Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

НиколајСвесрпски

Оштећене иконе, крстови, бројанице...

Оцени ову тему

Recommended Posts

Шта урадити са оштећеним иконама, крстовима, бројаницама...?

Измењено од Martirije
Одлично питање!!!

ja nakon razgovora s iskusnim duhovnikom spaljujem ostecene ikone i krstice (ako se ne mogu popraviti), a brojanice ostavim u nekoj crkvi.

Moje misljenje subjektivno da to ne treba raditi,bez obzira ko je dao odobrenje za to.To mi je van svake pameti,ja sam prosle godine nasao malu ikonicu koja je ostecena i ostavio sam je kuci,nasao sam mesto za nju.

Све сто је оштећено,освештано или поломљено ако не може да се употреби онда завити у неко бело платно и закопати тамо где се неће газити,неки то чине и испод родног дрвета колико ја знам,ако грешим исправите ме  :)

Guest

@@Biky83,

Добро нам дошли на ЖРУ,

леп одговор, тј. тако и треба... додао бих само ово , све што се спаљује - пали се на наком чистом месту и закопа се.

Нема потребе за толку бојазност и страхопоштовање према дотрајалим "предметима", као што је и овај свет пропадљив - тако и ти предмети, у свему има почетак и крај.

Бројанице не треба у цркву да остављате јер ако би то свако радио , онда би црква била "преплављена"  више са бројаницама него што би црква била пуна народа.

Чисто да се и овога зна, ако се црквене одежде и остале ствари спаљују - што не би и остало, ове ствари.

Одежде се искључиво спаљују, не знам дал се и данас као нека што се чувале, скупљале су епархије и те одежде би користили за паљење приликом освећења Мира у патријаршији.

Слободно палите!

@@Biky83,

Добро нам дошли на ЖРУ,

леп одговор, тј. тако и треба... додао бих само ово , све што се спаљује - пали се на наком чистом месту и закопа се.

Нема потребе за толку бојазност и страхопоштовање према дотрајалим "предметима", као што је и овај свет пропадљив - тако и ти предмети, у свему има почетак и крај.

Бројанице не треба у цркву да остављате јер ако би то свако радио , онда би црква била "преплављена"  више са бројаницама него што би црква била пуна народа.

Чисто да се и овога зна, ако се црквене одежде и остале ствари спаљују - што не би и остало, ове ствари.

Одежде се искључиво спаљују, не знам дал се и данас као нека што се чувале, скупљале су епархије и те одежде би користили за паљење приликом освећења Мира у патријаршији.

Слободно палите!

Извини, али ова последња реченица ти је врхунска :)

ПС: немој да се зачудиш када крене инвазија пиромана сутра, а сви ће рећи Мартирије нам рекао :)

Ja sam spalio moju pokidanu brojanicu.I naravno da znam za tu praksu.Evo,npr.kad je jeleosvecenje za veliki cetvrtak,svestenici koriste peskire kad brisu ruke od osvecenog ulja.Kasnije,ti peskiri idu na spaljivanje.A ja znam da su ti peskiri bili novi!!!Tako da se sve sto je osteceno (ikone,brojanice,itd.) spaljuje!

Све сто је оштећено,освештано или поломљено ако не може да се употреби онда завити у неко бело платно и закопати тамо где се неће газити,неки то чине и испод родног дрвета колико ја знам,ако грешим исправите ме  :)

Извини брате, али који је разлог завијања у бело платно и закопавања где се неће газити и испод родног дрвета?

Не мислим да грешиш, него ме интересује одакле и због чега то.

Guest
ПС: немој да се зачудиш када крене инвазија пиромана сутра, а сви ће рећи Мартирије нам рекао

хехехехе где се овога сети,

преносим оно што сам слушао од других, тако и радим...скупљам, скупљам и кад сакупим солидно свега тога (рецимо највише ми се сакупе марамице од уља - приликом промене фитиља, у уљу сипам и нека освећена уља која су се ужегла те зато палим ове марамице), умем све то, направим "крематоримум" за једнократну употребу и то је то :D

Guest

Ja sam spalio moju pokidanu brojanicu.I naravno da znam za tu praksu.Evo,npr.kad je jeleosvecenje za veliki cetvrtak,svestenici koriste peskire kad brisu ruke od osvecenog ulja.Kasnije,ti peskiri idu na spaljivanje.A ja znam da su ti peskiri bili novi!!!Tako da se sve sto je osteceno (ikone,brojanice,itd.) spaljuje!

баш тако

Guest

Само и ово да додам - спаљују се и дотрајали убруси за причешће, стари антиминси па и нови ако је дошло до преливања крви Христове из путира, исто тако ако дође до преливања на другим местима у олтару, ван олтара - та или то место се спаљује ,  такође ако се проспе по стазама, тепиху, фелону, целој свештеничкој одежди, на осталим светим прекривачима, дарцима...све се то мора спалити!

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...