Jump to content
Дејан

VRATILI SE VERI PREDAKA: Ovo su Srbi koji slave boga Peruna! (FOTO) (VIDEO)

Оцени ову тему

Recommended Posts

Pa svi Srbi su bili pagani pre pokrštavanja.Ceo svet je bio paganski ne samo Srbi.

То је сад већ сложено социолошко питање, Срби су били пагани исто као што су и пре 100 година били хришћани или пре 50 комунисти – 90% народа нема појма о томе за шта је, већ према томе има некакав сујеверно-фолклорни однос, а у дубиозе се не упушта. Ако погледамо ко је покрштавао Србе, видећемо да су то чинили српска властела и српски свештеници. Усвајање хришћанства је сложен и слојевит поступак, битно је да одређен проценат критичне масе пређе добровољно и из најдубљег личног убеђења, да се насилно сукоби са противницима, а да 90% „раје“ стане уз победника. На крају крајева, хришћанство није у супротности са паганизмом, оно га надилази и поништава, а многи пагани који траже нове истине и нове погледе ће свој прелазак извршити добровољно. Хришћанство у додиру са словенским паганизмом није било само хришћанство, него и монотеистички глобални концепт света наспрам политеистичког племенског. Ако погледаш индоевропски паганизам широм света, тамо где се није упознавао са монотеистичким концептом споља, почео је да се у њега трансформише изнутра. Зороастријанизам у Ирану је аутентични прелазак аријевског политеизма у аријевски монотеизам, а сличне ствари се дешавају и у хиндуизму којем концепт једног Бога уопште није стран, иако није опште-обавезујући. Насиља над онима који су међу Словенима упркос свему желели да остану пагани, морало је бити. Само је питање одакле је долазило то насиље и које су биле његове размере. А оно није долазило споља, већ изнутра, а размере му нису биле општенародне, него локалног карактера.

Искуства из моје праксе су различита. Међу стварним српским неопаганима сам сретао интернационалисте и српске националисте, али расисте и неонацисте не. Расисте и неонацисте сам сретао међу онима којима је Свето писмо Истарховљев „Удар руских богова“ и слична литература из Русије, али на њу се ослањају више идеолошки, а не религијски. Тачније, међу њима нема верника у мистично, духовно и онострано, већ веру посматрају више као морални и ратнички кодекс. Такав став су углавном имали и према православљу, али када су га упознали поближе и видели да је оно неспојиво са националном мегаломанијом и расном искључивошћу, одлучили су да створе неки старији и националнији ослонац.

Проблем наших људи је и иначе што не доживљавају православље као нешто што су (неки) Срби примили, већ као нешто што од Срба исходи, што је са Србима рођено и што ће једино са Србима умрети. Основна је грешка окретање поенте наглавачке, да се оно доживљава као предачко, мистично, окамењено и тајанствено, чак као нешто у шта и не треба претерано чачкати, а поента хришћанства је да је оно вечно ново и да сваки хришћанин треба да живи Христом, а да су Срби постојали и пре православља, као што и данас постоје мимо њега.

Razlika je vjerovatno u kulturnom, socijalnom i konfesionalnom itd. polaznom, startnom porijeklu. Ovo što sam napisao ja odnosi se na neopagane glavno zapadne Slovene a neopagani iz Srbije i Rusije ili Bugarske mogu izgledat i biti na tom već sasvim drugačije. Bilo je bitno dakle reći i napisati za koju grupaciju važi to što tvrdim, znači glavno za poljske, češke, slovačke, ukrajinske i djelomično bjeloruske neopagane.

То је сад већ сложено социолошко питање, Срби су били пагани исто као што су и пре 100 година били хришћани или пре 50 комунисти – 90% народа нема појма о томе за шта је, већ према томе има некакав сујеверно-фолклорни однос, а у дубиозе се не упушта. Ако погледамо ко је покрштавао Србе, видећемо да су то чинили српска властела и српски свештеници. Усвајање хришћанства је сложен и слојевит поступак, битно је да одређен проценат критичне масе пређе добровољно и из најдубљег личног убеђења, да се насилно сукоби са противницима, а да 90% „раје“ стане уз победника. На крају крајева, хришћанство није у супротности са паганизмом, оно га надилази и поништава, а многи пагани који траже нове истине и нове погледе ће свој прелазак извршити добровољно. Хришћанство у додиру са словенским паганизмом није било само хришћанство, него и монотеистички глобални концепт света наспрам политеистичког племенског. Ако погледаш индоевропски паганизам широм света, тамо где се није упознавао са монотеистичким концептом споља, почео је да се у њега трансформише изнутра. Зороастријанизам у Ирану је аутентични прелазак аријевског политеизма у аријевски монотеизам, а сличне ствари се дешавају и у хиндуизму којем концепт једног Бога уопште није стран, иако није опште-обавезујући. Насиља над онима који су међу Словенима упркос свему желели да остану пагани, морало је бити. Само је питање одакле је долазило то насиље и које су биле његове размере. А оно није долазило споља, већ изнутра, а размере му нису биле општенародне, него локалног карактера.

Lokalnog karaktera a uništeni su svi paganski hramovi i svetlišta?Koncept jednog Boga postoji u svim religijama u smislu da postoji jedan vrhovni Bog i niža božanstva.Toga ima u SZ gde se kaže Bog nad bogovima,najveći od svih bogova itd.Nema negiranja postojanja drugih bogova već potreba da se istakne da je jevrejski Jahve najači i najmoćniji.A taj monoteistički globalni koncept sveta je koncept u kome je jevrejski bog jedini bog,jevreji izabrani narod a mi ostali divlje masline nakalemljene na tu pitomu lozu.Čak i sam Isus nejevreje naziva psima.

Lokalnog karaktera a uništeni su svi paganski hramovi i svetlišta?Koncept jednog Boga postoji u svim religijama u smislu da postoji jedan vrhovni Bog i niža božanstva.Toga ima u SZ gde se kaže Bog nad bogovima,najveći od svih bogova itd.Nema negiranja postojanja drugih bogova već potreba da se istakne da je jevrejski Jahve najači i najmoćniji.A taj monoteistički globalni koncept sveta je koncept u kome je jevrejski bog jedini bog,jevreji izabrani narod a mi ostali divlje masline nakalemljene na tu pitomu lozu.Čak i sam Isus nejevreje naziva psima.

Не, то је антисемитски и расистички поглед. Монотеистички концепт је онај који одређује једног Бога као творца свега материјалног, свих људи, а самог Бога као нешто мистично и несазнатљиво и што није омеђено својствима и именима којима га називамо. Словенски неопагански концепт је онај племенски и ограничени, на пример, Перун није бог Немцима и Грцима или афричким црнцима, већ само Словенима. Словенски неопаганистички поглед на свет није универзалан и нема идеју истине, већ идеју своје и само своје визуре уз ампутацију интересовања за општост. Због тога је и међу оним неопаганима којима расизам није стран потребно додатно оружје против хришћанског и исламског универзализма, да се концепту Бога који долази из те две традиције забрани универзалност и да се он жигоше као јеврејски, односно арапски бог, тако стави у исту раван а супротан положај са словенским боговима и створи лажна слика одрицања сопствене традиције и сопственог народа ако би се такав концепт Бога усвојио.

Идеја у којој постоји врховни бог и подређени богови није идеја једног Бога, то је и даље политеизам. У томе је и разлика између бога и Бога. Бог са великим Б је концепт, универзални концепт заједнички свима. Не постоји „јеврејски Бог“, може постојати или „јеврејски бог“ или „јеврејски концепт Бога“. А као што видиш на очитим супротностима онога што пише у Старом завету и стварне праксе, неке ствари нису окамењене, Библија у хришћанству нема статус какав има Куран у исламу, а изворни јеврејски концепт Бога се свакодневно усавршава. Један очит пример ти је и, рецимо, то да СПЦ верује у апсолутно истог Бога као и пре 500 година, а док је онда сматрала да временске прилике и непогоде зависе искључиво од Божје воље, данас ту вољу ставља у мало релативније оквире, јер се усавршило и људско знање о космосу и нарасла свест о безначајности ваздушног омотача једног зрнца као што је Земља, у односу на свеукупност целог свемира. За човека у прошлости, универзум је био бескрај и несагледива огромност Земље, наспрам које је свемир био сведен на невески свод са неким тамо светилима. У данашњем концепту, универзум је свемирски бескрај у својој несагледивој огромности, заједно са микроскопским атомским бескрајем коме нема дна, док је Земља заокружена и омеђена. Сутра ће бити нешто треће, кад се ово истражи итд.

Идеја у којој постоји врховни бог и подређени богови није идеја једног Бога, то је и даље политеизам.

Pa el ovo politeizam onda u Starom Zavetu?

Јер је Господ велик Бог и велик цар над свијем боговима.

Нема међу боговима такога какав си ти, Господе, и нема дјела такијех каква су твоја.

Бог над боговима, Господ, говори и дозива земљу од истока сунчанога до запада.

Један очит пример ти је и, рецимо, то да СПЦ верује у апсолутно истог Бога као и пре 500 година, а док је онда сматрала да временске прилике и непогоде зависе искључиво од Божје воље, данас ту вољу ставља у мало релативније оквире, јер се усавршило и људско знање о космосу и нарасла свест о безначајности ваздушног омотача једног зрнца као што је Земља, у односу на свеукупност целог свемира. За човека у прошлости, универзум је био бескрај и несагледива огромност Земље, наспрам које је свемир био сведен на невески свод са неким тамо светилима. У данашњем концепту, универзум је свемирски бескрај у својој несагледивој огромности, заједно са микроскопским атомским бескрајем коме нема дна, док је Земља заокружена и омеђена. Сутра ће бити нешто треће, кад се ово истражи итд.

Pa ne veruje onda u aposlutno istog Boga.Ispada da je pre verovala u Boga koji vrši direktne intervencije na planeti zemlji a danas da on sa time nema nikakve veze  tj nema nikakve veze ako se recimo desi cunami i izgine 200 000 ljudi al recimo ako se zato desi neko isceljenje i ozdravljenje onda on navodno interveniše.Kako vreme odmiče čini mi se da će na kraju od Boga ostati samo koncept i ideja

SPC treba da pokrene zestoku kampanju protiv ove sektasko bezboznicke posasti da se upozna verni narod kakva im opasnost preti od ovakvih neznabozackih skupina. Pogotovo sto ovakve sektasko paganske rituale pripisuju staroj Srbskoj tradiciji... joooj

SPC treba da pokrene zestoku kampanju protiv ove sektasko bezboznicke posasti da se upozna verni narod kakva im opasnost preti od ovakvih neznabozackih skupina. Pogotovo sto ovakve sektasko paganske rituale pripisuju staroj Srbskoj tradiciji... joooj

A koga oni ugrožavaju time što veruju u svoje bogove?To je stvar vere.Oni veruju u više bogova a ti u jednog.Po čemu si ti u pravu a oni nisu?

I dan danas se slavi Sveti Vid....samo da vas podsetim....jedini staroslovenski Bog kojeg je nasa crkva priznala i prihvatila... 0703_read

Колико ми је познато празновање Св. Вита је установљено још у 4. веку. Ако се добро сећам, крштен је у својој 12 години а његове мошти су иначе у Прагу. А на дан празновања се одиграла и косовска битка те је Црква уврстила и нове мученика у тај дан 15/28 јун. празник познат као Видовдан али код нас се више придаје пажња Св. кнезу Лазару који се такође празнује истог дана.

Из житија Св. Вита позната су многа исцелења и ако ме сећање не вара негде је забележено да је исцелио и вид свом оцу. Да ли је у нашем народу исцелење вида допринело називу празника Витовдан у Видовдан, могуће.

Једино насилно покрштавање Срба догодило се над паганима, против којих овде сви говоре. И у томе су једнако насилни били и Пећ и Рим и Цариград. Многобошци међу хришћанима нису имали право на живот. Због савременог осећања такве суровости и такве неправде, данас и ничу неопагански покрети широм света, као печурке након кише.

Ne razumem?

Mogli su da žive kao pravoslavni ali kao pripadnici HRVATSKE PRAVOSLAVNE CRKVE! I to je stvar koju možete sami svi vi naći na internetu i koju je PAVELIĆ jasno  i glasno, svuda i svakom objasnio da nikakva SRPSKA PRAVOSLAVNA CRKVA nema šta radit u NDH! A to su sve stvari koje sio sami možete naći na ISTOM internetu na kojem ih nalazim i ja. Osim toga nemam vremena a ni volje da se posvetim tvom izvrtanju činjenica koje je prosto izvrtanje svega što se o tom problemu zna, dakle spinovanje.

Prijatelju, vidi ovako, sad mogu najmanje 10 postova, da ti nadjem, gde si upravo ti govorio, kako je Stepinc pokrstio odredjene srbe i tako im spasio život.

ej bre?? A sada ja spinujem i to na ovako važnom pitanju? 

Mogli su da žive kao pravoslavni ali kao pripadnici HRVATSKE PRAVOSLAVNE CRKVE! I to je stvar koju možete sami svi vi naći na internetu i koju je PAVELIĆ jasno  i glasno, svuda i svakom objasnio da nikakva SRPSKA PRAVOSLAVNA CRKVA nema šta radit u NDH! A to su sve stvari koje sio sami možete naći na ISTOM internetu na kojem ih nalazim i ja. Osim toga nemam vremena a ni volje da se posvetim tvom izvrtanju činjenica koje je prosto izvrtanje svega što se o tom problemu zna, dakle spinovanje. Zna se da katolički sveštenici ni sami nisu znali šta i kako postiupat u takvoj situaciji jer su sami ljudi preklinjali da im ispišu "prekrštenice" koje je naredio Pavelić da se imaju izdavat svakome i svi državljani NDH moraju biti ili katolicima ili muslimanima ili članovima takozvane HPC  jer su to bile "državne religije" u NDH ili i RPC (Ruske Pravoslavne Crkve) i možda koje još druge, sasvim pouzdano znam iz prve ruke od mog prijaterlja Rusa čija porodica (vojno rusko plemstvo) je izbjegla iz carske Rusije, bjelogardejca da je NDH RPC priznavala za razliku od SPC koju nije priznavala. Zato Stepinac javno izdaje striktna pravila o "prelasku s konfesije na konfesiju" ili "prekrštavanja" u kojima jasno piše da se vjeru ne može mjenjat zato što je politika ili diktator neki to naredio a u tajnim instrukcijama obdobrava istovremneno svećenicima izdavanje fiktivnih "prekrštenica" kako bi ti ljudi dobili u ruke neki papir jer im bez tog niko nije od ustaša tj. ustaških birokrata vjerovao da li su to uradili onako kako je tim ustaškom zakonom naredjeno ili nisu. Vjerovao bi tebi neko da proglasiš kako si od danas postao državljan Novog Zelanda bez pasoša Novoig Zelanda a samo na časnu pionirsku riječ? A nekoliko puta je Stepinac upozoravao Pavelića da taj i mnogi drugi zrepresivni zakoni prema Srbima su u protivnosti s etikom katoličke Crkve i njenim kanonima. Da li ti ovo bude dovoljan odgovor, ne znam, moraće ti biti dovoljan jer ja dalje na takva pitanja nemam vremena odgovarati. Sve to što sam napisao sada sam napisao već negdje na forumu ovdje pa ste to mogli isto tako znati da ste to što sam napisao čitali. Ovako imam dojam da me vučete za nos, imate sve isto kao i ja, isti internet i sve isto na raspolaganju, isti Google itd. Ako vi to ne umijete sve pronaći onda to nije moj problem, ja nemam ništa više nego vi, zamolite nekog da vam pomogne i nadje ili objasni kako se koristi Google. Da ne spominjem kako je sama Londonska vlada komunikovala Stepinca i tražila od njega maximalnu toleranciju što se tiče tih fiktivnih "prelazaka" kako bi što većem broju Srba bilo omogućeno se na taj način barem zaštiti od ustaškog terora što je takodjer potvrdjeno i doloženo istorijski.

bruka i sramota, čuj traženo je od stepinca i on jadan nije mogao ništa da uradi, pa je krivotvorio papire kako bi zaštitio jadne srbe, koji će ostati bez očiju, nosa....

Ništa nije mogao da uradi, pa se dogovorio sa svojim sveštenicima, da izdaju lažne papire....

Ne kažem, ja tebi, da si ti izmisio podatke, nego vako ćaskulam malo o stotinama hiljada žrtava, koji ostadoše bez papira pa makar lažnih i tako dozvole da im rimokatolički sveštenici u NDH spase život, po naredbi kardinala stepinca.....

Dakle ponavljam ne mislim da si ti izmislio podatke.

Što? Pa policija je upoznata od početka, kad je jedan stari čikica krenuo u dokazivanje, šta teče našim venama....

Otprilike od 1998 godine, je kompletna ova ekipa.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...