Jump to content
obi-wan

Francuska: nadgrobni spomenici u boji

Rate this topic

Recommended Posts

@Lenna

Али нису сви рођени за уметнике. Некоме је Бог дао таланат да буде добар електричар и он је те таланте искористио максимално, али није талентован за уметност и не може да је научи и схвати. Шта ћемо онда?

Зашто је уметност најважнија? И за споменике зашто је важна?

И да додам ово да не би опет писао :)

Имамо и кич иконе у уметничком смислу, али оне служе својој сврси иако су кич. Народ се тада моли Богу или свецу и не занима га ког уметничког правца и да ли уметнички задовољава стандарде.

Ма, ја тебе разумијем, али не знам да ли ти разумијеш мене. Када се неко постави у улогу просвјетитеља, а дгугог доживи као непросвијећеног и тако га третира (као нпр Африканце, Словене и слично), онда ту постоји велика опасност од тоталитаризма. Уколико се не остави право људима да изражавају своју слободу (у конкретним случајевима), онда то није живот достојан живљења. Дакле, уколико неко хоће да направи најнеукуснији и најгрђи споменик, уколико тиме никоме не штети (тј. они који то поручују, јер често то покојник не чини :) ), треба му дозволити тј не смије му бити забрањено.

Апсолутно се слажем,слободу нам је Господ дао и ноко никоме не битребало да је узима.Таман посла да треба натурати некоме образовање то је исто као да ставиш атеису у манастир на силу док не спозна Бога.Мислим најгора тиранија.Ја само подвлачим да је слобода у просвећености(а то није релативан појам) и да ту треба сви да је тражимо и једни друге упућујемо ради свог и општег узрастања.Јесте слобода да ја кажем хоћу такав гроб и ко ће ми забранити?Али је права слобода да ме слободни(просвећени)упуте у тајне лепоте и стваралаштва,којима сви треба да тежимо свако у ономе што му је Бог дао као таланат.Е ту ћемо окусити Слободу са великим С.

ПС.таман посла да дирам Афрканце или нека племена они су невероватни у својој креативности и култури они су били инспирација великим европским сликарима,и ја им се дивим веома.Скоро ми дође да идем да живим код њих, без шале,кад погледам овај сиви град и сиве људе око себе што их гледам целог живота све нека униформност нигде живота,ови Масаи из Африке ми дођу ко пролеће после леденог доба.

@Lenna

Али нису сви рођени за уметнике. Некоме је Бог дао таланат да буде добар електричар и он је те таланте искористио максимално, али није талентован за уметност и не може да је научи и схвати. Шта ћемо онда?

Имамо и кич иконе у уметничком смислу, али оне служе својој сврси иако су кич. Народ се тада моли Богу или свецу и не занима га ког уметничког правца и да ли уметнички задовољава стандарде.

Уф ово за иконе мало дуже би одговорила ал немам сад времена,вечерас или касније.А ово што си рекао неко није за уметност.Па нормално као што ја нпр не дај боже да кренем да поправим нешто од струје по кући сигурно би за два минута експлодирало цело насеље колко везе немам са тиме.Али зато ћу да позовем електричара и да му платим то знање и при том ми не пада на памет да му кажем како је то ствар укуса коју ће жицу везати са којом. И да ја имам слободу да вежем коју хоћу...Наравоученије ко не зна нек пита онога ко зна.

А не знам одакле ти ово да је уметност најважнија(мада би могла и о томе три дана да пишем).Најважније је узрастање у ономе што ти је Бог дао па сад како коме.Не вреди морам да идем остатак одговора касније.

наставиће се...

@Lenna

Уметност није најважнија.А важна је онолико колико је и сам Бог показао да је важна(ово је мој лични став,не цитирам ништа научено),а то значи у практичном смислу(пратећи Творца ,врховног ствараоца,сликара,композитора,архитекту,и све остало)цео свет је створен од најмањег детаља и у целости леп плус потпуно функционалан.И то свуда,све око нас ми сами и у биће у нама.У кратко уметност треба да буде управо таква,лепа и функционална, свуда.Да прославља Творца.

Споменици су као и сама реч што каже спомен,успомена,дакле нешто што треба да траје за будуће генерације,смерница,пуоказ ка добру коју је тај неко коме је споменик подигнут показао у свом животу.(дигресија у том смислу и Бог прави споменике својим светитељима у светим моштима).Зато се углавном праве од најтрајнијих могућих материјала као што је камен.Е сад ако ја правим столицу да ми траје две године па и није ми баш важно да буде ремек дело,али ако остављам трајан(колико и камен) запис о некоме онда колико требам да се потрудим око тога.У ове споменике није уложено ни пет минута труда ни рада што се креативног дела тиче.Ово је шаблон преписан и прецртан.У изразу и форми потпуно бесмислен не доречен.Не носи поруку не казује ништа.А у камену.Али главни кривци за ово нису људи који су то поручили они вероватно нису из те струке,главни кривци су уметници и занатлије који су ово извели или пристали да изведу јер су они упућени.То се зове проституција у уметности или занату за паре.

не знам колико сам јасна,ето то је то украктко.

@,

Kanda se zalazes za kalokagatiju? Provejava i optimizam da je ovo ne samo najbolji nego i najlepsi od svih mogucih svetova izgleda! Pa ipak, ako bih metuo neke slike ovog najlepseg i najboljeg sveta, garantovano bih zaradio ban...

Takodje, cini se da je sve ono sto je kratkog veka manje vazno i da mu ne treba posvecivati paznju. Zasto bi se lepo ocesljala ako ce vetar to da razduva, sminku cu ionako za nekoliko sati skinuti nema veze sto je ukrivo, zasto ne navuci neke rite na sebe kad cu se pred spavanje presvuci, sta ce mi lepa stolica kad cu svoj tur (ovo je vid autocenzure na koju se blagonaklono ovde gleda, to je neka vrsta mojeg ulagivanja forumskim gospodarima, hocu da se uforumopodobim) na nju spustati, ali kamen traje ima li ista lepse od kamena? Detinjstvo je prolazno, stoga i nevazno...

Kako da uzivam u torti koja je napravljena po receptu, kada je zigolo-poslasticar nije smesao samo za mene? Kako da mi se svidi neki odevni komad kada je sa industrijske trake sisao?

Odakle nekom pravo da ulaze svoje emocije gde god zeli, da uziva u cemu stigne?

(ово је мој лични став,не цитирам ништа научено)

Kako ti mozes da imas licni stav, a oni tamo moraju da nauce ponesto o lepoti?

@,

Kanda se zalazes za kalokagatiju? Provejava i optimizam da je ovo ne samo najbolji nego i najlepsi od svih mogucih svetova izgleda! Pa ipak, ako bih metuo neke slike ovog najlepseg i najboljeg sveta, garantovano bih zaradio ban...

Takodje, cini se da je sve ono sto je kratkog veka manje vazno i da mu ne treba posvecivati paznju. Zasto bi se lepo ocesljala ako ce vetar to da razduva, sminku cu ionako za nekoliko sati skinuti nema veze sto je ukrivo, zasto ne navuci neke rite na sebe kad cu se pred spavanje presvuci, sta ce mi lepa stolica kad cu svoj tur (ovo je vid autocenzure na koju se blagonaklono ovde gleda, to je neka vrsta mojeg ulagivanja forumskim gospodarima, hocu da se uforumopodobim) na nju spustati, ali kamen traje ima li ista lepse od kamena? Detinjstvo je prolazno, stoga i nevazno...

Kako da uzivam u torti koja je napravljena po receptu, kada je zigolo-poslasticar nije smesao samo za mene? Kako da mi se svidi neki odevni komad kada je sa industrijske trake sisao?

Odakle nekom pravo da ulaze svoje emocije gde god zeli, da uziva u cemu stigne?

Kako ti mozes da imas licni stav, a oni tamo moraju da nauce ponesto o lepoti?

Auuu,kako izvuce ovaj smisao da mi je znati,i da li je moguce da jedan tekst u dva mozga toliko oprecno odzvanja.Mada mi nije prvi put da sam potpuno suprotno shvacena,rekoh vec ,reci nisu moj fah,sve je moguce.

Elem da budem sto kraca(u nadi da bude sto jasnije)ne zalazem se za kalokagatiju.

Ne smatram da je ovaj svet najlepsi od svih,daleko od toga ovo je pali svet pre svega.

Ne tvrdim da je od vece vaznosti nesto sto je trajnije,ovde je bila rec o spomenicima,samo o njima sam i govorila ne ukljucujuci nista drugo,stolica je bila metafora.

Takodje ne smatram da je trajno=lepo,kao kamen=najlepsi.To me bas bas zbunilo kako si to izvukao u opste?Materijal ne podrazumeva lepotu da je tako niko kamen ne bi klesao postavili bi ga onakvog kakav je.

Sto se licnog stava tice,odgovoricu ti pitanjem,da li je vec naucenom elektricaru koji poznaje pravila elektrike dozvoljeno da sam donese zakljucak o necemu u vezi sa elektrikom?

Ja kao neko ko ne poznaje elektriku nemam prava na to misljenje(jer nece biti funkcionalno,mogu ga iznosti ali su bacene reci)dok ne naucim materiju,ali neko ko je naucio ,moze da izvede neki zakljucak jer je izveden na pravilima koja vaze za sve sto se tice te materije.Ako me razumes?To da napomenem nema nikakve veze sa time da elektricar smatra sebe bojim i vaznijim od nekoga ko nije u materiji.Stvar je struke a ne ega.

Ja kao neko ko ne poznaje elektriku nemam prava na to misljenje(jer nece biti funkcionalno,mogu ga iznosti ali su bacene reci)dok ne naucim materiju,ali neko ko je naucio ,moze da izvede neki zakljucak jer je izveden na pravilima koja vaze za sve sto se tice te materije.Ako me razumes?

Ne razumem. Gde mogu da naucim koja je devojka najlepsa? Kako da dokazem da je slika A lepsa od slike B? Ko je taj koji daje ljudima dozvole da im se svidja ovo ili ono?

Ne razumem. Gde mogu da naucim koja je devojka najlepsa? Kako da dokazem da je slika A lepsa od slike B? Ko je taj koji daje ljudima dozvole da im se svidja ovo ili ono?

Не разумем ни ја одакле ти ова питања извлачиш, значи везе нема ,са ониме што ја причам,тако да губим инспирацију да причам даље заиста.

@,

Mesas koncept politicke slobode sa metafizickom ili kako ti kazes slobodom sa velikim S. Tacnije stavljas ih u istu ravan pa onda nuzno ispada da je samo jedna od tih dveju prava sloboda.

Како ја то мешам концепт политичке слободе са метафиѕичком?Буди љубазан појасни ми овај део.И где у опште помињем политичку слободу?

Апсолутно се слажем,слободу нам је Господ дао и ноко никоме не битребало да је узима.Таман посла да треба натурати некоме образовање то је исто као да ставиш атеису у манастир на силу док не спозна Бога.Мислим најгора тиранија.Ја само подвлачим да је слобода у просвећености(а то није релативан појам) и да ту треба сви да је тражимо и једни друге упућујемо ради свог и општег узрастања.Јесте слобода да ја кажем хоћу такав гроб и ко ће ми забранити?Али је права слобода да ме слободни(просвећени)упуте у тајне лепоте и стваралаштва,којима сви треба да тежимо свако у ономе што му је Бог дао као таланат.Е ту ћемо окусити Слободу са великим С.

ПС.таман посла да дирам Афрканце или нека племена они су невероватни у својој креативности и култури они су били инспирација великим европским сликарима,и ја им се дивим веома.Скоро ми дође да идем да живим код њих, без шале,кад погледам овај сиви град и сиве људе око себе што их гледам целог живота све нека униформност нигде живота,ови Масаи из Африке ми дођу ко пролеће после леденог доба.

Како ја то мешам концепт политичке слободе са метафиѕичком?Буди љубазан појасни ми овај део.И где у опште помињем политичку слободу?

Boldovano zelenim je politicka sloboda. Boldovano plavim je metafizicka. I ako je to malo teze razdvojiti posto je sva politika i politicki nacin misljenja duboko u metafizici i dobar deo umetnosti je i zavistan od mogucnosti politickog nacina misljenja ipak postoji znacajna razlika. Sloboda u kojoj svaka individua moze da radi sta god hoce sve dok ne ugrozava drugu individu bez obzira da odsustvo dobro ukusa, stila, talenta, duha kako god hoces je politicka sloboda zato sto toj slobodi covek tezi, pokusava kroz istoriju da je ostvari, od kad je postao politicko bice to jest od kada su nastala politicka drustva. Ovo sto ti zoves sloboda sam velikim S  je otkrivena znatno kasnije i iskljucivo je individualna, otkriva se samo kroz konkretnu licnost, u instrospekciji nikako nekim sablonima koje je  moguce predviteti logikom ili nekim drugim aparatom racionalnog nacina misljenja.

Boldovano zelenim je politicka sloboda. Boldovano plavim je metafizicka. I ako je to malo teze razdvojiti posto je sva politika i politicki nacin misljenja duboko u metafizici i dobar deo umetnosti je i zavistan od mogucnosti politickog nacina misljenja ipak postoji znacajna razlika. Sloboda u kojoj svaka individua moze da radi sta god hoce sve dok ne ugrozava drugu individu bez obzira da odsustvo dobro ukusa, stila, talenta, duha kako god hoces je politicka sloboda zato sto toj slobodi covek tezi, pokusava kroz istoriju da je ostvari, od kad je postao politicko bice to jest od kada su nastala politicka drustva. Ovo sto ti zoves sloboda sam velikim S  je otkrivena znatno kasnije i iskljucivo je individualna, otkriva se samo kroz konkretnu licnost, u instrospekciji nikako nekim sablonima koje je  moguce predviteti logikom ili nekim drugim aparatom racionalnog nacina misljenja.

Ово је сад већ потпуно не конструктиван "дијалог",јер то што си сецирао тај пост превидевши поенту целе приче не показује да сам те две слободе мешала како ти кажеш и беспотребно га извлачиш из контекста па све ово одлази далеко у offtopic.Нити мешам те слободе свака има своје место нити су оне поента ,поента је да су надгробне плоче кич.Па ко воли нек изволи,али кич никада неће бити стваралаштво и то је тако и без да то ја или неко други закључи,то је факат.Без и са метафизичком или политичком слободом.

Ово је сад већ потпуно не конструктиван "дијалог",јер то што си сецирао тај пост превидевши поенту целе приче не показује да сам те две слободе мешала како ти кажеш и беспотребно га извлачиш из контекста па све ово одлази далеко у offtopic.Нити мешам те слободе свака има своје место нити су оне поента ,поента је да су надгробне плоче кич.Па ко воли нек изволи,али кич никада неће бити стваралаштво и то је тако и без да то ја или неко други закључи,то је факат.Без и са метафизичком или политичком слободом.

Nisi me razumela. Znam da nije to centralna tema ove price nego sam ja samo tebi hteo da skrenem paznju da nije bas zgodan termin reci "prava sloboda, sloboda sa velikim S" jer onda ispada da je ova druga, politick, lazna. Sto nije slucaj. Nego su to dva odvojena konteksta slobode i svaka je prava u svom domenu. To je bila cela moja poenta. Nije mi bio cilj da trolujem, da izvlacim iz kontkesta niti da ti ucitavam nesto sto nisi rekla.

Нити мешам те слободе свака има своје место нити су оне поента ,поента је да су надгробне плоче кич.Па ко воли нек изволи,али кич никада неће бити стваралаштво и то је тако и без да то ја или неко други закључи,то је факат.Без и са метафизичком или политичком слободом.

Zainteresuj se sta su govorili slikari (aka elektricari) koji nisu bili u krugu fra Filipa Nerija o Karavadju. Govorili su da Karavadjo ne zna da slika!

Gle, je l ovo taj fakat o kojem ti pricas:

17%20caravaggio%20conversion%20of%20st%2

Docim je Rubens (aka elektricar) prepoznao Karavadja kao slikara za cija dela treba dati novca koliko traze!

Ukratko, elektricari mogu da imaju svoja misljenja. Njihova misljenja su utmeljena na vise argumenata i to je to. Disan je crtao brkove Monalizi i pisao da ima dobro dupe. I on je bio elektricar.

Zainteresuj se sta su govorili slikari (aka elektricari) koji nisu bili u krugu fra Filipa Nerija o Karavadju. Govorili su da Karavadjo ne zna da slika!

Gle, je l ovo taj fakat o kojem ti pricas:

17%20caravaggio%20conversion%20of%20st%2

Била сам кристално јасна и нећу више појашњавати,говорила сам о ономе што је тема а то су надгробни споменици са фотографије.А о другим темама може али на другом topic-у.Толико.