Jump to content
Guest - . . .-

Да ли верујете у Бога или не

Дали верујете у Бога или не  

133 члановâ је гласало

1. 1. Дали верујете у Бога или не

Recommended Posts

Па јесте, по дјелима се познају, разликују они који вјерују у живог Бога и они који уображавају да вјерују, по духу који је у њима, који их руководи у њиховим поступцима.

Зашто ти не вјерујеш да је Бог у којег ја вјерујем, и којем вјерујем, живи Бог, тј. чиме свједочите да је Бог којем вјерујете живи Бог?

1 hour ago, Драган άσημος :) рече

Не вјерујем да је твој Бог жив, зато што не видим да живи у теби, да живиш њиме, тј. не свједочиш брале да је твој Бог жив. 

Чисто једно "филозофско" питање. Хипотетички узевши, ако нико не би свједочио Христа на свијету и не живио Њиме и не вјеровао у Њега - да ли то значи да Христ не би онда постојао, да не би био живи Бог?

Са друге стране, друго питање - ако би неко направио религију око, нпр., Толкиновог Господара прстенова, Хобита и Силмарилиона, те славили богове тог свијета и живили по њиховим учењима - да ли би онда они били живи?

Питам без било какве задње намјере. Просто ми се наметнуло питање кад ти прочитах пост.

Ма ја сам брале покушао нешто казат` о пројави живог Бога кроз нас, тј. о не пројави. О дјеловању благодати Божије у нама и кроз нас, тј. о не дјеловању.

пре 1 сат, Драган άσημος :) рече

Ма ја сам брале покушао нешто казат` о пројави живог Бога кроз нас, тј. о не пројави. О дјеловању благодати Божије у нама и кроз нас, тј. о не дјеловању.

Знам, и то ме натјерало на размишљање. Пројава благодати значи да је Бог заправо Живи Бог. Али да би се пројавила, морамо прихватити Христа и вјеровати у Њега итд итд. Е сад, пошто је могуће да човјек уопште не вјерује у Христа, шта би значило то ако нико не би вјеровао у Христа? Да ли би онда заиста било ријечи о Живом Богу?

Знам да нећете вјеровати али десило ми се сљедеће: кад сам био малац (3 или 4 године) причао ми отац о свом некадашњем саиграчу (кошарка) који је мјерио 212 цм у висину. Рекао сам мајци: "тај је човјек био виши и од Бога". Тад се зачу снажан глас који каже: "није он виши, ја сам виши!" 

Немам, дакле, избора. Ја знам да Бог постоји.

пре 12 часа, Ћириличар рече

Знам, и то ме натјерало на размишљање. Пројава благодати значи да је Бог заправо Живи Бог. Али да би се пројавила, морамо прихватити Христа и вјеровати у Њега итд итд. Е сад, пошто је могуће да човјек уопште не вјерује у Христа, шта би значило то ако нико не би вјеровао у Христа? Да ли би онда заиста било ријечи о Живом Богу?

Боже, благи Боже, смилуј нам се Боже!

пре 13 часа, Ћириличар рече

Пројава благодати значи да је Бог заправо Живи Бог.

A šta bi za tebe bila projava blagodati?Apostol Pavle nije verovao u Hrista al je opet doživeo Božiju projavu....E sad to živi Bog je interesantno,jer o tome se govori u SZ,gde je Bog aktivan vrlo,deluje u svetu,ali gde se danas vidi to da je Bog živi Bog?Ako nisi gledaj Skorsezetov film ,,Tišina,, koji se baš bavi ovim pitanjem,tišinom,živog Boga.

пре 14 часа, Ћириличар рече

Чисто једно "филозофско" питање. Хипотетички узевши, ако нико не би свједочио Христа на свијету и не живио Њиме и не вјеровао у Њега - да ли то значи да Христ не би онда постојао, да не би био живи Бог?

To sto ja ne poznajem sve ljude na planeti ne znaci da oni ne postoje. Ne vidimo mi ni demone a duboko su se ugradili u zivot covecanstva i zavode svu vaseljenu. Mi na krstenju govorimo ,, isteraj svakog zlog i necistog duha koji se sakrio i gnezdi u srcu njegovom,,. 

Sva tvar ima pocetak, Bog je bespocetan i ne potrebuje svedocanstvo od bilo koga izvan unutrasnjeg saodnosa Svete Trojice. Bog je potreban nama a ne mi Njemu. Nase je da ga trazimo ako hocemo da ga spoznamo. Bog nema potrebe za covekom nego covek ima potrebe za Bogom. Bog nam se otkriva po snishodjenju, samilosti i ljubavi i to treba da smatramo za najveci dar, ako mi pokusamo da uslovljavamo njega sobom pomracicemo se sujetom i navuci na svoje oci gvozdenu zavesu i zauvek ostati u dolini i senci tuge, placa, smrti i uzdisaja.

пре 1 сат, Кратос рече

A šta bi za tebe bila projava blagodati?Apostol Pavle nije verovao u Hrista al je opet doživeo Božiju projavu....E sad to živi Bog je interesantno,jer o tome se govori u SZ,gde je Bog aktivan vrlo,deluje u svetu,ali gde se danas vidi to da je Bog živi Bog?Ako nisi gledaj Skorsezetov film ,,Tišina,, koji se baš bavi ovim pitanjem,tišinom,živog Boga.

Хајд, у контексту овог мог питања, нека је Жив Бог онај Бог који има утицаја на људе. Значи, или Он директно интервенише, или се кроз вјеру у Њега и практиковањем Његових учења и живљењем Његових учења се пројављује Бог ( или у дјелима човјека или у ситуацији када кажу да је неко просто "христолик", или лаички речено подсјећа на Христа својим понашањем, ставовима, размишљањима, сентиментом, чиме год. Дакле веома широка дефиниција - само је битно да има некакав утицај на људе ). Дакле, у том контексту, ако нико не би вјеровао и ако нико не би живио по Христовим учењима, па се тиме Његова благодат не би пројављивала нигдје ( чисто зарад лакше расправе, узмимо правило да се не пројављује код нехришћана и невјерника - чисто да ограничимо расправу на ужи простор, јер мене занима суштина ове ситуације ).

Филм је додат на листу "За гледати", фала :D

1 hour ago, Матусал рече

To sto ja ne poznajem sve ljude na planeti ne znaci da oni ne postoje. Ne vidimo mi ni demone a duboko su se ugradili u zivot covecanstva i zavode svu vaseljenu. Mi na krstenju govorimo ,, isteraj svakog zlog i necistog duha koji se sakrio i gnezdi u srcu njegovom,,. 

Sva tvar ima pocetak, Bog je bespocetan i ne potrebuje svedocanstvo od bilo koga izvan unutrasnjeg saodnosa Svete Trojice. Bog je potreban nama a ne mi Njemu. Nase je da ga trazimo ako hocemo da ga spoznamo. Bog nema potrebe za covekom nego covek ima potrebe za Bogom. Bog nam se otkriva po snishodjenju, samilosti i ljubavi i to treba da smatramo za najveci dar, ako mi pokusamo da uslovljavamo njega sobom pomracicemo se sujetom i navuci na svoje oci gvozdenu zavesu i zauvek ostati u dolini i senci tuge, placa, smrti i uzdisaja.

Нисам баш имао то на уму. Питам за "шта ако" случај. Шта ако Бог не дјелује у свијету и нема никаквог утицаја на људе ( укратко, не пројављује се )? Онда, без обзира да ли Бог заиста постоји, да ли се може поставити оправдано питање да ли је то Живи Бог?

Чисто хипотетисање.

пре 9 минута, Ћириличар рече

Питам за "шта ако" случај. Шта ако Бог не дјелује у свијету и нема никаквог утицаја на људе ( укратко, не пројављује се )? Онда, без обзира да ли Бог заиста постоји, да ли се може поставити оправдано питање да ли је то Живи Бог?

Bog svoj tvari daje postojanje, svaka ziva dusa i sva tvar crpi zivot iz Boga. Svaki oblik zivota je uzrokovan Bozijom blagodacu.

Kada niko ne bi poznavao Gospoda i tvar se potpuno otudjila od Njega izgubila bi smisao svoga postojanja i bila bi unistena. Tako da bi se i u tom slucaju Gospod projavio ali kao sudija sve zemlje. Kao sto se u stara vremena i dogadjalo. Slava Gospodnja se ne moze sakriti samo je pitanje u kakvom saodnosu ce ona biti sa covecanstvom, ili ce nam biti na spasenje ili na osudu. Tako se nekako meni ta stvar cini a mislim da je to i stav crkve.

пре 2 часа, Ћириличар рече

Нисам баш имао то на уму. Питам за "шта ако" случај. Шта ако Бог не дјелује у свијету и нема никаквог утицаја на људе ( укратко, не пројављује се )? Онда, без обзира да ли Бог заиста постоји, да ли се може поставити оправдано питање да ли је то Живи Бог?

А што би морао да се појави да би имао утицај на људе?

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...