Jump to content

Sveta Gora - zašto žene ne smeju tamo?

Оцени ову тему

Препоручена порука

Можда је тако испало али нисам на то мислио. Мислио сам више на то да рецимо не можеш од групе туриста, којима водич објашњава док стоји на сред Цркве и док шкљоцају блицеви,звоне мобилни телефони и незаинтересовани туристи причају и галаме, ни да се помолиш зглавно ни у једном манастиру а то би чекало и Свету Гору ако се дозволи масован улазак туриста,били они Православни или не.

Ја кад сам била 1998 г није се могло у сваки манастир приступит и није било дозвољено.Чак се у неким плаћало да се уђе тада сам била дјете имала сам 14-15 година тога се баш сјећам ..

Подели на овим сајтовима

• Одговори 50
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Авато - Недоступност Свете Горе женама (www.svetagora.info)    

Последњих година се по ко зна који пут поставља питање о забрани уласка женама на Свету Гору. То питање постављају посланици у европском парламенту. Овај традиционални закон у светогорској терминологији назива се АВАТО и он означава институцију. Авато је за многе становнике монашке државе основни темељ Атонске физиономоје. Авато на неки начин раздваја мушко и женско на духовној основи. Овај закон се не примењује само на Атосу него у многим мушким православним монашким заједницама. Мало је познато да је све до средине 20 века женама био забрањен приступ и у манастире Метеори. Овај скуп манастира у јединственом природном амбијенту отворио се за женски пол тек поеле великог пожара у чијем су гашењу учествовале жене. Многе савремене жене Авато посматрају као остатак мушког утврђења у коме се фаворизује мушки пол. Забрану крочења на Свету Гору тумаче као екслузивну предност мушкараца и пример фаворизовања пола. За њих је Авато потврда неједнакости у истој вери. Мноштво жена стално поставља питање о оправданости Авата и изражава жељу да крочи на недоступно тло.

Приближавања жена Светој Гори и покушаја уласка дешавала су се много пута кроз историју. Поборници очувања Авата сматрају да би његово укидање означило крај колевке православља, док поборници укидања говоре да он у себи носи превазиђена раздвајања карактеристична за минуле епохе и позивају се на иновације које уводи римокатоличка црква која дозвољава и женама да чинодејствују. Ове распрва задиру у основна питања вере. Чињеница је да су светогорски закон кроз векове поштовале како жене тако и иноверни па чак и освајачи.

Било је доста случајева кршења Авата. Као што потврђује закон Свете Горе који је донесен 1924  и потврђен од стране тачке 105 Устава на полуострву Атос улазак жена се иозричито забрањује - члан 186.

У царским типицима који су чинили основно тело писаног светогорског права врло рано се сусреће изричита забрана уласка на Свету Гору жена, голобрадих дечака и ушкопљеника. Разлози су исти као они који су диктирали Авато за жене и женке животиња.

Споразумом приступања Грчке Еврепској економској заједници, касније Европској Унији, 28.05.1979. уједињене чланице (9 држава и Грчка) са заједничком декларацијом припајања примењеном у чину зближавања држава чланице су се сагласиле са законом Свете Горе која је део Грчке територије и тиме потврдиле Авато.

Подели на овим сајтовима

@@w.a.mozart,

Атос за тренутак да оставим по страни.

У НЗ крвоточива додирује Христа и добија исцељење.

А сад у пракси женско се не причешћује тих дана? Поштујем правило и прихватам у потпуности .... али?

Боље да неко од теолога објасни оно што се не усуђујем да напишем. Престравићу људе који читају! 0703_read:) :.mislise.

Подели на овим сајтовима

Имао сам прилике да посетим неке манастире ( Копорин) где је женско монаштво и носим јако лепе успомене. Ја не видим разлог зашто не смеју да иду у неке манастире.

Подели на овим сајтовима

@@w.a.mozart,

Атос за тренутак да оставим по страни.

У НЗ крвоточива додирује Христа и добија исцељење.

А сад у пракси женско се не причешћује тих дана? Поштујем правило и прихватам у потпуности .... али?

Боље да неко од теолога објасни оно што се не усуђујем да напишем. Престравићу људе који читају! 0703_read:) :.mislise.

Meni pop rekao da pricesce i krv ne idu zajedno. Kaze kad je bio operisan, rana mi krvarila, nije mogao da sluzi Liturgiju.

Sta ces...poslusanje, smirenje... :D

Подели на овим сајтовима

Meni pop rekao da pricesce i krv ne idu zajedno. Kaze kad je bio operisan, rana mi krvarila, nije mogao da sluzi Liturgiju.

Sta ces...poslusanje, smirenje... :D

Јесте, смирење - послушање.

Хајде да сачекамо неког стручнијег, без љутње.

Подели на овим сајтовима

https://www.pouke.org/forum/topic/16842-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%B3%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B5-%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B8-%D0%B4%D0%B2%D0%BE%D1%98%D0%B5%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2-%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98/

taj pop je onda svakako veći teolog od svetog Grigorija Dvojeslova...

Тако дакле када жене, након периода молитве и
созерцања, одлуче да не приступе светом причешћу током
свог месечног циклуса, достојне су сваке похвале. Али, ако
подстакнуте побожношћу и љубављу према светом причешћу тј. самом Господу, одлуче да му приступе са
страхом Божијим, треба их у томе охрабрити. Док Стари
завет више обраћа пажњу на спољашност и спољне
манифестације побожности, Нови завет нам показује да је
унутрашње, духовно руковођење, једини критеријум по
коме се може изрећи казна. На пример, Закон забрањује
исхрану многим намирницама које су нечисте али у
јеванђељу, Господ каже : ,, Не погани човека што улази у
уста: него што излази из уста оно погани човека. "(Матеј
15,11). Господ такође каже и : ,, Оно што из човека излази
(из уста), то човека чини нечистим" (види јеванђеље по
Марку 7,18-20).

Подели на овим сајтовима

@@w.a.mozart,

подстакнуте побожношћу и љубављу према светом причешћу тј. самом Господу, одлуче да му приступе са
страхом Божијим, треба их у томе охрабрити.

zašto se onda to ne praktikuje ? 

Подели на овим сајтовима

zato što je strah od vaginalnih istečenja koja prouzrokuje Bogom regulisan mesečni ciklus veći od zajednice... a i popovi malko zaboravili da hrabre, sad su vešti u ogradjivanju...  ipak, potpun odgovor možemo dobiti samo od episkopa kome pokažemo pomenuto pismo svetog Grigorija...

Подели на овим сајтовима

Где има жена - има искушења. Где нема жена ... има искушења.

Светогорци би зато рекли да забрана женама да долазе на Атос није због спречавања или олакшања искушења.

Ја мислим да је то због звоцања: много је лакше поднети намргођеног игумана или братију, него ли неку жену која звоца по цели дан. Ето, зато нема жена :D

Подели на овим сајтовима

https://www.pouke.org/forum/topic/16842-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%B3%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B5-%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B8-%D0%B4%D0%B2%D0%BE%D1%98%D0%B5%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2-%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98/

taj pop je onda svakako veći teolog od svetog Grigorija Dvojeslova...

страхом Божијим, треба их у томе охрабрити. Док Стари

завет више обраћа пажњу на спољашност и спољне

манифестације побожности, Нови завет нам показује да је

унутрашње, духовно руковођење, једини критеријум по

коме се може изрећи казна. На пример, Закон забрањује

исхрану многим намирницама које су нечисте али у

јеванђељу, Господ каже : ,, Не погани човека што улази у

уста: него што излази из уста оно погани човека. "(Матеј

15,11). Господ такође каже и : ,, Оно што из човека излази

(из уста), то човека чини нечистим" (види јеванђеље по

Марку 7,18-20).

Na ovaj tekst sam i mislila.

Подели на овим сајтовима

Где има жена - има искушења. Где нема жена ... има искушења.

Светогорци би зато рекли да забрана женама да долазе на Атос није због спречавања или олакшања искушења.

Ја мислим да је то због звоцања: много је лакше поднети намргођеног игумана или братију, него ли неку жену која звоца по цели дан. Ето, зато нема жена :D

Oplako sam :D

Подели на овим сајтовима

Одговор на питање налази се у овом документарцу:

http://www.youtube.com/watch?v=051y3eGLX-g

Одличан документарац TV CBS,гледала сам га и раније.

Жене имају могућност обиласка Свете Горе бродићем,од Јерисоса,па около,лепо путовање.Но,није немогуће да се појави и неки женски манастир затвореног типа.Важно је правилно разумети тему.Но,у времену у коме смо,када је свеприсутна тежња да све буде јавно и доступно,питање које долази отуда,јесте-има ли ико право да живи онако како жели и мисли да је најбоље,а да при том никоме не смета осим онима који мисле да је њихово право изнад свега,као што је случај са посетом жена Св.Гори.

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...