Jump to content
Дејан

VRATILI SE VERI PREDAKA: Ovo su Srbi koji slave boga Peruna! (FOTO) (VIDEO)

Оцени ову тему

Recommended Posts

SPC treba da pokrene zestoku kampanju protiv ove sektasko bezboznicke posasti da se upozna verni narod kakva im opasnost preti od ovakvih neznabozackih skupina. Pogotovo sto ovakve sektasko paganske rituale pripisuju staroj Srbskoj tradiciji... joooj

СПЦ треба да покрене жестоку кампању сопственог преуређивања, за неопагане је лако. За то постоји историјска, религијска и етнолошка литература која већ филтрира људе по националном образовању и интелигенцији међу њима.

I dan danas se slavi Sveti Vid....samo da vas podsetim....jedini staroslovenski Bog kojeg je nasa crkva priznala i prihvatila... 0703_read

Свети Вид је хришћански светитељ, а наша црква га није ни прихватила ни одбацила, вероватно мислиш на Католичку. Они га прослављају 15/28. јуна још од пре досељавања Словена на Балкан.

Колико ми је познато празновање Св. Вита је установљено још у 4. веку. Ако се добро сећам, крштен је у својој 12 години а његове мошти су иначе у Прагу. А на дан празновања се одиграла и косовска битка те је Црква уврстила и нове мученика у тај дан 15/28 јун. празник познат као Видовдан али код нас се више придаје пажња Св. кнезу Лазару који се такође празнује истог дана.

Из житија Св. Вита позната су многа исцелења и ако ме сећање не вара негде је забележено да је исцелио и вид свом оцу. Да ли је у нашем народу исцелење вида допринело називу празника Витовдан у Видовдан, могуће.

Срби, Хрвати и Словенци га зову Свети Вид. Вероватно по млетачкој варијанти Сан Гвидо, на латинском му је назив Вит(ус). Наводно је његов култ, један од најјачих у западном хришћанству у средњем веку, био распрострањен по Јадрану још пре досељавања Јужних Словена који су тај култ наследили.

Срби су првобитно били под јурисдикцијом Рима, па се одатле тумачи и опстанак његовог култа и вековима након доласка под јурисдикцију Пећке патријаршије, која не познаје култ Св. Вида, нити његово име има међу битнијим празницима. Код католика се обележава 15. јуна, вероватно је у народу остао као један од најбитнијих годишњих маркера (највиши положај сунца на небу).

Колико ми је познато празновање Св. Вита је установљено још у 4. веку. Ако се добро сећам, крштен је у својој 12 години а његове мошти су иначе у Прагу. А на дан празновања се одиграла и косовска битка те је Црква уврстила и нове мученика у тај дан 15/28 јун. празник познат као Видовдан али код нас се више придаје пажња Св. кнезу Лазару који се такође празнује истог дана.

To jeste...medjutim istoga dana se praznovao i staroslovenski bog Svetovid..... :)

Свети Вид је хришћански светитељ, а наша црква га није ни прихватила ни одбацила, вероватно мислиш на Католичку. Они га прослављају 15/28. јуна још од пре досељавања Словена на Балкан.

Rekoh....Svetovid jedan od bogova u starih slovena kome su srbi bili jako naklonjeni....pored Peruna, Strahora, Dajboga, Svaroga....itd....medjutim samo se Svetovid iliti Sveti Vid odnosno Vidovdan zadrza....  8086.gif

Prijatelju, vidi ovako, sad mogu najmanje 10 postova, da ti nadjem, gde si upravo ti govorio, kako je Stepinc pokrstio odredjene srbe i tako im spasio život.

ej bre?? A sada ja spinujem i to na ovako važnom pitanju? 

Spinuješ a to vrlo nemoralno i bezobrazno jer tvrdiš da su njegove akcije u smjeru spasavanja ne samo Srba već Jevreja i svih drugih koji su bili u opasnosti bile ustvari u službi ustaške ideologije skraćeno izražene krilaticom "Trećinu pobit, trećinu protjerat, trećinu prekrstit" i s njom u skladu. To bi se moglo onda prigovorit jednako svakom nekom ko je ikad u istoriji spasavao nekog, bilo koga od bilo kojeg utlačovatelja i progonitelja da su njihove akcije spasavanje bile sinhronizirane s njima i u službi njihove ideologije, politike i represije ustvare. Istovremeno tim što tvrdiš vrijedjaš moju porodicu koja je umalo sva zaglavila u koncentraku jer je skrivala komšiju Jevreja, jer je imala nekoliko članova "u šumi" u partizanima koji su se borili tako tim načinom i protiv ustaša i za Srbe i za Jevreje i samo zahvaljajući tome što su bili upozoreni na vrijeme, izbjegli deportaciju, zatvore i likvidaciju živi su članovi moje porodice i moji direktni pretci bez kojih ne bi bilo ni moje majke  a ni mene. Znači i oni su bili u službi te iste ustaške ideologije i motivisani njom kad su se na sve to odlučili, kad nisu aminovali ustaški režim! Stidi se, sram te bilo!

Ne kažem, ja tebi, da si ti izmisio podatke, nego vako ćaskulam malo o stotinama hiljada žrtava, koji ostadoše bez papira pa makar lažnih i tako dozvole da im rimokatolički sveštenici u NDH spase život, po naredbi kardinala stepinca.....

Dakle ponavljam ne mislim da si ti izmislio podatke.

Evo ti ovo pa samo tako ćakulaj i dalje, ćao!

http://othes.univie.ac.at/5930/1/2009-04-15_0400890.pdf

A koga oni ugrožavaju time što veruju u svoje bogove?To je stvar vere.Oni veruju u više bogova a ti u jednog.Po čemu si ti u pravu a oni nisu?

Gledano sa pravoslavne tacke gledista,ovi Dereticevom istorijom obmanuti i zaludjeni sledbenici, ugrozavaju prvo sebe pa samim tim i svoje porodice jer su prihvatili neznabozacka ucenja i Odbacili Hriscansku veru. Takvim ponasanjem i verovanjem u iskorenjene paganske religije dovode u opasnost spasenje svoje duse i duse svojih porodica.

Druga stvar; Neko spolja ko nezeli dobro Srbiji i Srbskom narodu Koji je tradicionalno Pravoslavne vere, pokusava da nametne i poturi iskorenjena verovanja paganskih naroda sa citavog balkana i da ih prestavi kao Srbska, i samim tim stvara laznu sliku o Srbima Srbskoj veri i tradiciji... To nismo mi, to nisu Srbski obicaji...Nezelim da se klanjam totemima i preskacem logorsku vatru, zrtvujem zivotinje laznim bogovima,itd.. Nek me zaobidju ti lazni tumaci Srbske istorije i Srba Deretic i ekipa, od takvih neozbiljnih obmanjivaca je sve i pocelo.. Zato kazem da SPC treba da pokrene ozbiljnu medisku kampanju da upozna sto vise Pravoslavnih Srba sa opasnoscu koja im preti od ovakvih neznabozackih skupina. Postoji opasnost da se sirenjem ovakve sektaske propagande narod zavede i poveruje da je to zaista Srbska tradicija pa da se odrekne Pravoslavne vere i prikloni ovim sektama...

Nezelim da se klanjam totemima i preskacem logorsku vatru, zrtvujem zivotinje laznim bogovima,itd..

Mili grješni človječe Božij, to se kod nas na Moravi zovu svatojanski ognje a ne "logorske vatre" i slobodno ih možeš preskakati i tancovati, plesati oko njih jer su nam ih blagoslovili sv. Kiril i Metodije lično kad su ovdje bili kod nas na Moravi ali uz uslov da se bude slavit svati Jan - sv. Jovan Krstitelj tj. njegov rodjendan. Ko želi vidjet kako izgleda takvo slavlje na Moravi može pogledati ova tri moravska i dsva slovačka videa. Inače sa Slovacima mi Moravani imamo isti problem kao vi s Hrvatima, prosto im jednom nešto dunulo u glavu i neće da se zovu više Moravanima već si izmislili da su Slovaci isto kao i Hrvati što nećedu da se više zovu Srbima pa su si izmislili da su Hrvati, ahahahaha. Sljedeće sedmice na svateho Jana dodam još pet videa LIVE vatricamna i ognjima i tancima sa Morave.

https://www.pouke.org/forum/topic/30707-етно-музика-света/?p=1304560

Evo ti ovo pa samo tako ćakulaj i dalje, ćao!

Hoću, hoću, nikad neću zaboraviti kukavičluk rimokatoličke crkve u NDH!!! (da dodam i same zločine, koje su tek posle kraja rata doživele kakvu takvu osudu)

Vrlo blaženo!

Znači i oni su bili u službi te iste ustaške ideologije i motivisani njom kad su se na sve to odlučili, kad nisu aminovali ustaški režim! Stidi se, sram te bilo!

Hoću, hoću se sramiti i stideti, veruj mi da hoću i to u ime svih koji su samo u tvojoj glavi bili borci za spašavanje srpskih i jevrejskih života od genocida.

Mene je stid, da kažem, kako je neko "spasavao život", kad je nasilno pokrštavao srbe!!

stotine hiljada žrtvi je rimokatolička crkva u hrvatskoj tiho prećutala a u svojim redovima je imala, što sveštenika, što laika one najgnusnije koljače, koji su uživali klati srpsku decu.

Vrlo blaženo, je predati pismance paveliću, da ga umoli a pri tom odmah ne raščiniti sveštenike, koji su već u to vreme imali hiljade srba na savesti.

Čekali ste kraj rata, da vidite ko će biti pobednik ili šta? Niste mogli one sveštenike, koji su klali, odmah da raščinite?

Stid i sram ja hvala Bogu imam, zato sve ovo i pišem.

Dakle i nasilno pokrštavanje srba je ustvari spasilačka misija rimokatoličke crkve u NDH. Zanimljivo.

Hoću, hoću se sramiti i stideti, veruj mi da hoću i to u ime svih koji su samo u tvojoj glavi bili borci za spašavanje srpskih i jevrejskih života od genocida.

Naravno da bi se trebao stidjeti jer pljuješ po svim koji su nešto radili na tome da učine kraj teroru nad Srbima i Jevrejima i izbore se za drugačije društvo. Znači prema tebi oni su bili samo dio Pavelićevog plana jer su pomagali ustašama a to tako lukavo, podlo i prefrigano jer nisu pomogli svim Srbima već samo onoliko i onako kako je to bilo u interesu ustašama? Kakva uvreda! Pljuješ po mojoj familiji od kojih je moje babe sestra, Čehinja (tačnije Moravanka) poginula od ustaša, stric od četnika al mi s tim stvarima nemamo takav luxus da možemo imati s tim problem jer u rodbini imamo i Hrvate i Srbe i Čehe (Moravane) a to nezavisno od svega toga što se dešavalo u 1ww i u 2ww i sad u ratu 1991-1995 i pripadnike svih vjera i crkvi. Vrijedjaš one koji su se borili protiv ustaša i gimuli pri tom a bili su to u mojoj familiji jednako i Česi i Hrvati i Srbi! To bi se ti moji što su poginuli boreći se protiv ustaša baš čudili kad bi ove tvoje besmisle pročitali. Nevděk světem vládne.

Hoću, hoću, nikad neću zaboraviti kukavičluk rimokatoličke crkve u NDH!!! (da dodam i same zločine, koje su tek posle kraja rata doživele kakvu takvu osudu)

Vrlo blaženo!

Imate vladiku remezijanskog +Andreja Čilerdjića, njemu je njemački materrnji jezik jednako kao i srpski, ako mislite da tamo piše šta neistinito pošaljite to njemu a on neka se onda angažuje (a i trebao bi) da uvede te stvari na pravu mjeru ako tamo nije šta istinito. Ja vam u tom nikako drugačije ne mogu pomoći.

https://sh.wikipedia.org/wiki/Andrej_%C4%86ilerd%C5%BEi%C4%87

https://sh.wikipedia.org/wiki/Episkop_remezijanski

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...