Jump to content
Тања1

Пламен свеће

Оцени ову тему

Recommended Posts

Kad utihnu usisivači i muzički stubovi, ugase se ekrani televizora i kompjutera, a sijalice se pretvore u beskorisne komade stakla, vreme je da se hrabro zakorači u mračnu kuhinju ili špajz i počne očajničko i ne uvek bezopasno preturanje po fiokama. I tamo, negde pored nemoguće komplikovanog i stoga nikad upotrebljenog otvarača za konzerve i ostalog zaboravljenog kuhinjskog pribora, ruka najzad napipa spasonosni komad voska koji je strpljivo čekao još od prošle zime. A kada se plamen šibice preseli na vrh fitilja, dnevna soba se učini veća i nekako tajanstvena, a porodica dobija šansu da se, bar za dva – tri sata koliko traje restrikcija, nađe na okupu i duhom, a ne samo telom. Tada se sa koncentracijom koja je retka u "normalnim" uslovima, mogu pričati priče, igrati društvene igre, praviti lutke od hartije ili papira... A kada struja najzad dođe, kad sijalice iznenadno i bahato bljesnu električnim sjajem, ukućani se, žmirkajući, vraćaju samozaboravu svakodnevice, a sveća dobija novo, uglednije mesto u kući – da bude pri ruci kad dođe sledeće zamračenje.

awak7898-1.jpg

Прича једне свеће

Запалили сте ме и гледате моје светло. Радујете се јасноћи и топлини коју дарујем. Веселим се да могу горети за вас. Да није тако лежала бих у некој кутији без користи. Смисао добијам тек када горим.     

Али, добро знам, што дуже горим, то краћа постајем, то се више ближим своме крају. ,,Изгорела је“ рећи ћете, а оно што је остало ви ћете бацити. Знам, за мене постоје две могућности: Или да останем у кутији у тами, или да горењем постајем краћа. Дајем све у корист светла, а тиме доводим саму себе крају. Ипак, лепше је ако могу нешто дати…

Гледај, исто је тако с људима! Или се повуку, остајући сами за себе и све је хладно и празно; или се приближе људима и дарују им од своје топлине и љубави и онда живот добија смисао. Али, знај и то да за ово мораш дати нешто од себе самог, нешто од своје радости, од своје срдачности, од свог смеха, можда нешто и од туге. И не требаш бојажљиво размишљати о томе како ћеш сачувати само себе. Мислим да само онај ко друге весели постаје сам веселији. Само онај ко је светло другима, сам ће примити светло. Што више гориш за друге то ће светлије бити у теби самом.

Многи су људи само зато тмурни и нерасположени, јер се боје бити овде за друге, жале се и непрестано мрмљају на тешка времена. Још увек нису схватили ово: Једно једино светло које гори, веће је и вредније него сва тама света.

Допустите дакле да вас мало охрабрим, ја, мала свећа. 

1425680_708288122525533_1626870154_n.jpg

1624192_1429457437291098_2134326402_n.jp

ријеч је о свијећи из Јерусалима чији је фитиљ горио у облику крсата а затим се савио. свијећа је тада угашена и фотографисана

Za narod na Kosovu. Da istraju. Mi smo uz Vas srcem i mislima. Za svako čedo ove zemlje. Vi veliki ljudi u telu malog čoveka, Vi ste svi naša uzdanica . I vera u bolje sutra.

http://infoport.co/wp-content/uploads/paljenje-sveca.jpg

paljenje-sveca.jpg

јако дивна тема, 

некада давно сам написао стихове о љубави правој, додуше написао сам их на енглеском због бојазни да ће ме људи моји осудити због тога што пишем. 

поделићу их са вама, надам се да ми нико неће замерити на томе што су на енглеском, али ако се буду превели на наш најлепши језик бојим се да ће изгубити на својој бити. 

When all went into the dark.
One candle will burn,
only it will give the light,
and a joy to that person.

While that candle burning.
no one would be alone.
It will give you a smile,
and warmth of eternal love.

Do not try to extinguish it.
because candle was a gift from God.
it will always be there,
in hard times to cheer you up.

that candle will melt forever.
as a tear for a tear in a row.
and it will not stop, never.
giving care, and pure love.

that candle, it's just me.
melting in tears forever.
in suffering, I feel the flames of hell.
But still,
with a smile, and bless from God
I will love you forever!!!

Пламен мале свеће – о значају малих ствари

Пала је ноћ.
Човек узе малу свећу из кутије,запали је и поче се с њом пењати дугим спиралним степеништем.

- Куда идемо? – Упита свећа
- Пењемо се на кулу, да осветлимо пут бродовима до луке.– Прошапута човек.
- Али ниједан брод не може да види моју светлост! – Узврати мала свећа
- Иако твој пламен и није тако велики, – рече човек – ти свеједно настави да гориш … што јаче можеш.А остало препусти мени.

И тако причајући, њих двоје стигоше до врха степеница, а потом и до огромног фењера на врху куле.Човек приближи свећу и с пламеном њеним упали фењер.И ускоро велика полирана огледала иза фењера,рефлектујући светлост мале свеће,раширише светлост по мору миљама далеко,освјетљујући пут бродовима и путницима.

И као што пламен једне обичне мале свеће или чак кресе од шибице може да распали огромну ватру и да осветли пут стотинама људи, тако и искре твоје душевне топлине и пример твоје доброте, могу коренито да измене животе, погледе на свет и судбине људи око тебе, па чак и ако они то сами не разумеју у потпуности. И баш због тога, буди светлост за људе који те окружују, исто као и овај светионик који и у најтамнијим ноћима и у најстрашнијим бурама, наставља једнако да светли.

candle_gk.jpg

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...