Jump to content

Римокатолицизам

Оцени ову тему

Препоручена порука

Поглед  на Римокатоличку цркву, њену науку, праксу, дјеловање у свијету и тд, са становишта Православља.

И једно питање: шта мислите, нпр, о римокатоличком Причешћу? Да ли је оно у потпуности безблагодатно? Да ли се римокатолик причешћује Тијелом и Крвљу Господа Исуса Христа?

Исто питање и за римокатоличко свештенство, као Свету тајну. Да ли је њихово рукоположење валидно, одн. да ли добијају благодат Светога духа?

Молио бих ,посебно, браћу теологе и свештенике да прокомнатаришу ова питања, наравно- и сви остали су више него добродошли. :smiley:

Братски поздрав свима!

Подели на овим сајтовима

• Одговори 238
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

? ????? ??????: ??? ???????, ???, ? ?????????????? ????????? ?? ?? ?? ??? ? ?????????? ?????????????? ???? ?????? ? ?? ????????????? ???????????, ??? ????? ?????. ?? ?? ?? ?????? ???????????? ???????, ???. ?? ?? ???????? ???????? ??????? ?????

????? ?????? ??? ?? ????? ????? ???????:

?????? ?? ?? ????????????? ???????? ? ?????????? ?????????????, ??? ??? ?? ??????? ????????????? ? ?????? ???????????. ? ?????? ?? ?????? ???????? ? ??????????? ?????? ???? ???? ?? ???? ?? ????? ????? ???? ?? ? ????? ????????? ???????? ???????????. ???? ????? ????? ????? ?? ????? ?? ????? ? ?? ??? ????? "??????????" ????? ? ????????? ?? ????? ???? ?? ?? ????? ????????? ? ?? ?? ????? ??? ?????? ? ??????? ??????????? ??? ???????????? ?? ?? ??? ?? ???? ???? ????????? (99% ????? ?? ? ??????? ?? ???????????? ??????? ??????? ??????? ??????? ?? ???? ????? 1054. ??????).

Подели на овим сајтовима

Pošto zapad svojim razumom pristupa veri,njemu je potrebna vidljiva glava crkve,jer da pristupaju srcem Bog bi bio glava crkve a ne čovek.E sad,pošto sam pričao sa nekim forumašima o grkokatolicima(Unijatima) pa su oni rekli da može da se ispoveda Bog i sa filiokve i bez njega bitno je samo da se prizna papa, dolazi se do zaključka da je Bog sekundaran u ovoj priči a primaran je rimski episkop poznati kao papa.Pošto se papa naziva svetim ocem,i unijaćenje vodi poreklo od njega onda je za one koji ga smatraju glavom crkve i svetim i unijaćenje sveto.Mada kako je ova unijatska priča krenula neće biti potrebno ni Hrista priznati za Boga već samo papu za glavu crkve.  

Ovo iznad sam bio napisao na jednom katoličkom forumu,i tu se vidi da mislim o rimskoj crkvi kao papocentričnoj a ne Hristocentričnoj.E sad da li imaju blagodati ili ne ja bi rekao isto što i mitropolit Amfilohije,duh deluje gde hoće a da li katolici imaju blagodati ja ne znam!

Подели на овим сајтовима

Па они на литургији немају призив Светога Духа, о каквом причешћу говоримо?

Св. авва Јустин је једном рекао да је РКЦ као грана која се одвалила од дрвета (Цркве), али још није потпуно мртва и да се још одржава соковима дрвета, који су остали у њој. Али, опет, не треба да се заваравамо да смо једно са њима.

Подели на овим сајтовима

? ????? ??????: ??? ???????, ???, ? ?????????????? ????????? ?? ?? ?? ??? ? ?????????? ?????????????? ???? ?????? ? ?? ????????????? ???????????, ??? ????? ?????. ?? ?? ?? ?????? ???????????? ???????, ???. ?? ?? ???????? ???????? ??????? ?????

?????? ?? ?? ????????????? ???????? ? ?????????? ?????????????, ??? ??? ?? ??????? ????????????? ? ?????? ???????????. ? ?????? ?? ?????? ???????? ? ??????????? ?????? ???? ???? ?? ???? ?? ????? ????? ???? ?? ? ????? ????????? ???????? ???????????. ???? ????? ????? ????? ?? ????? ?? ????? ? ?? ??? ????? "??????????" ????? ? ????????? ?? ????? ???? ?? ?? ????? ????????? ? ?? ?? ????? ??? ?????? ? ??????? ??????????? ??? ???????????? ?? ?? ??? ?? ???? ???? ????????? (99% ????? ?? ? ??????? ?? ???????????? ??????? ??????? ??????? ??????? ?? ???? ????? 1054. ??????).

????? ?? ????????.

?? ????? ?? ???? ???? ???? ?? ????? ?????, ????????, ?? ????? ??? ?? ???? ? ????????? ? ????? ??????. ?? ?????? ????? ?????? ??????,? ????? ? ???????, ?? ?? ? ????- ???? ?? ???????? ??????????, ??? ?????, ?????? ?? ??????.

????????????,?????, ?????????? ?? ?????????????? ?????. ???????, ? ?????????? ?????? ?? ?????????? ?? ?? ???? ????? ?????,??????? ? ?????????? ?????(-???????????),??? ??? ??????????? ? ???????? ?? ?? ???????????? ?? ???? ????????????? ?? ???. ???????????? ??? ????????? ??????????. ?? ?? ?????? ???? ? ??????. ? ? ??????? ?? ?????????? ????????????? ???????(?????? ? ??????),?? ???????? ?? ?????????? ??? ??????? ??? ???????, ? ?? ??? ?????????? ????? ?????????? ??????????- ?? ????? ?? ?? ???? ?????? ????? ??????????? ? ???????. ???? ???????????, ??????????,????? ????...

??? ??????, ????? ?? ????????.

???????

Подели на овим сајтовима

?? ??? ?? ????????? ?????? ?????? ??????? ????, ? ?????? ???????? ?????????

??. ???? ?????? ?? ?????? ????? ?? ?? ??? ??? ????? ???? ?? ???????? ?? ?????? (?????), ??? ??? ???? ??????? ????? ? ?? ?? ??? ??????? ???????? ??????, ???? ?? ?????? ? ???. ???, ????, ?? ????? ?? ?? ?????????? ?? ??? ????? ?? ????.

??????? ?????,

????????????,????, ????? ?????? ??????? ???? ?? ??????.

???,?????????- ?? ?????? ?????????:

?????????, ???????????? ????????? ??????,????????: ''????? ???? ?????,??????? ??? ??????,?? ??? ??????? ?????? ? ??? ??????? ?????? ????? ??????.''

???? ?????? ?? ??? ?????? ??? ?????. ? ??,???????, ????? ????? ?? ????- ?? ?????? ???????????? ???????? ??????, ?? ?? ????????????? ??????? ?? ????-????????-????????. ??????? ?? ?? ?? ?? ?? ??????? ?????? ?????? ???????????? ?????...

Подели на овим сајтовима

Ovo iznad sam bio napisao na jednom katoli?kom forumu,i tu se vidi da mislim o rimskoj crkvi kao papocentri?noj a ne Hristocentri?noj.E sad da li imaju blagodati ili ne ja bi rekao isto što i mitropolit Amfilohije,duh deluje gde ho?e a da li katolici imaju blagodati ja ne znam!

???? ? ?? ??????.

Подели на овим сајтовима

??? ??, ?? ????, ?????????? ?????????????? ????? ??, ??? ?????, ?????????.

Pošto zapad svojim razumom pristupa veri,njemu je potrebna vidljiva glava crkve,jer da pristupaju srcem Bog bi bio glava crkve a ne ?ovek.E sad,pošto sam pri?ao sa nekim forumašima o grkokatolicima(Unijatima) pa su oni rekli da može da se ispoveda Bog i sa filiokve i bez njega bitno je samo da se prizna papa, dolazi se do zaklju?ka da je Bog sekundaran u ovoj pri?i a primaran je rimski episkop poznati kao papa.Pošto se papa naziva svetim ocem,i unija?enje vodi poreklo od njega onda je za one koji ga smatraju glavom crkve i svetim i unija?enje sveto.Mada kako je ova unijatska pri?a krenula ne?e biti potrebno ni Hrista priznati za Boga ve? samo papu za glavu crkve. 

Ovo iznad sam bio napisao na jednom katoli?kom forumu,i tu se vidi da mislim o rimskoj crkvi kao papocentri?noj a ne Hristocentri?noj.E sad da li imaju blagodati ili ne ja bi rekao isto što i mitropolit Amfilohije,duh deluje gde ho?e a da li katolici imaju blagodati ja ne znam!

??????, ???? ???????? ?? ??????? ???????, ??? ?? ?????? ??, ??? ????? ???? ???? ?? ???...? ??? ??? ????? ?????? ???? ???? ??????.

??? ????, ???? ?????, ?? ????? ???????? ???? "?????? ???????" ( ?? ?? ???????????  bleh ?????? ???????, ??? ? ?????? ?????????? ???????????? ??????? ???? ?? ????????? ? ??????????? ?? ? ????????? ?????????? ?? ?????????????? ?????????????, ?? ?????????? ??????? ??? ?? ??????, ??? ?? ??????? ?????????? 2. ???? ?????? ????????? ??????? ). ???? ???? ???????, ??? ????? ?? ????? ?? ????? ( ??? ??, ???? ?? ???? ?? ?? ??? ), ???????? ????,???: ??????, ?????????, ??????, ?????, ? ??????? ???? ????????? ... ????????? ??! ( ? ???? ????, ?? ?? ???????? ??? ?? ????? ) :smiley: ... ?? ????? ???????, ?? ??? ?????? "????????? ????", ? ???? ???? ????????? ??? ?????, ??? ??, ? ???? ? ???

??? ?????, ??????, ? ???????????? ????? ??, ??????, ???????? "??????? ????? ?????", ?? ???? ????????. ???????? ???? ???? ? ???? ??? ?? ??????? ? ?????, ?? ??? ??????? ?? ? ?? ????? ??????? ????? ?????, ? ?? ??? ?? ????? ???? ??????????? ????? ???? ?????? ?????. "?????? ??????" ?? ????? ?????????????? ????? ?? ????? ???? ??? ??? ? ????? ??? ? ?????? ...

???????  :drugarstvo:

Подели на овим сајтовима

??? ????, ???? ?????, ?? ????? ???????? ???? "?????? ???????" ( ?? ?? ???????????  bleh ?????? ???????, ??? ? ?????? ?????????? ???????????? ??????? ???? ?? ????????? ? ??????????? ?? ? ????????? ?????????? ?? ?????????????? ?????????????, ?? ?????????? ??????? ??? ?? ??????, ??? ?? ??????? ?????????? 2. ???? ?????? ????????? ??????? ).

??? ???????? ?? ?? ???, ?? ?? ?? ?????? ?? ????????  :drugarstvo: bleh
Подели на овим сајтовима

Jedno je ikona a drugo zamenik sina Božijeg na zemlji.Pravo da ti kažem Ništavilo,učiteljica života je istorija,a ako pogledamo katoličku crkvu istoriski mislim da će nam to dati odgovore na mnoga pitanja.Druga stvar jedna od najbitnijih razlika pravoslavne i katoličke duhovnosti se ogleda u sporu Sv.Grigorije Palama VS  Vaarlam.

Подели на овим сајтовима

??? ????, ???? ?????, ?? ????? ???????? ???? "?????? ???????" ( ?? ?? ???????????  bleh ?????? ???????, ??? ? ?????? ?????????? ???????????? ??????? ???? ?? ????????? ? ??????????? ?? ? ????????? ?????????? ?? ?????????????? ?????????????, ?? ?????????? ??????? ??? ?? ??????, ??? ?? ??????? ?????????? 2. ???? ?????? ????????? ??????? ).

Ime kanonskog episkopa se ne piše bez njegove titule ili + .Moderator Dejan
Подели на овим сајтовима

Ime kanonskog episkopa se ne piše bez njegove titule ili + .Moderator Dejan
?? ??? ???? ??????? ??? ?? ????????? ?????. ? ? ??????? ??????????? ??????????, ?? ???? ?????? ???? ?? ?????????????? ???? ???? ???????, ?? ?? ???????? ? ????  bleh
Подели на овим сајтовима

Jedno je ikona a drugo zamenik sina Božijeg na zemlji.Pravo da ti kažem Ništavilo,u?iteljica života je istorija,a ako pogledamo katoli?ku crkvu istoriski mislim da ?e nam to dati odgovore na mnoga pitanja.Druga stvar jedna od najbitnijih razlika pravoslavne i katoli?ke duhovnosti se ogleda u sporu Sv.Grigorije Palama VS  Vaarlam.

???????, ????? ?????, ??? ?? ?? ?????? ????? ?? ????? ??? ?? ????? ?? ??????? ( "??????? ????? ?????" )...???? ???? ?????!  :smiley:

??? ?? ???? ????????: ????? ????? ?? ???????? ?? ????...???? ????? ???? ?? ????? ? ???????? ?????? ? ?????? ( ?? ????? ????? ???? ??? ????? ?? ????????? ???????????  :drugarstvo: ... ??? ??? ?? ???...??...?????????? ????? ? ??? ?????????? ).

? ?? ???????? ?? ? ?????! ???, ?? ???? ( ???, ????,? ), ?? ?????? ??????????? ?????? ??????????? "??????? ???????? ?????????? ? ??????", ?? ?? ???? ???????...?? ??? "????" ?? ????? ??? ??????? ?????? ? ??????, ??! ... ?? ?? ???? ???: ???????? ?? ??? ????????, ?? ?? ?? ???? ... ????? ?? ????? ?????????? ??????? ?????????? ( ??????? ???????????? ) ??? ?? ???????? ?? ?????.

??? ? ?????, ?? ????? ???? ??????? ?? ????: ??? ?? "?????" ??????????? ????? ??????? ????????? ? ?????? ????????? ?????????? ????? ( ???????, ??????, ?????, ???. ???????? ? ????????? ?? ????? ), ???? ??? ???? ?????, ?? ?????; ???, ??? ?? "?????" ??????????? "?? ???? ??? ????? ??? ??? ? ????", ???? ?? ????? ????? ?????? ????? 1045. ? ??? ?? ???? ??? ???.

???????.

Подели на овим сајтовима

• Гости

Тема је изузетно озбиљна и комплексна тако да захтева и такав приступ. Пастирски гледано, а то је најправилнији приступ, није мала ствар то што милијарду и неколико стотина милиона римокатолика исповеда хришћанску јерес. Бог се сажалио на Ниниву у дијалогу са пророком Јоном, а неће на петину човечанства... Некадашња Римска Патријаршија( једна од 5 некада великих) чији је РКЦ наследник, дала је до трагичне шизме многе велике свете Оце, међу којима су многи били и римске папе. Православна Црква и дан-данас нема православног Епископа са центром Епархије у Риму што је чињеница која довољно говори сама за себе.

И наравно да о овој теми треба да разговарамо, чему страх...

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...