Jump to content
Жељко

Савети за преживљавање у случају рата

Recommended Posts

Treba da ostane Hrišćanin do kraja onako kako su Srbi ostali i opstali 500 godina pod Turcima koji su vo vremja ono bili apokalipsa i zver iz bezdana.

Nismo mi na početku istorije nego na kraju, primera ima koliko hoćeš...

Mislis da je ovaj scenario iz teksta Hriscanski?

Ili evo,da uprostim,da li bi ti ubijao druge,krao itd da bi zastitio svoju porodicu i sebe?

Nemoj da mislis da provociram itd...samo me zanima,posto to i mene buni.

Mislis da je ovaj scenario iz teksta Hriscanski?

Ili evo,da uprostim,da li bi ti ubijao druge,krao itd da bi zastitio svoju porodicu i sebe?

Nemoj da mislis da provociram itd...samo me zanima,posto to i mene buni.

Реци ти мени да ли ја теби делујем као дебил?

Ако ти не делујем што ми постављаш таква питања?

Ако ти делујем, зашто?

Какав хришћански сценарио?

Човек је испричао како је опстао у граду у коме је владало камено доба.

Рат није никакав верски сценарио. Наше је да у свакој прилици у животу будемо Хришћани, било да је рат или мир.

Мислиш да је Отоманска империја имала "хришћански сценарио" за Србе, Грке, Јермене, Румуне, Бугаре, Маџаре, итд. ?

Мене не буни ништа. Просто дајем текст у коме човек говори како је опстао у граду каменог доба у складу са својим моралним начелима и ситуацијом у којој се нашао.

Када се људи нађу у таквим ситуацијама од свакодневног морала, карактера, убеђења и вере остане врло мало. Мало је оних који у таквим ситуацијама имају неко начело преко кога неће прећи и по цену живота. Ако би и прешли по цену сопственог живота питање је да ли би прешли по цену живота својих ближњих-жене, деце, браће, сестара, родитеља, пријатеља, итд.

То су околности у које лако може да доспе свако од нас. Неки су већ прошли, на жалост, овако нешто.

Текст не служи да би сугерисао људима да се наоружавају до зуба и вежбају у крволочности, него да размисле о томе шта може да им се деси и како да реагују тада када се то деси.

Такође ту су и корисне информације о ономе шта највише вреди у систему без система.

Један упаљач = конзерва хране.

Конзерва хране = један секс.

Конзерва хране = 30 - 40 $

Затим шта још говори, поред оружја које служи за личну одбрану и одбрану ближњих( ма како да то некоме од савремених романтичарски настројених Хришћана деловало нехришћански) најважнији је прибор за хигијену и антибиотици, важнији су чак и од хране.

Затим колективизам је важнији од индивидуализма, самци немају шансу да преживе. Шта каже човек, самац може бити и Рамбо ал кад налети чопор од 50 разбојника неко ће га смакнути.

Iako sam naglasio da mi nije namera da provociram,izgleda da ne vredi...

Наше је да у свакој прилици у животу будемо Хришћани, било да је рат или мир.

Vidis,da je ovaj covek u ovoj prilici bio Hriscanin,od njega bi verovatno ostale samo pertle.

Када се људи нађу у таквим ситуацијама од свакодневног морала, карактера, убеђења и вере остане врло мало. Мало је оних који у таквим ситуацијама имају неко начело преко кога неће прећи и по цену живота. Ако би и прешли по цену сопственог живота питање је да ли би прешли по цену живота својих ближњих-жене, деце, браће, сестара, родитеља, пријатеља, итд.  

Ovo bi otprilike bio tvoj odgovor na moje pitanje...Hvala.

Vidis,da je ovaj covek u ovoj prilici bio Hriscanin,od njega bi verovatno ostale samo pertle.

Jasno je (nama) da je on bio musliman. Ali to ne znači da je bio bez morala ili vere pre izbijanja rata.

Međutim bilo je u tom gradu i Srba pa su preživeli nekako i ne samo Srba u tom nacionalnom smislu nego baš Hrišćana. Neke sam lično upoznao i slušao njihova svedočanstva.

Dakle nije to baš da ostaju samo pertle ako si Hrišćanin.

Nisu nam samo pertle ostale ni na Kosovu 1389 iako su Turci bili kud i kamo brojniji.

Nego na ovom forumu uvek se ponavlja dilema: Da li je ljubav prema bližnjem veća od naše sebičnosti ?

Da li iz ljubavi prema bližnjem čovek može da ukrade pa i da ubije?

Ili mi možda treba da mislimo kako je neka samodovoljština individualistička pa makar se ona zvala i hrišćanski pacifizam jedini pravi način hrišćanskog postojanja.

Bilo je Hrišćana kroz vekove koji su stradali bez ikakvog otpora al Bogami bilo ih je i koji su se odupirali.

Tako onomad kad su muslimani pitali sv. Kirila i Metodija zašto Hrišćani ratuju kad im je zapoveđeno da ljube neprijatelje svoje. Svetitelji rekoše da ratuju iz ljibavi. Iz ljubavi prema svojima bližnjima.

Jasno, ali postoji i deo kada "Hriscani" mogu da zloupotrebe svoju uspomenu na svoje velike junake i budu gori kriminalci od svih ostalih... 

Jasno je da je muskarac duzan da brani svoje, na to je i pozvan, pa makar to zahtevalo i da ubije onog drugog koji preti da ugrozi bezbednost njegovih bliznjih. Jasno je da mora da bude lukav i sposoban da dodje do hrane i osnovnih lekova, anestetika i jasno je da mora da bude opasan i da ume da trguje u tim situacijama.

Medjutim, Hriscanin ne moze da trguje ljudskim zrtvama i koristi rat da bi zaradio pare od kojih ce obezbediti unucice.

Hriscanin ne sme da ide ulicom i da ubija ljude, samo zato sto veruje da mu oni misle zlo.

Hriscanin, ne sme da okrene ledja neprijateljskom detetu koje je ostavljeno od svih, jer nije deo "njegovih".

Hriscanin, nece da ostavi oca i majku iza sebe nezasticene, da bi bio tudje bitke. 

Ima jos dosta nacela kojih se treba pridrzavati. Jedno je rat, ali uzmimo se upamet, rat traje kratko, koliko god da je dug, a ostaje posle da se zivi... sa svim i svacim... 

Затим колективизам је важнији од индивидуализма, самци немају шансу да преживе.

Ово није потпуно тачно.

Самац, ако је способан, може лакше да се склони, сакрије, креће, да се извуче из опасног окружења, набавља мање количине намириница. Даље, није оптерећен бригом о другима из своје околине, како бригом за њихову добробит, тако ни бригом за туђим грешкама које могу бити фаталне (кашаљ или кијање у моменту кад је потребна мртва тишина). Скоро сви ризици су смањени на минимум.

Ово све не игра улогу кад је у питању потреба да се брине о још некоме поред себе, али не поништава чињеницу да су мала група или појединац ефикаснији, верујте.

Jasno je (nama) da je on bio musliman. Ali to ne znači da je bio bez morala ili vere pre izbijanja rata.

Međutim bilo je u tom gradu i Srba pa su preživeli nekako i ne samo Srba u tom nacionalnom smislu nego baš Hrišćana. Neke sam lično upoznao i slušao njihova svedočanstva.

Dakle nije to baš da ostaju samo pertle ako si Hrišćanin.

Nisu nam samo pertle ostale ni na Kosovu 1389 iako su Turci bili kud i kamo brojniji.

Nego na ovom forumu uvek se ponavlja dilema: Da li je ljubav prema bližnjem veća od naše sebičnosti ?

Da li iz ljubavi prema bližnjem čovek može da ukrade pa i da ubije?

Ili mi možda treba da mislimo kako je neka samodovoljština individualistička pa makar se ona zvala i hrišćanski pacifizam jedini pravi način hrišćanskog postojanja.

Bilo je Hrišćana kroz vekove koji su stradali bez ikakvog otpora al Bogami bilo ih je i koji su se odupirali.

Tako onomad kad su muslimani pitali sv. Kirila i Metodija zašto Hrišćani ratuju kad im je zapoveđeno da ljube neprijatelje svoje. Svetitelji rekoše da ratuju iz ljibavi. Iz ljubavi prema svojima bližnjima.

Nisam znao ovo poslednje sto si napisao.Kapiram te sada i slazem se sa tvojim misljenjem.

Jednostavno,kada je bila ona tema da li bi ste slagali da bi spasli Jevreje od Nemaca i slicno,ako si je video,bilo je ljudi koji su se snebivali da odgovore potvrdno,sto je meni bilo suludo.Zbog toga sam sve ovo i pisao,u ovakvim situacijama je covek prinudjen da radi mnogo teze stvari od jedne lazi.

Jasno je da niko ne moze sada reci kakav bi bio u takvim okolnostima...Kao sto Nikola rece,najbitnije je ostati covek,sta god to tada znacilo.

Nikad ne možeš potpuno sigurno da tvrdiš kako bi se ponašao u određenoj situaciji.

Lično mislim da je u čoveku izuzetno jak nagon za preživljavanjem. Bar kod mene jeste. Umela sam nekad samu sebe da iznenadim sopstvenim kukavičlukom, sebičnošću i odbrambenom agresivnošću...

I mislim da je čoveku mnogo lakše da uradi ono što će obezbediti preživljavanje njegovo i njegove grupe, i da postupi slično divljoj životinji uhvaćenoj u zamku, nego da postupi časno i plemenito. Ali opet, ima primera koji nas postide svojom ljudskošću i hrabrošću, koju su pokazali sasvim obični ljudi u za njih vrlo nepovoljnim situacijama. Zato je izuzetno teško osuđivati nekog sa moralne tačke gledišta u tako ekstremnim situacijama.

"Čovek je biće Bogopodobno i zveropodobno." - N. Berđajev

Е бре Рус немој да ме фарбаш, него читај те текстове не мећем ја то џаба

A zbog cega meces?

Da mozda ne prikazujes pravosljavlje tako?

Ili sirinu ljudskog uma?

Ili velicas covekove sposobnosti da shvati i prihvati?

Ili nas vaspitavas da se poducimo pa za buducnost?

Odakle ta sklonost da se ne reaguje i ne uocava mudrost, a da se razvija reakcija na skripac situacije koje naprave nemudri koje smo pustili?

Cisti sebicluk, rodjen sam umro sam, a covek lepo kaze , samo vam se cini da ste sami i kad ste sami.

Ма пустите ви ту психо-зофију, него Жељко где набављаш оружје?

И како се сналазиш за антибиотике, сад иду само на рецепт joooj

Човјече какво је то питање за оружје немој ме засмејавати :D

Немам појма ово за антибиотике. Имам комшију доктора ваљда ће се нешто наћи код њега.

Иначе ја се не спремам за апокалипсу. Нити ме занима да се спремам ако то питаш.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...