Jump to content
Лапис Лазули

О иконама / иконописане или каширане?

Recommended Posts

Колико вам је важно да ли код куће имате икону која је иконописана руком на дасци у складу са канонима или је отштампана и каширана или је нека сасвим трећа верзија?

meni licno nije bitno-ako je osvestana u crkvi,onda super :)

Имам различите иконе које су рађене различитим техникама и у различитим величинама и све су ми подједнако драге. Неке су освештане, неке нису. Битно ми је само да су у складу са православним иконописањем.

Најважније за икону је да се пред њом молимо ... и скоро ништа друго ..или је то ''друго'' потпуно периферно и минорно ..

Икона се освештава молитвом пред њом .. 

Колико вам је важно да ли код куће имате икону која је иконописана руком на дасци у складу са канонима или је отштампана и каширана или је нека сасвим трећа верзија?

У складу са којим канонима, ако можеш овде да их наведеш... ?

Икона се освештава молитвом пред њом .. 

facenew22222222 Ikona postaje ukras kada samo stoji okačena na zidu. Ali molitvom pretvara se u živu sliku isusa hrista sa vidljivim dokazima svoga življenja.

2666911.jpg

У складу са којим канонима, ако можеш овде да их наведеш... ?

Канони јесу смернице,нису догмати,али их има баш доста,типа да икона треба да буде израђена у што трајнијој техници(из више разлога),значи дрвени носиоц,подлога,пигменти као најтрајнија боја,јајчано везиво,злато и тд.Па онда даље византиски стил(који свој узор највише види у раду Андреја Рубљова,јер се сматра и од цркве је благсловено да је он узор коме се треба уподобљаваати)у оквиру ког постоје правила које боје се за шта употребљавају и шта означавају(нпр.Христос се приказује са плавом горњом хаљином а црвеном доњом,цвена боја претставља ту његову божанску природу а плава људску)Богородица се иконопише са плавом доњом а црвеном или љубичастом горњом,означавајући тиме њену пво људску природу а потом да је примила Бога у себе.Зелена боја је боја духа светога па се св.Јован крститељ слика у зеленој хаљини и тако даље и тако даље.На те каноне сам мислила.

...Па онда даље византиски стил(који свој узор највише види у раду Андреја Рубљова,јер се сматра и од цркве је благсловено да је он узор коме се треба уподобљаваати)...

Византијски стил и Андреј Рубљов? Која је веза измеѓу њих? 

Иначе мени је најбитно да икона има натпис. Према свети рамноапостолни Константин-Кирил Философ Солунски, за да би једна слика била икона потребно је да постији натпис на њу.

Можда не би било лоше да промените наслов и да се дода у вези икона, ради лакшег претраживања када неком затреба.

У вези са темом. Не важно ми је.

Канони јесу смернице,нису догмати,али их има баш доста,типа да икона треба да буде израђена у што трајнијој техници(из више разлога),значи дрвени носиоц,подлога,пигменти као најтрајнија боја,јајчано везиво,злато и тд.Па онда даље византиски стил(који свој узор највише види у раду Андреја Рубљова,јер се сматра и од цркве је благсловено да је он узор коме се треба уподобљаваати)у оквиру ког постоје правила које боје се за шта употребљавају и шта означавају(нпр.Христос се приказује са плавом горњом хаљином а црвеном доњом,цвена боја претставља ту његову божанску природу а плава људску)Богородица се иконопише са плавом доњом а црвеном или љубичастом горњом,означавајући тиме њену пво људску природу а потом да је примила Бога у себе.Зелена боја је боја духа светога па се св.Јован крститељ слика у зеленој хаљини и тако даље и тако даље.На те каноне сам мислила.

Можеш ли те каноне овде да линкујеш? Да их видимо.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...