Jump to content
Жељко

Писмо Патријарха српског г. Иринеја монаху Артемију

Оцени ову тему

Recommended Posts

Ja ne znam šta se dešava u vezi sa ovim slučajem, ne znam dovoljno argumente sa jedne i sa druge strane, pa se ne usuđujem ni formirati neki moj stav, znam samo da je sve ovo skupa ruglo jedno za našu Crkvu a i za sve nas koji smo pripadnici te Crkve....

Reći ću samo da se nadam da naš patrijarh nije pisao ovo pismo, zato što u njemu nema nikakve ljubavi a pominje se na više mjesta, uopšte mi se ne sviđa tekst , ispoliran je pažljivo da bude fin ,a zrači sa strasti....

Meni tako izgleda, al šta znam, možda sam u zabludi, nemam ja papire da sam pametan.

Тако је то са вама супер Србима. Претерујете у свему. Вамо волиш Србију, вамо ти се не свиђа писмо Патријарха. У тоталној си заблуди. Нема у теби праве љубави. Неби било лоше да попричаш са неким католичким свештеником око тог проблема. ;)

А као што сви слутимо, ово води ка искључењу из цркве о. Артемија.

Да, нажалост. Црква ће, уколико не буде покајања са друге стране, констатовати болну чињеницу - да је Артемије напустио Цркву, Тело Христово. 

шта знам, претражи код њих на сајту, блогу и сл

Бојим се да не поклекнем и пређем код њих. molimoli  :)))

Наравно да је ово увод у изопштење из цркве. То се могло и очекивати. Сам Артемије је у недавном интервјуу изјавио да су преговори са Патријархом прошле године пропали због тога што он тражи да га приме назад у достојанству Епископа а не монаха Артемија и да буде Црквени суд у којем би се ресветлиле околности његовог уклањања са трона. Патријарх и Синод то не прихватају. Ово писмо није никакав позив него само ипуњење формалности пред народом да не буде да га нису три пута звали.

@,

Како је спамовање када на шаљив начин истакнемо оно што сви људи који су у Цркви слуте а то је да Епископ Бачки Иринеј "ведри и облачи" у СПЦ и да су све битне изјаве од њега или су прошле његову "цензуру"?

Meni i dan danas nije jasno zasto su monaha Artemija okrivili i kaznili za kojesta sto verujem da bi se naslo isto, manje ili vise i u drugim eparhijama i kod drugih episkopa (pa je on rascinjen i uklonjen a drugi nisu); i zasto je vest o njemu bila udarna na 2.dnevniku rts1-u udarnom terminu, a vest o npr.sv.Savi koji se slavi u svim srpskim skolama, i mnogo toga drugog vaznog iz Crkve ili nije pomenuto uopste ili na kraju i malo, itd; sa druge strane, i sve ovo sto pise u patrijarhovom pismu (verujem da postoji mogucnost da jeste bas njegovo licno obracanje, mada mozda i nije, otkud znam)isto mi deluje da se tekstu nema sta zameriti (pitam se da li je svako obracanje monahu Artemiju bilo uruceno licno njemu, valjda postoji mogucnost neke komunikacije, ili je stalno ovako stavljano samo na sajtove-ako je tako, pitam se sta to onda znaci, i kako razumeti, ako je brat, valjda ce mu licno dati, a ne ocekivati da on procita na sajtu nesto sto se tice licno njega???-msm, kao kad npr.sudski poziv za vas ne bude urucen vama licno, nego objavljen na sajtu suda???)

Meni i dan danas nije jasno zasto su monaha Artemija okrivili i kaznili za kojesta sto verujem da bi se naslo isto, manje ili vise i u drugim eparhijama i kod drugih episkopa

http://www.spc.rs/sr/monah_artemije_njegov_raskol_u_crkvi_pravoslavnoj

Артемије је суђен и осуђен канонски јер је, уз све остале преступе, погазио два кључна канона Цркве – Апостолски 74 и Картагенски 19 – пошто је лукаво избегавао да прими и дадне канонски одговор трикратно му сланим синодским комисијама (сваки пут по два друга епископа), ради испитивања учињених црквено-канонских и материјално-финансијских преступа, чиме је "сâм против себе изрекао пресуду", кажу ови канони.

a sad još da nam kažeš koji episkopi krše pomenuta 2 kanona i to je to

То је читава једна прича која је заокружена .

Пробем са бившим епископом није од јуче, јасно свима ко птицама на грани, само је његово проблематично понашање, проблематичније од осталих проблематичних :)

Осврнућу се само на његов поход у ослобађање манастира, паметном доста.

Па писмо мора да указује на проблем, како рече и Александар. Не знам како је другачије могло да буде. А као што сви слутимо, ово води ка искључењу из цркве о. Артемија

slazem se brate, svi znaju recimo za naseg pokojnog patrijarha Pavla da je bio vrlo strog, tako i treba, nemam ja  nista protiv  toga....

medjutim ima utisak kada citam ovo pismo ,nekako kisel utisak,prosipa se ljubav i pretnje udruzeno, meni to skroz bez veze stil komunikacije, meni to ide na zivce ,takvi su recimo hrvati ,na kulturan nacin te da ne kazem sad sta....

kad nesto radis radi to jasno i glasno,sta ima u slatke oblande da se zamotava to mi nije jasno i nikada nece biti jasno, za mene to nije ni posteno ni casno

Наравно да је ово увод у изопштење из цркве. То се могло и очекивати. Сам Артемије је у недавном интервјуу изјавио да су преговори са Патријархом прошле године пропали због тога што он тражи да га приме назад у достојанству Епископа а не монаха Артемија и да буде Црквени суд у којем би се ресветлиле околности његовог уклањања са трона. Патријарх и Синод то не прихватају. Ово писмо није никакав позив него само ипуњење формалности пред народом да не буде да га нису три пута звали.

@,

Како је спамовање када на шаљив начин истакнемо оно што сви људи који су у Цркви слуте а то је да Епископ Бачки Иринеј "ведри и облачи" у СПЦ и да су све битне изјаве од њега или су прошле његову "цензуру"?

Ово звучи веома смешно, толико о поштовању Бога, Цркве и бриге за спасење својих монаха и присталица.

Значи ако га врате у ред епископа, врате епархију, доведу на Црквени суд, он ће да пређе преко свих његових антиекуменистичких тврдњи, позивање на каноне и сл?

Дајте му власт назад и све ок, нема више "угрожености" Цркве од стране "издајника".

Црква монаха Артемија позива на покајање, то јест преумљење а он од тога направио трговину.

Ако сае он буде преумио, тек тада је добродошао, што би враћали у Цркву неког ко ће да је разједа и слаби и руши изнутра?

Што се мене тиче, владика Иринеј ако ведри и облачи то је постигао својим образовањем, трудом и радом, та улога му и припада.

Ми који смо из Новог Сада знамо колико пута је завршио у ургентном центру због исцрпљености, јер човек толико ради да нити једе нити спава...

Ово звучи веома смешно, толико о поштовању Бога, Цркве и бриге за спасење својих монаха и присталица.

Значи ако га врате у ред епископа, врате епархију, доведу на Црквени суд, он ће да пређе преко свих његових антиекуменистичких тврдњи, позивање на каноне и сл?

Дајте му власт назад и све ок, нема више "угрожености" Цркве од стране "издајника".

Црква монаха Артемија позива на покајање, то јест преумљење а он од тога направио трговину.

Ако сае он буде преумио, тек тада је добродошао, што би враћали у Цркву неког ко ће да је разједа и слаби и руши изнутра?

Што се мене тиче, владика Иринеј ако ведри и облачи то је постигао својим образовањем, трудом и радом, та улога му и припада.

Мии који смо из Новог Сада знамо колико пута је завршио у ургентном центру због исцрпљености, јер човек толико ради да нити једе нити спава...

Ја сам пренео само оно што сам чуо из интерјвуа. Можда и не баш најтачније. Једино што не видим како нема логике са Артемијеве стране ако сматра да је неканонски расчињен. За њега онда има логике. Што се тиче кривице и правде ја могу само да изјавим да сумњам у те оптужбе иначе би докази давно били на "столу".

Ја сам из епархије Бачке и није баш да Владика влада само својом образованошћу и трудом. Има ту и страховладе. Познат је као незгодан играч.

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...