Jump to content
Дејан

VRATILI SE VERI PREDAKA: Ovo su Srbi koji slave boga Peruna! (FOTO) (VIDEO)

Оцени ову тему

Recommended Posts

То ткз. ,,родноверје" је још једна од подметачина српском народу...

Hoces da kazes da to ovde nikad nije bilo? Srbi su pravoslavci, evo vec nekoliko hiljada godina... :-D

Hoces da kazes da to ovde nikad nije bilo? Srbi su pravoslavci, evo vec nekoliko hiljada godina... :-D

Не кажем да Срби нису некада били пагани, већ само желим да укажем да је та паганска религија Срба нестала, да је нема више и да нема довољно историјских података за њену реконструкцију.

Чак нисам ни против истраживања те религије (ако је то могуће, пошто као што рекох, нема пуно озбиљних и поузданих податак о њој), да би се увиделе те заблуде наших далеких предака, о којима не знамо скоро ништа, али обнова свега тога у виду некакве ,,нове религије" (а за то се залаже тај ткз. ,,родноверни покрет") је за мене потпуно погубно.

Ем ствара нову поделу у српском народу, ем још више духовно разлуђује Србе и одводи их од нашег истинитог српског пута- а то је Истините Вера Христове Православне. И зато сам и рекао да је то подметачина која служи да нас још више духовно збуни и да још више скренемо са Светосавског Пута службе Богу и свом роду.

Не кажем да Срби нису некада били пагани, већ само желим да укажем да је та паганска религија Срба нестала, да је нема више и да нема довољно историјских података за њену реконструкцију.

Чак нисам ни против истраживања те религије (ако је то могуће, пошто као што рекох, нема пуно озбиљних и поузданих податак о њој), да би се увиделе те заблуде наших далеких предака, о којима не знамо скоро ништа, али обнова свега тога у виду некакве ,,нове религије" (а за то се залаже тај ткз. ,,родноверни покрет") је за мене потпуно погубно.

Ем ствара нову поделу у српском народу, ем још више духовно разлуђује Србе и одводи их од нашег истинитог српског пута- а то је Истините Вера Христове Православне. И зато сам и рекао да је то подметачина која служи да нас још више духовно збуни и да још више скренемо са Светосавског Пута службе Богу и свом роду.

Taj staroslovenski paganizam je kao religija potpuno besmislen (kao i svaka druga religija za mene) ali ja sam pricao o tradiciji i istoriji kao stvarima koje bi trebalo da se sacuvaju (ne i praktikuju!) Jer su deo kulturnog nasledja... Bez obzira dal nam se to svidja ili ne.

Uostalom srpsko pravoslavlje je u sebe integrisalo sijaset paganskih obicaja kako bi lakse doprlo do tamosnjeg zivlja. Za to kako pravoslavlje izgleda u Srbiji je delom zasluzan i taj paganizam starih slovena...

Vera pradjedovska :-D

Vidim iz tog što píšeš da ti nisi nikad razmjenio ni par rečenica s takvima rodnovjercima a kamo li raspravljao. Ah, što bi te oni rasturili ko beba zvečku na nekakvom njihovom neopaganskom forumu kad bi im došao s tom pričicom da je hrišćanstvo za Srbe jedina vjera prava i pravoslavna, jedva bi živ ostao nakon što bi proglasio tako nešto, linčovali bi te tamo na licu mjesta. A to jer imaš toliko drzosti tvrditi im da se Srbi imaju klanjat i pokorit tamo nekakvom "baji" Jevrejinu, namjerno pišem tačno to što oni misle da vam je jasno koliki je tu medju njima i nama jaz i provalija. Njima je hrišćanstvo vjera jevrejoslavna a ne nikakva pravoslavna i tako oni to vide. S te čisto tjelesne strane bi se moglo i reći da su i u pravu. Srpska prava vjera prema njima je ta rodnovjerna, tog naroda koja je postojala prije hristijanizacije. Ja kad sam vidio kako su daleko zaglavili digao sam ruke od njih  i od misionarenja i raspravljanja i natezanja s njima tako da si u neku ruku i ti u pravu što se s njima ne raspravljaš jer to nemá svrhe i gubljenje je vremena. Nek vjeruju u šta hoće, ako vjeruju tijelu nek im tako bude, šta se tu sad može. Lijepo se reče u Jevandjelju. Šta je rođeno od tijela, tijelo je; a šta je rođeno od Duha, duh je. To bi bila ta glavna razlika izmedju njihove vjere tjelesne i naše vjere duhovne i jedinim Bogom objavljene.  Ja kad sam svojoj majci, inače bivšoj prosvjetnoj radnici, učiteljici, sad je u penziji, objasnio kako postoje sad ti takvi neopagani koji vjeruju u Peruna, Velesa, Moranu, Vesnu itd. nije nekoliko dana dolazila sebi od čuda šta je to za takve ljude i omladinu, da nisu poludjeli ili šta. Vidjela na You Tube nekakav video s tim nekakvim slovenskim neopaganskim ritualnim perfomansom pa me pitala šta je sad to, ona mislila pozorišna predstava, nekakva, ahahahaha. Zato je hrišćanska vjera dar, smatramo je za stvar koja se podrazumijeva a pogledaj kako zna bit to sve komplikovano i teško u životu kad taj dar nemamo. Inače smatram da je to sad kod većine njih modno prenemaganje koje će za par godina proći kad se mladenci dočepaju neke nove dalje i "zanimljivije" surogatne paravjere tj. kad ih ovo s tim Perunama i Velesama i tancovanjem oko vatrica prestane bavit i zabavljat.

Прошу извинить, что пишу по-русски. Надеюсь, вы поймете меня правильно.

1) Исторической и этнографической информации довольно много и поэтому восстановление древней веры не только возможно, но и успешно совершается. Тем более, в Сербии народные обычаи сохранились очень хорошо.

2) Ничего пагубного в родноверии нет, мы восстанавливаем древние обряды, стараемся восстановить в себе мировоззрение наших предков. А это пробуждает народную память.

3) Родновер остается сербом (или русским), кроме того, он находит свои корни.

И не думаю, что в Сербии языческое движение будет большим - ведь Сербская Церковь сохранила свою близость к народу, а народ сохранил традиции.

У нас в России все по-другому и родноверие здесь с каждым годом набирает силу.

Vidim iz tog što píšeš da ti nisi nikad razmjenio ni par rečenica s takvima rodnovjercima a kamo li raspravljao. Ah, što bi te oni rasturili ko beba zvečku na nekakvom njihovom neopaganskom forumu kad bi im došao s tom pričicom da je hrišćanstvo za Srbe jedina vjera prava i pravoslavna, jedva bi živ ostao nakon što bi proglasio tako nešto, linčovali bi te tamo na licu mjesta. 

Ja kad sam svojoj majci, inače bivšoj prosvjetnoj radnici, učiteljici, sad je u penziji, objasnio kako postoje sad ti takvi neopagani koji vjeruju u Peruna, Velesa, Moranu, Vesnu itd. nije nekoliko dana dolazila sebi od čuda šta je to za takve ljude i omladinu, da nisu poludjeli ili šta. Vidjela na You Tube nekakav video s tim nekakvim slovenskim neopaganskim ritualnim perfomansom pa me pitala šta je sad to, ona mislila pozorišna predstava, nekakva, ahahahaha. 

1) Ежели с Вашими собеседниками было так печально, то приношу извинения за недостойное поведение моих единоверцев. Видимо, Вам не повезло встретиться не с теми, кто ищет веру, а с теми, кто просто не хочет быть как все, у молодых это часто случается.

Конечно, мы считаем язычество исконной верой нашего народа, исконной верой славян. И у нас нет ненависти к православию, потому что это вера наших ближних предков и наших родственников. Мы просто считаем, что для нас, для народа, лучшая вера - родноверие. Именно она показывает народную душу, народные обычаи и традиции. И именно она позволит нам не поддаться разрушительному влиянию западного мира и сделать наши народ и страну сильными, помнящими наших пращуров.

2) Нас часто не воспринимают всерьез (как Вы описали). Это печально. Но я верю, что такое отношение скоро изменится. хочу сказать, у нас нет никакого шоу или театра, у нас есть наша вера и наши обряды.

Кто-то из молодых действительно скоро уйдет от нас, когда поймет, что его присоединение было вызвано хотением быть "не как все".

Но некоторые останутся, будут искать корни народа и возрождать исконное мировоззрение.

Nacionalni romantizam i nista vise u sustini mi malo znamo o veri Slovena ako kao takva je i postojala jedinstvena vera ipak se velik broj bogova samo javljaju u odredjenom delu starih Sloveni. Naprimer Dabog je prema Zivokovicu (mislim da je on bio) glavni srpski bog bio ne Perun.

Zayron se inace grdno vara Sloveni po svemu sta znamo o genetici a i po izgledau danasnjih Srba/Hrvata jesu bili u manjini nad starosedeocima romanizovanih Ilira i Tracana. Oni su cinili samo vladajucu garnituru i ti Romani su presli onda na slovenski jezik. 

Zayrone tvrdnje u modernoj istorografiji Srbije niko ne tvrdi, kako mi je poznato. Inace je to tok migracije koji i video kod Arapa (koji su vise preci Asiriaca, Egiptcana i Berbera) od arabskih nomana. Turaka koji su vise naslednici grckih Anatolaca ili Madjara koji su vise naslednici panonskih Slovena od kojih su Vojvodjani i Slovaci uspeli da se ne madjarizuju.

PS: Gde se menja od clan na ateista.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...