Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Zoran Đurović

Зоран Ђуровић: Хрватска ћирилица

Оцени ову тему

Recommended Posts

Прво питање...

Хрвати имали три писма: глагољица, ћирилица и латиница.

Јесте лис сигурни да су се тада звали хрвати и да је то била хрватска..мислим на овај део..."глагољица, ћирилица" када су били у употреби?

Глагољица је словенско писмо које је највјероватније створио Константин Филозоф, познатији као Свети Ћирило. Добила је назив од словенске речи »глаголати«, што значи »говорити«.

Ћирилица је писмо које користи неколико словенских језика: белоруски, бугарски, македонски, руски, српски, украјински..итд...

Какве то везе има са данашњим хрватима..

Хрватске глагољичке текстове имамо из XI века, ћириличне из XII, а латиничне из XIV в. Интересантно је да се писање глагољицом најпре развило у далматинским градовима који су били под управом Константинопоља, а затим се проширило на кварнерска острва, Истру, Далмацију, Лику, Крбаву, Покупље и Поуње... и глагољица је дошла са Истока.

Опет грешка.."Хрватске"

Ти крајеви су углавном насељавани грцима и србима..као и талијанима..јер су биле колоније Ромеја... истри, далмацији, Лици, Крбаву, Покупљу и Поуњу скоро да није било хрвата...и то је све тако било до унијаћења под аустро уграском и после НДХ управом..док су Истра и Далмација опстале због Италијанске окупације..

"Хрвати су писали на ћирилици најкасније од XI в. и то на широком простору"

Опет..нису хрвати писали..већ словени...

хрвати су тек касније добили назив због подручја на којем су живели..и било их је мало..

после ..када се десила отпадија Рима...под управом Рима..долази до масовног унијаћења православних и њиховог хрваћења...

Иначе сав тај крај је и после отпадије Рима доста дуго био веран Цариграду...

Поваљски праг, надвратник израђен 1184. за бенедиктинску цркву Св. Јована у Повљима.  

POVIJEST

Povijest Povalja datira od VI. stoljeća. Ostaci bazilike iz tog vremena govore nam da je ista bila vjersko središte ne samo istočnog Brača, već i kopenog dijela današnje makarske rivijere. Podaci iščitani iz povaljske listine daju nam do znanja da su benediktinski samostan početkom 12. stoljeća poharali mlečani, no opati su ga nakon par desetljeća obnovili.

Iz Povalja dolazi još jedan spomenik - Povaljski prag, koji se čuva u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu kojeg su benediktinci probili davne 1184. godine, a isklesao ga je prvi hrvatski majstor poznat pod imenom - Radonja.

6 вијек из кога датира дотична Црква, сигурно није била хрватска..

као и мајстор радоња...

оче, шта вам је ово требало?! шокиран сам.

небулоза о ''хрватској ћирилици'' није вредна пажње, зато бих се задржао на тези о ''хрватским глагољичким текстовима из XI века''. на шта сте мислили? да ли вам је познато да до данашњег дана није пронађен ниједан глагољички натпис са подручја хрватске средњовековне државе? само латински.

А део за Босну и Дубровник...нема смисла и причати..

то је свима познато..да до доласка усташа на власт у Дубровнику се нико није ни изјашњавао хрватом..а о Босни да не говорим...и стећцима..

6 вијек из кога датира дотична Црква, сигурно није била хрватска..

као и мајстор радоња...

и сами веле

ŽUPA

Na mjestu današnje župe Povlja, bila je rimska poganska naseobina, pa starokršćansko središte, a zatim od X. do XIV.st., odnosno XIX.st, benediktinska opatija sv. Ivana Krstitelja. Do 1715.g. Povlja su bila pod župom Gornji Humac. Od 1715.g. do 1854.g. bila su izložena kapelanija Selaca,a od 1854.g. do 1921.g. neovisna kuratija. Od 1921.g. Povlja su samostalna župa.

Овај део..од..па односно...

немају појма...јер није било хрваааатааа...

Текст је пун полуистина..и површан...

тим пре сам изненађен, јер такав ниво неозбиљности нисам очекивао од оца Зорана, чије интелектуалне вредности веома ценим.

Један збирни одговор; није ми јасно једно: који ђаво донесе те Хрвате? Ако су они Срби, како би било по Шешељу, или ономе што се да наслутити из ових неколико одговора, онда смо ми Срби најгори народ на свету, требало би да пропаднемо, Бог да нас као кугу земаљску истреби, јер, дакле, устали смо против самих себе. Ко су дакле ти Хрвати? То ми објасните.

Даље, Поваљски натпис није из 6. века, када и није било Хрвата и Срба на овом подручју, него из 12. Не разумем сва ова бркања. Заиста вас молим да појасните ту тезу о пореклу Хрвата, и да ли су они имали икакво писмо.

оче, не скрећите са теме.

молим вас, наведите ми хрватске глагољичке споменике из 11. века.

тим пре сам изненађен, јер такав ниво неозбиљности нисам очекивао од оца Зорана, чије интелектуалне вредности веома ценим.

А свако има слабу тачку..

Један збирни одговор; није ми јасно једно: који ђаво донесе те Хрвате? Ако су они Срби, како би било по Шешељу, или ономе што се да наслутити из ових неколико одговора, онда смо ми Срби најгори народ на свету, требало би да пропаднемо, Бог да нас као кугу земаљску истреби, јер, дакле, устали смо против самих себе. Ко су дакле ти Хрвати? То ми објасните.

Даље, Поваљски натпис није из 6. века, када и није било Хрвата и Срба на овом подручју, него из 12. Не разумем сва ова бркања. Заиста вас молим да појасните ту тезу о пореклу Хрвата, и да ли су они имали икакво писмо.

Прочитајте од када...датира прва ранохришћанска базилика..

А остало..да не понављам колегу...

Pontifex Emeritus

• Create New...