Jump to content
Жељко

Писмо Патријарха српског г. Иринеја монаху Артемију

Оцени ову тему

Recommended Posts

Пробем са бившим епископом није од јуче, јасно свима ко птицама на грани, само је његово проблематично понашање, проблематичније од осталих проблематичних 

Осврнућу се само на његов поход у ослобађање манастира , паметном доста.

A prebijanje tada protosinđela Simeona? Hoće li se iko ikad osvrnuti na to..

Ја сам пренео само оно што сам чуо из интерјвуа. Можда и не баш најтачније. Једино што не видим како нема логике са Артемијеве стране ако сматра да је неканонски расчињен. За њега онда има логике. Што се тиче кривице и правде ја могу само да изјавим да сумњам у те оптужбе иначе би докази давно били на "столу".

Ја сам из епархије Бачке и није баш да Владика влада само својом образованошћу и трудом. Има ту и страховладе. Познат је као незгодан играч.

Чак и да је неканонски рашчињен, то не оправдава његово растурање Цркве и прављење раскола...међу светим оцма таквих није било, сви су подносили страдање али да заједница буде очувана.

Владика Иринеј је неко ко има ауторитет пре свега у својим делима, а за страховладу... ја би то пре назвао одговрношћу...или ћеш бити како треба или следе санкције, зато је епархија Бачка једна од најуређенијих .

Да је среће па да свуда имамо такву страховладу...

A prebijanje tada protosinđela Simeona? Hoće li se iko ikad osvrnuti na to..

пребијање?

још ће испасти да су га на колац набили...

Жалосно је што у нашој Цркви се проблеми решавају тек кад догори до ноктију, кад изађу видео клипови  и сл...

пребијање?

још ће испасти да су га на колац набили...

Da, prebijanje. Što, ne znaš da se to desilo?

Ne, nisu ga nabili na kolac, ali su ga išutirali, oborili na zemlju, uhvatili ga za ruke i noge i kao džak ga izbacili iz slavnih Dečana. A to je verovatno monaški model ponašanja..

Чак и да је неканонски рашчињен, то не оправдава његово растурање Цркве и прављење раскола...међу светим оцма таквих није било, сви су подносили страдање али да заједница буде очувана.

Владика Иринеј је неко ко има ауторитет пре свега у својим делима, а за страховладу... ја би то пре назвао одговрношћу...или ћеш бити како треба или следе санкције, зато је епархија Бачка једна од најуређенијих .

Да је среће па да свуда имамо такву страховладу...

Како год, већини је јасно да ту нису најчистија посла и зато је и дошло до раскола. Да је Артемије само лош као што га описају имао би следбеника колико и Акакије. Увек је проблем када се у правди није доследно до најмање ситнице, то ствара опрезност код народа и руши ауторитет оних који правду тако спроводе.

Ne, nisu ga nabili na kolac, ali su ga išutirali, oborili na zemlju, uhvatili ga za ruke i noge i kao džak ga izbacili iz slavnih Dečana. A to je verovatno monaški model ponašanja..

redosled ti nije dobar, prvo ga oboriš pa ga onda šutiraš :)

Nе znam ja , nisam prisustvovao dogadjaju a čisto sumnjam da si i ti...

ali evo ovde vidimo ko nasillno upada u manstire , mada ja kapiram da su oni želeli blagočestivo, sa molitvom u srcu i ustima da udju mirno ali su ih ovi drugi krenuli udarati...tako je bilo brate NEbojša a ne kako tvoje i moje oči vide na snimku

Potpuna neistina koju je sam on napumpao da jos malo zagorca ono sto je vec zagorcavao godinama unazad, jer nije mogao da podnese da i njemu - kalifu umesto kalifa - nesto bude zabranjeno. Jer je bas on taj koji je cimao i "savetovao" starca Artemija sve i svasta.

To je nesto sto se jos od kad zna.

Inace, da se na kratko podsetimo - Vilovski je herojski zbrisao sa vec spremljenim autom i duplim tablicama na njemu, i sa parama koje je potamanio gladnoj i obeskucenoj sirotinji.

Kako ti to izgleda kao monasko ponasanje?

Pojma nemam da li neki episkopi krse te ili neke druge kanone, samo mi se cini nelogicno da je monah Artemije jedini gresnik u SPC; u drugim eparhijama sve perfektno funkcionise, i nigde nije bilo to sto je bilo u rasko-prizrenskoj? Nista ne prejudiciram, samo se pitam da li su kod svih episkopa i u svim eparhijama sve karte bacene na sto, sve sto se radi je izneto na videlo, i sl; da li je sve sto je ispitivano u slucaju Artemije ispitivano i kod drugih lica i u drugim eparhijama?  Vidim da mnogi ljudi i dalje misle da monah Artemije nije taj koji je gresio, da mu je ucinjena nepravda i sl; ja ne znam sta da mislim i dalje, nije problem da prihvatim sta zvanicno Crkva kaze o tome, ali mi neke stvari, kao i mnogima nisu jasne, i pored svega

Како год, већини је јасно да ту нису најчистија посла и зато је и дошло до раскола. Да је Артемије само лош као што га описају имао би следбеника колико и Акакије. Увек је проблем када се у правди није доследно до најмање ситнице, то ствара опрезност код народа и руши ауторитет оних који правду тако спроводе.

Ово је сад једно сагледавање слике без улажења у детаље, какав је монах Артемије пре био, како је овде сведочио и отац Сава Јањић, шта му се десило, да ли је он директно одговоран или не итд...

Такође је врло важно испитати прошлост његових следбеника у мантији и сходно томе оценити њихово душевно стање.

И за Акакија такође.

Ја сам питао оца Саву али је он вешто избегао питање, и то поштујем...оправдао сам се речима епископа Атанасија, који је јавно говорио, да му је монахиња Ефросинија, која је отишла за Акакијем, написала писмо где је река да није било њега да би она извршила самоубиство.

Дакле ствар је неких дубоких психичких поремећаја а ја из своје ближе фамилије имам слична тква искуства.

Опет са друге стране, монах Артемије и није неки велики расколник, какв је рецимо био Арије и слични њему, јер нити има образовања , морала ни утицаја у народу као што су они имали па сходно томе такве расколе и направили.

Pojma nemam da li neki episkopi krse te ili neke druge kanone, samo mi se cini nelogicno da je monah Artemije jedini gresnik u SPC; u drugim eparhijama sve perfektno funkcionise, i nigde nije bilo to sto je bilo u rasko-prizrenskoj? Nista ne prejudiciram, samo se pitam da li su kod svih episkopa i u svim eparhijama sve karte bacene na sto, sve sto se radi je izneto na videlo, i sl; da li je sve sto je ispitivano u slucaju Artemije ispitivano i kod drugih lica i u drugim eparhijama?  Vidim da mnogi ljudi i dalje misle da monah Artemije nije taj koji je gresio, da mu je ucinjena nepravda i sl; ja ne znam sta da mislim i dalje, nije problem da prihvatim sta zvanicno Crkva kaze o tome, ali mi neke stvari, kao i mnogima nisu jasne, i pored svega

па врло су јасне, проблеми се решавају тек кад догори до ноктију, кад изађу видео клипови у јавност и сл...кад буквално Црква нема друго решење, а то је нешто што је веома лоше и мора да се мења...

Е сад, и ту су разлози различити кад се уђе дубље у проблематику..

Ово је сад једно сагледавање слике без улажења у детаље, какав је монах Артемије пре био, како је овде сведочио и отац Сава Јањић, шта му се десило, да ли је он директно одговоран или не итд...

Такође је врло важно испитати прошлост његових следбеника у мантији и сходно томе оценити њихово душевно стање.

И за Акакија такође.

Ја сам питао оца Саву али је он вешто избегао питање, и то поштујем...оправдао сам се речима епископа Атанасија, који је јавно говорио, да му је монахиња Ефросинија, која је отишла за Акакијем, написала писмо где је река да није било њега да би она извршила самоубиство.

Дакле ствар је неких дубоких психичких поремећаја а ја из своје ближе фамилије имам слична тква искуства.

Опет са друге стране, монах Артемије и није неки велики расколник, какв је рецимо био Арије и слични њему, јер нити има образовања , морала ни утицаја у народу као што су они имали па сходно томе такве расколе и направили.

Акакија сам само поменуо а ти више пишеш о њему него о Артемију о коме је тема. Једино где знам сигурно да си погрешио то је број његових следбеника (Артемијевих). Уопште није занемарљив ни у Србији ни у иностранству. Што се тиче оца Саве потражи по интернету сведочење једног брата из аутобуса који је каменован на бадњи дан у Ђаковици па види да лије понашање оца Саве том приликом достојно једног монаха и игумана. Ауторитет се стиче тешко а лако се губи. Понављам опет да су ту ствари чисте не би до свега овог дошло. Овако док се не утврди свачија одговорност не може доћи ни до решења.

Potpuna neistina

Znaš kako, brate. Tada, kada se konkretno to desilo bilo je desetina civila ispred manastira. Iz nekog razloga su bili tu. Tako da ima svedoka tog, kako ti kažeš, potpuno neistinitog događaja. Ali neka ti bude. Ako će te to učiniti radosnim neka stvari budu crno bele. Ionako je sad svejedno.

Могуће да и други греше, и даље мислим да проблем није био са финансијама, већ да је Артемије био кадар да направи раскол за разлику од осталих владика који праве неке грешке/грехове. И то се чекало дуго времена док поступак није спроведен. Вероватно у 5 до 12, ја тако нешто контам.

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...