Jump to content
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
ILARIJA

Покајање је величанствено осећање

Recommended Posts

Mnogi ljudi su u danasnje vreme puni briga, muce ih razne bolesti telesne i dusevne, ocajni su jer ne vide izlaz iz svojih problema i muka sto su ih snasle. A za sve ovo ne krive sebe gresne, vec Jedinog Bezgresnog, Oca nasega, Tvorca neba i zemlje.

Zbog cega? Zato sto misle da ih Gospod kroz zivotna iskusenja namerno gura u propast, a ne mogu da shvate da iskusenja postoje radi spasenja njihovih dusa zalutalih, da bi se one vratile Pastiru svome - kroz POKAJANJE! Mnogima je tesko da priznaju da su sagresili u mislima, recima i delima, namerno ili nenamerno. Hodeci i dalje svojim putem, survavaju se u jos veci ponor sluzeci se lazima i obmanama. No ima onih koji uvide svoje pogreske, pa se pokaju blagovremeno.

Upamti jedno: - kaj se iskreno, sa puno suza prolivenih zbog grehova tvojih; moli za oprostaj i kaj se sa velikim trpljenjem, jer Gospod zeli videti tvoju iskrenu volju i zelju za pokajanjem. Istraj u tome!

Vrati se sa krivog puta kojim si do sada isao, brate, i kreni putem pokajanja, prastanja, trpljenja, krotosti, ljubavi, vere, nade, milosti, nesrebroljubivosti, nezavidljivosti; - putem pomoci, putem iskrenosti a ne lazi; i neprestano se moli Bogu za oprostaj i otpustanje grehova tvojih i za pomoc da u svemu tome istrajes do kraja!

Pruzi ruku Gospodu svome, jer i On Svoju vec odavno pruza tebi! I nije nikad prestajao da pruza Svoju Svetu Ruku, a ti si Mu okrenuo ledja..... Pruzi Gospodu ruku pomirenja i dobices spasenje i oprostenje svojih grehova i zivot vecni!

Preblagi Gospod te prati svuda, dozivajuci te na razne, tebi dostupne nacine! Gospod te zeli vratiti k Sebi, da te Svojom Rukom zastiti od jakih i opasnih vetrova zivota! On zeli blizinu tvoju, ljubav tvoju i iskrenost; - a ti, da li zelis blizinu Njegovu, ljubav i pomoc i zastitu Njegovu?

Pridji, dok jos nije kasno! Pridji oltaru kajanja, otvori dusu, ispruzi ruke!

Gospod te zove na pokajanje, na spasenje! On ceka, ceka… Ne dozvoli sebi da te ceka predugo; - pruzi ruku pokajanja i bices pocascen neuvelim vencem radosti kao vojnik Cara Nebeskoga!

ovaj tekst skinut je sa sajta manastira Lepavine, pre nego sto sam ga poslala manastiru, bio je korigovan od oca Miroslava Simijonovica iz Svajcarske.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Proroci su za pokajanje upotrebljavali izraze: povratak Bogu, odvratiti se, i ispravljati puteve.

Tako je prorok Jeremija objavljivao: "Ako ces se vratiti, Izrailju, veli Gospod, k meni se vrati, i ako uklonis gadosti svoje ispred mene, neces se skitati. I kleces se istinito, vjerno i pravo: tako da je ziv Gospod. I narodi ce se blagosiljati njim, i njim ce se hvaliti" (Jeremija 4:1-2).

Prorok Jeremija navodi konkretno dela pokajanja: "Nego doista popravite svoje putove i dela svoja, i sudite pravo izmedju covjeka i bliznjega njegova. Inostrancu, siroti i udovici ne cinite krivo, i krvi prave ne proljevajte na ovom mjestu, i ne idite za drugim bogovima na svoje zlo. Tada cu uciniti da stanujete od vijeka do vijeka na ovom mjestu, u zemlji koju sam dao ocima vasim" (Jeremija 7:5-7).

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Biti sjedinjen sa Hristom je nešto kao brak. Tu je čovek koji kaže devojci ’da, ja želim da te oženim’. Ali to venčanje nije završeno dok devojka takođe ne kaže momku ’ja takođe želim’. I kad oboje izraze svoju želju, tek onda počinje brak. Čovek je mogao reći ’ja želim da te oženim’, i može čekati pet godina dok devojka kaže ’da’. Tako je to sa Bogom. On kaže tebi, ’Ja želim biti sjedinjen sa tobom, želim da ti oprostim grehe, želim doći i živeti u tvom srcu, želim da promenim tvoj život, želim da te blagoslovim, želim da te oslobodim tvojih loših navika’. Ali On to neće učiniti dok ti ne kažeš ’da’. On neće sam sebe siliti na brak s tobom ako tebe to ne zanima. To je razlog zbog čega mnogo ljudi u svetu živi bez Boga.

Vidimo mnogo ljudi u svetu koji žive religiozno. Živeti u religiji nije isto šta i živeti sa Bogom. Postoji ogromna razlika! Postoji mnogo religija, uključujući hrišćansku religiju. Ljudi uglavnom imaju religiju jer su rođeni u njoj. Rođeni su u određenoj porodici i idu sa njom na mesta obožavanja. Ali postoji mnogo razlike između toga, i biti ujedinjen sa osobom Bog. Isus Hristos nije došao da počne novu religiju. Ne! To je krivo tumačenje. Isus Hristos nije došao da nas nauči mnogim zakonima, da idemo u crkvu svake nedelje, ne! On je primarno došao da bi nas uveo u odnos sa Bogom kao našim Ocem, u ličnu zajednicu sa Njim, u brak, kao što sam rekao. On je već rekao ’da’, kad je umro na krstu za tebe i ustao iz mrtvih. On sada čeka na tebe da mu odgovoriš, baš kao što devojka mora da kaže ’da’. U trenutku kada ti kažeš ’da’, venčanje je završeno, ti si sjedinjen sa Njime. Zauvek.

Da bi to učinio, moraš učiniti ono što Biblija zove pokajanje. Pokajanje je vrlo jednostavna reč koja znači okrenuti se. Ako si nekad gledao vojnu paradu, verovatno si video kad vođa vikne ’Okret!’. Kad vođa izda tu naredbu svi vojnici se okreću za 180 stepeni, okrenu se licem suprotnoj strani od one gde su pre gledali. To je preokret. I to je u osnovi ono šta pokajanje zapravo znači.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Свети Игњатије Брјанчанинов

О ПОКАЈАЊУ

Покајте се и вјерујте у јеванђеље! Покајте се, јер се приближило Царство небеско (Мк 1, 15, слично са Мт 4, 17). То су биле прве речи проповеди Богочовека. Исте те речи Он нам говори и сада, посредством Јеванђеља.

Када је грех највише ојачао у свету – у свет је сишао свесилни Лекар. Он је сишао у земљу изгнанства, у земљу наше патње и страдања, која претходе вечним мукама у аду, да благовести избављење, радост, исцељење свим људима без изузетка. Покајте се!

Сила покајања заснива се на сили Божијој: Лекар је свемогућ – и лек који Он даје је свемогућ.

Тада, у време Своје проповеди на земљи – Господ је позивао на исцељење све који су оболели од греха, и никакав грех није сматрао неисцељивим. И сада Он наставља да позива све, да обећава и дарује опроштај сваког греха, исцељење сваке духовне немоћи.

О, скитнице земаљске! О, сви ви, који јурите или се вучете по широком путу, уз непрекидни шум земаљских брига, забава и весеља, по цвећу, помешаном са бодљикавим трњем, ви који журите тим путем према крају, који је свима познат и који сви заборављате – мрачном гробу, и још мрачнијој и страшној вечности, зауставите се! Отргните се из загрљаја света, који вас непрекидно држи у заробљеништву! Послушајте оно што вам објављује Спаситељ, обратите потребну пажњу на Његове речи! Покајте се и вјерујте у јеванђеље, каже вам Он, покајте се, јер се приближило Царство Небеско.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Vrlo često vidimo da je lako zavarati se. Možemo misliti da zato što smo rekli te reči, mi smo se pokajali. Ali Biblija takođe govori da trebamo doneti plodove svog pokajanja. Kako mi dokazujemo da smo se zaista okrenuli od starog načina življenja?

Postoji stih u Bibliji gde Bog kaže: „Ovi ljudi mi se obraćaju njihovim usnama, ali njihova srca su daleko do mene. Njihovo obožavanje je prazna tradicija.“

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Не знам колико је јасан наслов па ћу да објасним. Елем, имате пријатеља, рођака, колегу, некога ко вам је јако драг, проведете са том особом добар дио свог живота, дијелите добро и зло, та особа вјерује у "неку" силу, Бога, али не признаје православно виђење свега тога. Елем, вама то не смета, и вјерујете да ће се временом ствари промијенити. Из непознатог разлога особа престаје да комуницира с вама, никад не каже зашто, састанке с вама одлаже колико год може, и схватате да сте непожељни. Повлачите се, поштујете туђу слободу избора, и стављате тачку на ту причу. Прођу године, и та особа се врати у ваш живот, под изговором да није имала времена за вас, али ето сада у датој ситуацији зна да сте јој ви једини пријатељ на којег је она икад могла да рачуна, и који никада није тражио ништа заузврат. Не извињава се директно него около коле провлачи кроз уши заобилазним путем да јој је жао због свега, и да је њој потребно ваше поновно присуство у њеном животу понављам - јер нема никога на кога може да рачуна осим вас. Како поштен човјек да се постави у датој ситуацији? Дакле, инсистира се на васкрсавању нечега што је давно сахрањено, и то на вашу штету. Шта хришћанин треба да уради? Напомињем, не постоји љутња, нити жеља за осветом нити било шта слично. Дакле  prstgore

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Kако увек направиш овако занимљиве теме које ме бацају у размишљање?  0304_smile4

Имам доста таквих другара и другарица, који су ми стварно блиски и драги, све бих дао за њих. Никад, хвала огу, ни један од њих ме није изневерио. Верујем и да неће...

Не знам како бих поступио. Вероватно бих се сетио ранијих дана и ипак наставио са другарством, мада тешко да би оно било као пре. Иако многи кажу да сам злопамтило, тешко се помирим ако се посвађам с неким. Али ако нема свађе, онда нема ни неког посебног разлога да се растајете.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

0304_smile4 0304_smile4 :229229229: zar su zanimljive? To su uglavnom stvari o kojima sama razmišljam, ili me zadese, pa volim da čujem šta drugi misle o tome. Hvala za komentar  4chsmu1 0304_smile4

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ја бих наставио дружење,прво ис дугог познанства,поштовања и других људских ствари.Вероватно у почетном периоду бих дозволио да он мене зове кад треба да се изађе..сад наслов користољубље не знамо шта је од тебе могао да добије и шта жели од тебе,али мислим по мом мишљењу да није могао да буде искрен после толико времена,јер је и њему тешко вероватно.

Као што каже Струка:Људи оду као осека,а врате се ко плима,знам да не бих требао,али их увек назад примам.  0409_feel

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Da pojasnim još malo koristoljublje, kad mi trebaš eto me, kad mi ne trebaš doviđento. Zar ne bi trebalo odnos da bude obostran? Žao mi je što sam se tako ponašao prema tebi, ali ne zbog tebe, nego zbog mene i toga što sam ja sada sam.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Драга, знаш како ја гледам на такве ситуације :

ако се неко већ покајнички враћа да поново тражи моје пријатељство, а при том има "испред себе" свој допринос нашем удаљавању, помислим да му је сигурно тешко и да му треба сламка спаса, раме за плакање, неко ко га зна и за кога зна да ће му опростити ако има шта да му опрашта. Сигурно није лако, замисли како је таквој особи непријатно а опет има ту потребу да поврати изгубљено (пријатељство, поверење...). Кад се нађем у таквој ситуацији, не одбијам руку помирења, али доза опреза остаје у мени и не препуштам се томе онако скроз отвореног срца.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ако је суштина постављене теме "За мене си личност само кад ми требаш за нешто", онда је одговор очигледан. Гледам да се ставим у Божији положај - да од никога не одустанем. Међутим, дешава се парадокс, он/она се удаљавају од моје толеранције. И када долази до таквих ствари - а дешавају се ето годинама - трудим се да никоме не осакатим слободу чак и кад греши. Али, опет, постоји драма у христоцентричном смислу речи, јер колико год пута неко да погреши, долазим у разапету ситуацију ако ми се неко извини. Какав бих онда то човек требао да будем ако се наругам нечијем покајању? Но, ако приметим да је извињење лицемерно - удаљавам се док други не сазри у аутентичном покајању које не трпи трговачке односе "Ја теби, ти мени"...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Драга, знаш како ја гледам на такве ситуације :

ако се неко већ покајнички враћа да поново тражи моје пријатељство, а при том има "испред себе" свој допринос нашем удаљавању, помислим да му је сигурно тешко и да му треба сламка спаса, раме за плакање, неко ко га зна и за кога зна да ће му опростити ако има шта да му опрашта. Сигурно није лако, замисли како је таквој особи непријатно а опет има ту потребу да поврати изгубљено (пријатељство, поверење...). Кад се нађем у таквој ситуацији, не одбијам руку помирења, али доза опреза остаје у мени и не препуштам се томе онако скроз отвореног срца.

И онда се деси опет исто. Да ли онда можеш бити јака и прогутати другу "испалу"?

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Postavimo stvari ovako - već ste doživjeli ne drugu nego stotu ispalu, i progutali ste to misleći čovjek je i grešan je, treba praštati, ali šta kad se praštanje zloupotrebljava? Mislim da tu odgovor jeste očigledan. S druge strane kako čovjek da uopšte zna da li je pokajanje pravo ili lažno, osim iskustveno. Opet, iz ličnog iskustva znam da je moguće da se čovjek promijeni i opameti nakon mnogih godina griješenja. Problem je u tome, što mi moje iskustvo govori da je pokajanje lažno, a evo i zašto, pokajanje istinsko ne bi trebalo da ima te trgovačke odnose i da se oni naglase striktno i jasno, a da se izvinjenje uopšte ne naglasi, nego se kroz izraz lica samo nasluti. Pokajanje bi trebalo da ima za cilj da se drugome stavi do znanja da si pogriješio, i da ti je zbog toga žao, i ni po koju cijenu da se od dotičnog traži bilo šta. Ja imam običaj da kažem, oprosti i izvini ako možeš, i ako želiš, ako ne želiš - ja tu ne mogu ništa. S druge strane rijetko doživim da sa druge strane čujem tu strašno tešku riječ za izgovaranje.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Uh, trebalo bi da vidim baju uzivo da bih stavila neku primedbu, ovako, na tebi je.

Osoba koja te vishe puta izneveri,ostavi, uvredi je takva i na tebi je da je prihvatish takvu (uz saglasnost da ce se ponovo desiti) ili da se sklonish . Ova iz tvoje priche mi lici na cuvene energetske vampire, iskren je kad ti kaze da mu trebash i to si osetila. Nema potrebu da se izvinjava, jer je njegov alter ego uzimanje i to mu ga dodje sasvim normalno (njemu, naravno)))  Ali, pitaj sebe: da li ja imam jos zelju da svoju energiju dajem bespovratno bas njemu?

Jer tvoj odnos ce biti odnos milosrdja a ne prijateljstva gde se uzvraca i tebi. Dobro je sto i ja nadjoh nekog da savetujem, hah

ali u ovoj situaciji meni bi jedini kriterijum bio da se ja osecam dobro u izabranoj opciji (bez obzira da li nastavljam prijateljstvo, nastavljam samo davanje ili odredjujem distancu)

beskrajna davanja onima koji mi okrenu ledja zna da iscrpi, tada nisam dobra ni sebi a kamo li onima kojima TREBA da budem putovodja i donosim radost. Izmedju sizifofog i kreativnog ulaganja u ljude, jedva naucih da bez grize savesti primenjujem ovo drugo ;)

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...