Jump to content
Guest Alefshin

Како сведочити веру: Одговорност свештенства-едукација, лаика-одмерена реч, став без присиле, свих-добар пример, ...још нешто?

12 members have voted

1. 1. Да ли знате довољно о Православљу?

• да
      6
    • не
      6
  2. 2. Да ли СПЦ довољно ради на едукацији народа?

• да
      3
    • не
      9
  3. 3. Да ли сте на Поуке дошли да би и научили нешто о својој вери?

• да
      9
    • не
      3

Recommended Posts

[quote author=Милан Меденица ака Меда Брутал confused1 link=topic=14270.msg500217#msg500217 date=1312819174]

Отац Александар Шмеман о разлици између доброг и моралног човека

Добар човек. Моралан човек. Између њих двојице је огромна разлика. Добар човек јесте добар зато што „прихвата“ људе какви они јесу, „покрива“ их својом добротом. Доброта је прекрасна, нешто најпрекрасније на земљи.

Морални људи су активисти који су обузети тежњом да другим људима намећу принципе и „добро“, и који лако падају у осуђивање, гнев и мржњу. Тургењев, Чехов су добри људи. Толстој је моралан човек. У свету је много морала, а тако мало добра.

confused1

Vladika Atanasije Jevtic bi rekao da je problem u nepoznavanju svog Liturgijskog identiteta. Sve ostalo moze i ne mora biti plod spekulacije i istorijskih prilika.

Шта ово значи?

Значи то што значи. Види његово дело О Цркви и Литургији па ћеш увидети да оно што данас сматрамо револуционарним проналасцима из области догматике, он је још 70-тих и 80-их говорио. Другим речима, ко не познаје своју веру и у којој стварности Цркве учествује, да ли уопште може себе  сматрати побожним?

Ovo je jako dobro rečeno. Da bi neko poznavao svoju veru on mora da je izučava. Jevreji su potpuno u pravu što se toga tiče. U njihovo narodu sveta obaveza za svakog je da uči. I to ne samo da izučava njihove bogoslovske nauke, već svakom od njih je dužnost da uči strane jezike, da se što više usavršava u svom poslu. Tako imamo skoro pa pravilo da jevrejska deca znaju po nekoliko stranih jezuka. A nije nikakvo iznenađenje da čak i srpski znau..... A gde smo mi hrišćani u tome, a naročito mi Srbi? Čini mi se da je za nas Srbe sveta dužnost budi što gluplji i zatcaniji, takve Bog voli.........

I onda se zbog neznanja javljaju problemi svakojake vrste. Bolje je reći iz poluznanja i predrasuda. Jer čovek koji nešto ne zna sam će priznati da se u neku materiju ne zna i slušaće obrazovane ljude. Problem stvaraju poluobrazovani ljudi koji vole da u sve ubadaju svoj nos. Tako imamo naše "cenjene" akakijevce, artemijevce... ko koje ne sve.

Drugi problem predstavlja naša lenjost... Većina nas je poprilično lenja. Lenji sveštenici da misionare kad idu da "svete vodice". Lenji da iznose petohlebnice, da služe bdenja...da služe obična jutrenja i večernja... lenji skoro na sve osim kad treba da naplate.... činodejstva koja obavljaju po principu tandara i mandara i osvećena ti je vodica....

Nikad mi neće biti jasno kako neko može da "sveti vodicu" bez čitanja molitvi za osvećenje? A svi imaju tamo lepo u Trebniku tri, veoma kratke molitve (za njih je potrebno bukvalno 2 min čitanja), a niko to ne želi da čita.... Kad dođeš na ispovest jako lepo znaju da brbljaju reči iz Rimskog misala (koje je Petar Mogila ubacio u ruske Trebnike): Ja nedostojni jerej "vlašću" koja mi je data.... (pitam se samo koju vlast on to ima?) a niko ne želi da uzme Trebnik o. Justina pa da pročita nešto malo u svom životu....

Niko ne želi da se bavi prevodom bogsluženih knjiga, šta će to nama.... pa da.... Što bi se mi mučili pa da damo narodu na govornom jeziku bogoslužbene tekstove pa da nas još i biju kad vide kakvi smo dunđeri. Da vidi narod da na jutrenju treba da se čita Sveto pismo (kad tipik propisuje), da ma tamo neko šestopsalmije i sve ostalšta će namatakva glavobolja.... I što je jednom visokopreosvećeni mitropolit Amfilohije reko (ovaj deo prepričavam, inače ceo govor možete naći na sajtu Verujem, ja se izvinjavam, ako se navođeje drugih sajtova kosi sa politikom ovog foruma) da vi vidite koliko tu ima u liturgiji skraćivanja, da vidite kako samo sveštenici čitaju te molitve....jer čitaju u sebi i niko ih nečuje... prema tome mogu kako hoće.....

Da narod sazna da na većernjoj umesto 2 stihire na GV idu minimum 4 (godišnji prosek je 4 - 6)...

Naravno tome treba dodati i mrzovolju naroda, smi mi mislimo po ovom principu: ma šta, bre, ima ja da učim i čitam knjižurine.... ja sam bre za sve te profesore bre doktor......... šta oni meni tu koji k...............

pa se svaki Srbin u sve razume od igle do lokomotive preko svemirskog broda i fudbala... sve mi znamo i umemo, a najbolji smo majstori da kritikujemo, vređamo i mrzimo.... tu smo neprevaziđeni.... mi sve mrzimo od prvog komšije (da komšiji crkne krava) do ko zna ne koga sve..... Naravno kad smo kod mrzovolje i lenjosti narodne da pomenemo i čuveno ma ko će da ustaje ujutro u nedelju da ide u crkvu... ma ko će bre da ide na večerne u crkvu za 20 min (nažalost u našim crkvama večernje traju u najidealnijim uslovima samo 20 min a mnogima treba od kuće do crkve bar sat vremena... dok se čovek obuče, dok se obuje... pa dok se prošeta.... pa dok se vrati kući pa opet raspremi - izuje... ma ko će bre o tome, već me mrzi i da pišem)

I sto je najvažnije mnogo lakše je neverovati u Boga, nego da mi tamo neki popovi serviraju priče u koje ni oni sami ne veruju......... Ovako ja radim sam šta hoću, ne mora niko da mi naređje nekakve postove, nekakva moralisanja, a da pritom sam on to ne drži....

Mi se kao nazivamo hrišanima, a da li je iko zaista razumeo šta to znači. Aj sad da vidimo.

Hrišćani gde vam je milosrdnost? Gde su vam narodne kuhinje, gde su vam bolnice gde bi se ljudi za džabe lečili? Koliko je sveštenika usvojilo bar jedno dete iz sirotišta? Koliko je "dobrih" vernika koji svake nedelje dolaze u Crkvu usvojilo jedno dete? Nekad su u demokratskoj Atini decu koju nisu želeli ljudi bacali na deponije smeća, a odatle su ih uzimali robovlasnici.Devojčice bi obično završavale u javnim kućama, a dečaci kao robovi... ako ne i oni u javnim kućama. E onda su se pojavljivali hrišćani koji su tu decu uzimali i gaili kao da su njihova. E to su bili hrišćani koji su znali nepoznavanju svog Liturgijskog identiteta.  A ne mi danas... kao čitamo akatiste i milimo se na liturgiji.... Nekada su đakoni bili u svakom momentu spremni da delima pokažu svoj nepoznavanju svog Liturgijskog identiteta pa se nije moglo desiti kao danas da đakon prvi što pre jedava dočeka kraj liturgije da pobegne iz crkve.....

Sve su to samo delimični razlozi našeg očajnog stanja.

Ali mi danas znamo jako dobro da mrzimo: mrzimo jevreje, mrzimo šiptare, mrzimo amerikance, mrzimo ove ili one... i pritom jako dobro znamo da vičemo kako smo mi nebeski narod..... ne znam samo kog neba smo mi to narod... čini mi se nažalost Hristovog nismo... jer kod Hrista nema mržnje, već ljubavi, stalne brige za drugog pa bio on i neprijatelj.... i što je najvažnije Hristos i hrišćani ne praznoslove već rade da drugom bude bolje, a mi danas samo kukumavčimo.....

Eво, пошто је тема мало оживљена, мислим да би било интересантно да се вратимо у прошлост, неких осамдесетак ор соу година. Какво је тад било стање у нашем народу по питању побожности? Одговориће нам књига Наша религиозност (1932) - линк http://www.4shared.com/document/kDuJeBMP/Nasa_religioznost-Ced_Marjanov.html

Добро, књига се бави и питањем свештеничких плата, али то није повезано са овом темом, па онда обратите пажњу само на прву половину списа. Мислим да је изузетно корисно да се прочита, а мислим и да је запањујуће колико сличности има са стањем данас. Као да се малтене ништа није променило.

Pobožnost možda, vera..hmm

Pa eto da se nadjem u interesantnome muhabetu.. :) Pobožnost ..sigurno nikad nije bila veća nego danas..ali koliko je pobožbost pozitivna stvra to je drugo pitanje.. Pobožnost definitivno jeste veća ali je VERA opet definitivno neuporedivo manja... ali samo u odnosu na pobožnost :) ..iako smernica ''pobožnost'' mi se čini jako neumesna, i barem po meni , ona obuhvata i najniže oblike i pretstavke ''verovanja'' u Boga..tipa, najneinteligentnije tvrdnje u Kozmosu: ''Verujem da sigurno IMA NEŠTO''..

..jok more..: ''Nema ništa!'' :)

A sigurno pod ''pobožnost'' ,što je jako široka priča, spada i ''religioznost'' koja je pak sofisticirani naziv za bljuvotinu od verovanja.. ajde de... A još ima i ideološki prizvuk i to veoma snažan (religioznost..da)

Tako da VERUJEM da je ovo greška u naslovu teme... opet :)

Експанзија или депресија побожности у директној је зависности од појединца,од његове воље да живи и влада се по Богу. Током историје хришћанства, па све до дана данашњег небројена су сведочења о утицају побожних појединаца на људе, како током свог живота, тако и након свог упокојења.

Већина верног народа и данас хрли да се поклони Светим моштима, да запали свећу у Цркви из неког сопственог разлога, да испоштује еваки савет за ваља се - не ваља се, али не учествује у Животу Христовом не одлазећи на Свете Литургије, не храни се најбитнијом Храном јер се не Причешћује и за последицу имамо култове, уместо побожног, По Богу и Бога ради, живећег народа. Међутим, они су и даље верујући, јер да нису, не би чинили ни то што чине. С друге стране, мањи број верног народа, проналази решења да је што више на свим Богослужењима, са тенденцијом неизоставног учествовања у Литургији и храњења Христом, како би стекао снагу да Литургијски живи увек и свуда, да живи по Богу, да буде побожан. Колико су ови други заиста побожни кад уместо, да због љубави, а смирењем и стрпљивошћу, привуку Богослужењима пре свега верни, али неутемељени Литургијски народ, енергију ничим заслужену а добијену од Бога самог, троше да би им се подсмехивали, критиковали, потпуно заборављајући речи "Свима ћу бити све Христа ради"?

Тако, да ако је и примећено опадање побожности, узрок је првенствено у појединцу или групицама при некој евхаристијској заједници, који егоистично троше енергију Христову уместо да Је поделе, који међусобно мудрујући троше талант од Бога Дариван а ничим незаслужен, уместо да мудрошћу приведу Господу остали верни народ, који се брецну чим се иједна реч поруге изрекне на било кога (углавном ко им је "симпа") из клира, истовремено користећи зачуђујућу елоквентност поруге, од "вјере прађедовске" преко "ваља се - не ваља се", до потпуног убијања искре да крену Литургијски животом у том осталом, али потпуно очигледно већинском, верном народу.

Зашто те то чуди? Док год СПЦ не буде престала да се понаша као државна служба за венчања, сахране и национална питања, такви псеудоверници (можда управо већи неверници од наших пројатеља из АС) ће вероватно бити у већини...

Klasicno razmisljanje vecine ljudi.Problem je nezainteresovanost za svoju veru.Komunizam snosi jedan deo krivice dok drugi deo sami svestenici i vernici.Crkva treba mnogo vise da radi na tome da privuce i zainteresuje ljude.Postoje toliko zanimljive i korisne stvari u nasoj veri da ljudi nisu toga svesni jer nikada nisu saznali za njih.Vecina ide u crkvu kad su vencanja i sahrane.I sta tamo vidi i cuje ?Svestenika koji peva nesto sto niko ne razume.Treba ljude privuci i zainteresovati da izucavaju religiju.Ovakvi sajtovi su dobra stvar za to,mada treba puno,puno vise raditi na tome.

Потребни су проповедници међу свештеницима,они који би проповедали Радосну вест,

Народ,био црквен или не,није баш најбоље упућен у то шта је заправо Радосна вест.

Понекад баш они који не избијају из храмова умеју да буду потпуно формалистички настројени .

Суштина се прескаче,а живот у Христу се доживљава као такмичење у познавању формалности.

На крају,онај који увек стоји скрушено(шта год то значило) и то на правилној страни храма,који увек правилним редоследом пали свеће,који зна када главу треба да погне у току службе и колико пута тачно да се прекрсти пред којом иконом и како се обраћа владикама а како протама. . .тако сав "беспрекоран" уопште и не мора да љуби ближњег као себе јер мало ли се потрудио?! joooj

znam da treba da gledam sebe,i da uvjek treba da podjem od same sebe,ali ponekad se tako razocaram...vjernici smo onoliko koliko volimo,a takvu ljubav mogu da prepoznam samo u nekolicini ljudi iz moje crkve...

Klasicno razmisljanje vecine ljudi.Problem je nezainteresovanost za svoju veru.Komunizam snosi jedan deo krivice dok drugi deo sami svestenici i vernici.Crkva treba mnogo vise da radi na tome da privuce i zainteresuje ljude.Postoje toliko zanimljive i korisne stvari u nasoj veri da ljudi nisu toga svesni jer nikada nisu saznali za njih.Vecina ide u crkvu kad su vencanja i sahrane.I sta tamo vidi i cuje ?Svestenika koji peva nesto sto niko ne razume.Treba ljude privuci i zainteresovati da izucavaju religiju.Ovakvi sajtovi su dobra stvar za to,mada treba puno,puno vise raditi na tome.

Potpuno se slazem,a jos bih dodao,da vidite tek po dijaspori svestenike.....pa to tek razmiljajuce ljude odbija

Потребни су проповедници међу свештеницима,они који би проповедали Радосну вест,

ne samo svestenici,vec i svi mi iz Crkve,i ne samo propovijedanjem,vec zivotom,svjedociti Hrista zivotom svojim...

moze neko da divno besjedi,ali da sasvim nesto drugo zivi...

samo svjedocanstvo zivotom je istinito i plod donosi...

Potrebno je da se poveca broj propovedi i propovednika.Da se te propovedi urade tako da budu privlacne ljudima a da ne izgube sustinu.Mediji su najbolji za tako nesto,ali i najskuplji i nezainteresovani.Znam za jednu zenu koja je slucajno menjajuci kanale pogledala emisiju na RTS-u "Verski mozaik".Obradovala se kada je cula puno pametnih i poucnih stvari i od tada se trudi da ne propusta ni jednu emisiju.Dao sam joj i neke pravoslavne knjige i audio besede koje sam odabrao tako da ne budu previse ozbiljne nego da probude interesovanje.Pocela je ozbiljno da razmislja o odlasku na Liturgiju i o postu,ali je nekako stid jer se druzi sa nevernicima.Ipak nije lako biti ni formalisticki vernik.

Охридски пролог,књига једнако добра и за почетнике и за утврђене у вери.У ствари све од владике Николаја је одлично, лако разумљиво и прилагођено просечном човеку. Изабране исечке његових дела би требало делити у цркви и читати на веронауци.