Jump to content
Тања1

Пламен свеће

Оцени ову тему

Recommended Posts

0_6a1a9_60e05062_L.jpg

Пала је ноћ.
Човек узе малу свећу из кутије, запали је и поче се с њом пењати дугим спиралним степеништем.

- Куда идемо? – упита свећа

- Пењемо се на кулу, да осветлимо пут бродовима до луке. – прошапута човек.

- Али ниједан брод не може да види моју светлост! – узврати мала свећа

- … Иако твој пламен и није тако велики, – рече човек – ти свеједно настави да гориш … што јаче можеш. А остало препусти мени.

И тако причајући, њих двоје стигоше до врха степеница, а потом и до огромног фењера на врху куле. Човек приближи свећу и с пламеном њеним упали фењер. И ускоро велика полирана огледала иза фењера, рефлектујући светлост мале свеће, раширише светлост по мору миљама далеко, на осветљеним пут бродовима и путницима.

И као што пламен једне обичне мале свеће или чак кресе од шибице може да распали огромну ватру и да осветли пут стотинама људи, тако и искре твоје душевне топлине и пример твоје доброте, могу радикално да измене животе, погледе на свет и судбине људи око тебе, па чак и ако они то сами не разумеју у потпуности. И баш због тога, буди светлост за људе који те окружују, исто као и овај светионик који и у најтамнијим ноћима и у најстрашнијим бурама, наставља једнако да светли.

Духовна оаза

Пламен свеће је пун дијаманата

"Научници су сазнали да се на врху пламена свеће налазе милиони малих дијаманата. Сваке секунде се створи око 1.500.000 дијаманата. Ипак, ако су вам се очи већ зацаклиле јер сте замислили како се богатите на брзину и без муке, не надајте се. (:

Дијаманти су толико мали да би 300. 000 стало на врх игле. А онда нестану док трепнете."

0_bc25c_3d958c_L.jpg

Дете и његова светла будућност...

http://www.aldovega.com/images/furniture-and-accessories-amazing-minimalist-floating-candles-in-glass-with-beautiful-ornaments-for-unique-yet-awesome-christmas-table-centerpiece-decoration-ideas-warm-christmas-table-centerpieces-wi.jpg

Dovoljno da nam plamen sveće popravi raspoloženjce. Da nam obasja neku novu misao. Da odmori umoran um. Da razveje neki lep osmeh...

Divna tema. :)

furniture-and-accessories-amazing-minima

Прелепа тема и право освежење у мору тема које немају везе са нашом вером . Свака част .

Пламен свеће даје топлоту и светлост .  То су симболи љубави и милосрђа који Господ дарује свима нама .

Постоји време за разговор

време за ћутање

време за плач

време за љубав

највише за смех

када се обнове пријатељства

ја мислим да смо овде

да упалимо свеће

једни за друге

Постоји време за борбу

време када смо заједно

време када смо одвојено

време када морамо да чекамо

док се шију једра 

ја мислим да смо овде

да упалимо свеће

једни за друге

oтварамо наше очи

и почињемо да видимо

све што смо мислили да је непознато почиње да се дешава

© Ларс Лилхолт

0_bba16_d71cff35_L.jpg

Ја мислим да смо овде да упалимо свеће једни за друге...

Четири свеће су гореле полако. Била је тишина и могао се чути њихов разговор.

Прва свећа рече: ''Ја сам МИР - људи ме не успевају сачувати, нема потребе да горим, мислим да ћу се угасити.'' И одмах се угасила.

Друга свећа рекла је: ''Ја сам ВЕРА - нажалост, многи људи имају површну веру и ја их не занимам, нема смисла да горим и даље.'' Тек што је то изговорила, дунуо је лагани поветарац и угасио је.

Трећа свећа је жалосно проговорила: ''Ја сам ЉУБАВ - немам више снаге, људи често заборављају на мене.'' И истог момента се угасила.

Недуго затим у собу је ушло дете. ''Шта је ово?'', упитало је дете. ''Требало је да горите до краја.'' И рекавши то, почело је плакати.

Тада се огласила четврта свећа: ''Не бој се, док год ја горим, моћи ћемо да упалимо остале свеће. Ја сам НАДА... 

0_cf417_d47927f1_L.jpg

Ја сам НАДА...

У одаји свећа гори

Што најбоље зна,

Дркће, пламти, нешто гледи –

Ко би знао шта?

Уздисај се један диже

Дубок, хитар, смео,

Па угаси ону свећу –

-Је л’ баш тако хтео?

Радује л’ се она свећа,

Или јој је жао

Лете л’ и сад уздисаји –

Ко би каз’ти знао.

Антологија Српске књижевности

Ђулићи и Ђулићи Увеоци

0_c1c34_8e43a20c_L.jpg

Ко би каз’ти знао…

Molim vas pronadjite me u plavom plamenu sveće jer je to bezopasna energija u kojoj bi voleo mene da vidim. 

Inače energija plavog plamena je u mom srcu toliko velika zbog njegove neizmerne lepote i bezopasnosti. (plavi plamen ne može upaliti neupaljenu šibicu) (potpuno je bezopasan i volim da ga zovem Živa Svetlost)

Учитељ и свећа

Један мудрац често је причао својим ученицима о старцу који је био његов учитељ.

Једанпут кад су га ученици упитали какве му је речи поуке оставио учитељ пре него што ће се са њим опростити заувек, мудрац је одговорио:

„Учитељ ми је рекао - Носећи светлост познања, буди сличан свећи, строго поштујући њена једноставна правила“.

„Правила свеће“, задивили су се ученици?!

„Има их само два“, објаснио је мудрац.

„Прво правило - разумна штедљивост: светлост знања треба даровати само онима који су спремни да је приме. Божанска светлост је неопходна многим људима, стога не губи време и снагу на оне који је не цене или још горе, који ће се над њоме подсмевати!

Друго правило јесте правило фитиља: онај који дарује знање мора сам да следи ономе чему учи друге, са постојаношћу пламена свеће, који, како год да гори, увек се држи фитиља. Супротна делатност ће донети више штете него користи.

Са руског за Фондацију „Пријатељ Божији“ превео:
чтец Дејан Ђуричић

0_5a0f7_565f9863_L.jpg

Увек се држи фитиља...

Прва љубав личи на пламен свеће и колико год се од ње упали других свећа – први пламен ће остати цео.

Свети оци

0_d2a77_499cb41c_L.jpg

Прва љубав...

Без свеће се не може извршити ни један обред, ни молитва у кући. Свећа стоји на почасном месту у кући и пали се увек пред молитву. Домаћин пали свећу на следећи начин: Најпре се прекрсти, помене Бога и своју крсну славу, целива свећу и пали је по могућности шибицом. Свећа за славу се гаси помоћу вина, а мања свећа дувањем, или се влажним палцем и кажипрстом стисне пламен и фитиљ који гори. Пламен свеће има исту симболику као и кандило (пламен): символизују светлост науке Христове и светлост живота светитеља пред којим се кандило пали.

0_63cd5_a4c2497d_L.jpg

Најпре се прекрсти...

Ратарске свеће

У манастирској цркви, посвећеној Ваведењу Пресвете Богородице у Троноши, испред иконе Исуса Христа и Свете Богороцие сваке године на Велики четвртак упаљене су велике ратарске свеће. Направљене од чистог воска и тешке по најмање 50 килограма и високе 1,50 метара. Биће паљене током године сваке недеље и на важне празнике за време службе.

Једну свећу прилажу парохијани из  Тршића и Корените,  а другу Зајаче, Пасковца и Горње Борине. Оне су ускршњи прилог мештана околних села који их по традицији сваке године на Велики четвртак доносе у Троношу. Свеће се на Велики четвртак срећу код чесме Девет Југовића у Троноши где их доносе мештани села која су их направила, а одатле их после украшавања цвећем и бршљаном и кратке молитве носе у манастир. Уз звуке црквених звона, после једног обиђеног круга око цркве уносе се и стављају у чираке испред икона где ће бити до наредног Васкрса. До наредне године ће скоро целе изгорети, остаће тек неколико килограма воска који се претапа са новим воском тако да у новој свећи увек буде део старе.

Овај јединствен обичај у Троноши није прекидан ни за време ратова, само што су се тада лиле много мање свеће. Свеће се зову ратарске или орачке јер их лију ратари са вером да ће им заштитити усеве и допринети добром роду. Народ верује да је давање прилога за свеће добро и за здравље укућана.

6045.jpg

фото: b.backovic  OrthPhoto Ратарске свеће...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...