Jump to content
Дејан

VRATILI SE VERI PREDAKA: Ovo su Srbi koji slave boga Peruna! (FOTO) (VIDEO)

Оцени ову тему

Recommended Posts

Rekoh....Svetovid jedan od bogova u starih slovena kome su srbi bili jako naklonjeni....pored Peruna, Strahora, Dajboga, Svaroga....itd....medjutim samo se Svetovid iliti Sveti Vid odnosno Vidovdan zadrza....  8086.gif

Управо ово је оно на шта сам мислио када сам говорио о плиткоћи тог система, због које он није и никад неће бити религија, нити се може назвати старим и аутентичним.

Ту има неколико питања, на која углавном људи који се задовољавају површним информацијама немају одговор:

1. Како је право име тог бога?

2. Одакле он у нашој традицији и зашто га наши аутори називају именом под којим је он данас познат?

3. Чији је то заправо бог?

Пошто се не ради о богу Старих Словена, већ о богу тачно одређених западнословенских племена у време високоразвијеног паганизма. У нашу литературу је ушао у време пансловенског романтизма, када је у Пољској откопан Збручки идол са четири главе који је одмах некритички проглашен за бога коме је чак измишљено и додатно име Свевид („све види“), а наши аутори пожурили да га повежу са хрватским култом Св. Вида.

Кад се погледа на који методолошки начин се дошло до појединих тврђења у неопаганским чланцима на интернету, дела Јована И. Деретића делују као чиста академска литература.

одрекли смо се Перуна пре 1200 година. од тада нам лоше иде.

А до тад нам ишло супер. Да није било Грка и Германа да нас помињу како живимо по шумама у њиховом суседству, не би се данас знало да смо уопште и постојали.

Hoću, hoću, nikad neću zaboraviti kukavičluk rimokatoličke crkve u NDH!!! (da dodam i same zločine, koje su tek posle kraja rata doživele kakvu takvu osudu)

Vrlo blaženo!

Пошто овде причамо о старим временима, којом линијом је ишла граница православља и католичанства на Балкану пре Светог Саве и аутокефалности Православне цркве у Рашкој? Одакле Стефану Првовенчаном краљевска круна, када знамо да титула краља није православна титула, и шта је за њу обећао и шта је од тог обећања испунио? Који је проценат католичких староседелаца био у држави Немањића, какав су законски статус имали (поготово у време Душана) и колико данас на тој територији има католика?

зар постоји неко ко може умањити или довести у питање огроман, непревазиђен и у правом смислу речи проветитељски рад Солунске Браће међу Словенима!

зар постоји неко ко може умањити или довести у питање огроман, непревазиђен и у правом смислу речи проветитељски рад Солунске Браће међу Словенима!

Ko su ti ignoranti? Imate tamo engleske, njemačke  i ruske titlove. Kliknite na točkić pa namjestite koji hoćete.

Jak Cyril s Metodějem putovali přes Hodonín

Пошто овде причамо о старим временима, којом линијом је ишла граница православља и католичанства на Балкану пре Светог Саве и аутокефалности Православне цркве у Рашкој? Одакле Стефану Првовенчаном краљевска круна, када знамо да титула краља није православна титула, и шта је за њу обећао и шта је од тог обећања испунио? Који је проценат католичких староседелаца био у држави Немањића, какав су законски статус имали (поготово у време Душана) и колико данас на тој територији има католика?

Nemam ja problem sa rimokatolicima.

Naravno da bi se trebao stidjeti jer pljuješ po svim koji su nešto radili na tome da učine kraj teroru nad Srbima i Jevrejima i izbore se za drugačije društvo. Znači prema tebi oni su bili samo dio Pavelićevog plana jer su pomagali ustašama a to tako lukavo, podlo i prefrigano jer nisu pomogli svim Srbima već samo onoliko i onako kako je to bilo u interesu ustašama? Kakva uvreda! Pljuješ po mojoj familiji od kojih je moje babe sestra, Čehinja (tačnije Moravanka) poginula od ustaša, stric od četnika al mi s tim stvarima nemamo takav luxus da možemo imati s tim problem jer u rodbini imamo i Hrvate i Srbe i Čehe (Moravane) a to nezavisno od svega toga što se dešavalo u 1ww i u 2ww i sad u ratu 1991-1995 i pripadnike svih vjera i crkvi. Vrijedjaš one koji su se borili protiv ustaša i gimuli pri tom a bili su to u mojoj familiji jednako i Česi i Hrvati i Srbi! To bi se ti moji što su poginuli boreći se protiv ustaša baš čudili kad bi ove tvoje besmisle pročitali. Nevděk světem vládne.

Vrlo lepo od tebe što uvodiš ličnu notu. Prosto pa blaženo.

No takvi su ti zaključci, pa si možeš učiniti taj luksuz.

To što ti misliš, da je dovoljno, to je ustvari prećutni genocid, ničim osudjen u vreme njegovog trajanja. Jedno pismo i jedna poseta i to na početku vladavine NDH, ti ne daje za pravo, da ono malecko malecko "spašenih" života, stavljaš na kontra teg zločina, koji su bili toliko brutalni, da se utroba okreće.

I još nešto vrlo bitno ako  nisi primetio, ja nisam spomenuo ovde vatikan ni u jednom momentu spomenuo sa rimokatoličku crkvu u NDH.

Ti ako ne vidis preciznost mojih pitanja onda bolje ubuduce, da cutim. Inace vec nekoliko puta ti @shvatas@ sta je neko rekao, poptpuno van sustine diskusije i odmah ubacujes licnu notu u sve to.

Rimokatolicka crkva u NDH, nije imala nikakve veze sa Hristom i toliko od mene.

Ово уопште није ништа нити случајно, нити наивно из милион и једног разлога, а зашто:

- сјетите се недавне историје, у којој земљи су такође маргинализовали хришћанство форсирајући своје паганско (углавном изфантазирано) наслеђе? Зар прича није исто почела "ослобађањем од окова хришћанства"? величањем својих "дивних" предака?
А како се завршило? Фанатичним и наркоманским увјерењем да су све остале "расе и нације" само за потпалу и потпуним и дословним ОБОЖАВЊЕМ властите (углавном исфабриковане) историје, митоманијом и колективном психозом

- прије десет година скидали су ми главу када сам говорио да ће србовање лако претегнути у родовјерство, идолопоклонство и чист црни паганизам - да ће национализам (по старом кроју) потпуно супротно од хришћанског етоса, за властите падове кривити све друге, а за себе говорити да је "чист, сјајан и небески" и да ће веома лако прећи у неонацизам и варварство

- антисемитизам је итекако постојао у спц, и међу епископима и међу појединим свештеницима - наравно, нико није говорио да Јевреје треба истребити, али су се уредно на кафама након литургије међу појединим екипама (које су завршиле или код Акакија, или код Артемија,  или у родовјерцима) врло често слушале приче о "јеврејској завјери против Срба" и све остало што уз то иде

- реално, све ово се сада догађа САМО И ИСКЉУЧИВО што Црква на вријеме није недвосмислено јавно рекла, ако треба "са кровова и тргова":
немогуће је бити већи Србин но хришћанин, односно Православцу је његова вјера у Христа - СВЕ И ИЗНАД СВЕГА. Никакве историје, државе, нације, расе и остали мамони овога света аутентичном хришћанину не могу бити изнад Христа, и то је поента свега овога.

Уби нас гордост, уби нас незнање, уби нас апатија, и самим тим све ово што нам се дешава није некаква чудна и нелогична пошаст нити "vis major", него последица нашег (не)делања.

ПС
Да, управо то кад су епископи прије свега националисти, фанатици и ултра-патриЈоте се десило Хрватској, тако да РКЦ у Хрвата скоро па и нема додирних тачака са званичном РКЦ, а довољно се осврнути на НДХ и све што се у њој дешавало.
Још један доказ да су Срби и Хрвати апсолутно исти горди примитивци којима се хришћанство није превише запатило, те да је овим народима под хитно потребно ново мисионарење, да се бар још једном покушају привести Христу, а не гогу и магогу паганштине и национализма.

Ti ako ne vidis preciznost mojih pitanja onda bolje ubuduce, da cutim.

To je najrazumnije do sada što si napisao, preciznost tvojih pitanja se ogleda u tome s kakvom lakoćom, nonšalancijom, drskošću i dosta dobrom dozom bestidnosti i bezobrazluka sve one koji su se borili protiv Pavelića, ustaša i NDH sa oružjem u ruci, bilo medju njima i oficira i narodnih heroja, optužuješ za saučesništvo s istim ustašama i perfidan plan ili namjeru kako su valjda u tom planski zabušavali, da bi se spasilo što manje Srba. Inače bio je to i moj stric kojeg su četnici nagradili  i zahvalili mu se na borbi protiv ustaša tim što su ga zaklali u Jajcu (bilo mu 21 godina) ali mi zbog toga Srbe ne mrzimo jer bi onda morali mrziti svoje najbliže medju kojima su opet takodjer i Srbi, taj luxuz "nepodnošljive lakoće mržnje" si mogu dozvoliti jedino hrvatske i srpske familije koje nemaju nikoga sa sobom druge nacije, možda takve kao porodica iz koje potičeš ti. Inače sestru od babe mi ubili ustaše dum-dum metcima, bilo joj 23 godina a od mojeg tetka otac, Srbin bio narodni heroj, od babe brat oficir u istoj Moslovačkoj brigadi i pretpostavljenií Franji Tudsjmanu. Ima li još kakvih pitanja?

To je najrazumnije do sada što si napisao, preciznost tvojih pitanja se ogleda u tome s kakvom lakoćom, nonšalancijom, drskošću i dosta dobrom dozom bestidnosti i bezobrazluka sve one koji su se borili protiv Pavelića, ustaša i NDH sa oružjem u ruci, bilo medju njima i oficira i narodnih heroja, optužuješ za saučesništvo s istim ustašama i perfidan plan ili namjeru kako su valjda u tom planski zabušavali, da bi se spasilo što manje Srba. Inače bio je to i moj stric kojeg su četnici nagradili  i zahvalili mu se na borbi protiv ustaša tim što su ga zaklali u Jajcu (bilo mu 21 godina) ali mi zbog toga Srbe ne mrzimo jer bi onda morali mrziti svoje najbliže medju kojima su opet takodjer i Srbi, taj luxuz "nepodnošljive lakoće mržnje" si mogu dozvoliti jedino hrvatske i srpske familije koje nemaju nikoga sa sobom druge nacije, možda takve kao porodica iz koje potičeš ti. Inače sestru od babe mi ubili ustaše dum-dum metcima, bilo joj 23 godina a od mojeg tetka otac, Srbin bio narodni heroj, od babe brat oficir u istoj Moslovačkoj brigadi i pretpostavljenií Franji Tudsjmanu. Ima li još kakvih pitanja?

Ti nisi normalan.

Edit: Moslavačka ne Moslovačka, štamparska greška:

Moje babe brat, Čeh bio je oficir u Moslavačkoj brigadi, Tudjman je tada bio mladi vojnik, desetar, tako nešto, imam i njihovu sliku, on sa Tudjmanom i još nekim voijnicima a vrlo blizu nje je operisala i ta češka brigada u istom operativnom prostoru. Poslije rata je moje babe brat bio komandant intendantskog štaba zagrebačke armijske oblasti, nikad nije bio ni postao član KPJ, na njih vršili pritisak da se učlane a on onda otišao sasvim iz JNA 50-tih godina u civil jer mu se pod tim uslovima sve veće politizacije vojske nije svidjelo tamo ostajati. Da je ostao postao bi već 60-tih general. Sestra mu je poginula kod Garešnice, opkolila ih Bobanova Crna Legija.

Brodska brigada i Češka brigada »Jan Žiška«, sastava 6 bataljona, ojačane 1 topom 37 mm i sa 2 odjeljenja teških bacača, postavile su zasjedu prema Daruvaru, Grubišnom polju, Velikim Zdencima, Velikom Grđevcu, Velikoj Pisanici i Bjelovaru na liniji: južno od Velikih Zdenaca-Crni Lug, k. 130 (cesta Hercegovac-Veliki Zdenci), istočna ivica Zdenačkog Gaja - put Trnava-Veliki Zdenci, pruga i cesta istočno od Pavlovca, šuma Gaj-selo Pavlovac, te lijevo zaključno zaselak Pavlovac-Dražica (k. 140). Češka brigada zatvarala je pravac Veliki Grđevac-Zdenci, prugu i cestu Veliki Zdenci-Trnava, a Brodska brigada - pravce cesta Veliki Zdenci-Hercegovac i put Veliki Grđevac-Ladislav.

http://www.deseti-korpus.com/index.php?option=com_content&view=article&id=59&Itemid=64

Niste mogli one sveštenike, koji su klali, odmah da raščinite?

Kad mi kažemo da smo ih rasčinili ti ćeš napisati, ne,to nije dosta,

trebali ste ih spalit na lomači! I tako redom u nedogled, bez konca.

Dakle nisi pročitao ovo ili si pročitao ali nisi onda razumio šta piše?

Nemam se vremena vijat s tobom oko svake tvoje rečenice.

A ni ne budem, ovo je posljednje, ako možeš opovrgni onda to.

Za istoriju a la "švedski-stol" i izabiranje samo toga šta vam se svidja i odgovara

i preskakanje svega što vam ne odgovara vam diskutanti ne trebaju, to možete sami:

Prva od grešaka je ona koja se odnosi na bivšeg franjevca, Tomislava Majstorovića-Filipovića, za kojega Schiller napominje da je isti bio Ustaša-Seelsorge (ustaški duhovnik), te opet, po tko zna koji put zaboravlja jednu vrlo bitnu činjenicu, a ta je, da je Majstorović-Filipović u to vrijeme bio isključen iz svoje redovničke zajednice, odnosno nije uopće više bio svećenik. Naime, isti je na temelju kanona 668. otpušten iz franjevačkog reda, što Schiller prešućuje, a taj otpust je potvrdila i vatikanska Kongregacija za redovništvo. Svi kasniji događaji koji se vežu za ovo ime dogodili su se u vremenu kada je status istog sveden na laički, a ne dok je bio svećenik, kako proizlazi iz Schillerova teksta.

Osim Majstorovića-Filipovića, Schiller spominje u vrlo negativnom kontekstu još jednog franjevca, Dominika Mandića, kojemu nalazi i jednu zajedničku točku s Hitlerom i Pavelićem, a ta je da su sva trojica rođena 1889. godine. Zar je godina rođenja dobar argument da se nekoga ocrni? Zar su samo njih trojica rođena te godine?

Po ovome ispada da su svi oni koji su, ne svojom krivnjom, došli na ovaj svijet godine 1889. krivi, jer su tada Pavelić i Hitler rođeni. O tempora o mores.

Za Schillera je irelevantna činjenica da je upravo Dominik Mandić, vijećnik Vrhovne uprave franjevačkog reda u Rimu, pisao 19. srpnja 1941. nadbiskupu Stepincu (…) da zabranite svećenicima, da sudjeluju u bilo kakvim progonima Srba i Židova. Naprotiv neka svugdje djeluju umirujuće, neka zaštićuju progonjene i zapostavljene. Neka budu svećenici Kristovi, propovijednici i nosioci ljubavi, milosrđa i pomoći, a ne mržnje i nepravde (…)

O ovome niti riječi u knjizi njemačkog autora. Naprotiv, on se bavi Mandićevim historiografskim doprinosom, te ga citira u onom dijelu, gdje se kaže kako su Srbi i Hrvati dva stara različita naroda, koji po svojoj kulturi, tradiciji i povijesti nikad nisu imala ništa zajedničko, pa je nemoguće očekivati njihovu simbiozu i život u zajedničkoj državi. Svaki komentar je suvišan.

http://blog.vecernji.hr/zvonimir-despot/novestare-optuzbe-na-racun-katolicke-crkve-u-ndh-915

http://othes.univie.ac.at/5930/1/2009-04-15_0400890.pdf

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...