Jump to content

Препоручена порука

2 minutes ago, Arsenija рече

Meni je zanimljivo to što pcelari zimi moraju da hrane pčele ...Jer bi one u suprotnom uginule od gladi ...

Ја мислим да не морају ако им оставе нешто њиховог меда. Али у већини случајева радије тај мед узму за себе а хране их шећером. 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Одговори 381
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

Пчеларство ( или апикултура , од латинске речи apis - пчела ) је врста пољопривредног занимања  која подразумева гајење и искоришћавање медоносне пчеле у кошницама за добијање директних или индиректни

Mi na  prolece kupujemo 2 kosnice, da probamo.  I  2 jagnjeta i koke Ocu da mi sve sto deca jedu bude organsko i bez kukuruza .

Не мора да се живи на селу. Ако имате ауто, пчелињак може бити удаљен од места становања и више десетина километара. Није идеално али може.    @, нек крене са пар кошница па ако се заиста нађе у том

Постоване слике

Најважнији услов је да буде здрава природна средина. Да нема прскања или , ако га има да то буде строго по прописима (прскање предвече уз обавезно обавештавање пчелара )

Пчела јесте осетљива и због уништавања природне средине, интезивне производње и многих других негативних фактора угрожена.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
13 minutes ago, Arsenija рече

Meni je zanimljivo to što pcelari zimi moraju da hrane pčele ...Jer bi one u suprotnom uginule od gladi ...

Ако су пчеле обезбедиле довољно хране пред зиму ( најмање 15 килограма) пчеле уопште не морају да се хране зими погачама. Оне ако имају довољно хранеи ако су здраве оне неће угинути. Пчеле су једини инсект који преживи зиму у одраслој форми.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
1 hour ago, Ненад. рече

Нема много интересаната , за пчеларство па тему не покрећем често, али ако има неко да нешто пита о пчеларству, ту сам да одговорим ако знам одговор.

Ненаде, Ненаде, натерао си ме да прочитам целу тему :)

Колико отприлике буде годишње меда по кошници?

Када се возе пчеле на пашу, колико тамо остају и како се зна када је доста?

Како ви пчелари знате да је то баш та врста меда? Добро ајде када се иде наменски на неку пашу, али како препознајете да сте добили баш тај мед.

Колико је почетницима отприлике потребно новаца за почетак и колико кошта да се има једна комплетна кошница, као и оне врцалице и шта све треба.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
1 minute ago, Ненад. рече

Ако су пчеле обезбедиле довољно хране пред зиму ( најмање 15 килограма) пчеле уопште не морају да се хране зими погачама. Оне ако имају довољно хранеи ако су здраве оне неће угинути. Пчеле су једини инсект који преживи зиму у одраслој форми.

A kada je napolju hladno vreme ... Da li one mogu da" izmrznu " ?

P.s. Zanimljivo je to ... :pcelica:

Da li pčele tokom zime izlaze iz kosnice ... ili tu poput medveda prezime zimu?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
1 minute ago, verum est in beer рече

Ненаде, Ненаде, натерао си ме да прочитам целу тему :)

Просек је око 20 килограма, мада може да се деси да немаш ни капи меда, а може да се деси да имаш и преко 50 килограма меда по кошници по паши.

4 minutes ago, verum est in beer рече

Када се возе пчеле на пашу, колико тамо остају и како се зна када је доста?

Пчеле се селе на пашу пред почетак цветања паше. Селидба се увек ради ноћу и да помогућству ујутру буду на месту и да се отворе. 

Често пчелари имају ваге на пчелињаку и они прате унос пчелињих друштава и када почне да пада дневни унос, тада је време за селидбу на другу локацију.

10 minutes ago, verum est in beer рече

Како ви пчелари знате да је то баш та врста меда? Добро ајде када се иде наменски на неку пашу, али како препознајете да сте добили баш тај мед.

Пчели не можеш да наредиш на који цвет треба да иде. Она иде на цвет који највише меди. Може се само рећи који мед од које биљке преовлађује у меду , а то се види по боји меда.

Ако је мед безбојан ( као вода) то је багрем, ако мало пожути , ту већ има примеса купине или липе.

Мед где преовлађује липа је жут и тако даље.Имају и различите укусе. Има много разних медова који се разликују по боји и укусу и лековитим својствима, почев од безбојне ( као вода) па све до црне. 

Медови се деле и на цветне и оне које настају лучењем слатких супстанци на листу и кори биљака (медена роса) и лучењу слатке супстанце од стране лисних ваши које скупљају мрави , а и пчеле као незвани гости тада настаје медљика или како људи кажу шумски мед који је црне боје и веома квалитетан мед .

Лисне ваши луче ту супстанцу да би привукле мраве да их бране , због тога су пчеле незвани гости.

26 minutes ago, verum est in beer рече

Колико је почетницима отприлике потребно новаца за почетак и колико кошта да се има једна комплетна кошница, као и оне врцалице и шта све треба.

Једна комплетна кошница са развијеним друштвом кошта око 100 евра.

Почетак није ни лак ни јефтин . Обично се креће од три до пет кошница. Ако купиш ројеве и нове кошнице то ти је око 70 евра по кошници и да купиш оно најосновније за рад ( без центрифуге за мед и остале скупље ствари) треба ти одприлике најмање 500 евра.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
7 minutes ago, Ненад. рече

Просек је око 20 килограма, мада може да се деси да немаш ни капи меда, а може да се деси да имаш и преко 50 килограма меда по кошници по паши.

Ако сам добро прочитао на теми, за прехрану зими треба најмање 15 кг меда по кошници, а ако је у просеку око 20 кг меда годишње по кошници, онда значи да остаје "чисто" око 5 кг меда?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
36 minutes ago, Arsenija рече

A kada je napolju hladno vreme ... Da li one mogu da" izmrznu " ?

P.s. Zanimljivo je to ... :pcelica:

Da li pčele tokom zime izlaze iz kosnice ... ili tu poput medveda prezime zimu?

Пчеле се током зиме скупе између рамова и то се назива пчелиње клубе. Оне се храме и нонстоп крећу и тим трењем оне производе топлоту и јаким збивањем оне настоје да задрже што више топлоте у клубету и тако се греју зими. То је веома сложен процес де се пчеле непрекидно крећу (сажимају у клубету) .Пчеле које су споља се највише збију због што мањег губитка топлоте. Пчеле које су једно време биле на површини клубета полако улазе у клубе, а оне које су се загрејале излазе на површину и тако непрекидно коло. Матица једино не "вата се у коло " она има повлашћени статус и налази се у средини клубета, јер ако она страда током зиме пчелиње друштво је осуђено на пропаст.

Још једна занимљива ствар је да здраве пчеле не врше своје физиолошке потребе у кошници, већ су у стању да трпе више месеци и да то ураде топлим даном када могу да изађу из кошнице.

Пчеле током зиме када је топло (преко 10 степени) излазе излазе ради вршења физиолошких потреба и ради чишћења кошнице и одношења мртвих пчела из кошнице. 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ne mogu da verujem kako su to pametne životinje ... Sledeći put kad me ujedu , neću da im zamerim ... bez obzira na sve prateće efekte ... :pcelica:

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
24 minutes ago, verum est in beer рече

Ако сам добро прочитао на теми, за прехрану зими треба најмање 15 кг меда по кошници, а ако је у просеку око 20 кг меда годишње по кошници, онда значи да остаје "чисто" око 5 кг меда?

Не , овде сам ти написао колико у просеку пчелиње друштво да вишка меда за врцање по паши.То са 15 килограма меда у плодишту који је минимално потребан да пчеле презиме нема директне везе.Пчелиња кошница се дели на плодиште и медиште. Мед у плодишту се не дира и то је за пчеле (осим када се разројава) Оно што је у медишту то је за пчелара и ту је просек 20 килограма меда по кошници.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
11 minutes ago, todor рече

Хтео сам да убацим нешто о пчелама, ал није успело, после ћу. :)

Ево ја ћу док се ти снађеш.

Код пчела је потрага за храном компликован ритуал. Сложене научне студије су откриле да пчела путем плеса преноси другим пчелама у кошници информације о месту, врсти и чак квалитету пронађене хране. Пчела на свом телу носи узорке хране, као што су нектар или полен, до других пчела у кошници. Она је плесом у стању не само да упути друге пчеле до места на ком се налази храна, већ и да им стави до знања колику раздаљину треба прелетети. Пазите се! Та пчела која облеће око вас можда скупља неке важне информације које ће однети кући. Ваш парфем их може навести да погрешно схвате да је то њихов следећи оброк!

Пчеле дакле  не разговарају речима и звуцима - већ плесом и мирисом.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Треба скоро годину дана. Треба толико времена што пчелиње друштво у зими не развија,напротив , оно ослаби. Матица у децебру и јануару најчешће не залеже. Тек крајем јануара месеца почиње прво легло и легло је све веће све до маја месеца наредне године када је друштво на врхунцу снаге.

Багремова паша траје обично око 15 дана.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...