Jump to content
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Sign in to follow this  
JESSY

Traže savet, pa ga ne prihvate - vole da kukaju

Оцени ову тему

Recommended Posts

inpirisite-zene-oko-ovas.jpg

Mnogima se desilo: neko im traži savet i pomoć, oni se "polome" da nađu sve potrebne informacije kako bi pružili što je moguće bolji savet, a onda ta osoba savet ne prihvati. Premda to može da nervira, treba se setiti da to što neko traži vaš savet ne znači da je dužan i da ga primeni.

Posebno ume da nervira ukoliko se neko redovno tako ponaša. Malo-malo pa vas pita za savet i mišljenje, vi neretko morate da se raspitate unaokolo kako biste pružili što bolji odgovor - a želite da pomognete, nije da ne želite - i ta osoba redovno ne postupi po vašoj preporuci. Sasluša vas, zahvali vam se, a onda uradi nešto drugo. Često ono što je mislila da uradi još i pre nego što vam je izložila svoj problem. I vi se onda pitate čemu vaš trud kad će ta osoba ionako da postupi onako kako ona hoće.

Naravno da će da postupi onako kako ona hoće, i to ne mora da se poklopi s onim što vi smatrate za najbolje rešenje. Njen život je u pitanju, i ima pravo da sa sopstvenim životom radi ono što hoće, slagali se vi s tim ili ne. A što se tiče toga da je vaš trud bio uzaludan, nije.

Kako nije? Ako je ta osoba postupila onako kako je planirala pre nego što vam se obratila za pomoć, kakvu je razliku napravilo to što ste se vi "polomili" oko nalaženja potrebnih podataka ili šta ste već uradili kako biste pružili što bolji savet? Napravilo je razliku, i to bitnu. Kao jedno, toj osobi je svakako značilo to što ste se potrudili oko nje. A kao drugo, uz vašu pomoć ona je donela informisanu odluku, nije postupala naslepo. Pružili ste joj podatke koji su joj bili potrebni kako bi se opredelila - a to što se nije opredelila onako kako biste vi učinili njena je stvar.

Bez ljutnje, i bez osećanja da je vaš napor bio uzaludan. Pomogli ste, pružili ste najbolji savet koji ste umeli - a šta će ta osoba da uradi s vašim savetom je ipak na njoj da odluči.

krstarica.com

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ja sam naučila, da se savet daje samo u dva slučaja. :)

U globalu, imaš ljudi, koji pitaju, samo da bi pitali, ali svakako da imaju pravo i slobodnu volju, da odluče šta i kako će. A imaš i ovih drugih, koji su već datu odlukicu doneli, pa samo kao da traže da im aminuješ, a u stvari te poslušati neće.

Generalno, ne volim da dajem savete. Kao tamni vilajet - ako ga daš, kajaćeš se, ako ga ne daš kajaćeš se. I na kraju uvek ispadneš grbava, jer ne možeš ti mesto njih da odlučiš a ljudi ne vole da preuzimaju odgovornost, pa im posle bude lakše ono  - e, a ti si mi rekla.

A generalno me živcira, kada potrošiš vreme, da iznađeš rešenje, a vidiš da neko ni ne premanduri šta si mu rekla/ o. Ne mora da me psoluša, nego samo da vidiš u okama, da će samo da razmisli o rečenom. Ne kažem, i meni se nekada ne dopadne, šta mene posavetuju, ali se trudim, da onda ostavim situaciju, da se malo izmestim, da sagledam iz više uglova. Premotam u glavi nekoliko puta i obično dođem do drugačijeg zaključka, nego što bih možda ishitreno reagovala, u nekom trenutku. Mnoge stvari nam se ne dopadaju kroz život, ali je valjda zato Bog stvorio i druge ljude, da nas usmere, kada mi objektivno, kao grešna bića, ne umemo realno i objektivno, da sagledamo situacije, pa ne?

Možda sam u zadnje vreme bolji slušalac, nego savetodavac. :)

U globalu, možeš da saslušaš, poslušaš, daš savet, ali kao što kaže tema, svačije je pravo, da li će poljubiti pa ostaviti ili će ga razmotriti pa usvojiti. :)

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ja nešto volem da se pravim pametna - hehe pa dajem savete :D

Ali uglavnom se ne ljutim ako ne poslušaju, hoću reći to što je meni jasno kako treba da postupim uopšte ne mora da znači da će i drugoj biti sve i da ja dubim na trepavicama kako bih pojasnila stvari. Čovek nekad prosto nema uši da čuje i oči da vidi, mora ta spoznaja uvek svojim trudom i znojem da se dostigne. Ako ti neko pomogne - to je super, ali čovek MORA da bude spreman za savet

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Стално дајем савете које ми мико није тражио.

На савет који дам гледам као на препоруку, додатни угао гледања на ситуацију који може да помогне а и не мора, а не као на инструкцију како мора.

Тако да се не узрујавам кад видим да ме нико не слуша, мислим некад људи морају сами да прескоче своје ограде и ударе главама о своје зидове, да би се уверили да сам ипак била у праву  :0205_whistling: . (Есам ли ти лепо рекла, хихихихихи)

Често су ми рекли после да им је мој савет био драгоцен иако нису поступили тако, јер их је усмерио на шта да обрате пажњу. И ја јако волим да чујем исход неког проблема где је неко поступио на други начин него што сам ја саветовала, тако јако пуно научим, без обзира да ли је резултат био позитиван или не.

И ниједан проблем нема само једно решење, већ је решења колико је људи и тренутака...мислим да је инсистирање на прихватању савета гордост. 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Свако ко прима савет има право да га прихвати или не јер савет може да да добронамерна особа , али савет може да да и зла особа и да се не ради о добронамерном савету већ да се ради о обмани . 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

hipohondrija-bas-zdravo.jpg

Čim vas spazi, zasuće vas žalopojkama. Nikom nije teže i gore nego njemu. Njegove novčane, zdravstvene, porodične, profesionalne, emotivne nevolje su crnje i teže od ičijih.
Uskraćena mu je pažnja koju zaslužuje, zakinut je za poštovanje koje mu se duguje, lišen priznanja koja mu sleduju.

Njegova kuknjava je zaglušujuća, nikom ne dozvoljava da dođe do reči.
Zahteva da mu se veruje bez zadrške i bilo kakve neverice. Odbacuje i najmanju sumnju. Ne prihvata nikakav nagoveštaj da mu možda i nije sve tako crno.
Sebičan je i samoživ. Prema tuđim nedaćama je ravnodušan do okrutnosti.
Njegova kuknjava je taktička. Igra na sažaljenje kako bi za sebe izvukao brojne povlastice i izvrdao sve obaveze.

Potajno se ponosi svojim lukavstvom, veštinom iznuđivanja, izvlačenja i izvrdavanja.
Gramziv je i beskoristan. Smatra da mu zlehuda sudbina daje pravo da sve dobije a da ništa ne da. Pravo da se sve uradi za njega u umesto njega.
Ispunjen je najbljutavijim samosažaljenjem. Ono mu se cedi iz ušiju, sliva niz nozdrve.
Ubedio je i sebe u svoju nesreću, da bi u to što uspešnije uverio druge. Tako se i sam oseća nesrećnjim nego što jeste.
Na kukumavčenje traći silnu energiju i silno vreme. Da ih je posvetio nečem korisnijem, bilo bi bolje i njemu i drugima.
Ovako je tek parazit. Svima, pa i sebi, na šteti.

Izvor: dejansimonovic.blogspot.com

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

da li prepoznajete ovakve ljude oko sebe.....?

Da, a ima takvih likova i ovde na forumu.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ne da ih prepoznajem,nego vise ne mogu da ih podnesem.Pocnu da se zale,pa se zapitam,da li oni mene to namerno zezaju.Ja sam u situaciji koja je najgora u svakom pogledu,a moram da tesim neke razmazene ,lenje i bezosecajne ljude...i da im pricam neke nebuloze,potpuno svesna tog bezobrazluka.Ti si na svakom mogucem polju potucen,porazen,boris se da ne klones duhom,da odagnas najcrnje misli i ideje,a neko te gnjavi jer ne moze da odluci kako da se provede i odmori od posla koji mu je prodavanje magle.Ti kad se vratis kuci,ne mozes da rucas koliko si umoran,odspavas pola sata,spremis rucak... bolestan,sam i jadan.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...