Jump to content

Замислите ситуацију. Други светски рат...

Оцени ову тему

Препоручена порука

Ovo bi moglo da ide pod Etika ili Hriscanska etika ali posto nisam nasao takve naslove evo postavljam ovo ovde.

Zamislite situaciju. Drugi svetski rat. Vi zivite u gradu na reci. Imate svoj brod. Preuzmete 20 Jevreja da ih prevezete na slobodu. Pre nego sto krenete dolazi SS oficir koji vas dobro poznaje i veruje vam i pita vas koga imate na brodu. 

Sta biste mu vi rekli? I sta biste ucinili?

Molim vas nemojte pozuriti sa odgovorima. Pred Bogom ne postoje mali i veliki gresi. Vestacka podela na smrtne i one druge ne postoji. Pred Bogom je laz greh tj promasaj cilja i to veliki jer nas Sv Jovan podseca da je djavo laz i otac lazi i ko govori laz prebiva u njemu. 

Подели на овим сајтовима

Ovo bi moglo da ide pod Etika ili Hriscanska etika ali posto nisam nasao takve naslove evo postavljam ovo ovde.

Zamislite situaciju. Drugi svetski rat. Vi zivite u gradu na reci. Imate svoj brod. Preuzmete 20 Jevreja da ih prevezete na slobodu. Pre nego sto krenete dolazi SS oficir koji vas dobro poznaje i veruje vam i pita vas koga imate na brodu. 

Molim vas nemojte pozuriti sa odgovorima. Pred Bogom ne postoje mali i veliki gresi. Vestacka podela na smrtne i one druge ne postoji. Pred Bogom je laz greh tj promasaj cilja i to veliki jer nas Sv Jovan podseca da je djavo laz i otac lazi i ko govori laz prebiva u njemu. 

Ovo me podseca na pokojnog papu Jovana XIII,jer sam gledao film o njemu.On je tada (1944 god.),bio nuncije u Carigradu (Istanbulu,u neutralnoj Turskoj).Saznao je da iz luke treba isploviti brod sa nekoliko stotina jevrejske dece (valjda do 500 ih se nalazilo).Brod je trebao da ih odvede do koncentracijskih logora.Ronkali je otisao sa jos par ljudi u luku i spasili ih sve.

Ovo je pouka o ljubavi prema coveku.Ako smo zaista pravi hriscani svoj zivot cemo poloziti za druge.I uciniti sve da nekom spasimo zivot.Ja se nadam da takve strahote vise ne bude,i da se vise ne dogode.A ako dodje,sigurno bi postupio kao pravi Hriscanin! :)

Подели на овим сајтовима

Уплашила бих се сигурно. А не знам шта бих урадила, ја себе сваки пут изненадим реакцијама. Волела бих да могу поуздано да кажем да бих била херој. Али немам појма да ли бих била. 

Подели на овим сајтовима

Ако је СС официр који ми верује и познаје ме то значи да је човек, а ако се познајемо и ако је човек, онда и ја њему верујем.  Рекао бих му да возим Јевреје.

Ако је нечовек, шта год рекао, поступиће како он хоће...

Подели на овим сајтовима

Sad mi je palo na pamet,film o Vladici Nikolaju,kada valjda episkop Lavrentije prica o tome kako su njegove knjige svercovali iz inostranstva za vreme komunjara.Sta mislis kako su to radili?

Kako je Marija bezala sa malim Hristom?

To su svakodnevne situacije svih nas.

Ja imam malog bratanca i kada treba da idem negde,da on ne bi tugovao kazem mu da idem na posao/fax.On drugacije ne bi razumeo zbog godina a istina bi za njega bila bolna.

Ili hipoteticki,zamisli doktor koji ima teskog bolesnika kojem su sanse za zivot 10 posto.Sta ce mu reci kad ga ovaj pita za misljenje..."Ma ti si vec mrtav covek.".Nece sigurno.

Nije Bog racunar koji ima ugradjene opcije vec jedini srceznalac.

Na kraju krajeva,da li bi ti Hristosa sakrio ili predao vojniku? :)

Подели на овим сајтовима

Глупо ти ово Трифке. Мени прави СС официр никад не би веров'о.  sHa_sarcasticlol  Бар онај који би ме познавао  :))

Подели на овим сајтовима

Slagao bih, pa i da je greh slagati, a mislim da u ovoj situaciji nije. Šta je jedna laž ako spasavaš 20 ljudskih života. Pa čak i da mi se pripiše za greh, kao sledbenik Hrista, činio bih upravo što i On. Ovo je loš primer neke moralne dileme, jer za mene ovde uopšte nema dileme. Drugo, ovde se Bog predstavlja kao neki strogi legalista, što je pogrešno!!!!  

Подели на овим сајтовима

ја се никада нисам дружио са нацистима..

A sa Jevrejima? Situacija moze da bude i mnogo jednostavnija. Nisu potrebni ni Jevreji ni nacisti.

Zamisli da dodju cetnici pa te pitaju da li skrivas nekog komunistu u svojoj kuci?

Mislim da je to za ans Srbe ipak realnija opcija nego sto bi bile ladje kojima prevozimo Jevreje.

Подели на овим сајтовима

A sa Jevrejima? Situacija moze da bude i mnogo jednostavnija. Nisu potrebni ni Jevreji ni nacisti.

Zamisli da dodju cetnici pa te pitaju da li skrivas nekog komunistu u svojoj kuci?

Mislim da je to za ans Srbe ipak realnija opcija nego sto bi bile ladje kojima prevozimo Jevreje.

Ja sam zaista impresioniran kreativnoscu nekih clanova foruma! Sta to bese mozak? :.mislise.  :.mislise.  :.mislise.

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...