Jump to content

Равна Гора -дебата о серији на РТС-у

Оцени ову тему

Препоручена порука

• Одговори 653
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

А какви су наши? Укратко: ужас! Командир карауле у Сипском каналу на Дунаву, пред зору 6. априла банчи у кафани, уз музику и две певаљке. Долази војник на бициклу и обавештава га да су на Дунаву уоч

Не могу се сад после једне одгледане серије, дати неки посебни утисци, али ми се чини да ће бити доста потресно ово гледати, много је бре патетично... Занимљиво да је Радош Бајић у првом дневнику пре

Да није било партизанских филмова Јосип Броз Тито не би видео немачку униформу.

Чек мало твоја браћа?

Ma da,moja braća :bleh:

Moje dede!

Bila tri rođena brata,stariji je otišao u JVuO a drugog mlađeg su pokupili partizani krajem 1943.A i ovog najmlađeg su pokupili partizani pred kraj rata.

Tako da eto vam razlike.Najstariji brat je OTIŠAO u JVuO na POČETKU rata a ova dvojca su nasilno pokupljena od strane komunista pred kraj rata,što indirektno ukazuje na to da je JVuO bio pravi i jedini pokret otpora u koji su ljudi prirodno odlazili,dok su partizani nasilno regrutovali i to pred kraj rata kada istorijski podaci zaista i tvrde da su se pojavili u Srbiji.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Сјебо се у старту мали Далибор из Партизанске ескадриле. Жељко објаснио на овом топику а остали па шта да вам кажем? Центар прве епизоде пијани официри, папуче и Краљ и наравно Брус Вилис ака Комуњара која се пробија под бомбама и спасава штиглица и гле чуда књижицу са Лењином. Е мој Далиборе будалесино!

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

преспоро.. Монотоно.. Мора то много брже, морају да се сцене смјењују, да врви од догађаја... да буде и занимљиво, а не само поучно..

надам се да ће наш најбољи глумац Небојша Глоговац, учинити да буде много боље :)

1002597_10202704748282462_890362644_n.jp
Чича дража и Реј Бан :)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
А зна се шта ми радимо са црвенима, имао си прилику да видиш у филмовима Вељка Булајића.

Мог деду заклаше неки са кокардама на шајкачама а он, нит` је знао шта су то комунисти нити је носио петокраку на својој шајкачи.

Па ти сад буди паметан. И воспитан.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Seriju ću pogledati na jutjubu ili kad bude repriza, ali ću reći nešto i bez gledanja.

RB je prvi kojii se "usudio" da o srpskoj istoriji iz Drugog Svetskog Rata, snimi seriju (film) koja govori na jedan drugačiji način, od onog kako je rađeno to u partizanskim filmovima i uopšte filmovima i serijama sa tom tematikom. 

RB je prvi koji snima serije (Baba se češlja) koje popularišu selo, i u kojoj se naši seljaci zaista i prepoznaju. Bez obzira što serija "curi" u nekim elementima, suština je pogođena. 

Nek bilo koji drugi filmski radnik da toliko Srbiji i srbima koliko je dao RB, pa makar bilo to i poput Dragoslava Lazića i njegovih "seljačkih" serija, i patriotizma neće manjkati.

Pa gotovo svaki američki film je "patriotski", i mi ih gledamo sa strašću, gotovo se i sami osećajući amerikancima. 

Na američkim kućama u filmovima uvek se vijori američka zastava, a CIA, FBI, čak i ako se prikažu kao neki mutivode i zaverinici, uvek imaju opravdanje, jer rade za narod i državu. 

Bravo za RB. Jedan iskren srbin, koji nas prepoznaje i to slika, makar i karikirano u svojim delima. 

Nisam gledao jer nema još na jutjubu, ali ljudi iskreno hvale delo ćerke RB, koje se zove "Led", a tematika je opet srpski čovek i Srbija. Znači da plodovi (talanti i zlatnici) onoga što radi RB se umnožavaju, a to dovoljno govori i o RB.

Odoh sad da nađem na jutjubu prvu epizodu, ili da nađem kada je repriza. 

U međuvremenu sam pretražio ali nema još... ali zato ima u 8 epizoda dokumentarni film "Ravnogorska čitanka". 

Isto RTS. 

http://youtu.be/jSxy3q0el4c

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Komunisti nisu sli srbi u partizanima jesu. I za srbe i za Jugoslaviju koju su talodje srbi napravili i to upravo zbog srba, da bi svi ziveli u jednoj slobodnoj drzavi.

Срби у партизанима су посебна прича...

колико су били Срби, а колико Југословени...о томе би се дало причати...

А Југославија је направљена као нужно зло, јер нам нису дали Србију...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Лично мислим да сте много запенили после прве епизоде ове серије. Не знам што одмах многи скачу око темпа. Једноставно, свако ко се иоле разуме у кинематографију (а има таквих овде, хвала Богу, видим), зна се како се праве серије. За неке ствари постоји шема, концепт. Тешко да ће у првој епизоди бити одмах неког лудила, јурњаве, пуцњаве. Баш на једној друштв.мрежи лик каже да све то из 1.еп могло да стане у 10 мин. По мом мишљењу, то се управо, намерно, тако ради. Упознавање ликова, ситуације, времена и места радње. Наравно да је све могло да стане и у 5 мин, али потребно је да се развуче материјал како би се добило и на квантитету (због серије). Побогу, сви то раде. 

Визуелно, мени се допада серија. Ипак, данас се све снима филмски, па и обични музички спотови, а камоли серије. Глума ми је ту и тамо. Лично мислим да кубуримо са младим глумцима (иако их многи величају). Зато, некако и очекујем највише од Драже.. овај Глоговца (као глумца пре свега, не толико као филм.јунака). Ови нови, млади глумци (па ево, можете их видети и у неким другим серијама, филмовима)..некако је све то празно... ајд, ко сме да упореди ове младе глумце данас (говорим о нашима) са најпознатијим српским глумцима када су били млади? Ипак мислим да има разлике. Али добро, да не улазимо сад у то.

Што се приче као такве тиче, ја очекујем да видим оно што је Бајић најављивао, да ће покушати да превазиђе поделе (поделе у Србији неко ће превазићи????). И слажем се са Жељковим запажањима (то беше Жељко писао?) о неким пропустима у 1.еп. И мени је баш баш наивно било оно са папучама и она патетика.... па и мали Штиглиц... украдена фора... проваљено већ на многим филмовима (п.с. гледати Михалкова, нпр.)

Са друге стране, мислим да многи овде греше јер очекују уџбеник из историје. Себе не сматрам неким ко је уопште компетентан да се бави филмом или, не дај Боже, критиком филма. Али, мислим да многи не разумеју шта је филм-серија. Баш синоћ сам више размишљао о филму Св. Георгије убија аждају и напада на исти. Филм је уметност, и СВАКО ИМА ПРАВО да одређени догађај тумачи на свој начин као што то ради аутор (сценариста, редитељ и др.) као и сваки гледалац. Па ћемо ми у оним смешним папучама да видимо једну симболику, а можда је Бајић имао сасвим неку десету (само њему знану). У праву је неко ко је рекао овде да ће серија послужити као уџбеник многима у Србији. И зато мислим да ће бити грешака у закључивању у старту.

Оно што је за мене позитива и плус, јесте управо коментар на твитеру неке особе "Пола свог живота гледам партизанске филмове (наше), вала, погледаћу и ову једну серију Равна Гора". Дакле, за почетак, мислим да је сасвим ок да се у 2.деценији 21.века нешто (мало) променило. Смогли смо снаге да се мало позабавимо темама које су до "јуче" биле забрањене, и, хтели да признамо то или не, ипак је то неки помак. Гледам их хришћанског угла. Лако је критиковати, нападати, пљувати, вређати (ко је на твитеру, могао је синоћ да види невероватне коментаре, да се човек згрози), али... помак има... један мали корак. Тај Бајић се одважио да то уради. Ни ја га нешто не симпатишем али... увек сам говорио, ако неко зна боље и уме, слободно нека уради. Колико је тешко снимити филм у Србији, знају само они који се тиме баве. 

Стога, не видим разлог да се опет делимо, вређамо (по било којој основи) и то је оно што ми је најтужније. Чак и да имамо различита мишљења и виђења (што је сасвим легитимно, чак и пожељно), не видим разлога за поделу... тј. не видим правих разлога...

На крају, победници, по мени, опет су А. Рајс (Чујте Срби) и Д. Ковачевић (20 српских подела).

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Проблем је о истини и историјским чињеницама које немају везе са радњом ове епизоде.

Требао је написати да је серија измишљотина и да нема везе са стварним догађајима.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ono što srbi sada prolaze sa serijom "Ravna Gora", prolazili su hrvati pre 8 godina sa serijom "Duga mračna noć". 

Revizija istorije od pre Drugog Svetskog Rata i neposredno po ratu. 

Odlična serija, što se mene tiče i odlična gluma. 

http://youtu.be/QG9q9fURpVg

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Не знам за вас,али на мене је прва епизода оставила јак утисак.И питам се да ли је те 1941-е могло бити другачије?Све у свему није лоше за прву епизоду,али прерано је давати критике или похвале....Ја се из свег срца надам да ће ова серија помирити подељену Србију и код младих пробудити осећај патриотизма и поштовање према прецима који су дали животе за Отаџбину,не битно да ли су били Четници или Партизани.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ono što srbi sada prolaze sa serijom "Ravna Gora", prolazili su hrvati pre 8 godina sa serijom "Duga mračna noć". 

Revizija istorije od pre Drugog Svetskog Rata i neposredno po ratu. 

Odlična serija, što se mene tiče i odlična gluma. 

http://youtu.be/QG9q9fURpVg

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Гости

Не знам за вас,али на мене је прва епизода оставила јак утисак.И питам се да ли је те 1941-е могло бити другачије?Све у свему није лоше за прву епизоду,али прерано је давати критике или похвале....Ја се из свег срца надам да ће ова серија помирити подељену Србију и код младих пробудити осећај патриотизма и поштовање према прецима који су дали животе за Отаџбину,не битно да ли су били Четници или Партизани.

Мени се исто допала, мада треба узети у озбир и коментаре Милослава Самарџића. 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ако неко није гледао емисију "Више од живота" ТВ Б92,у којој је гостовала принцеза Јелисавета Карађорђевић,препоручујем да погледа,у склопу анализе и коментарисања серије "Равна Гора".(

)
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Мени се исто допала, мада треба узети у озбир и коментаре Милослава Самарџића. 

Можеш ли ми рећи где су ти коментари,пошто не могу да их нађем у овој збрци?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...