Jump to content

Равна Гора -дебата о серији на РТС-у

Оцени ову тему

Препоручена порука

познате су ми те приче о интригама Кнеза Павла. ипак, тешко ми је поверовати да је главни разлог за побуну официра био прогон Милана Стојадиновића, кад се има у виду да су тражили подршку Британије, која је иза тог прогона и стајала. уосталом, пучисти нису само сменили Кнеза Намесника, него су оборили владу и преузели власт.

Стојадиновић је само један од 4 наведена разлога.

Углавном, политика кнеза Павла је дефинитивно била битна у развоју догађаја, усуђујем се да кажем - битнија него британско финансирање оне две групе.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Одговори 653
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

А какви су наши? Укратко: ужас! Командир карауле у Сипском каналу на Дунаву, пред зору 6. априла банчи у кафани, уз музику и две певаљке. Долази војник на бициклу и обавештава га да су на Дунаву уоч

Не могу се сад после једне одгледане серије, дати неки посебни утисци, али ми се чини да ће бити доста потресно ово гледати, много је бре патетично... Занимљиво да је Радош Бајић у првом дневнику пре

Да није било партизанских филмова Јосип Броз Тито не би видео немачку униформу.

"Псоихолошке" сцене трају толико дуго да је то много досадно а делује све прилично добро. Ако се то поправи може и да се гледа, овако, стварно безвезе. Можда кад би сами за себе измонтирали сцене тако да рецимо Краља Перу буде у реалном времену, одсецањем по минут са сваке стране јер је стварно непотребно да толико траје. Таквих непотребно дугих сцена има много као и у Баби која се чешља иако село гори. Што се тиче представљања историје, за сада ништа не боде мозак.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Мислим да уопште није то у питању. 

Ово сам јуче написао на ту тему:

27. март НИЈЕ плаћен. То је тако изрекламирано, да је тешко закључити да је контра, али мени је помогла баш књига у којој се тврди да јесте, ''Истина о 27. марту'', оно према заоставштини кнеза Павла. Ту се тачно види ко је добио паре и дакле види се да пучисти нису: генерали Мирковић и Симовић, мајор Кнежевић нити ма ко од официра - а пучисти су били официри. Даље, нико од идеолога, од Слободана Јовановића па даље, нико од духовника, од Патријарха па даље.

Британци су финансирали једну Земљорадничку странку и СНО војводе Бирчанина, а они нису били битни у пучу

Према томе, паралела 27. март - 5. октобар не стоји.

Даље, што више информација имам, то више долазим до закључка да 25. март није био узрок 27. марту, већ само повод. Узрок је био кнез Павле. Он је својим потезима довео до 27. марта, и то:

- прогоном краљице Марије. Била је омиљена као краљица Мајка, дакле протерао је мајку сирочића, што је оставило ужасне последнице на јавно мњење.

- прогоном др Милана Стојадиновића, шефа коалиције која је два пута добила изборе. То је био државни удар. Можеш замислити какве последице изазива прогон човека чија листа добија до 70% гласова. Сем тога, прогнао га је уз помоћ странаца - Британаца.

- уступцима Хрватима. Можеш мислити каква је била реакција Срба на давање Дубровника Хрватима, па чак и улаза у Боку Которску, плус остале области.

- односом према малолетном Петру Другом. Ово је дуга тема, али, укратко, кнез је већ окупљао правнике да промене устав, да себе прогласи за краља.

Када је видео шта је урадио, кнез је пошао стопама Стојадиновића, у Берлин, па у Рим... али гледали су га презриво, као британског агента који покушава да их превари. И на крају је дошао до апсурдне ситуације да потпише савез са Немцима, због чега су га презрели и његови Британци.

Тако да је то континуитет једне лоше политике, која је довела до бунта - дакле бунта против кнеза Павла, а поводом његовог последњег лошег корака. 

Да је оставио Стојадиновића на миру, не би било ни 25. ни 27. марта.

Тачно, то сам заборавио...

посебно ове ствари треба човек памтити..

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Стојадиновић је само један од 4 наведена разлога.

Углавном, политика кнеза Павла је дефинитивно била битна у развоју догађаја, усуђујем се да кажем - битнија него британско финансирање оне две групе.

Пробелм Кнеза, бар по мени, јесте што није могао да се одлучи...и то је наше проклество до данас.

Или са Немцима или са Британцима..

Он је слао људе и давао гаранције у Берлину...а после тога састанци у Лондону...

па нису немци сисали весла...

једини који је као Немачки ђак...има начина да заустави на тренутак рајх..јесте Стојадиновић.

сигуран сам да би нас напали кад тад...

али мислим да би то било 1943, и без стварања НДХ

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

"Псоихолошке" сцене трају толико дуго да је то много досадно а делује све прилично добро. Ако се то поправи може и да се гледа, овако, стварно безвезе. Можда кад би сами за себе измонтирали сцене тако да рецимо Краља Перу буде у реалном времену, одсецањем по минут са сваке стране јер је стварно непотребно да толико траје. Таквих непотребно дугих сцена има много као и у Баби која се чешља иако село гори. Што се тиче представљања историје, за сада ништа не боде мозак.

Бата "субјективни" мислим да си објективно изнео критику,са којом се слажем!

Радош ће по мени и даље инсистирати на тој психолошко-патетичној причи, чисто да држи будног просечног гледаоцао,који је на то навикао у "Баба се чешља"

Најгора ствар,што ће озбиљнији гледаоци,на основу тога, тумачити и историјске чињенице, као сад на примеру овог успаваног краља...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Jesu bili komunisticka vojska. Komunisti su iskoristili okupaciju i raspad drzave i njeno cepanje za podizanje revolucije. I iskoristili su srpsko slobodarstvo u tome. Ja bih rekao i da su bili vrlo pragmaticni i pametno su odradili posao. Ali to partizane uopste ne diskvalifikuje. Partizani, odnosno Srbi u partizanskim odredima, su se casno borili i osvetlsli nam obraz svima kao i cetnici. I jednima i drugima trebamo podici spomenike. Na zalost imali smo j komuniste koji su zbog ideoloske borbe cinili sto su cinili.

Који партизани?

Они који су напустили Козару дан пред усташки напад (који иначе није дала немачка команда, него су усташе слагале да раде манерве за одлазак на источни фронт)..

Они који су напустили КиМ и по Грчкој и Албанији дизали устанак...док су арбанаси клали по КиМу...

Они који су око Јасеновца, Градине, Јадовна итд...облетали као лешинари а нису покушали ослободити Србе...

Svidjalo se tebi ili ne partizani su ginuli za slobodu i upisali su nase srpsko ime zlatnim slovima. Ti tu nista ne mozes peomeniti.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

грешиш. ми смо у последњих 25 година сведоци политичке борбе два крила Савеза комуниста, који је метастазирао у бројне и различите странке. политички плуралитет у Србији је обична илузија.

Обојица сте у праву

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

prepororucujem da procitate knjige  Pere Simica o Titu i Drazi...vrlo su objektivne..nadam se da ce takva biti i serija...

Ма ти не схваташ,ми желимо да "наши" буду добри,а "њихови" лоши момци...српска посла

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

prepororucujem da procitate knjige Pere Simica o Titu i Drazi...vrlo su objektivne..nadam se da ce takva biti i serija...

Ма ти не схваташ,ми желимо да "наши" буду добри,а "њихови" лоши момци...српска посла

Samo se odrzava raskol medju srbima i priprema neko hipoteticko buduce krvoprolice. Nekada su to organizovali komunisti danas bi izgleda druga strana zbog svojih ideoloskih razloga repriziralo sukob medju srbima. A i komunisticki restlovi takodje.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

10. maj
Četnički vođa pukovnik Draža Mihailović, koji nije priznao kapitulaciju Jugoslovenske armije, počeo sa otporom na području Ravne gore (jugozapadna Srbija) protiv nemačkih okupacionih snaga.

22. jun
U 03:00 početak ofanzive protiv Rusije.

Тек после напада Вермахта на СССР....

4. jul
Jugoslovenska komunistička partija (generalni sekretar Tito) odlučila je, da povede "oružani ustanak" protiv "fašističke okupacije" Jugoslavije.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

грешиш. ми смо у последњих 25 година сведоци политичке борбе два крила Савеза комуниста, који је метастазирао у бројне и различите странке. политички плуралитет у Србији је обична илузија.

Слажем се....када сам рекао да су црвени нестали из политике...

мислио сам само на папиру...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
10. maj

Četnički vođa pukovnik Draža Mihailović, koji nije priznao kapitulaciju Jugoslovenske armije, počeo sa otporom na području Ravne gore (jugozapadna Srbija) protiv nemačkih okupacionih snaga.

22. jun

U 03:00 početak ofanzive protiv Rusije.

Тек после напада Вермахта на СССР....

4. jul

Jugoslovenska komunistička partija (generalni sekretar Tito) odlučila je, da povede "oružani ustanak" protiv "fašističke okupacije" Jugoslavije.

Pa?

Pragmaticni i dobro organizovani komunisti su sledili svoje interese i politiku.

Sta ti ovde nije jasno?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Svidjalo se tebi ili ne partizani su ginuli za slobodu i upisali su nase srpsko ime zlatnim slovima. Ti tu nista ne mozes peomeniti.

За слободу кога и чега...

Не нас Срба...

И нису уписали нас Србе...већ вас Југословене...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Pa?

Pragmaticni i dobro organizovani komunisti su sledili svoje interese i politiku.

Sta ti ovde nije jasno?

Браво...своју...нису се борили за Србе... као што ти говориш...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...