Jump to content
grigorije22

Da li će nauka poništiti Boga?

Оцени ову тему

Recommended Posts

Itekako su ono nabrojano naučna pitanja, Aca greši u tom razgraničavanju, tj. ne razgraničava na "15. paraleli", nego 25km južnije.

Итекако то нису научна питања. "Зашто нешто а не ништа", на пример, није научно питање. Изволи, дао сам линк па мало читај (није довољно да само тврдиш, треба мало и аргументовати). Жао ми је, али сцијентизам је глупост. Догматски став "Аца греши" не говори ништа.

nauka je ozbiljnija i odgovornija  stvar od filozofije...

Бесмислено поређење. Као да си рекао да је једење супе озбиљнија ствар од мешања малтера. Читајући коментаре, увиђам да многима овде нису јасне неке соновне ствари које си тичу епистемологије, науке и научног метода, философије, итд. Отуда и та бесмислана поставка боље/горе, или/или. Наука и философија нису исто, да би мерио шта је боље/горе. Лишиш ли човека било којих питања и трагања, философије или науке, сакатиш га. Философска питања нису научна питања, и обрнуто. Али, оба опсега питања су нужна, људска питања. Свет је једнако будалаштина без философије или без науке.  

Nije nauka filozofija,koliko god to zeljeli neki naucnici,posebno astrofizicari,nauka je ozbiljnija i odgovornija  stvar od filozofije...

Sama nauka nije filozofija ali je cela nauka ugnjezdena u epistemologiju, iz nje izvedena, a ona je opet pogodi deo filozofije.

Ne moze nauka da ponisti Boga kao takoreci "neutralan" pojam ali moze ono sto se pripisuje pojedinom bozanstvu. Tako da nauka moze da minira pojedine religije ali ne i religioznost u coveku. A sve monoteisticke i politeisticke organizovane religije mogu uspesno da se brane metodom duplih standarda...Vernik koji nece da koristi duple standarde pretvara se u Miroljuba Petrovica.

Чивена аналогија професора Полкингхорна:

Питање: зашто вода кључа?

Одговор науке: зато што је загрева рингла.

Одговор теологије, философије: Зато што неко жели да скува чај.

Ово најбоље осликава НОМА концепт и јасно приближава објашњење шта је задатак науке а шта задатак философије и теологије. Луд је онај ко мисли да оба питања нису нужна и да не једно од њих не треба тражити одговор.

@,

Poslušaj ili skini epizode Radio Galaksije "Fizika i metafizika" I i II http://www.dilandau.eu/download-songs-mp3/fizika%20dimenzije%20iskaz/2.html

Ćirković je veoma razložno i detaljno objasnio zašto to nisu i ne mogu biti naučna pitanja.

Ćirković je veoma razložno i detaljno objasnio zašto to nisu i ne mogu biti naučna pitanja.

Ћирковић је изузетан научник и мислилац. Одушевљава ме његова искрена отвореност ума. Нешто што се, нажалост, ретко среће. 

Чувена аналогија професора Полкингхорна:  Питање: зашто вода кључа?

Одговор науке: зато што је загрева рингла.  Одговор теологије, философије: Зато што неко жели да скува чај.

Ово најбоље осликава НОМА концепт и јасно приближава објашњење шта је задатак науке а шта задатак философије и теологије. Луд је онај ко мисли да оба питања нису нужна и да не једно од њих не треба тражити одговор.

Aco, ja se generalno slažem s tobom  .... ali bih samo da dodam da je teologija ili filozofija lako zastrani kad se pretvori u ideologiju.     Voda ključa ... zato što neko želi da skuva čaj, ili kafu?   Ili jaje, nikako čaj !   Hoću da kažem: kada se mišljenja baziraju na nemerljivim i proizvoljnim tumačenjima, često zasnovanim na navodnoj nepogrešivosti 2300 godina starih knjiga - prelako se sklizne u ideologiju.

(o mogućnostima da se neka nauka pretvori u ideologiju, u budućnosti, ne bih sada da špekulišem, mada se tog scenarija treba paziti;    npr:  pročitao si šta mlađani Odahviling piše juče u vezi "kvalitetnog pojedinca" i "nekvalitetne" mase)

Aco, ja se generalno slažem s tobom  .... ali bih samo da dodam da je teologija ili filozofija lako zastrani kad se pretvori u ideologiju.     Voda ključa ... zato što neko želi da skuva čaj, ili kafu?   Ili jaje, nikako čaj !   Hoću da kažem: kada se mišljenja baziraju na nemerljivim i proizvoljnim tumačenjima, često zasnovanim na navodnoj nepogrešivosti 2300 godina starih knjiga - prelako se sklizne u ideologiju.  

Циљ те аналогије јесте да укаже на правилан однос науке и теологије (и философије), да укаже да постоје, како Ћирковић горе рече, транснаучна питања. Само је то циљ аналогије. Да спречи сцијентистички редукционизам.

Са друге стране, заблуде су увек могуће. То је ризик који стоји пред нама, и у науци и у теологији и философији. Заблуда је итекако могућа и у науци (ух, па историја науке је заправо историја увиђања валститих грешака). Међутим, то није разлог да одустанемо од трагања и покушаја давања одговора на питања.

И да коначно ово више схвате и (неки) верници и атеисти и да нас више поштеде овако глупих питања и бесмисленог довођења у однос Бога и науке (природословља). НОМА...НОМА....НОМА...НОМА....НОМА.... Схватите, и ви који науком доказујете Бога и ви који науком негирате Бога, у великој сте заблуди. И јако сте смешни. И јако појма немате у чему је поента.

A što si ovo "neki" stavio samo ispred vernika?   :P  ;)

A što si ovo "neki" stavio samo ispred vernika?   :P 

Односи се и на једне и на друге. То сам мислио. Неки верници и неки атеисти. Извињавам се на нејасноћи. 

Ja ne znam da li si ti učio u školi da je čovjek nastao od majmuna,ja jesam...

Ја нисам. Мене нико и никада у школи није учио да је човек постао од мајмуна. Одакле ти то? 

Ja ne znam da li si ti učio u školi da je čovjek nastao od majmuna,ja jesam...

To sigurno nisi učio u školi, niti ti niti bilo ko...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...