљали се. Када су на Свјат Господ Саваот кренули горе - доле (поготово доле)... Поштујем ко воли такве ствари, али мени кваре литургију.

Подели на овим сајтовима

Ова нова поставка је збуњујућа.

Елем, премда певам у хору, искрено раме-уз-раме стављам
добар хор и добру пвницу. Под 'добрим' подразуемвам
да појање (било хорско, било појничко) мотивише на молитву.

Подели на овим сајтовима

Licno, visem volim da cujem neku dobro uvjezbanu malu pjevnicu u okviru nekih parohijskih/manastirskih zajednica. Recimo u Cetinjskom manastiru, ucenici cetinjske bogoslovije imaju divnu pjevnicu i milina je prisustvovati tim sluzbama. Ali u vecim hramovima [kakav je npr. hram u Podgorici] hor je nekako neizbjezan i potreban.

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...