Jump to content

Važnost pridržavanja konvencija

Оцени ову тему

Odahviing

Препоручена порука

Pre svega zanima me šta mislite o ovome, da li su one bitne i treba ih se uvek pridržavati. Ili smatrate da nisu toliko bitne ukoliko kod izvršava ono što treba i ukoliko program radi bez problema.

A druga stvar, želim da predstavim moj slučaj i da čujem vaše mišljenje o njemu. Jutros sam na faksu imao test iz programiranja (C++ u pitanju). Zadtak je bio lak, odradi se jedna klasa, u mainu se malo odradi par stvačica ništa teško, šta više uradio sam ga veoma brzo, otprilike na polovini vremena koji je pio predviđen za to. E pošto sam toliko brzo uradio asistent je mogao odmah da mi pregleda i da bodove (15 bodova je bio maksimum). Se je radilo kako treba nikakvih errora, waringa i slično. Kako je pisalo da treba da radi tako je i radilo. Međutim asistent mi je zamerio zato što sam odstupao od konvencija. i posle dugog razmišljanja (stvarno dugog, potrajalo je 2-3 minuta nakon što mi je pogledao kod). Dao mi je 13 bodova. E sad nisu u pitanju bodovi 2 manj-više. Nego tačno ova situacija gde program radi tačno ono što treba da radi, ali se programer nije pridržava nekih konvencija.

Подели на овим сајтовима

ja ne koristim ni jedan c jezik,u stvari ne koristim ni jedan pravi programski jezik,koristim javascript i PHP i uvijek se pridržavam estetike koda i komentara ,kao i preporučenih stilova i smatram to vrlo važnom praksom,sutra kada bi radio kao dio nekog tima niko ne  bi imao probleme sa čitanjem mog koda ,nego bi lijepo nastavio tamo gdje sam ja stao,a ako si neuredan onda si loš majstor i nećeš nikada ni biti pravi majstor,ja tako gledam na stavri,programiranje je najobičniji zanat a iz svih zanata znamo da bez pedantnosti ali i sa druge strane brzine i rutine  nema pravog majstora,ja to tako gledam...

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

ja ne koristim ni jedan c jezik,u stvari ne koristim ni jedan pravi programski jezik,koristim javascript i PHP i uvijek se pridržavam estetike koda i komentara ,kao i preporučenih stilova i smatram to vrlo važnom praksom,sutra kada bi radio kao dio nekog tima niko ne  bi imao probleme sa čitanjem mog koda ,nego bi lijepo nastavio tamo gdje sam ja stao,a ako si neuredan onda si loš majstor i nećeš nikada ni biti pravi majstor,ja tako gledam na stavri,programiranje je najobičniji zanat a iz svih zanata znamo da bez pedantnosti ali i sa druge strane brzine i rutine  nema pravog majstora,ja to tako gledam...

E ali pazi ovo moje nije bilo neuredno sve se videlo gde sam šta radio. Njemu asistentu uopšte nije bio problem da vidi šta kako radi, to je uradio za čas. A onda je stajao onako zamišljeno par minuta i razmišljao koliko bodova da mi da.

Подели на овим сајтовима

E ali pazi ovo moje nije bilo neuredno sve se videlo gde sam šta radio. Njemu asistentu uopšte nije bio problem da vidi šta kako radi, to je uradio za čas. A onda je stajao onako zamišljeno par minuta i razmišljao koliko bodova da mi da.

pa to onda nije problem pridržavanja standarda i lijepog ponašanja u programiranju nego je problem asistentova objektivnost. ja sam ti rekao da je važno držati se nekih standarda,kasnije kad se naučiš na drugačije te navike se jako teško riješiti,zato nikada ne odustaj,ja uživam kad je meni kod uredan u suprotnom mi se gadi... sutra kao što sam rekao možeš doći u situaciju da radiš sa 30 drugih programera na nekom projektu  i otjeraće te ljudi sa posla jer nisi razumljiv taman radilo sve bez   mane...

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

Сваки озбиљан тим (мада ти овде немаш тим па не знам шта су конвенције :) осим ако асистент није наводио неке конвенције) има конвенције кодирања. И сви се морају тога придржавати. Чак имају и build системи који ће срушити build ако иједна конвенција није испоштована тако да је то веома битно. Уређивање кода, називи промењивих и разна правила се додају.

Подели на овим сајтовима

Znaš kako, jeste da nisam išao na vežbe, i predavanja iz C++, raspitao sam se kod ovih što idu na sve živo kako šta, ono uglavnom je priča bila da radi program ono što treba.

Ajde da je kod bio konfuzan pa da razumem, ali čovek je odmah shvatio šta se gde radi, lepo brate pregledno. Jedino nisam velika/mala slova pisao baš kao oni, jer sam navikao, kako sam navikao, ali ono braet bilo uredno u tri odvojena fajla, tako je trebalo, meni lično je više odgovaralo u 2. Ali rekoh tako su radili i ono odradio sve lepo, svaki deo koda koji radi nešto drugo odvojio za praznim redom ono uredno bilo.

Nego sad još jedno pitanje. Šta će ti konvencije i čuda kada radiš sam, npr. Mislim uredu je moraš da znaš gde ti je šta i koji deo koda šta radi, ali ono kada završiš program važno je da radi, i da nema neke bagove, i ono kod mora da bude dobar da ne guta memoriju, da ne dođe do memory leaka i sličnih stvari. Ali ono neko moje mišljenje je da izgled koda i nije među prioritetnim stvarima. 

Подели на овим сајтовима

Па, ако теби не смета онда није проблем. Али, кад си већ радио у неком тиму онда се навикнеш на то и сам почнеш да се придржаваш конвенција. Једноставно, лакше уочиш неке ствари у свом коду, поготово кад пројекат почне да расте. Тако да то сигурно није безвезе измишљено.

А асистент је требао да подвуче како треба да се ради отприлике, и ако јесте онда и треба да ти умањи поене :)

Углавном за сваки језик постоји препоручена конвенција, па се тога треба и држати осим ако неки тим не уведе нешто специфично за себе.

Подели на овим сајтовима

• 1 year later...

Meni konvencije nista nisu znacile dok nisam napisao prvi izuzetno obiman program u zivotu (diplomski rad). I da ne radim u timu, bitno mi je kod bude pisan po pravilima nekim, prosto kad isti program gledam posle duzeg vremenskog perioda, treba da se zna sta je pisano. Za timski rad, ocigledan je znacaj konvecija pri pisanju koda

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...