Jump to content

Да ли перете веш недељом?

Оцени ову тему

Manolis

Препоручена порука

пре 1 минут, GeniusAtWork рече

Thou hast ти је

Да појасним што ме је коментар насмејао.. Зато што сам гледала ово thou hast и du hast, и требао ми је минут да повежем шта причаш.

Некад изненадим сама себе колико сам успорена па ми је смешно.. нисам ја крива, падала сам на главу више пута. :smeh1:

У сваком случају, мислим да сам сада запамтила да значи you have. Хвала, Геније. :)

Подели на овим сајтовима

• Одговори 415
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 7 часа, Снежана рече

kada je crveno slovo ja perem veš na 30 stepeni i centrifuga samo na 600 obrtaja, kada je masno crno slovo u kalendaru onda može i na 60 stepeni i 800 obrtaja, e kada nije nikakav praznik onda mogu i da otkuvavam

чек, чек..а петак..знаш, кажу сваки је петак Петковица- мушки се веш не пере...не  ваља се.  

Да, да..и то сам чула. Просто невероватно колико људе себе оптерећују...сасвим непотребно.

Подели на овим сајтовима

Ne, Bože sačuvaj, nedeljom se ništa ne radi! čak ni vamo kad sam na moru...jedna žena iz našeg sela je uvek peglala veš nedeljom...jedne nedelje joj je došla jedna Svetiteljka u san i rekla: ako me budeš i dalje pekla, izgubićeš i ovaj i večni život...od tad ta žena ništa nedeljom ne radi! Nedelja je sveti dan!

Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Paradoksologija рече

Evo 20 :D

SONNET 20
A woman's face with Nature's own hand painted 
Hast thou, the master-mistress of my passion; 
A woman's gentle heart, but not acquainted 
With shifting change, as is false women's fashion;
An eye more bright than theirs, less false in rolling,
Gilding the object whereupon it gazeth; 
A man in hue, all hues in his controlling,
Much steals men's eyes and women's souls amazeth.
And for a woman wert thou first created; 
Till Nature, as she wrought thee, fell a-doting,
And by addition me of thee defeated, 
By adding one thing to my purpose nothing.
But since she prick'd thee out for women's pleasure,
Mine be thy love and thy love's use their treasure. 

Prevod ne može da dočara ovu boldovanu igru reči (ako treba, guglaj šta znači prick, sleng se nije promenio od tada) ;)

Platonska ljubav u izvornom značenju. Erotska ljubav prema muškarcu kao vrednijem ljubavi, za kog pesnik ipak zamišlja da je stvoren kao žena, dok mu Priroda nije dodala jednu stvarčicu koja njemu ne koristi; neki su ovo videli i kao pregovor oko toga ko će tu stvarčicu da koristi u odnosu, jer je u Renesansi obnovljena ideja po kojoj je odnos dva muškarca uzvišen, dokle god je aktivni muškarac onaj koji je stariji i moćniji, te ne gubi na 'muškosti'.

Žene mogu da profitiraju iz upotrebne ljubavi dečaka (obično bi se ovakva sintagma odnosila na kreiranje potomstva), ali pesnik zadržava pravo na njegovu ljubav. 

Evo i Soneta 108:

What’s in the brain that ink may character
Which hath not figured to thee my true spirit?
What’s new to speak, what now to register,
That may express my love or my dear merit?
Nothing, sweet boy; but yet like prayers divine
I must each day say o’er the very same,
Counting no old thing old, thou mine, I thine,
Even as when first I hallowed thy fair name.
So that eternal love in love’s fresh case
Weighs not the dust and injury of age,
Nor gives to necessary wrinkles place,
But makes antiquity for aye his page,
Finding the first conceit of love there bred
Where time and outward form would show it dead.

Za razliku od soneta upućenih "Crnoj Dami", koji su često puni gađenja i kajanja, soneti upućeni mlađem muškarcu "W.H." (koji se inače navodi kao 'begetter' soneta u posveti) su oni u kojima se češće javlja idealizovana ljubav, premda nisu manje strasni i zaljubljeni, i premda ima i tu ljubomornih momenata. 

Nežalost, kvalitetniji akademski radovi na temu nisu dostupni online, ali ima i tu par stvarčica vrednih čitanja:

Bruce R. Smith (akademski rad): Shakespeare’s Sonnets and the History of Sexuality: A Reception History (koji pominje i kako je mladom Kolridžu bilo neprijatno zbogo homoerotskih soneta, a stari Kolridž, u vreme zakona protiv homoseksualnosti, čak je tvrdio da je 20. sonet posvećen ženi :D )

William Boyd (članak sa Guardian): 'Two loves have I' - o dve ljubavi kojima su Šekspirovi soneti posvećeni, Lepom/Svetlom Dečaku i Crnoj Dami. Ni njemu nije promaklo famozno 'prick'd' iz Soneta 20.

But since she prick'd thee out for women's pleasure, Не, не у енглеском нема буквалних превода 

Давши ти нешто што за мене није.

За уживање створила те жени,

Дај њој грљење, али љубав мени.

XX

О господару - госпо моје жуди,

Имаш лик сликан рукама природе

И женско, нежно срце, ал без ћуди

Жена, које се на варљивост  своде;

И сјајно око од женског верније

Које позлати све што такне зена;

Мушког си тела, ал пун чаролије,

Те ти се диве и човек и жена.

Најпре си стваран да си налик жени,

Ал природа је с жељом да те слије

Заддремала и - отела те  мени,

Давши ти нешто што за мене није.

За уживање створила те жени,

Дај њој грљење, али љубав мени.

Поетско дивљење према мушкој лепоти сливеној у можда конк.личности. Поете су више у сновима , на небу, њихово дивљење је оно свише.Чисто песничка страст ( која  није ни налик на ону стварну ) Не видим ни у једном стиху  ни наговештај оне еротског набоја о коме ти причаш.  

Ја сам доживела првих 20 сонета и тог фамозног младића коме се као обраћа и о коме пише више као метафору младости, жала за младошћу, а у многом видим и самом Шекспира у том фамозном младићу. Да ли је се ико дотакао  од к. критике тог смера, да је можда сами младић метафора жала за младошћу или сами Шекспир. 

Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Сања Т. рече

чек, чек..а петак..знаш, кажу сваки је петак Петковица- мушки се веш не пере...не  ваља се.  

Да, да..и то сам чула. Просто невероватно колико људе себе оптерећују...сасвим непотребно.

Може петком да се пере мушки веш, само мораш левом руком стављати веш у машину, никако десном, То не ваља :) 

Пре неки дан гледам ТВ Чорбу и прикаже Бузуровић неку из Парова како прича да сања голубове. То ме подсети на комшију који се исто жалио како сања голубове, а голубарник му изнад главе :) Каже како стално сања голубове, не зна шта то значи... Рекох му Комшија то није добро, то је несрећа. Голуб само кад те покаки доноси срећу. Схватио је да се шалим.

Много смо ми сујеверни, ваља се, не ваља се, треба се...

Подели на овим сајтовима

Glavno je ne raditi to ovako! Ako je to ikako moguće bez trovanja muža pri tom pranju veša!  :D 

Ej, žene, žene, posavjetujte me, zloga ja muža imam, kad vodu pije, uvijek me bije, da mu vina nedam.

Idi u polje natrgaj trave, natrgaj korijenja, kad ga okusi, djavo ga odnijet mora, ti budeš slobodna.

Ej, žene, žene, posavjetujte me, kako naricat imam, glavu sageti, rukama lomiti, žalosno plakat imam?

Otidji u baštu, narež luka, pod oči si ga namaži, da ne ogovaraju ljudi brbljivi, kako ga nisi voljela.

Luk brala, oči si trela, žalosno naricala, pod staru krušku i oskorušu, muža pokopala.

Ovo je oskoruša:

http://www.phil.muni.cz/~durnova/informace.htm

https://hr.wikipedia.org/wiki/Jarebika

Ej, ženy, ženy, poradteže mi

Musica Folklorica & Veronika Malatincová

Moravska narodna

Ej, ženy, ženy, poradteže mi, 
zlého ja muža mám, 
ked vodu pije, dycky ma bije, 
že mu vínka nedám. 

Id ty do pola, natrhaj zelia, 
natrhaj korenia, ked ho okusí, 
čert ho vziat mosí, 
ty budeš slobodná. 

Ej, ženy, ženy, poradteže mi, 
jak ho nariekat mám, 
hlavičku skonit, rukama lomit,
žalostne plakat mám. 

Zajdi na role, narež cibule,
pod oči si namaž,
aby nerekli ludia klebetní,
že ho neráda máš. 

Cibulu plela, očka si trela, 
smutno nariekala,
pod starú hruškú aj oskoruškú
muža pochovala.

Подели на овим сајтовима

On 31.5.2018. at 11:32, Djapa рече

i ti pravis zeni kolace ... :D toliko se rasirio ovaj virus da to postaje normalno ... otvorite temu "Recepti" da ovi muskarci sto citaju blic zenu mogu da postavljalju recepte za druge muskarce poput njih :D 

Ма јок.

Само свако јутро гледам практичну жену. Онда се примењује научено.

Добра емисија за мушкарце...

;)

• Хахаха 1
Подели на овим сајтовима

Чек` мало, па ово везе нема са темом.

Недељом не перемо веш ни ја ни жена.

Препустили смо то машини.

Нек` она иде у пакао ако се мора...

А простремо га после 18:00

Канонски, у понедељак, да не кршимо седми дан...

Подели на овим сајтовима

On 2.6.2018. at 16:17, Јанко рече

Чек` мало, па ово везе нема са темом.

Недељом не перемо веш ни ја ни жена.

Препустили смо то машини.

Нек` она иде у пакао ако се мора...

А простремо га после 18:00

Канонски, у понедељак, да не кршимо седми дан...

Je l' to ono kao kada razbiješ šolju pa ne bi da budeš ti kriv pa kažeš neka ide na njenu glavu? :ani_biggrin:

Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Rudolfinja рече

Ma ne bih da ih nazovem pravim imenom. :)))

Да будем сигурна да те разумем:

Гремлини = ђаволи/сатане/демони/пали анђели/непомјаници/луциферчићи...?

Они ће те напасти ако недељом опереш веш? :smeh1:

Подели на овим сајтовима

пре 22 часа, Lady Godiva рече

Да будем сигурна да те разумем:

Гремлини = ђаволи/сатане/демони/пали анђели/непомјаници/луциферчићи...?

Они ће те напасти ако недељом опереш веш? :smeh1:

Довољно је да схваташ "Шест дана ради и заврши све послове а недеља је одмор Богу твојему" а то како ће те "напасти" и како ћеш доживети непријатно искуство то Бог допусти јер ниси испоштовала заповест. Или другачије да ти објасним: не поштујеш заповест, удаљиш се од Бога и дођу ти мали зликовци које си пустила па те муче на овај или онај начин, духовно раслабиш и ето им забаве кроз пумпање ега, кроз болести и тд. :) Изузетак је благослов парохијског свештеника за прање веша недељом и празницима због бебе којој треба све чисто или због неког другог разлога.

Мислим, лако је смејати се неком ко води рачуна о духовним стварима 'ајд ти разуми и схвати разлог зашто то ради. Мало тешко већини, видим.

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...