Jump to content
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Море Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер WhatsApp Ubuntu Угаљ
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Море Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер WhatsApp Ubuntu Угаљ

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

vinston

Брак - заједница мушкарца и жене

Оцени ову тему

da li biste stupili u brak bez ljubavi?  

163 члановâ је гласало

1. 1. da li biste stupili u brak bez ljubavi?

• da
      5
    • ne
      136
    • mozda
      13
    • da iz interesa
      5

Recommended Posts

Из овога што је до сада речено види се ово:

1) Разлика вјере саставља сметњу брака, и дакле није дозвољен брак између хришћана и нехришћана. Као таква, ова сметња (impedimentum) не спада у ред апсолутних, него у ред условних сметња; а не спада она ни у апагореутичке (impedientia), које чине само недозвољеним дотични брак.

2) Од ове апагореутичке сметње, може надлежна виша власт дати диспенсацију и дакле може бити дозвољен брак између двоје њих, од којих једно исповиједа хришћанску вјеру, а друго нехришћанску, ако постоје за то ванредни узроци, који су особитога обзира достојни и које је немогућно одстранити, и ако је обезбјеђен природни карактер брака, при томе дотичном супругу зајемчена је потпуна слобода вршења хришћанских вјерских дужности и уплив на породични живот.

3) Разлика вјере није по себи узрок да се уништи један брак, ако је већ склопљен, осим случаја да нехришћанска страна у браку пријечи хришћанској да исповиједа своју вјеру, или је приморава да врши нехришћанске вјерске обреде.

3.

Од прилике исто овако је и у римокатоличкој цркви у питању брака између хришћана и нехришћана. Учење Тертулијана и Кипријана о овоме питању имало је пресудни значај; а почињући од елвирскога сабора 305 године неколико је одредаба издано било кроз даље вијекове на разним западним помјесним саборима, које су забрањивале бракове између хришћана и нехришћана. Неколике се такве одредбе налазе у Грацијановом декрету,[22] и према значају тога декрета на западу, могле су исте одредбе имати и опћеобавезни значај за сву римокатоличку цркву, Ади то се није догодило, и све до XVIII вијека постојала је на западу у овоме питању сасвијем неједнака пракса, и бивало је да су у неким обласним црквама овакве бракове забрањивали, а у другима опет допуштали и признавали их законитима и са црквеног гледишта. Тада је папа Бенедикт XIV булом једном од године 1749 ријешио за сва времена то питање, [23] Установљено је тада било, да не вриједи брак, који је склопљен између крштених и некрштених; али уједно задржано је вишој црквеној власти (папи), да у даним приликама може такав брак дозволити. И овакве дозволе су издаване биле врло често од те власти. А таква је и ова, која је дала повода овој радњи.

Код протестаната је друкчије. Већ Лутер је изрекао, да је брак свјетовни посао, и према томе разлика вјере не може имати никаква значаја при склапању бракова. [24] Сваком је протестанту слободно узети себи за жену Јеврејку, или ма које друге нехришћанске вјере била та жена. Ово у осталом није примљено ни код свих протестаната, јер на пример у Шведској забрањено је протестанским поданицима ступати у брак са нехришћанима. А не одобравају онакво одлучно учење Лутерово о томе ни сви протестантски учитељи црквенога права. [25]

4.

Грађанско законодавство дотичних хришћанских држава развијало се у овоме питању неједнако, али већим дијелом у зависности од црквенога права. На западу преокрет се у брачном законодавству показао у XVII вијеку у Француској, кад је почела секуларизација брака. Како је ово свршило у тој држави, казано је у почетку ове радње.

Покрет о секуларизацији брака прихваћен је био у Аустрији у XVIII вијеку, и нашао је израза у Ehepatent 1783 године дара Јосифа II. Сувремено је исти покрет прешао и у Њемачку, и показао се у пруском опћем Landrecht 1791 године. Ту се ово до последњих граница развило, и у данашњем грађанском законику, који је стао на снагу 1. јануара 1900. о браку између хришћана и нехришћана не спомиње се, а досљедно ни о забрани таквога брака. Једнако је и у појединим другим њемачким државама. [26] У Аустрији пошло је било истим путем као у Њемачкој, али се то зауставило због особитих вјерских прилика, у којој се ова држава налазила. У опћем аустријском грађанском законику, који је проглашен 1 јуна 1811 године, § 64 одређује: „не може се ваљано склопити женидба међу кршћани и особами, које нису кршћанског вјерозакона". А ако је случајно био склопљен такав брак, он се има сматрати као да није ни био, и „неваљалост женидбе, којој смета (између осталих) запријека наведена у § 64 има се истраживати службено", одређује § 94 истог законика. [27] Диспенсација од ове сметње брачне није допуштена, као ни од осталих брачних сметња јавнога права. [28]

Ово је данас закон за аустријске поданике. [29] Од овога се сада закона одступило, као што показује изведени у почетку догађај са оним Јеврејином и дотичном римокатоличкињом. Од брачне сметње, која се ту састојала у разлици вјере, надлежна власт политичка дала је диспенсацију, и позвала се зато на § 83 грађанскога законика, у којем се одређује, да "из важних узрока" може се издати диспенсација од брачних сметња. Али није казала та власт у својој одлуци врсту оне брачне сметње, нити како је она довела у склад овај § 83 са поменута два параграфа грађанскога законика и са начелом аустријскога судства, да није допуштено давати диспенсацију од брачних сметња јавнога права . И овијем се тумаче све оне разне биљешке и чланци у јавној штампи, у којима се називље необичном и противном постојећим законским одредбама иста одлука. Друга би наравно ствар била, кад би се могло судити о тој одлуци независно од тих одредаба. Али овако како је данас у Аустрији са питањем разлике вјере као сметње брака, мора се признати, да је потпуно оправдана она опћа данашња тежња и радња о реформи брачнога права, и уопће о ревизији грађанскога законика.

Светосавље.орг :: Библиотека 

Pazi ovako imash 27 godina, nemash stabilan posao, zena ti ne radi, nemash svoj krov nad glavom.

joj sto ja volim one cigane :) doduse oni sa 27 vec imaju 5-6 dece :) kopaju po djubretu po ceo dan, skupljaju karton, zicu, rade ko nadnicari, i opet prezivljavaju. ako se sedi kod kuce i nista ne radi, sigurno nece da padne drvo koje radja novcanice ... ili sedmica na lotou ... vec je to ponizavajuce za coveka da se kocka svojom i tudjom sudbinom.

hocu da kazem nije poenta ziveti ko ciga, vec se cimati do padanja u nesvest. samo tad moze nesto da se postigne. mozemo raspravljati o izuzecima koji proveravaju pravilo, ali ga ne potvrdjuju.

Pa da. Lako je to reci. Paraziti koji haraju njihovim stomacima. Shto nishta normalno nikada skoro nejedu. Shto su neobrazovani. Shto zive u kartonskim kutijama. SHto deca pushe odkako znaju za sebe. Shto ih roditelji eksploatishu da deca prose na ulicama.

Ne to nisi rekao, to se namece.

Kada nemash posao ne mozesh normalno da izdrzavash vas dvoje a kamo li nekoliko vas. Zar ono dete treba da ide u shkolu u ritama i da gleda one snobove materijalne koje je porpdica nauchila da sve kroz stvari gleda?

Da dodje kuci i kaze cale kupi mi debilni. a ti gledash ne znash kako cesh p[reziveti do kraja meseca. Da li cesh sutra imati krov nad glavom. Dete koje posel toga ode u sobu, ako uopshte ima srece da ima svoju sobu i legen u krevet i zarije glavu u jastuk jer je prokleto siromashan. Jer nema para da ide sa drugarima na eksurziju. Jer se uskracuje pravo detetu da bude :-[! Dete treba da uziva u zivotu dok je malo jer je period detinjstva najbitniji za njegov psihichki i fizichki razvoj.

Jel to fer da mu se kao detetu nabacuju obaveze o kojima ne sme ni da pomisli?!

@Vera

Postoji bice koje jednostavno ne zeli tu obavezu. Zar je toliko teshko shvatiti da postoje ljudi koji se prosto ne slazu sa odrednicama savremenog drushtva? Meni je ne zamislivo da vidim klinku od 20 leta koja nishta u zivotu nije zavrshila ali je bitno da jedno drzi za ruku, drugo u kolicima gura a trece u stomaku cheshka..

??? ??? ??? ??? ?????, ????? ?? ???????? ?? ???????? ?? ???? ? ? ??? ????????? ?? ???? ????? ?? ??????? ?? ????? ????????? ??? ????? ???????. ??? ?? ????? ????? ?? ??????? ?????? ????????????, ????????? ? ??., ??? ?? ??????? ?????? ? ???? ??? ? ?????????? ????? ???????. ? ? ????? ??????, ?????? ??? ?? ?? ???????? ?? ??? ?? ?? ?????? ?? ???????? ???? ???? ???? ????? ???? ?? ????, ????? ? ????????, ? ????? ???? ? ???????, ??????? ?? "??????" ? ?????? ?? ?? ??? ???? ????????

hvala, ali nisam trazio koliko imash godina ili neke lichen detalje. To me ne zanima.ono ispod me zanima :-[Neki ljudi jesu takvi, koliko tebi to teshko da shvatish. Meni nije jer sam ja daleko od toga. Neki ljudi se i plashe te obaveze. Suvishe su slobodni da bi se vazivali u okove. Za nekog to nisu okovi za neke jesu. Mora da se razgranichi da postoje razlichiti ljudi. Njima bi bilo nezamislivo da kao ti i tvoj muz zivite od danas do sutra. Da li vam neko pomaze pritom, od tvojih ili njegovih? To je veoma bitnoNeko voli da projektuje sebe za deset godina da vidi ima li mogucnosti da pravi decu. Ti si dete. i treba u tu poziciju da se stavish. Nije isto kada gledash svet sa stechenim iskustvom i trenutnim znanjem koje imash i kada si bila klinka. ogromna je razlika.niko nije rekao da nije potrebna briga roditelja i njihovo razumevanje.. a shto se inflacije tiche, meni ne treba nishat da prichash. krenuo sam neshto da kuckam, ali ipak to nije za javnost. znaju oni koji me poznaju, kako i shta.

Pa da. Lako je to reci. Paraziti koji haraju njihovim stomacima. Shto nishta normalno nikada skoro nejedu. Shto su neobrazovani. Shto zive u kartonskim kutijama. SHto deca pushe odkako znaju za sebe. Shto ih roditelji eksploatishu da deca prose na ulicama.

Kada nemash posao ne mozesh normalno da izdrzavash vas dvoje a kamo li nekoliko vas. Zar ono dete treba da ide u shkolu u ritama i da gleda one snobove materijalne koje je porpdica nauchila da sve kroz stvari gleda?

Da dodje kuci i kaze cale kupi mi debilni. a ti gledash ne znash kako cesh p[reziveti do kraja meseca. Da li cesh sutra imati krov nad glavom. Dete koje posel toga ode u sobu, ako uopshte ima srece da ima svoju sobu i legen u krevet i zarije glavu u jastuk jer je prokleto siromashan. Jer nema para da ide sa drugarima na eksurziju. Jer se uskracuje pravo detetu da bude ;)! Dete treba da uziva u zivotu dok je malo jer je period detinjstva najbitniji za njegov psihichki i fizichki razvoj.

@Vera

Postoji bice koje jednostavno ne zeli tu obavezu. Zar je toliko teshko shvatiti da postoje ljudi koji se prosto ne slazu sa odrednicama savremenog drushtva? Meni je ne zamislivo da vidim klinku od 20 leta koja nishta u zivotu nije zavrshila ali je bitno da jedno drzi za ruku, drugo u kolicima gura a trece u stomaku cheshka..

posto vidim da opet preskaces delove koji ti ne odgovaraju:

ako se sedi kod kuce i nista ne radi, sigurno nece da padne drvo koje radja novcanice ... ili sedmica na lotou ... vec je to ponizavajuce za coveka da se kocka svojom i tudjom sudbinom.

hocu da kazem nije poenta ziveti ko ciga, vec se cimati do padanja u nesvest. samo tad moze nesto da se postigne. mozemo raspravljati o izuzecima koji proveravaju pravilo, ali ga ne potvrdjuju.

inace ne znam gde zivis, ili koliko imas godina, ali u Beogradu cigani zive sve dalje od tog opisa. jedu gde god mogu da kupe, izlazi im se u susret sve vise, i pocinje da ih tera drzava da se ne oglusuju o osnove ljudskosti: skolu.

inace to su zaista slobodni ljudi, gde da zive, sta da rade i vesele se ili tuguju kad im odgovara :) zbog toga ih jako postujem i volim, obzirom da sam odrastao a i prosio sam sa njima kad sam bio klinja :)

inace bas neki dan sam prodao 5. kompjuter ciganskoj porodici koji su toliko mnogobrojni da ja ne mogu da ti opisem. struja iz bandere, motokultivator za auto, al "bogat" ujka doso i austrije i njima 6-oro dece kupio komp.

pa posto smo bili normalni prema njima, oni jadni mislili da treba da ciste stolice kad su ustali. posto su navikli da ih MI gledamo da su prljavi i nekulturni neskolovani i siromasi.

poprilicno mi je jasno zasto ljudi nece da se druze sa njima ili se sklanjaju od njih. i sve se svodi na predrasudu bolesti, kao sto je ti imas, i "necivilizovanost" u odnosima, a ne vide i ne postuju zivot ispod vedrog neba.

to se zove biti nomad. u gadafijevom slucaju, to se zove ekscentrizam :)

to isto dete sutra ce na keca da isprebija neko belo dete nakindjureno, i znas sta ce da mu uzme? novac :) ne napacenu gucci majcu.

znas moji roditelji su imali pelene, od jako zanimljivog materijala, koji uopste nema mentalne niti bilo kakve druge veze sa danasnjim pelenama. mislis da svi imaju krive noge i kljakavi su?

bas naprotiv, niko od njih i nema X ili O noge, bas zbog nacina hranjenja, a ne setanja dece po mekdonaldsu za rodjendane i kojekakve gluposti.

pare za ekskurziju? pa gde ti zivis, on ce bez kinte da ode preko pola sveta ako mu dune, voz i pravac pariz ako treba, kintu ce da isprosi da jede, obuci ce se ili ne, u zavisnoti od snalazljivosti i poznavanja ulice.

i ima isto da se kupa u moru kao i u fontani :)

a debilni za bilo koje boje dete, koji ce mu ionako? da bude napacen. ko njegov bogati drugar koji samo to i ima, i neke skupe lutkice? pogresno vaspitanje, totalno i definitivno :)

bolje ce da prodje sa ikonicom u ruci, zvoncicima i vrbicom u drugoj. uostalom sta je tevi falilo da se malo setas po familijama i pevas pesmice. zar se to pa razlikuje od cige koji ide i peva po autobusu :)

posto je i najvazniji period, detetu samo je potrebno lepa rec, manjak nervoze i osmeh. sve ostalo ionako mu ne treba. ukratko mama, tata i parce leba sa dzemom, izmedju njih :)

inace sto se tice devojke od 20 godina i fura kolica puna dece: a sta fali toj slici, jel nju neko silovao, jer ti ona izgleda dzangrizava ko neka blajh frajla sa debilnim od 500E, tozla na rukama da oslepis i pink lakiranim nokticima, ne ume da presvuce usrano dete?

paralela zivljenja, svaki tajkun je to isfrustrirano dete pred kojim su postavili nemoguc teret: ubedili smo te da sve ti fali, a ustvari ti nista nismo pruzili i nabedili te da si losiji od drugih zbog toga.

meni je zao ljudi koji nisu uspeli da se bas najbolje snandju u zivotu, ali jedna stvar ostaje neumitna: jel ih neko bio po usima da ne idu u skolu, ili imaju lose ocene?

samo roditelji mogu da prenesu teret nesposobnosti na decu. samo roditelji mogu da naprave zrtve od tih malih ljudi.

posle 18. ? sam si svoj covek da ides, vratis se ili pocnes sasvim drugacije.

Da dodje kuci i kaze cale kupi mi debilni. a ti gledash ne znash kako cesh p[reziveti do kraja meseca. Da li cesh sutra imati krov nad glavom. Dete koje posel toga ode u sobu, ako uopshte ima srece da ima svoju sobu i legen u krevet i zarije glavu u jastuk jer je prokleto siromashan. Jer nema para da ide sa drugarima na eksurziju. Jer se uskracuje pravo detetu da bude :wink:! Dete treba da uziva u zivotu dok je malo jer je period detinjstva najbitniji za njegov psihichki i fizichki razvoj.

@Vera

posto vidim da opet preskaces delove koji ti ne odgovaraju:

ako se sedi kod kuce i nista ne radi, sigurno nece da padne drvo koje radja novcanice ... ili sedmica na lotou ... vec je to ponizavajuce za coveka da se kocka svojom i tudjom sudbinom.

inace ne znam gde zivis, ili koliko imas godina, ali u Beogradu cigani zive sve dalje od tog opisa. jedu gde god mogu da kupe, izlazi im se u susret sve vise, i pocinje da ih tera drzava da se ne oglusuju o osnove ljudskosti: skolu.

inace to su zaista slobodni ljudi, gde da zive, sta da rade i vesele se ili tuguju kad im odgovara :) zbog toga ih jako postujem i volim, obzirom da sam odrastao a i prosio sam sa njima kad sam bio klinja :)

inace bas neki dan sam prodao 5. kompjuter ciganskoj porodici koji su toliko mnogobrojni da ja ne mogu da ti opisem. struja iz bandere, motokultivator za auto, al "bogat" ujka doso i austrije i njima 6-oro dece kupio komp.

pa posto smo bili normalni prema njima, oni jadni mislili da treba da ciste stolice kad su ustali. posto su navikli da ih MI gledamo da su prljavi i nekulturni neskolovani i siromasi.

poprilicno mi je jasno zasto ljudi nece da se druze sa njima ili se sklanjaju od njih. i sve se svodi na predrasudu bolesti, kao sto je ti imas, i "necivilizovanost" u odnosima, a ne vide i ne postuju zivot ispod vedrog neba.

to se zove biti nomad. u gadafijevom slucaju, to se zove ekscentrizam :o

meni je zao ljudi koji nisu uspeli da se bas najbolje snandju u zivotu, ali jedna stvar ostaje neumitna: jel ih neko bio po usima da ne idu u skolu, ili imaju lose ocene?

samo roditelji mogu da prenesu teret nesposobnosti na decu. samo roditelji mogu da naprave zrtve od tih malih ljudi.

posle 18. ? sam si svoj covek da ides, vratis se ili pocnes sasvim drugacije.

hahahaha

zivimo u istom gradu. Rom je Rom gde god ziveo, da li je to Vojvodina ili jug Srbije...

Pa shta da ti kazem jedan od boljih drugara mi je Rom. Sledeci put dobro razmisli pre nego shto me optuzish da imam predrasude!!!!

i da zivimo u istoj zgradi!

pare za ekskurziju? pa gde ti zivis, on ce bez kinte da ode preko pola sveta ako mu dune, voz i pravac pariz ako treba, kintu ce da isprosi da jede, obuci ce se ili ne, u zavisnoti od snalazljivosti i poznavanja ulice.

i ima isto da se kupa u moru kao i u fontani :)

zashto lupash?

ti sa 10-12 godina imash mogucnost da odesh iz zemlje? nemoj molim te...

ako nisi primetio prichali smo o klincima,a ne o adolescentima, kojima je opet neophodno da imaju 18+ da bi dobili svoj pasosh...

Prljavshtina koja izlazi iz fontane i ona izlechujuca voda iz mora su dva razlichita pojma :D

bolje ce da prodje sa ikonicom u ruci, zvoncicima i vrbicom u drugoj. uostalom sta je tevi falilo da se malo setas po familijama i pevas pesmice. zar se to pa razlikuje od cige koji ide i peva po autobusu :)

ooooooooo da.

zashto ti nisi ishao po ulici i prosio i pevao po autobusima? smarao ljude da si gladan, pa kada odem sa tobom u pekaru da ti kupim neshto da pojedesh ti pobegnesh jer ti nisi gladan hrane vec nechega drugog ili imash kome odgovarash pa morash tome da dash pare..

a ishao si da pevash familiji gde se za neke praznike to i ochekuje i jedva chekaju da te vide.  :D

posto je i najvazniji period, detetu samo je potrebno lepa rec, manjak nervoze i osmeh. sve ostalo ionako mu ne treba. ukratko mama, tata i parce leba sa dzemom, izmedju njih :)

tachno tako. Porodica treba da bude stub oslonca detetu, za normalan razvoj deteta.

inace sto se tice devojke od 20 godina i fura kolica puna dece: a sta fali toj slici

jel ti ne mozesh da razumesh ili necesh da razumesh... zaista mi nisi jasan ili nisi dobro prochitao kada sam napisao odgovor ili jednostavno necesh da prihvatish da postoji takav odgovor?

jel ih neko bio po usima da ne idu u skolu, ili imaju lose ocene?

Pa znash da jesu. Romi nekaju para za shkolovanje 15 dece, a kote se kao zechevi.

Како год. Ја већ петнаест пута рекох да смо сви различити и да то п р и х в а т а м тако како јесте. С тим, наравно, што имам своје мишљење на ту тему.

Жао ми је што сам била отворенија да наведем свој конкретан пример са свим појединостима које те не занимају, тако да сам наведени избрисала.

Сви смо одговорни за себе и своје спасење, па ће нам на основу те одговорности и Бог дати.

Свако добро!

Винс је пун контра-аргумената, видећеш већ и сама.

Него ми остали који смо све прочитали оно што си написала

смо уживали да чујемо за једну такву причу

и за такву дивну душу као што је твоја!

Свако добро од Господа, сестро Вера.

Права си Вера  :cmizdrenje:

Vinston,

Ne verujes ni u brak niti mislis da treba da bude crkveno vencanje, pa otkud onda na ovom forumu?

Brak je svetinja koja se cuva i neguje, mozda pocinje od prvih izlazaka, spoznaje da ti ta osoba mnogo znaci. U pocetku je ljubav, fizicka privlacnost ili sto vec, kad dobijete leptirice u stomaku pri samoj pomisli da cete da vidite tu osobu je pocetak i kad nakon 20 i kusur godina jos uvek imate leptirice pri pomisli na vaseg bracnog druga znaci da imate uspesan brak. Na tome treba raditi svakodnevno i naravno da se nailazi na poteskoce ali ljubav pobedjuje. Sledi i postuj sto ti svestenik kaze prilikom vencanja i brak ce biti uspesan pod uslovom da je tu bila i ljubav.

Sto navodite primer vasih prijatelja koji zele da stupe u brak pa se roditelji ne slazu, nije lako ni roditeljima a ni mladima. Njih dvoje treba da odluce da li zele da stupe u takav brak bez blagoslova i da li su toliko jaki da mogu da izdrze sve neprilike sto ce im zivot doneti stupajuci u brak bez blagoslova svestenika i roditelja. Moraju se zapitati sto ce njihova deca da budu sutra...muslimani, hriscani ili izgubljene duse koje ce mozda zavrsiti u nekoj sekti. Verovatno ste mladi i ovo ce vam zvucati glupo i staromodno ali vreme ce pokazati. 

Па добро, ако Винс има жељу да поближе упозна православну веру, и треба да поставља питања. Јер, како бисмо другачије дошли до спознања истине? Само је поента у томе да сви имамо љубави једни према другима и да не будемо острашћени у својим одговорима. Мислим да поента форума није да сви будемо истомишљеници, зато и постоје дискусије на различите теме на које ми, као индивидуе имамо слична или различита мишљења. Једино је проблем када се неко ко тражи одговор на неко питање, пристрасно држи свог мишљења а да претходно не прочита пажљиво туђе постове.

Винс, јако ми се допада што тражиш одговоре на нека питања од самих верујућих људи и њиховог непосредног искуства. Али мораш претходно да знаш да су и ти верујући људи већину својих одговора пронашли тако што су ишчитавали одређену литературу (наравно, не искључиво тако). Овде говорим о људима којима је било потребно и рационално објашњење неких појмова. Постоји и још један "тип" верујућих људи, којима је вера утемељена на неком личном доживљају и није им потребно да ишчитавају Свето писмо и оце да би се утврдили у вери.

Али бих морала да се сложим са нечијим постом (не сећам се тачно ко је у питању) да је неопходно да се пре упуштања у дискусију о неким темама, претходно добро информишеш и прочиташ о томе.

Форуми и сајтови су један од начина да се информишеш о православљу, али оно што је суштинскије и боље од тога јесте жива реч и искуство. У Србији постоји мноштво манастира и монаха од којих можеш да сазнаш заиста много.

А верујем да ће та твоја мука тражења једнога дана прерасти у ону суштинску радост!  :cheesy2:

zivimo u istom gradu. Rom je Rom gde god ziveo, da li je to Vojvodina ili jug Srbije...Pa shta da ti kazem jedan od boljih drugara mi je Rom. Sledeci put dobro razmisli pre nego shto me optuzish da imam predrasude!!!!i da zivimo u istoj zgradi!zashto lupash?ti sa 10-12 godina imash mogucnost da odesh iz zemlje? nemoj molim te...ako nisi primetio prichali smo o klincima,a ne o adolescentima, kojima je opet neophodno da imaju 18+ da bi dobili svoj pasosh...Prljavshtina koja izlazi iz fontane i ona izlechujuca voda iz mora su dva razlichita pojma :drugarstvo:ooooooooo da.zashto ti nisi ishao po ulici i prosio i pevao po autobusima? smarao ljude da si gladan, pa kada odem sa tobom u pekaru da ti kupim neshto da pojedesh ti pobegnesh jer ti nisi gladan hrane vec nechega drugog ili imash kome odgovarash pa morash tome da dash pare..a ishao si da pevash familiji gde se za neke praznike to i ochekuje i jedva chekaju da te vide.  :)Pa znash da jesu. Romi nekaju para za shkolovanje 15 dece, a kote se kao zechevi.

nemoj biti tako bukvalan ubuduce molim te. samo sam pokusavao kontra-primerom malo da prosirim diskusiju.nisu svi Romi :) ima ih gomila razlicitih nacionalnosti, ali nije to poenta. nisu ni svuda isti, nije svaki grad Beograd, negde ne moze da se prosi ko ovde.mislim da te nigde nisam optuzio da imas predrasude, ali ako si ti to tako shvatio, izvini :)molim te da ne dozvolis sebi ubuduce takvo ophodjenje prema meni ili bilo kome ko ima suprotno misljenje od tebe. ako ni zbog cega drugog, a ono da se odrzi nivo dijaloga, a ne vredjanja :)ljudi prelaze americku granicu u gepecima, a kamoli srpsku. cigani, ako taj nacin zazele, najcesce prelaze granicu u vozovima i to bez pasosa, cak do italije stizu tako. i to u dobu od 7-16 godina najlakse, posto ne moraju da odgovoraju za svoje postupke po zakonu i u zakonskom su procepu.ako se ne varam dovoljno je za prvog obezbediti knjige, sto se toga tice.ne kazem da ce prva generacija da ide u samofinansirajuce studente najskupljeg fakulteta, ali to ne moze sebi da obezbedi svako inace :)poenta je da su osnovno i sredjoskosko obrazovanje, fala Bogu jos uvek, besplatno, i da moze svako da ga prodje.nazalost postoje i otezavajuce okolnosti u zivotu, a to ume da bude i okolnost rodjenja u odredjenim uslovima, ne i boja koze.barem ne bi trebala da bude :)

Креирај налог или се пријави да даш коментар

Потребно је да будеш члан ЖРУ-а да би оставио коментар

Креирај налог

Пријавите се за нови налог на ЖРУ заједници. Једноставно је!

Региструј нови налог

Пријави се

Већ имаш налог? Пријави се овде

Пријави се одмах

• Сличан садржај

• Од Milan Nikolic,
      Молим вас ако можете да пронађете или да се потрудите да издање ,,Заједница и другост'' буде доступно у електронском формату, да се може узети са интернета.
      Хвала унапред
    • Од ризница богословља,
      Англиканска заједница у Београду традиционално и ове године богослужбено је прославила Божић у Патријаршијској капели Светог Симеона Мироточивог. У навечерје празника, 24. децембра 2018. године, богослужењу, које је предводио пречасни свештеник Робин Фокс, присуствовао је Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј уз значајан број верника који су углавном запослени у дипломатској служби у појединим амбасадама. Празничном сабрању присуствовали су и протођакон Стеван Рапајић, дугогодишњи старешина Патријаршијске капеле, и ђакон Александар Прашчевић, шеф Кабинета Патријарха српског.  

Извор: Српска Православна Црква
    • Од ризница богословља,
      У серијалу Архиварник емитујемо стара предавања, аудио и видео снимке са литургијских и богослужбених и духовних свечаности, као и разговоре, бесједе и тв репортаже. У деветој емисији серијала Архиварник, емитујемо предавање на тему “Положај жене у цркви“. Предавање је одржао јеромонах др Иринеј Буловић, професор Богословског Факултета у Београду.
      Звучни запис предавања

Извор: Радио Светигора
    • Од ризница богословља,
      Свест о технологији је механизам који омогућава разуман, свестан и здрав однос према изазовима. То је превентива и прва линија одбране. Породица са технолошком свешћу је супротност и тежи раслојавању. Подложна је најразличитијим утицајима зависности. У тим породицама су приметни непожељни ставови у васпитању, а здраворазумни однос код свих њених чланова је одсутан. Уколико се као такав гаји, годинама прераста о озбиљан проблем изазивајући незадовољства и неспремност за изазове.   Извор: Телевизија Храм
    • Од ризница богословља,
      У новом издању емисије „ Личност и Заједница" гост у студију ТВ Храм био је теолог Стеван Јовановић, један од рецезената у новој књизи презвитера Оливера Суботића под називом „ О камену одбаченом" ( и онима који га одбцише). У току разговора од стране поменутог рецезента, извршена је кратка анализа поменутог дела и указано на његов значај за данашњег човека.

View full Странице